KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN \o. 569. Dinsdag 30 Juli 1878. Zesde jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, te HEL» ER. ADVERTENTIËN NÏE.U W8TTJBINGEN FEUILLETON. VERSTÖÖTEJf. Onder de Indische berichten leest men Vliegend Blaadje, VOOR DEN per 8 maanden binnen de gemeente 85 Ct. 3 franco per post 60 Van 15 regels 35 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 30 Juli 1878. De toestand van de Zweedscbe adelborst von Arbin is zeer bevre digend bij is genoegzaam hersteld. Die van zijn makker, de adelborst Sehiitz, is hopeloos te achten. In verband daarmede beeft geen verdere amputatie kunnen geschieden. Hij is stervende. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-generaal van Nederlandsch Indië, zijn op den 23 dezer in Atjeh de militaire operatiën begonnen, welke noodig zijn geworden tengevolge van den vijandelijken aanval' op het door ons bezet gebied, bedoeld bij bet be richt in de Staatscourant van 2 dezer, no. 153. Bij Lambaroe een dei- posten in onze zuidoosterlinie, nabij den linkeroever der Atjeh-rivier ge legen is een kolonne de genoende rivier overtrokken, terwijl een andere kolonne van Oleh-Karang (een der posten in onze oosterlinie, beoosten de Atjeh-rivier) het vijandelijk gebied met groot succes doordrong tot Pekan-Baroe, oostwaarts van Lamba roe. Aan onze zijde werden 3 man gedood en 28 gewond. De gezond heidstoestand der troepen was bevre digend Op de noordkust van .Atjeh is Pasangan gebombardeerd, wegens de vijandige houding, sinds geruimen tijd Poolsche geschiedenis. 49). XIX. De luitenant, nog zeer jong en wien al de gruwelen, welke hij reeds gezien bad, het hart nog niet hadden kunnen versteeneu, slaakte een kreet, de soldaten, die dicht op hem volgden, hielden halt, zoomede de gevangenen. „Een non is in het water gesprongen ging het schielijk van mond tot mond. „Redt haar!" riep de luitenant tot zijne soldaten maar er was reeds een jonk man, die den trein op eenigen afstand ge volgd was, in den stroom gesprongen, wiens golven in den helderen maneschijn glinsterden en flikkerden. Een poos zag men den on bekende met den stroom worstelen daarop door den radja aangenomen, hoewel hij zich in 1875 aan bet Nederland- sehe gezag onderworpen bad. Blijkens een bij bet dept. van* marine ontvangen telegram is het schroefstoomschip Atjeh. onder bevel van den kapt. t. z. K. 0. Bunnik, den 26 dezer van Leith vertrokken. Het st. Prins Hendrik, van naar Nieuwediep, is 27 dezer ten vijf uur des middags te Napels aangekomen en des avonds ten negen uur van daar vertrokken. Alles wel. Het st. Koning der Nederlanden, kapt. Bruins, 1 Juni van Nieuwediep vertrokken, is 28 Juli te Batavia aan gekomen. Wij vernamen, dat te Atjeh, met name te Segli, een treurige gebeur tenis heeft plaats gehad. De 2e luit. Schutter gaf in een driftige bui een inlaudschen bediende van een zijner kameraden een oorveeg, waarop de inlander, woedend geworden, zijn mes trok en dat den officier tot drie malen toe in den rug stak. Een dier steken was zoo diep doorgedrongen, dat de rechterlong gekwetst is. De gewonde is onmiddellijk naar Padang geëvacueerd en verkeerde bij zijn vertrek in groot levensgevaar. De gebeurtenis beeft te Atjeh een treurigen indruk gemaakt. De luit. Schutter is eerst sedert drie jaar officier en heeft zich in dien tijd echter zwom bij met forsche armen naar den oever en spoedig zag men, dat bij bet water zijn offer ontrukt bad en Sara ge lukkig aan land bracht. Barueh Levi stormde, trots zijne ketens, op zijn ongelukkig kind toe. Men legde haar voorsbands op den mantel van een soldaat en bedekte zehaar hoofd zonk tor zijde water en bloed vloeiden uit baar half open mond. De grijsaard begon bitter te weenen. Hoe gaarne zou hij zijn kind aan zijne borst verwarmd en alles met haar gedeeld hebben, boe gaarne bad bij zijn leven voor het hare gegevenHij hief ze op aan zijne borst en liet haar hoofd aan zijn hart rusten; hij streelde haar bleeke kille wangen, streek het natte haar van de slapen en riep haar met de zoetste namen. Dewbinsky stond diep bewogen naast hem. De luitenant liet den vader begaan, hem zelf stonden bijna de tranen in de oogeu. Was het 't flikkerend licht der lantaarns, die den jood nu deden gelooven dat het leven in zijn kind terugkeerde Want hij slaakte een vreugdekreet en drukte haar sterker zeer verdienstelijk gemaakt, terwijl men gelooft, dat hij een prachtige carrière zou maken. De gewonde, reeds versierd met de militaire Willemsorde, verkreeg een eeresabel en twee eervolle vermeldin gen, terwijl hij zich laatst bij de affaire te Segli weder naam heeft ge maakt door zijne dapperheid. Bij die gelegenheid kreeg Schutter een schampschot in den buik, waarvan hij pas was hersteld, toen hem het bovenvermelde ongeluk trof. Aan den Burg, gemeente Texel, is tot hoofdonderwijzer aan de gesub sidieerde school voor meer uitgebreid, lager onderwijs benoemd de heer G. Veenman, hoofdonderwijzer aan de openbare school te Oudendijk. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 7 leerlingen aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Zaterdag is aan het ministerie van Waterstaat, handel en nijverheid aanbesteed Het onderhonden van, en het doen van eenige herstellingen aan het rijks postkantoor en de directeurswoning alhier, gedurende driejaren. Minste inschrijvers waren de heeren Gebrs. Moorman alhier, voor f2295. Voor het uitvoeren van het schilderwerk der beide kustlichttorens te Ymuiden is bij de gehouden aan besteding op 13 dezer aannemer ge- aan zijn borst. Ja, het was geen mis leiding, Sara kwam tot bewustzijn! Barueh Levi drukte het water uit haar haren, en uit hare kleederenbedekte bare bandon met de panden van zijn jas en bewasemde haar koud voorhoofd, om haar te verwarmen. De luitenant goot haar nu een weinig rum in, die hij in een veldflesch bij zich droeg. Eenige droppels van den sterken drank waren voldoende, cm 's meisjes le vensgeesten weder op te wekken. „Ach Godriep zij, ontsteld om zich heen ziende, „waar ben ik?" „Bij uw vader!" riep Levi. „Mijn kind, mijn dierbare Sara, miju eenig geliefd kind „O vader, dierbare vader!" riep zij. Een tranenstroom vloeide uit hare oogen, zij viei in zijne armen en bedekte zijne bleeke wangen met kussen. Tot nu had niemand den tijd gehad naar den redder van het meisje om te zien, want allen waren te zeer met de ongelukkige zelf bezig. Maar nu wendde graaf Dew binsky zich om en vroeg: „Waar is de worden de heer P. van Reijnden, alhier, voor de som van f2100. De Justitie doet onderzoek naar de eerste oorzaak van het overlijden van den heer G. A. Peters, genees heer te Souburg, dezer dagen ten gevolge van hersenontsteking gestor ven. Eenigen tijd geleden werd hij 's nachts door iemand geroepen hij een ziek kindde overbrenger der boodschap had echter geen tijd om hem op te wachten, zooals de heer P. verzocht, opdat zij samen naar de aangewezen hofstede zouden gaan. De naaste weg daarheen was een voetpad, waarvan ook verscheidene planken over sloten deel uitmaakten. De derde plank waarover de heer P. wilde gaan, bezweek onder zijn gewicht en hij tuimelde in het water. Druipnat kwam hij eindelijk op de hofstede en vond er niemand, voor wien zijn hulp begeerd werd. Blijkbaar heeft de boodschapper, die geen tijd had, hem een poets willen spelen, daar later bleek, dat de gebroken plank gedeel telijk was doorgezaagd. Sedert dien tijd is de heer P. niet meer gezond geweest. In de Zaterdag gehouden ver-, gadering van aandeelhouders in de Zaanlandsche Stoomboot-maatschap pij, is met groote meerderheid van stemmen besloten tot likwidatie der onderneming, zoodat de stoomboot Prins v. Oranje in de maand Aug. e.k. zal ophouden te varen, althans voor rekening der genoemde maatschappij. moedige, die met gevaar zijns levens, dit meisje gered heeft? Wat!" riep hij plotseling, toen hij den jongeling, die zij waarts bij de groep stond, gewaar Werd, „is het mogelijk, mijn trouwe Roman Ma- karewskihoe komt ge hier?" De jongeling reikte den graaf de hand en zei trouwhartig: „Ik wilde u nog eens zien n mijn trouwen krijgsmakker, het laatst vaarwel zeggen." Doch nu meende de Russische officier, dat aan liet goede een einde moest komen. „Wij moeten weg," zeidc hij ernstig, „ik mag mijne instructie niet te ver overtreden." Barueh Levi hielp zijn kind van den grond op. „Duizend maal dank," klonk Sara's stem tot Roman, „voor nw moedige, scboone daad. Gij hebt een verstootene dochter aan haar vader wedergegeven." Roman gevoelde een eigenaardige gewaar wording, toen het bleeke, bevende meisje haar koude smalle hand in de zijne logde, hij zag in bare groote donkere oogen en deze blik maakte hem inwendig zalig.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1