KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDiEP EN OMSTREKEN V). 570. Vrijdag 2 Augustus 1878. Zesde Jaargang. J- ;e- ABONNEMENT Verschijnt Binsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, ADVERTENTIËN S- Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN 77. HELDER, 2 Aug. 1878. FEUILLETON. S". VERST00TEN. 99 ïet Ir. en VOOR DEN er- ers per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 t6 HELDE K>. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zgn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. IR Zondag 4 Opgang der Zon 4 u. 27 m. Ondergang 7 u. 39m. Maandag 5 Eerste Kwartier. Dinsdag 6 19. Woensdag 7 Donderdag 8 Vrijdag 9 Zaterdag 10 nz. leii Hedenmorgen had de teraarde bestelling plaats van den Dinsdag- jjl avond in 's Rijks Hospitaal alhier over- J leden Zweedschen adelborst Schfitz. les- Met militaire honneurs, begeleid door 'rd, treurmuziek van het stafmuziekkorps te Ier Marine, onder directie van den kapelmeester Weckesser, werd het ter. ijk grafwaarts gebracht. De stoet sverd door een groot aantal personen jevolgd. Aan het graf werd dooreen v^n peloton mariniers een salvo gelost. mp De lijkkist was gedekt door de oe* Zweedsehe vlag, met bloemen getooid. Met 16. Aug a.s. worden in dienst '}?r" jesteld de monitor Krokodil en de D§" itoom-kanonneerbooten Dog en Gier, ^t-mofdzakelijk bestemd voor de oefe- ïingen der zeemiliciens, terwijl zij ft' ^net de Guinea een flotille zullen uit- naken, die bij gecombineerde manoeu- iek-jres van zee en landmacht in de t'llnaand September a. s. gevoegd zal exelvorden. J1T UT._ 'au-®en Poolscbe geschiedenis. 10). XX. te aor er- id- ld- ten or- net ro bo en. Na lang weifelen gaf liij eindelijk aan e bede van het meisje toe. Zij traden het paleis binnen en toen zij erscheidenc prachtige kamers waren door- cgaan, hielden zij in een zaal halt en ara's geleider verwijderde zieh. Na lang agstig wachten opende een lakei de deur q liet de verzoekster een zaal binnentreden, ij schrikte bij de plechtige stilte, die daar eerschte; nooit had zij zulk een rijke en elder verlichte kamer gezien. Een talrijk ezelschap was tegenwoordig; jonge edel eden speelde aan een tafel in een hoek er zaal. Twee generaals, groote, imposante estalten, de borst met orden opgeschikt, ingen arm in arm heen en weder. De rootvorstin zat met eenige dames in zwaar fjden kleederen aan een partij Boston. Z. M. beeft als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen med., alsmede een loffelijk getuig schrift, toegekend aan: F. W. Arends, zee-sjouwer te Willemsoord, die op 23 April jl. met levensgevaar een kind uit bet water redde. Een bij bet departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië, dd. 30 Juli, bevat de navolgende tijdingen uit Atjeb De op den 23n dezer begonnen militaire operatiëu in de XXII Moe kim zijn gedurende de twee volgende dagen met succes voortgezet. De twee beoosten de Atjeh-rivier agee- rende kolonnes bereikten den 24n dezer Landjamboe, en namen den 25n stormenderhand de versterking Sen- clope, niet ver van Moentassi, (de woonplaats van Habieb Abdul Rach- man) gelegen. Een derde kolonne rukte den 24n en 25n langs den linkeroever der Atjeb-rivier op tot Anak Batoe, en nam die versterking. Gedurende de drie genoemde dagen werden aan onze zijde gedood 11 man en gewond 129 (waaronder een licht gewonde officier, de luitenant der genie Vobl.) Senclope wordt voor depot ingericht. Den 26n werden van onze zuider linie uit de tegenover onzen post te Atoa gelegen kampongs Tjot Lepong en Tjot Gloempang in de VII Moe kim (gebied van Toekoe Moeda Bait) vermeesterd. Aller blikken waren op Sara gericht. Zoodra de grootvorstin haar zag, wenkte zij dat zij zou naderen. „Ik heb uw ver zoekschrift gelezen," zeide zij vriendelijk. Sara vatte al haar inoed bijeen, verhaalde hare geschiedenis en smeekte om het leven van haar vader, Baruch Lcvi en dat van graaf Dewbinksky. Toen zij den laatsten naam noemde bewoog een fijne glimlach de lippen der grootvorstin. „Welk een zon derling toevalhoorde Sara de voorname dame murmelen, zonder dat zij begreep wat zij er mee zeggen wilde. De heeren en dames hadden om Sara een kring gevormd, en men zag aan allen, dat zij eenige belangstelling voor de onge lukkige gevoelden; de vorstin was door de kinderlijke liefde en de opofferiugszin van Sara in verrukking, zij beloofde voor haar te zullen zorgen. Toen de grootvorstin alleen was, zeide zij voor zich„Nu heb ik twee in mijne bescherming aanbevolenen, die hier elkander ontmoeten om twee mannen te bevrijden, wier lot dezelfde uitspraak der wet aaneen heeft. De Czaar zal de gele- Koerong Rijah werd den 22n en 23n door de marine getuchtigd, om dat de hoofden en de bevolking zich aan zeeroof hebben en aan een vijan delijken aanval op Poeloe Way had den schuldig gemaakt. De ingekomen bijdragen voor het nationaal huldeblijk, Prins Hendrik aan te bieden, zijn geklommen tot een som van f67000. 's Prinsen keuze beeft zich gevestigd op twee fonteinen, in zijn lustslot te Soestdijk te plaatsen. Een prijsvraag, alleen voor Nederlan ders, zal vrorden uitgeschreven voor ontwerpen voor deze fonteinen, uit te voeren in marmer of brons. Drie prij zen zullen worden uitgeloofd, een van f 500, eeu van f 350, eu een van f 250. De vervaardiging van bet album is opgedragen aan den Heer Holly te 's Gravenbage. Op bet IJ bij bet Oosterdok te Amsterdam, is de vletterman van het werk aan bet groote droogdok, dat aan de overzijde gebouwd wordt, door de Kamperstoomboot overvaren. Het vaartuig werd stuk geslagen eu de veerman zelf verdronk. Zijn zwaar gekneusd lijk is opgevisebt. De kapi tein der Kamperstoomboot is door den waterschout verboord. In een te 's Hage ontvangen particulier schrijven uit Noorwegen komt o. a. bet volgende voor »Ik vreesdat Nederlandscbe Noordpool-expeditie het ook niet tref fen zalalthans onze (Noorweegscbe) genheid hebben, al zijn grootmoedigheid i het helderste licht te stellen!" Alexander II, Czaar van Rusland, zat in volle uniform in zijn sehrijfkabinet van het winterpaleis. IJverig schreef hij eenige brieven, en overhandigde ze aan zijn opper hofmeester ter verzending. De opperhofmeester verwijderde zich; de keizer ging nu in gedachten heen en weer en streek zich nu en dan met de hand over het voorhoofd, als wilde hij sommige gedachten verdrijven. In de voorkamer werd het levendig. De vleugeldeuren werden geopend, de opperhofmeester trad in het salon en diende de grootvorstin met twee dames aan. De Czaar glimlachte, als ware hij reeds voor bereid op het geen volgen zou. „Nu," begon de grootvorstin, terwijl zij met de grootste gratie en beminnenswaar digheid eeu harer geleidsters voorstelde, „vorstin Anka Felotiskoff, draag zelf uw verzoek voor Met korte woorden verhaalde Anka want zij was hot inderdaad hare ont- expeditie is terug te Hammerfest; die beeft bet niet verder kunnen brengen dan tot op 70° 10' uithoofde van bet menigvuldig ijs. Zij beeft Beeren- eiland moeten omvaren, zonder bet te kannen aandoen, daarin verhinderd door hevige stormen. Dinsdag stond voor het gerechts hof te Amsterdam terecht zekere vrouw K., buisvrouw van de C., die »uit be geerte, welke zij niet kon bedwingen," zich aan ongeveer 20 diefstallen had schuldig gemaaktvoornamelijk ten nadeele van bewoners van de Daniël Stalpertstraat, Jacob van Campen- straat, Weteringschans, Frans Hals straat enz., bad zij bare misdrijven ge pleegd, door uit gangen, portalen en van stoepen allerlei voorwerpen mede te nemen; zij bekende al deze daden op de meest volledige wijze. Het O. M., waargenomen door den advocaat-generaal Mr. Op ten Noort, requireerde, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, op grond van de geringe waarde der gestolen voorwerpen, de veroordeeling van be klaagde tot 18 maanden celstraf. Mr. A. P. Visser, als verdediger van de beklaagde optredende, achtte de schuld niet toerekenbaar. Hier was bet duidelijk, dat beklaagde door een lust bebeerscht werd, waaraan zij geen weerstand kon bieden. Hier was te vermoeden, dat niet armoede of behoefte bestond. Pleiter concludeerde dus tot vrij spraak. moeting met Dewbinsky, het beluisterde tooneel in den tuin van haar vader en haar bezoek bij den graaf om hein te waarschuwen voorts de gevangenneming van haar vader en de laatste gebeurtenissen; namelijk, dat men haar tot een huwelijk met Seniawitsch had willen dwingen, dat zij nog in het laatste oogenblik, gedreven door den angst der vertwijfeling, een stout plan had opge vat en buiten voorkennis harer ouders naar Petersburg was vertrokken, om de genade van zijne majesteit af te smeeken, zoowei voor zicb zelve als voor baar geliefde. Bij de laatste woorden kon zij nauwelijks meer sprekende aandoening op baar gelaat zeide echter den vorst meer dan alle woorden. „Ik kende Dewbinksky als den schrijver van eenige artikelen, die verschillende re- geeringsmaatregelen afkeurden. Ik ben niet tegen de vrijheid der pers, zoo lang zij binnen behoorlijke grenzen blijft, want zij maakt op nuttige verbeteringen opmerk zaam, ook is mij voor den graaf reeds een verzoek ora gratie door diens verwanten gedaan." Na een korte pauze voer de keizer weder Jk.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1