KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN e 571. Dinsdag 6 Augustus 1878 Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, advertentiën nieuwstijdingen feuilleton. VERSTOOTEN. ter pen, 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels 35 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 6 Aug. 1878. Terwijl de moeder een oogen- blik afwezig was ontstond jl. Zater dag een begin van brand in een woning in de Vijzelstraat; een pe troleumlampje, waarschijnlijk door tocht in brand geraakt, deelde het vuur aan de gordijnen mede, afval lend vuur viel op de wieg waarin een kind lag met 't ongelukkig ge volg, dat het wichtje deerlijke brand wonden bekwam. Spoedig toegesnelde hulp van buren, stuitte verdere ge volgen. Er bestaat echter weinig hoop dat het kind het leven behoudt. Cornelis Ditode »held in stormgevaar," heeft weder een knaap van een wissen dood gered. Aan den Zeedijk bezig zijnde met zwemmen, had deze zich te ver van den wal gewaagd, waardoor hij met den stroom werd medegesleeptzonder de tijdige hulp van Cornelis Dito, zou de knaap er 't leven bij hebben ingeschoten. De mailboot Prins Hendrik, komende van Batavia, kwam heden morgen alhier binnen. Bij het aan den wal meren van het st. Atjeh, commandant de kapitein ter zee Bunnik, Vrijdag alhier binnen gekomen, is een tros gesprongen, waar door een matroos het been werd stuk geslagen en eeu ander zware kneu zingen bekwam. Beiden zijn in 't hos pitaal opgenomen. Ben Poolsclie geschiedenis. 61). XXI. Wij verzoeken den lezer verschooning, dat wij hein zonder eenigen overgang in de steppen van Siberië verplaatsenin het stadhouderschap Pobolsk en wel in het dorp Verescow, vermaard als het verbanningsoord van den bekenden vorst Menzikoff, die hier in het jaar 1731 stierf. De ballingen aldaar moesten deels in de bergwerken, deels op het veld arbeidentot de laatste behoorde graaf Dewbinsky. Oude en gebrekkige lieden ontvingen dagelijks tien kopeken van de regeering, waarmede zij hunne levensbehoeften moesten bestrijden en bij deze behoorde Baruch Levi. Graaf Dewbinsky keert zoo even van zijne arbeid terugzijne handen zijn half bevrozen, De luit. tz. 1 kl. J. W. Visser, is op zijn verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken op pensioen gesteld, met f 1100 en een verhooging van f 600 voor werkelijk verblijf in milit. dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; bevorderd tot luit. t. z. Ie kl. P. Heyning. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouvern.-Generaal van Nederl.-Iudië, dd. 1 Augustus, bevat volgende be richten nopens de krijgsveriehtingen in de XXII Moekim (Atjeh) Nadat den 27sten Juli de langs den linkeroever der Atjeh-rivier voortrukkende kolone zich vlak tegen over Moentassie had opgesteld, is die plaatswier vermeestering voorloopig het hoofddoel der krijgsverrichtingen was den 28sten Juli door twee andere kolonnes, van Senelope uit, genomen. Gedurende de twee genoem de dagen werden aan onze zijde 2 gedood en 14 gewond. Op verzoek van den Gouverneur van Atjeh is nog een derde batailllon van Java ter versterking derwaarts gezonden. In de maand Juni jl. zijn vol gens bericht van Veritas 65 zeilsche pen vergaan, waaronder een Nederl. schip. Er verongelukten 4 stoom schepen 2 Amerikaansche en 2 En- gelsche. Zaterdag is op het Loo door Z. M. de koning de deputatie voor de aan- zijue voeten gezwollen, de wangen bleek en ingevallen; zijn fraai prachtig haar hangt verward neder; hij treedt op een zeer kleine hut toe, die slechts uit een enkel vertrek bestaat. Bij den haard staat Baruch Levi en kookt aardappelen. Reeds begint liet kokende water in den pot te borrelen en de grijsaard dekt de kleine eiken tafel, toen de deur geopend werd en Dewbinsky binnen treedt. „Gegroet Baruch," zegt hij vriende lijk. „Welkom," antwoordde de oude man. „Het eten zal dadelijk gereed zijn; neein inmiddels een weinig rust.Bij deze woor den schoof hij den graaf een laag zitbankje toe, ging vervolgens aan den haarden haastig als het ware het immer zijn bedrijf geweest, tilde hij den ijzeren pot van het vuur, goot het water er af en ledigde den pot in den op de tafel gereed staanden schotel. Aandoenlijk was het om te zien, hoe de grijsaard zijn joodschen zegen over de spijs sprak en Dewbinsky een kruis makend in zijn geloof bad. Hoe het lot den mcnsch bieding van het volkspetionnement in audentie ontvangen en heeft zij het smeekschrift Z. M. aangeboden. Ook de deputatie, belast met de addvessen van ruim 400 kerkeraden, werd tegelijkertijd op het Paleis toe gelaten. Ds. P. van Son, voor de deputatie der kerkeradenvoerde eerst het woord. Daarna sprak de heer Elont namens de commissie voor de smeek schriften. De koning dankte voor de goede woorden, Z. M. toegespro ken, verklaarde, dat 't hem een genoe gen was geweest, de deputatie op het Loo te ontvangen en betuigde zijne hooge belangstelling. Z. M. gaf de verzekering, met al de leden van zijn huis niet anders te bedoelen, dan het geluk van Nederland. »Leve Neder land!" riep Z. M. ten slotte, dat door de deputatie met »Leve de Koning!" beantwoord werd. Prof. S. van Yelzen besloot men den Koning dank te zeggen voor de hartelijke ontvangst. Jhr. Elout werd bij Z. M. ter tafel genoodigd. Dr. Kuyper moet ook te Apeldoorn hebben vertoefd, tijdens de commissie er was. Gedurende de maand Juli zijn uit Nederland 242 vreemdelingen, die geen middel van bestaan hadden, over de grenzen gezet. Ter zake van land- looperij werden 52 lieden naar het hulphuis van arrest gebracht. In den laatsten tijd gebeurt het nog al eens dat de politie te Meppel toch kan veranderenHoe dwaas schijnen de meeningen en zienswijzen der wereld als met ziet hoe innig twee in godsdienst, stand en zeden zoo geheel verschillende menschen zich hier aaneen sluiten, hoe vreedzaam hier christen en jood samen woonden. Het eten scheen beiden goed te smaken; want de honger kruidde het en spoedig was de schotel ledig. Beiden zaten zwijgend tegenover elkander, hoewel Dewbinsky dik werf in stilte het dwaas heette nog altoos aan Anka te denken, keurde hij in den geest toch altoos weder terug tot de geluk kige oogenblikken, welke hij met haar had doorgebracht. De grijsaard had bereids alle hoop opge geven zijn kind weer te zien. „Ach, God! slechts nog eens zou ik haar in de oogen willen zien, hare stem hooren dan zou ik geduldiger mijn zwaar lot onder gaan Het vuur van den haard was uitgegaan, de kolen verglommen. De twee ongeluk- kigen zaten nu in de duisternis naast el kander. Zoo zaten zij lang in gedachten aanhalingen doet van bedorven vleesch, 't welk gewetenloooze handelaars zonden verwerkt hebben in de var kensworst die zij naar Amsterdam verzenden. Tot dusver hebben we echter vruchteloos uitgekeken naar de tijding, dat een of meer van die schurken voor een geruiuien tijd op gesloten zijn. Te Amsterdam is weer een meisje dat huiten het raam hangend waseh- goed innam, naar beneden gevallen. Na in het gasthuis verbonden te zijn, is zij in hare woning ter verpleging opgenomen. Zij verkeert evenwel in bedenkelijken toestand. Vrijdag viel in de legerplaats op de Oldebroeksche Heide een mili cien bij de 6e komp. vestingartillerie van een zwaar beladen transportwagen en geraakte onder de wielen. De bekomen kneuzingen waren van dien aard, dat hij weldra overleed. Onlangs kregen twee personen te Amsterdam twist; zij geraakten aan het vechten. Om zich beter te kunnen verweren zette de een zijn hoed af en trok zijn jas uit, die hij op straat legde. Toen de vechtpartij geëindigd was, waren beiden kleedingstukken ver dwenen. Een al te sterk minnaar van vogels stal te Amsterdam een sehoone kanarie, terwijl de eigenaar zich even verwijderde. Hij stopte het diertje in zijn broekzak en zeide, dat het was weggevlogen. Men volgde den verdiept, toen het licht eener lantaarn eens klaps het kleine venster hunner hut bescheen. Zij luisterden men hoorde verscheidene personen gaan en spreken; plotseling werd hard aan de deur geklopt. „Opent, „Opent!" riepen vrouwenstemmen de klank ging Dewbinsky door merg en been, terwijl Baruch Levi ontsteld achteruit deinsde. „Open mijnheer de graaf" riep een zware mansstem. „Jezus Maria bet is Iwan schreeuwde Dewbinsky. Hij ligtte de klink op, de deur sprong open Sara wierp zich in de armen haars vaders en Dewbinsky aan de voeten van Anka, die hem oprichtte en hem zijne vrijheid aankondigde. Verscheidene soldaten hielden brandende fakkels, waar mede zij de aangekomenen voorgelicht had den geheel de schouwplaats was toover- achfcig verlicht. Geen taal is in staat zulk een tooueel te sehetsen. Benige minuten lang hoorde men niets dan onderbroken zinsneden. „Genade! De keizer! mijn vade-1 O mijn dochter

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1