KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN 572. Vrijdag 9 Augustus 1878 Zesde Jaargang. 5. abonnement V@rsch.jjnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, ADVERTENTIËN NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. VRRSTOOTEM. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. ,3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels 25 Oentenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. n- ld HELDER, 9 Aug. 1878. U- fi m Z. M. heeft benoenfd tot command. van het algemeen depót van disci- A pline, de kapt. W. A. J. van der ie Hurk, van het 7e reg. infanterie. ,fSingapore, 7 Aug. (van Reuter.) Een nieuwe opstand is in Atsjin uitgebroken. De Nederlanders melden, dat zij te Alangpria een sterke stel- ling hebben ingenomen: hun verlies bedraagt 56 man. Dé Atsjineezen ver loren 680 man. Groote afdeelingen Nederlandsche versterkingstroepen komende van Java, trekken voorbij Singapore. 1 Naar wij vernemen, is door de Amsterdamsche Droogdokmaatschap pij, voor welker rekening de Union Actiën Gesellschaft te Dortmnnd thans bezig is aan den overkant van het IJ een reusachtig droogdok te bouwen, voor nemens op den vasten wal nabij dat dok een fabriek voor reparatie van stoom schepen op te richten. Te dien einde heeft zij van den heer rnr. Oh. Bosch Reitz, te Helder, dengeheelen inventa ris, bestaande uit alle machinerieën, vaste en losse gereedschappen zijner fabriek van stoom- en andere werktui- l gen aldaar, aangekocht, om die, zoodra het dok voltooid zal zijn op haar erf te Amsterdam over te plaatsen. Reeds heeft onder de leiding van de heeren van Gendt, architect te Amsterdam en van Spall, ingenieur aan bovenge- Ben Poolsohe geschiedenis. 52). XXII. (Slot.) Ongeveer drie uren van Bern ligt een nederig dorpje in een dal, door hetwelk zich een smalle beek kronkelt. Een brug voert er over, die werkelijk alleen uit beleefdheid jegens het heldere water gebouwd schijnt te zijn, om het de beschaming te besparen van door iederen kleinen knaap of straatjongen van het dorp overgesprongen te worden. Een weinig links bij de kerk ligt de pastorie, door denneboomen omgeven; voor het huis bevindt zich een grasperk. Iets verder opwaarts naar den heuvel, die het kleine dorp begrenst, staat een huis, hetwelk alge meen het „Poolsehe Heerenhuis" genoemd wordt. Het is eerst voor weinige weken noemde fabriek te Helder de aanbe steding der gebouwen plaats gehad, volgens hetzelfde plan als te Helder, zoodat alle werktuigen zullen kunnen opgesteld worden, zonder eenige ver andering van drijfassen of riemen. Op kleinere schaal zal deze nieuwe fabriek aldaar dezelfde werkzaamhe den verrichten als thans hier, waar zij, door de verminderde stoomvaart ten gevolge van de opening der haven te ljmuiden, van lieverlede overbodig wordt. De overdracht en overplaat sing der machinerieën, waarmede de heer van Spall door de maatschappij belast is, zal eerst dan geschieden wanneer het dok reeds gereed is en de laatste stoomboot van de stoom vaartmaatschappij Nederland" het Nieuwediep zal verlaten hebben, om na volbrachte reis te Amsterdam binnen te vallen. De heer Bienfait, zoon van een der directeuren van de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij bevindt zich reeds eenigen tijd te Helder, ten einde zich op de fabriek practisch op de hoogte te stellen van alles wat er vereischt wordt om mail- en andere groote stoombooten deugdelijk en in den kortst mogelijken tijd te herstel len én te onderhouden. (Hbl.) Voor den dienst in Ned.-Indië is noodig een 6tal onderwijzers 3e k 1., bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer. in den tegenwoordigen toestand gebracht. Groote bloempotten met heerlijke bloemen en bloeiende booinen omgeven het huis als met een sierlijken gordel. Twee in Zwitsersche stijl gebouwde vleu gels, die met het hoofdgebouw door over dekte galerijen verbonden zijn, geven aan dit huis boven andere, een deftig aanzien. Op deze bezitting trad de gewezen dic tator van Polen, Marian Langiewicz toe, die sinds een jaar in Zwitserland de wijk had genomen en op een uur afstand van het dorpje woonde. Het was een wonderschoone zomerdag'. Het voetpad was met jeugdig gras bezoomd. waaruit bijna onmerkbare bloempjes te voor schijn kwamen. Hechts en links stond de bloeiende klaver. Langiewicz treedt lang zaam en in gedachten verdiept op den tuin van het heerenhuis toe. Het pad liep onder reeds van hun bloesem beroofde pruimen- boomen en voorbij een vlierboschjeonver wacht zag men achter een met wijnstokken bedekten kleinen heuvel een prachtig klein prieel. Op een bank zat een jonge dame, p- In den nacht van den 12 op 13 dezer zal een gedeeltelijke maansver duistering in Nederland zichtbaar we zen. De eclips begint den 12 dezer ten 11 ure 6 min. 's avonds en eindigt 's nachts ten 1 uur 37 m. Ruim de helft der maan zal bedekt zijn. Van boord van de' Willem Barendsz" in de Noordelijke IJszee zijn brieven ontvangen, loopende tot omstreeks 11 Juli. Alles gaat goed aan boord, en schip, bemanning, uit rusting en instrumenten voldoen uit stekend. Aan een voornaam deel van hunne opdracht is reeds door de wakkere zeelui voldaan. In ons volgend nummer zullen wij een uittreksel mededeeleu, uit een brief van een der opvarenden. Aan het Hof te Berlijn spreekt men, volgens de Köln. Zeitung, van een huwelijk tusschen den koning der Nederlanden en de Hertogin Elisabeth van Saksen-Weimar-Eisenach, doch ter van den Gr.-Hertog van Saksen- Weimar-Eisenach en Prinses Sophie der Nederlanden, alzoo met een nicht des Konings. De Hertogin is geboren in 1855. Uit Vlissingen meldt men van 5 Aug. aan het D. v. Z.-H.: »Het bericht betrekkelijk het treurig uit einde van dr. Peters, uit Oost-Souberg, dat dezer dagen in verschillende bla den de ronde deed, is geheel ver zonnen. De man is een natuurlijken dood (hersenontstekiug) gestorven. een bekoorlijke gestalte, naast een fijn ge kleed heer, haar echtgenoot, die haar met zalige blikken aanschouwde. Het was graaf Dewbinsky met zijne gade Anka; hij had voor den zomer dit huis ge huurd. Langiewicz hield een oogenblik stand en aanschouwde, zelf ongezien, de twee gelukkige mensckeu. Daarop naderde hij, Dewbinsky zag op. „Goeden dag, generaal," riep hij, „het is lief van u, dat ge heden zoo vroeg komt De jonge gravin stond blozend op. „Ik bid u, dierbare vriend, noem mij niet generaal; deze naam is mij steeds een steek in het hart," antwoordde Langiewicz. „Eerst heden heb ik een brief ontvangen, die mij de treurige tijding bracht, dat Henriëtte Pustowojtoff te Elorenee aan een borstkwaal is overleden. De beste aanvoerders van onzen opstand zijn dood, zooals bijv. Lelewell, of gevlucht, zooals Mierowslawslcy, Ozachowsky en zoo vele andereu. Jammer om eiken droppel bloeds maar er vloeiden gekeele stroo- Te Elden is de vrouw van den daghuurder G. Rusink van 3 kin deren, 2 meisjes en 1 jongen, bevallen. Te Malden is de vrouw van H. Nieuwenhuizen door den bliksem ge troffen en gedood. Het oudste zoontje, dat bij haar stond, een knaap van 14 jaren, werd achterover geworpen, maar bekwam overigens geen letsel. Gistermiddag, omstreeks vijf nur, ontlastte zich boven Groningen een hevig onweder, zoo hevig als zeker wei nig menschen zich zullen herinneren en dat treurige gevolgen had. De bliksem trof een elf- a twaalf jarig meisje van den broodbakker Borgesius in de Stoel draaierstraat. Dit meisje schoof even voor het onweer haar zusje in een kinderwagen op de Beplante Ossemarkt en ging daar voor den regen onder een boom schuilen, waar zij door den bliksem werd getroffen en oogenblik- kelijk een lijk was. Haar zusje bleef ongedeerd. Yerder heeft de bliksem van verschillende hoornen zware takken afgeslagen. Bij de oefening in het schijf schieten op de heide hij Naarden is Dinsdagmiddag een vrijwilliger het slachtoffer geworden van onvoorzich tigheid. In de observatiepost zijnde, trof een der scherpschutters hem zoodanig, dat hij den dienst niet meer kon doen. Hij werd dadelijk naar het hospitaal te Naardeu vervoerd en verkeert in bedenkelijken toestand. Een kogel trof hem in de knie. men voor een verloren onderneming." Nu werd het gesprek onderbroken. Iwan en Orlanoff traden binnen, beide met van vreugde stralende gezichtenzij kwamen om den graaf voor een grootmoedig geschenk te danken. Hij had namelijk voor ieder een kleine boerderij gekocht en ze hun geschonken, opdat ze hun eigen haard zou den hebben. „Hoe benijdenswaardig zijt g-ezeide Langiewicz met treurige stem, „dat ge in nw geluk nog andere menschen gelukkig kunt makenNu, zijt ge wel tevreden, mevrouw de gravin wendde hij zich tot haar. „Onuitsprekelijk!" fluisterde Anka, haar echtgenoot de teedere hand reikend, terwijl Langiewicz stil den tuin verliet. Den volgenden morgen, toen het jonge echtpaar aan de ontbijttafel zat, ontving Anka een brief, dien zij nieuwsgierig open brak. Nadat zij een blik op de oiaderteekeniug had geworpen, verhelderde een vriendelijke glimlach haar gezicht. „Yan Sara", zeide zij, „eindelijk een teeken van leven van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1