bliek verkocht worden. Volgens bericht uit Batavia is het drijvend dok op Amsterdam-eiland in diep water gezonken. Zijn wij wel ingelicht, zegt de N. R. Ct. dan is er sprake van een aanstaande echtvereeniging van Z. M. den Koning met H. D. H. de prinses Paulina Emma Augusta Hermina van WaldeckPyrmontgeboren 19 October 1855, dochter van den regee renden vorst van Waldeck. Men zegt zelfs, dat in de aanstaande troonrede van 's Konings huwelijk mededeeling zal worden gedaan. - De Amsterd. Ct. verneemt, dat Z. M. de Koning afwijzend beschikt heeft op het verzoek van mevr. Bruyn, om vermindering van gevangenis voor haren echtgenoot (voormalig secreta ris der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij. Verschillende keeren was door de justitie de Amsterdamsche politie reeds sinds lang opmerkzaam gemaakt, dat de hier en daar voorkomende valsche munt, bijzonder valsche gul dens- en rijksdaalderstukken, waar schijnlijk in de hoofdstad worden vervaardigd, doch een spoor was niet te ontdekken. Een viertal jaren ge leden was door den comin. van politie Steenbergen een arrestatie gedaan in een valsche munterswerkplaats, van vier personen, doch sedert was niets te ontdekken, niettegenstaande de ijverigste nasporingen, totdat om streeks vier weken geleden een koop man in visch, wonende in den om trek van de Westerstraat, aan het commissariaat op de Noordermarkt aangifte kwam doen van een vai- schen gulden, door hem ontvangen, en tevens vrij nauwkeurig het signa lement wist te geven van den per soon, van wien het geldstuk ontvan gen was. Intusschen was het bekend, dat een oude fielt uit Leeuwarden, vroeger tot 15 jaren veroordeeld geweest wegens het vervaardigen van valsche munt, zich in de stad ophield. Hoewel hij scherp in het oog werd gehouden, was er niets tegen hem te ontdekken en scheen het wel alsof hij de hem bewakende rechercheurs evengoed in het oog hield als zij hem. Nadat dit zoo eenigen tijd geduurd had, zond de commissaris Steenbergen een zijner handlangers op den verdachte af met de opdracht een poging aan te wenden om zijn vriendschap te winnen. Dit geluk te. Weldra ontmoetten Stro ob an t, een handlanger die het speurvak „Hoor eens," fluisterde onze geleider me toe, terwijl hij zich dichter in zijn laken wikkelde, „in Leipzig zou ik zoo niet over de straat durven gaanze zouden me gauw bij den kraag vatten." Na lang te vergeefs gezocht te hebben, zagen we de lieve vaderlandsche vlag op het huis van den konaul. We traden binnen en werden spoedig in zijne tegenwoordigheid gebracht. De politie-agent trad twee schreden voor waarts, zette de naakte hielen tegen elkaar, salueerde op militaire wijs en sprak „Heer konsul, lk meld me aan op trans port." De ambtenaar zag den man verwonderd aan en zei „Zoo wie ben je dan?" „Ik beu de politie-agent Biedermann, uit Leipzig, heer konsul. Mijn uniform heb ik niet aan." „Dat zie ik wel. En wie moetje trans porteeren t" „Die heeren hier achter me." „Zoo, wat hebben ze dan uitgevoerd Zijn 't erge crimineele misdadigers? „O neen, heer konsul, 't zijn brave men- hoofdzakelijk uit ambitie beoefent, en Bubberink, de oude ontslagene uit Leeuwarden, elkander herhaaldelijk in de kroeg, en dan werden grove verteeringen gemaakt. Zoo kwam Bubberink er toe Stroo- bant tot zijn vertrouwde te maken, en Stroobant gaf te kennen dat hij dat valsche muntslaan ook wel eens zien wilde. Bubberink bracht den handlanger in zijne werkplaats, liet hem zijn smeltkroezen en gietvormen zien, het tin waarvan hij munt goot en het zilverbad waarmee aan het geld een zilverachtige tint werd gegeven. Toen dan ook een paar dagen ge leden de commissaris Steenbergen met eenige agenten een inval deed in de kamer, die Bubberink achter in een huis van de Westerstraat be woonde, vond deze ambtenaar hem zittende voor een gloeiend kolenvuur, waarop een pot met gesmolten metaal en met de gietvormen naast zich. Op de vraag wat hij daar verrichtte, antwoordde de man bedaard, dat hij chocoladekoekjes bakte, waarvan hij zooveel hield, en hij is sinds bij elk verhoor bij dit getuigenis gebleven. Intusschen vonden de politiedienaren, toen zij zijne zakken doorzochten, daarin valsche guldens van de soort als hier vaak ontvangen worden, en later herkende de vischverkooper in Bubberink den persoon van wien hij den valschen gulden ontvangen had, waarvan door hem aangifte was ge daan. Het gerechtshof te's Gravenhage heeft Zaterdag de vrouw uit Ammers- tol, die wegens moedwilligen manslag op haar tweejarig kind gepleegd, terecht stond, aan dat feit schuldig verklaard en tot zes jaar tuchthuis straf veroordeeld. Zij mishandelde het kind gedurig en wierp het eens met den kinderstoel omver, tengevolge waarvan het stierf. Een voerman uit Klaaswaal, diein Mei jl., om zich uit geldelijke verlegenheid te redden, zijn hoog verzekerd huis in brand had gestoken, waardoor het leven zijner buren in gevaar kwam, werd tot tien jaar tuchthuisstraf veroor deeld. Eenige ondernemers uit Bremen hebben op Terschelling een voelbare les gegeven aan de Nederlandsche ondernemers, die zich tot dusver on overtroffen waanden in het af brengen van schepen van onze stranden. Na dat onze landgenooten vruchteloos bezig geweest waren een bark af te schen. Ze hebben alleen wat spektakel ge maakt in het Schuttershuis." „In 't Schuttershuis „Nu ja, in 't I.eipziger Schuttershuis, gedurende de laatste vergadering. Ge weet wel, hoe 't dan soms toegaat." „Maar hoe komen ze dan hier? Hoe luidt de marschroute dan „Naar 't politiebureau op de Raschmarkt te Leipzig?" „En je neemt den weg over Honolulu f" Ik zag, dat de ambtenaar begon te ge- looven, dat hij met een krankzinnige te doen had of met iemand, die een grap met hem wilde hebben, en hield 't er voor dat ik tusschenbeiden moest komen, om in duide lijke woorden mee te deeien, hoe 't met de zaak stond. Er volgde nu een kort en scherp verhoor, waaruit bleek, dat we de waarheid spraken niet alleen, maar waaruit we ook konden bemerken, dat de konsul met de gebeurtenissen in Leipzig bekend was. Na afloop daarvan liet de konsul den strengen ambtstoon varen en lachte hartelijk over onze avonturen. Slot volgt. brengen, die in den storm van 31 Januari 1877 op Terschelling gestrand was, is het aan personen uit Bremen gelukt, Maandagavond het schin '10' te brengen. Men roemt r">c hunne practiscbe wijze van werken. -- Een jongmensch te Amsterdam is door een infanterist met de sabel zoo verwond, dat men hem naar het binnengasthuist moest brengen. Een ontslagene uit Ommerschans, beschonken over de Arnhemsche Rijn brug loopende, struikelde daaraf en in 't water. Hij werd door zekeren de Wilde, die nu sedert 1871 reeds 5 drenkelingen ophaalde, op het droge gebracht. Men bracht hem in het badhuis weer bij, maar hij overleed den volgenden ochtend. Te Luik waren Maandag namid dag vier werklieden in een boot op de Maas aan het visschen tegen de quai St. Léonard; zij lieten hun vaar tuig door den stroom meevoeren. Eensklaps werd de stroom sterker en werden zij meegesleept naar de stortplaats van de afdamming der kanongietejij. Ondanks hunne pogin gen slaagden zij er niet in, den oever te bereiken; hunne boot werd meege sleept naar de verschrikkelijke plaats en kantelde aldaar om. De vier ongelukkigen vielen in het water en verdwenen. De slachtoffers waren allen gehuwd en vaders van huisge zinnen. Londen 27 Augustus. Het is aan duikers gelukt een der ankers van het wrak der bij Folkstone gezonken Grosser Kurfurst zoo verre van het wrak te klaren dat het aan den pon ton bevestigd kan worden. De duiker die daarmede bezig was en anderhalf uur onder water bleef, bleek toen hij op zijn signaal weder boven gehaald werd een beroerte gekregen te [hebben vergezeld van een hevige bloedstorting waaraan hij overleden is. Een Antwerpenaar, die bemerkte dat zijn vrouw ongeoorloofde betrek kingen onderhield met een anderen man, heeft dezen vermoord en zijn vrouw ernstig verwondzij bevindt zich in het gasthuis. De man is in hechtenis genomen. Het paar heeft twee kinderen, een van ongeveer 11 en een ruim van 3 jaar. De vrouw maakte misbruik van sterken drank. Ook te Charleville, in de Fran- sche Ardennes, is den 26sten dezer 's ochtends te 83/« ure, een lichte schok van aardbeving waargenomen. Een persoon, die nog te bed lag, voelde zijn legerstede heen en weer gaan. De glazen rinkelden in ver scheidene huizen en de stoelen wan kelden. Een wagen, die op een erf stond, kwam in beweging, rolde voort en onmiddellijk daarna terug. Zware ketens, aan een katrol vastgehecht, rammelden en slingerden; voorwerpen van ijzer deden een klinkklank hooren. De schok duurde eenige minuten. Te Parijs maakt men zich vroo- over een wonderlijk proces. De Russische prins D., het ongehuwde leven moede, verzocht aan zjjn moe der hem een vrouw te bezorgen. De moeder gebruikte daartoe, door tus- schenkomst van een abbé, die den prins voorheen les had gegeven, een huwelijksmakelaarster, mevrouw Prof fit. Deze gaf zich anderhalf jaar veel moeite, maar geen der voorgeslagen partpen kon den prins bekoren. Ten slotte st-*rtle mevrouw P. een reke- n- aïe aldus luidde Rijtuigen432 fr. Toiletkosten1,000 Onkosten, brieven, diversen 150 Honorarium4,418 Totaal 6,000 fr. Noch de prins, noch zijne mama wilde van betaling wetengeen vrouw, geen geldDe ongelukkige leveran cierster hield echter vol, dat zij niet helpen kon dat de prins zoo moeie- lijk tevreden was te stellen, en dat 6000 francs waarlijk niet te veel was voor hare moeite en onkosten. De rechtbank wees haar ten slotte 500 frs. toe. In het Gouvernement Tambow schijnt het een fraaie administratie te zijn. In de vier districten Jolatma, Sehazk, Borissoglebsk en Spask zijn 17 leden van stedelijke en 29 van dorpsbesturen, benevens 11 klerken, wegens verduistering van gelden uit de openbare kas, afgezet en aan de justitie uitgeleverd; buitendien zijn 196 leden van plaatselijke besturen en 60 klerken allen wegens dronkenschap en andere feiten ontslagen. In Schwemmlingen, Rijnprovincie, is groote ontsteltenis teweeggebracht in een feestvierend gezin. Er werd een doopmaal gehouden en de kleine was voor een open raam op een boven kamer te slapen gelegd. De moeder ging na eenigen tijd eens naar het kind zien en zag tot haren schrik een groote roofvogel op het bedje zittenhet was een valk, die in de kamer was gevlogen en zijue scherpe klauwen in de wangen van het kind had geslagen, terwijl hij met zijn bek het gezichje deerlijk toetakelde. Hoe wel het kind levenslang de litteekens zal behouden, is het nog tijdig gered en had het nog geen gevaarlijke wonden. HELDERSCHE MOPPEN. Eeu jongmensch, dat reeds eenige malen te vergeefs om de hand der dochter van een rijken, maar zeer zuinigen bankier gevraagd had, deed op zekeren dag daartoe een laatste poging. De vader bood hem een sigaar aan en nam twee lccifers. om die voor zich en den gast aan te steken. Het jonge mensch„Een is genoeg voor ons beiden." Door deze spaarzaamheid getroffen, ant woordde de bankier geroerd„Gij zijt een zuinig man, gij zult mijn dochter hebben." o Tegen een dronkaard: „Eoei kerel, je moest je schamen, je geld te verkwisten aan den drank en vrouw en kinderen gebrek te laten lijden. Ongelukkige, je deedt beter wat te besparen, dan hadt je naderhand een appeltje voor den dorst." „Ja, weet u, ik houd niet van fruit, en met dorst ben ik nog al aangehaald." o Om drenkelingen weder tot bewustzijn te brengen, beveelt een Amerikaansch humorist de volgende recepten aanMen honde onder den neus van een Engelschman verseh gebakken biefstukeen Ier een glas whisky een Schot een halve pennyeen Eransch- man een snuifdoos; een Spanjaard versch bloedeen Italiaan een schotel macaroni een Duitscher zuurkool met spekeen Hol lander een glas klare jenevereen oude meid een huwelijksaanbod en een Yankee probecre men zijn zakken te rollen. Burgerlijke Stand Helder. Van 27 30 Augustus 1878. ONDERTROUWDW. Kamminga, ma troos en A. Drosterij. J. v. d. Spuij, schoenmaker bij de Marin en J. J. Gans.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 2