KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN :n, 581. Dinsdag 10 September 1878. Zesde Jaargang. Verschijnt ïïinsdagr en Vrijdagmiddag. .Landbouw en Floralia. Do. >p. Hen gevaarlijke nacht. sro den lar- VOOR DEN ST. ABONNEMENT er 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 Uitgevers BERKHOUT Co, te HE LU ER. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. gr 't Was Zaterdagmiddag in den tuin en de aal van Tivoli recht levendig. Tal van ezoekers wandelden heen en weer, om een ijkje te nemen naar de dieren, werktuigen n bloemen, die ter beoordéeling waren in- ezonden. De natuur scheen ook 't hare IS* willen bijdragen tot opluistering van het jest, waut de zon brak door de wolken een en bescheen 't bonte tafereel met hare NGoreugdewekkende stralen. De beoordeeling van 't ingezondene en e toekenning van prijzen of eervolle ver leidingen waren reeds gedurende den mor- LOen geschied, door een commissie, uit des- Jundigen bestaande. In den voortuin stonden paarden, veulens, etten en rundvee, aan palen gebonden, 'aaronder men zeer fraaie exemplaren op- IffJ.ierkte. Ook zag men daar een paar ploe gen, nieuwst model, stroosnijmachines en een J~ aar dorschmachines. De eigenaar van een er dorschmachines was zoo welwillend den eenmstanders te laten zien, hoe men er mee agd.» werk moet gaan, waarschijnlijk voor de 'leesten wel iets nieuws. Beleefdelijk wees Sien er op, hoeveel tijd er werd uitgespaard 'anneer men met zulk een machine arbeidde n hoe de kosten niet in vergelijking ston- "en met de voordeelen. In den achtertuiu stonden schapen, lam- ,T leren, pluimgedierte, eto., waaronder schoone iJjü iereu> die me^ geil0egen werden beschouwd. Nadat men zich in de groote zaal had ^•■ïreenigd, nam de president der landbouw- l Zöjreeniging, de heer J. Schuijt, 't woord. Zöpreker bedankte allen, die wel hadden VÓl-ilïén medewerken om het feest van den ig te doen gelukken, gaf den welverdien den lof aan den landbouwersstand, die door Q Lg3m Zeer juist als de nuttigste werd ge- 'est-oemd, daar hij ons van de eerste levens- 'exel FEUILLETON. iRT, - o. In het volgende verhaal worden de namen ita en plaatsen verzwegen. De reden daar in behoef ik niet op te geven, daar deze ,t de omstandigheden zeiven genoegzaam -.1 blijken. Verscheidene jaren geleden, loeveel het er zijn, doet hier niets af) eld ik mij in Amerika op en verdiende ijn brood als landmeter bij het afbakenen in een dier groote spoorweglijnen, die op }t oogenblik even nuttig bevonden worden tor oorlogsdoeleinden, als zij vroeger waren tor het vreedzame verkeer, waarvoor zij kren aangelegd. Ik was niet ruim van ild voorzien, toen ik het land mijner ge- torte verliet, maar ik was toegerust met ai goede mate van kennis in de zaken, ijn vak betreffende, wist mij goed in de nstandigheden te schikken, en daar ik de ij opgedragen taak met vlijt en volharding behoeften voorziet, drukte den wensch uit, dat deze tentoonstelling door andere mocht worden gevolgd en verklaarde ten slotte de tentoonstelling geopend. Daarna trad de president der Floralia- commissie als spreker op. In goed gekozen woorden wees de heer Alting von Geusau op de moeielijke taak, die Floralia te ver vullen had en hoe de goed geslaagde expo sitie van 't vorige jaar de verplichting op legde thans niet minder voor den dag te komen. Na een woord van dank aan dé pers, de inzenders en den gevér of de geefster van een paar prachtige bouquëtten tot opluistering, en aan ieder, die 't zijne had toegebracht tot 't welslagen der onderne ming, werd inzonderheid hulde gebracht aan den heer Senderman, die in 't belang der zaak zich veel moeite had getroost, en hem als blijk van erkentelijkheid, het eereïid- maatschap aangeboden. Elk der toespraken werd gevolgd door een fanfare en een couplet van 't volkslied. 't Gordijn, dat de bloemententoonstelling aan het oog had onttrokken, werd nu opge haald en men had vergunning bloemen en planten van nabij te mogen bezien. Daar van werd ook gretig gebruik gemaakt, 't Was een prachtig gezicht, die bloemen van verschillende soort en kleurschakeeriug, daar, sierlijk gerangschikt, te zien staan. Niemand zal meer kunnen zeggen, dat ons dikwijls bar en guur klimaat den bloei en de ont wikkeling van die schoonê en bevallige kinderen van Flora onmogelijk maakt. De tentoonstellsng van Floralia heeft 't tegen deel bewezen. De bouquetten, waarvan we vroeger spraken, wekten ieders bewondering opOpgetogen bleef men ook staan voor het aquarium, ingezonden door de heeren Den Duik en Von Oterèndorp. In miniatuur zag men hier tooneelen op den bodem der zee en kon de bewegingen en verrichtingen der waterbewoners gadeslaan. Bezwaarlijk vervulde, zoo kon ik ook niets anders dan tevreden zijn met hetgeen mijne werkzaam heden mij opbrachten. Maar, hoewel mijne betrekking mij goed beviel en de daaraan verbondene, avontuurlijke, soms zelfs roman tische ontmoetingen mij afleiding genoeg verschaften, zoo gevoelde ik mij toch onder de Amerikanen nooit recht tehuis. Ik was de eenige Engelschman onder het landmeter- corps, en mijne mede-arbeiders vonden er vermaak in den woordenkarigen Brit te be schimpen, hetgeen niet zelden aanleiding tot stormachtige tooneelen gaf. Eens, gedurende een zeer strengen winter, zoo als ik er tot dusver nog geen had bij gewoond, werd mij een verre reis opgedra gen, die ik grootendeels langs den spoor weg, toenmaals nog slechts een enkele lijn, moést afleggen. In een ellendige schuur, die den weidschen naam van station droeg, trok een tamelijk vreemde groep reizigers mijne bijzondere aandacht. Zij bestond uit vier personen. Een daarvan was een oud heer, die aan alle leden zijns lichaams ver lamd scheen te zijn, en die men zoo zorg- valt 't te gelooven voor hen, die 't niet zelf hebben gezien, welke onderscheidene gewas sen van de prachtigste kleuren de zee op levert. 't Is een volmaakte tuin, die, met zijn bewoners, een wereld op zich zelf vormt. Na 't bezien van dit inderdaad prachtige stuk, zal men misschien minder ongeloovig 't hoofd schudden bij 't lezen van Jules Verne's wonderen op deu bodem der zee. Door een toestel werd 't aquarium voort durend van versch zeewater voorzien. Yoor hunne veelvuldige moeiten en kosten en huune welwillende inzending hebben de heeren Den Duik en Yon Oterendorp alle aanspraak op den dank van hen, die de ten toonstelling bezochten. Door 't Stafmuziekkorps der K. N. Marine werd, onder leiding van den heer Weckesser een schoon programma uitgevoerd. Uitgelokt door het schoone weder en den geringen entreeprijs, bevond zich Zondag middag een talrijke sehaar bezoekers in Tivoli, om de tentoonstelling van bloemen te bezien en de matinee musicale bij te wonen. Nog drukker was de toeloop des avonds, 't Wemelde in den uitgestrekten tuin let terlijk van menschen en kinderen. Men vond dan ook daar alles, wat men billij kei- wijze kon wenschende avond was prachtig schoon, de muziek verrukkend en de tuin a giorno verlicht. De heer Alting von Geusau, president der Floralia-commissie, noemde in zijn toespraak, bij 't uitreiken der prijzen en eervolle vermeldingen, deze bijeenkomst een volksfeest. Yerder deelde spreker mede, dat de beide fraaie bouquet ten door de laudbouw-vereeniging waren geschonken, en men't prachtige middenstuk te danken had aan den heer Jansen, bloemist alhier. De prijzen voor de landbouwtentoonstel ling werden dien avond niet uitgereikt, daar volgens mededeeling van den heer J. vuldig in balsdoeken, pelsmutsen en buffel huiden had ingepakt, dat slechts een zeer smalle streep van zijn lijkkleurig gelaat zigtbaar was. De tweede, een digt gesluierde dame en naar den uiterlijken schijn te oor- deelen, niet de dochter van den patiënt, want zij vermeed het naar hem om te zien of in zijne nabijheid te komen, zat tusschen dozen en reiszakken aan het einde dei- bank. Het cijfer werd voltallig gemaakt door twee bleeke mannen, die niets bijzon ders in hun uiterlijk hadden, en die het beschermend geleide van den heer en de dame schenen uit te maken. Ik steeg met dit eenigszins wonderlijke gezelschap in denzelfden wagen, daar mij alles liever was, daü de alledaagsche een tonigheid wel is waar weet ik niet of ik eveneens zou gehandeld hebben, indien ik den tragischen afloop onzer reis vo.oruit had kunnen zien. De sneeuw lag "zeer diep, en hier en daar was zij door den wind zooda- nig opgehoopt, dat wij er ons niet dan met veel moeite doorwerken konden. Ik bevond mij met het reeds vermelde gezelschap geheel Schuijt, de gewoonte is, zulks op de eerst volgende huishoudelijke bijeenkomst te doen. Tegen 10 uur werd een vuurwerk afge stoken, om 't feest te besluiten. We wenschen cn de landbouwvereeniging èn Floralia geluk met den goeden uitslag hunner bemoeiingen en hopen dat hun krach tig optreden moge strekken tot aanwinst van een groot aantal leden. Waar 't nuttige en schoone hand aan hand gaan, mag geene belangstelling ont breken. Worden ze krachtig gesteund, dan verwachten we van beide vereenigingen nog veel goeds en schoons in de toekomst. De prijzen voor vee, pluimgedierte en landbouwwerktuigen werden toegekend als volgt Werkpaarden: prijs J. Schilder, getuig schrift T. Terra. Vierjarige paarden prijs J. Noot, get. J. Schilder. Tweejarige paar den: prijs C. Klaver, get. R. Delder. Jarige paardenprijs J. Zander, get. A. Timmer. Ketten: prijs L. Dudij, get. T. de Haas. Veulenmerriën: prijs P. Vader, get. C. Zijra. Veulens le prijs J. Zander, 2e prijs C. Zijm. Melkgevende koeien: prijs C. Zijm, premie K. Roodt. Hokkelingenprijs Wed. J. de Moei, premie S. Kikkert. Schottenprijs S. Hoogvorst. premie J. Vader. Stieren: prijs T. Terra, premie C. Maters. Graskal veren: prijs A. Overtoom, get. C. de Moei. Melkschapen: prijs H. Noot Hz., premie T. Terra. Jarige schapen: prijs P. C. Kos, premie P. Vader. Overhouders prijs P. C. Kos, premie J. Noot. Vette schapen prijs T. Terra, premie J, den DasCz. Rammen: prijs Jhr. J. van Foreest van der Palm, premie C. Kraakman. Ramoverhouders: prijs T. Terra, premie J. Schilder. Eeudenprijs J. Volkering, premie A. London. Zwanen: get. P. Vader. Ganzenprijs Wed. T. Noot, get. J. Schilder. Kippenprijs N. Kindt. get. L. Kikkert. Pauwen: get. D. Vroon alleen in den wagen, eu ik zocht mij den tijd daarmede te verdrijven, dat ik mij in gedach ten verdiepte over de betrekkingen, waarin het vreemde viertal tot elkander stond. De d(ame behoorde, voor zoo veel ik uit hare kleêding kon opmaken, tot de beschaafde klasse. Nadat wij óns uren lang met on- beduideuden voortgang door de sneeuw be wogen hadden, werd deze hoe langer hoe hooger. Het hielp niet of wij al uit het venster zagen, de grond vertoonde niets anders dan een gelijkvormig wit kleed, en door de lucht kon men niet heen zien van wege de groote vlokken, die in massa neder- vielen. Wat bleef mij dus anders over, dan mijn reisgenooten gade te slaan. Ik vergat'te zeggen, dat ik reeds in de station-loods tegen de beide mannen een opmerking gemaakt had oyer den zoo gèheel en al hulpèloozen toestand van den aan hunne zorgen toevertrouwde, en dan het daarop gevolgde korte antwoord, hetwelk van eGn gramstorigen blik vergezeld ging en mij den lust tot verdere vragen benam. Bij die gelegenheid keerde zich de jonge dame

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1