KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN DE GEBROKEN DEGEN. Mo. 588. Vrijdag 4 October 1878. Zesde Jaargang. ADVERTENTIËN ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, 'alender der Week. f| NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. 't Vliegend Blaadje VOOR DEN FEN ERS RE>= IEN LE5 Blenier 3 maanden binnen de gemeente 35 bil» 3 franco per post 60 Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ct. te HELDER. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. r Bondag 6 Opgang der Zon 6 u. 12 m Ondergang 5 u. 22 m. Haandag 7 Groote Verzoendag. Dinsdag 8 Voensdag 9 Donderdag 10 Vrijdag 11 Volle Maan. Zaterdag 12 Loofhuttenfeest. HELDER, 4 October 1878. 'le" Het eskader, onder bevel van 'err den kapt. t. z. Escher, en bestaande et9|nR de stoomschepen Van Galen, lu^kommandant HaackmanZilveren en Kruis, kommandant Josselin de Jong, 1E'n en Marnix, kommandant Thierens, is Woensdag van hier vertrokken, met bestemming naar Oost-lndië via Kaap de Goede Hoop. Dr. D. Helleman, dir. officier van gez. en de heer H. C. Steenbergen |en officier van gez. Ie klasse, beiden bij de zeemacht, hebben van den Koning van Zweden en Noorwegen ontvangen de orde van de Poolster. Men verneemt dat deze benoeming een blijk van erkentelijkheid is voor de goede zorgen, door hen aan de Zweedscbe adelborsten, die eenigen tijd geleden alhier bij het lossen van saluutschoten werden gekwetst, gew jjd. Ook aan den vice-admiraal, directeur der marine .alhier, en aan d#n diri- geerenden officier van gezondheid aan het marine-hospitaal alhier, zijn door (Naar het Engelsch.) 3.) Op een avond in Mei... het was de ge boortedag van Alice cn er waren reeds een- en-twintig jaren verloopen, sedert zij het ouderlijke huis verlaten had... zat Hugo Graham in het vertrek, geheiligd door de herinnering aan het verledene: zijn haar was grijs geworden, niettegenstaande hij nog in de kracht van zijn leven was. Se dert eenige uren geheel in gedachten ver diept, had hij nauwelijks opgemerkt, dat de avond was ingevallen, tot hij zachtjes aan de straatdeur hoorde kloppen. Hij ging spoedig naar beneden, opende de deur en zag bij het licht eener lamp die hij met zich genomen had, een vrouw den Koning van Zweden blijken van erkentelijkheid geschonken. 't Marionetten-tbeatre van Holden is zonder tegenspraak 't voortreffe lijkste, dat men in dat genre kan zien. Bij de inderdaad amusante voorstellingenbootsen de poppen met zulk eèn juistheid de lichaams bewegingen na, dat de bewondering wordt opgewekt, 't Geheel geeft den indruk van smaak, netheid en elégance. De ruime zaal van Tivoli is dan ook eiken avond zeer vol. 't Slot- tableau met een werkelijken waterval, biedt bij 't prachtige lichteffect een zeer verrassend schouwspel aan. Zij die de voorstellingen nog niet bijwoonden, raden wij dien van heden avond niet te verzuimen. Met bet stoomschip Celebes vertrekt Zaterdag a. s. naar Indië een detachement onder-officieren en schepelingen der marine, sterk 85 man, onder bevel van den luit. t. z. Ie kl. D. M. J. E. Keus. Het st. Prins Hendrik, van hier naar Batavia, is 2 October te Port-Said aangekomen en ten 10 uur het Suez-kanaal ingegaan. Door den machinist 2 kl. J. H. Gijzen, te Hellevoetsluis, is met goed gevolg examen afgelegd voor machinist 1 kl. bij de marine. Men verneemt dat de Willem Barendsz, die eerstdaags te IJmniden wordt binnen gewacht in conser vatie op 's Rijkswerf te Amsterdam zal worden opgenomen. voor de deur geknield liggen. Zij richtte zich eensklaps op, liep den gang door en klom haastig den trap op. Verschrikt door deze overhaasting, dacht Hugo, dat zij ver volgd werd, maar hij zag niemand meere de straat was eenzaam. Had hij een verschijning gezien?... Een flauw vermoeden der waarheid schoot hem eensklaps in de gedachtehij sloot de deur en klom spoedig achter die vrouw deu trap op... Ja, zij was heten zij was daar in die kamer, waar zij weleer onschuldig en onbevlekt geleefd had... helaas! zoo veran derd, dat alleen Hugo haar nog herkennen kon... zij was het wel... geknieldmet saamgevouweu handen en zich het gelaat verbergende uit wroeging van wanhoop en schande. „Mijn God! mijn God!" riep zij uit, „ontneem mij het leven. Alhoewel ik over dit huis schande en smart gebracht heb, moge Uwe genade mij toestaan, hier te sterven Hugo Graham bespeurde dat zij geen tranen stortte, maar dat zij bevende de ka- -De wedstrijd van het Vrijkorps beeft a. s. Zondag plaats in 't fort Admiraal Dirks. Leden en geïntro- duceerden hebben zich tot deelneming aan te melden dien dag tusscben 9 u, voor- tot 121/2 n. namiddags op bet Schietterrein. Er bestaat ook gelegen heid om met geweer en pistool op vrije banen te schieten. Benoemd: tot opziener der ambachten bij de fabriek voor de marine en 't stoomwezen te Soerabaija, P. Goudswaard. Uit een nader schrijven van den minister van Waterstaat aan B. en W. van Amsterdam over de haven te IJmuiden blijkt, dat op deu 23 Sept. het bovenvlak der baggerstorting over de gebeele lengte van 400 meter is afgenomen. Genoemd bovenvlak van 32,000 vierk. meter is gedurende de maand Sept. verminderd tot 13,200 vierk. meter over de lengte van 295 meter. De diepte is vermeerderd van 0.20 tot 0.90, gemiddeld met 0.33 meter. De minste diepte, op slechts twee punten gevonden, bedraagt thans 8.40 meter onder AP. Van de 800,000 kub. meter baggerspecie, op de plaats van April 1875 tot 1 Junij 1877 gestort, was op den bodem, blijkens een onderzoek in Juni 1877 gehou den, niets meer te bespeuren. Maandagavond is door de politie te Groningen aangehouden een 17- jarige Duitsche handelsbediende, die zich te Bremen ten nadeele van zijne patroons had schuldig gemaakt aan mer rondzag. Alles was er nog op dezelfde plaats haar bed lag nog eveneens, als zij het dien morgen verlaten had. Het zien dezer bekende voorwerpen ontdekte haar de zoete herinnering, die men aan haar be waard... en alles wat zij door eigen schuld verloren had. Dat was te veel voor haar. Alice kon eindelijk tranen stortenmaar uitgeput door hare ontroering, viel zij in onmacht. Eenige dagen daarna verspreidde zich het gerucht, dat de dochter van meester Stephens teruggekomen was en dat Graham haar heur vorig vertrek in zijn huis had afge staan. Anderen zeiden nog, dat hij heur fortuin had terruggegeven, om het als liefde giften uit te deelen, en dat hij de gelofte gedaan had haar iu hare eenzaamheid te bewaken, maar dat zij elkander niet weder zouden zien. Deze nieuwtjes verbitterden alle vrouwen en vrome meisjes in de wijk, vooral toen het waarheid bleek te zijn, daar meester Graham zijn woonplaats naar een ander huis in de buurt overbracht. De hoogachting, die men hem toedroeg, hield de nieuwsgie diefstal van een belangrijke geldsom. Bij zijne komst in een hotel te Groningen werd hij gearresteerd en in 't bezit gevonden van bet grootste deel van het ontvreemde. Het ont brekende was door hem besteed aan een stel nieuwe kleeren, waarmee hij zijne opsporing had getracht moeielijk te maken. De justitie uit Middelburg heeft te Kruiningen een onderzoek iu loco ingesteld naar eene aldaar ontdekte spoorwegdieverij. De uitslag van bet onderzoek is geweest, dat de vrouw en de dochter van den stationschef te Kruiningen aangehouden en voorloo- pig te Middelburg gevangen gezet zijn. Het Nederl. schip Feika, kapt. H. G. Koops, van Bornholm naar Brussel, is op Norderney gestrand. De kapiteiu en stuurman zijn gered, doch des kapiteins vrouw en 3 kinde ren zijn omgekomen. Wij lezen het volgende in de Winschot. Ct.Voor circa 24 jaren jaren knoopte een jongman in een naburige gemeente een betrekking aan met een meisje. De onders van den jongeling verzetten zich met alle kracht tegen een verbintenis, en de jongeling, wanhopig dat hij het meisje niet in haar eer kon herstellen werd koloniaal. Het meisje is later met een ander gehuwd en thans sedert een paar jaar weduwe. Zij beeft zich steeds flink gedragen en met baar dochter tracht zij als koopvrouw in galanteriën enz. een eerlijk stuk righeid terug, hem daarover te ondervragen; en daar het huis vau meester Stephens ge sloten bleef, en er niemand bij feest- of heilige dagen uitkwam, noch om te wande len, noch om zich mode-artikelen aan te schaffen, kwamen al de vrouwen overeen iu het besluit, dat er geen vrouw in dat huis kon zijn. Men sprak niet meer over die gebeurte nissen, toen de aandacht vau alle eerlijke burgers .eu vrouwen geheel werd afgeleid door een koninklijke kennisgeving, waarin Hare Majesteit de Koningiu haar ongenoe gen te kennen gaf over het dragen van lange Spaansche degens, (daar ze slechts strekten ter vermeerdering van ongeregeld heden, twisten en bloedvergieten), en beval dat op een bepaalden dag de deftigste bur gers zich zouden begeven naar de poorten der stad, om daar in het openbaar alle de gens, die gedragen werden door hen, die binnenkwamen en meer dan drie voet lang waren, te breken. Krachtens deze afkondiging, waarover veel gesproken werd, en waarover de over-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1