i DE GEBROKEN DEGEN. \o. 590. Vrijdag 11 October 1878. Zesde Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co., te Helder. Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. 't Vliegend Blaadje OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Zondag 13 Opgang der Zon 6 u. 24 m. Ondergang 5u. 7 m. Maandag 14 Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 Laatste Kwartier. HELDER, 11 October 1878. Het gezelschap Ernst en Scherts op éen na het oudste tooneelge- zelschap op deze plaats hoopt 14 November a. s. zijn twintigjarig be staan te vieren. Uit kleine begin selen voortgesproten, heeft het zich later uitgebreid en heeft steeds een waardige plaats in de rij der gezel schappen ingenomen, 't Beleefde zelfs een tijdperk, dat er geen nienwe leden bij konden worden aangenomen. De openbare uitvoeringen lokten steeds tal van belangstellenden. Eenigermate kan men zeggen, dat de geschiedenis van den Helder en die van genoemd gezelschap met elkander in betrekking staan, 't Tienjarig- zoowel als het vijftienjarig feest werd met luister gevierd. Door den ijver der leden woonden we meermalen tooneelvoorstellingen bij, die werkelijk geroemd mochten worden. Voor menigeen waren de ge wone vergaderingen niet alleen avon den van uitspanning maar ook van werkelijke leering. Door oefening zag men leden, die aanvankelijk hunne krachten als eerstbeginnenden beproef den, later grooter rollen flink ten tooneele voeren. Ook op 't gebied der liefdadigheid heeft Ernst en Scherts zich onder scheiden. We hopen Ernst en Scherts nog jaren te zien bestaan en bloeien, en (Naar het Engelsch.) 5.) (Slot.) Dit alles was zoo spoedig in zijn werk gegaan, dat de aanschouwers het slechts hadden knnnen zien, zonder te beproeven er tusschenbeide te komenmaar nauwelijks had een der spelers van dit bloedig too- neel den dood gevonden, of er brak een vrepselijk geweld los. De lakei, door de poort gedrongen zijnde, riep overal uit, dat zijn meester, een edelman, door een burger was aangevallen en gedood; deze tijding ging van mond tot mond. Uit de Sint- Paulus-kerk, de winkels der boekverkoopers en uit de andere huizen van het plein stroomden de ridders in grooteu getale welke zich in woeste benden schikten en met den degen in de vuist voortrukten. Met gelijke woede en elkander door hun geschreeuw aanhitsende,mengden zich de bur gers en het volk in den twist en meester Graham omsingelende, sleepten zij hem met van den ijver der leden nog menigen nuttigen en aangenamen avond. De heer D. de Lange was van af de oprichting President. De winteroefening van de Schietelub Willem Teil," zullen op feestelijke wijze aanvangen op Zondag 13 Oct. a. s., voorafgegaan door een huishoudelijk concours, waarbij 9 prijzen zullen verschoten worden. Aan den opperschipper in het vaste korps dek- en onderofficieren H. van Ravenstein is de gouden me daille ter geheele grootte voor vijftig jaren eerlijken >en trouwen militairen dienst toegekend. Het wetsontwerp tot goedkeu ring der huwelijks-verindtenis van Z. M. den Koning der Nederlanden werd, Woensdag, in tegenwoordigheid van al de waarnemende Ministers, door de Tweede Kamer, zonder eenige be raadslaging, met algemeens stemmen aangenomen. Het st. Prinses Amalia, kwam Woensdagmiddag alhier binnen. De inschrijving voor de Stoom vaartmaatschappij van Amsterdam via IJmuiden naar.Londen, die tot Dins dag jl. was opengesteld, is niet vol- teekend. Ingeval de aangevraagde conces sie voor een stoomtramlijn tusschen AmsterdamHaarlem verleend wordt en tot uitvoering komt, zullen naar men aan het Handelsblad meldt de reizigers voor twintig cent van den Dam naar den Haarlemmerhout worden vervoerd. Uit Urk meldt men dd. 8 October aan de Stand Dat de Urker visschers koene zeelieden zijn, die met hunne ranke vaartuigen een kansje durven wagen, om het brood voor de hunnen te kunnen verdienen, blijkt daaruit, dat in de vorige week 15 vaartuigen naar Wangeroog en Bre- zich mede. Te vergeefs riep hij uit, terwijl hij den gebroken degen boven het hoofd zwaaide, dat hij aan de poort der stad wilde sneuvelen, om de huizen der Engel- sche burgers te verdedigen; hij was ge dwongen, met den stroom mede te gaan, die hem zoodanig met zich voerde, dat niemand hem kou aanranden en de aftocht ging aldus te midden in de stad door. Het was een vreeselijk schouwspel, dat gekletter der wapens, dat donderen der stemmen, die met stof bedekte hoofden, die van toorn gloeiende aangezichten, die onder den voet geraakte mensohen, die vrouwen aan de vensters, welke hare broeders, eebtgenooten of beminden, die zij onder den oploop ont dekten, aanriepen. De tonen der stormklok vermengden zich met het woedende gedruisch, waarin ieder aan een blinde wraak gehoor gafdie niet handgemeen waren, vielen aan op degenen, die tegen hen werden aangejaagd en allen waren naijverig om een vijand te treffen. Overal, waar de gebroken degen zich vertoonde, vielen de ridders en hun gevolg met nieuwe woede aan, en iedere schok werd gevolgd door een verdunning van de rijen der burgers; maar even spoedig was er weder een nieuwe stroom, om die bres te stoppen, en eeu nieuwen bewegelijkeu wal tegen den adel op te werpenhet was merhaven zijn vertrokken, om daar gedurende den herfst met het hoek want te visschen. Heden morgen zijn er weer vijf naar Norderney vertrok ken, hoewel de ongeregeldheden, ver leden jaar aldaar op hen gepleegd, nog lang niet vergeten zijnzeker ook bij de Norderneysehe visschers niet, van welke tot heden nog acht van de grootste belhamels gevangen zitten. Een Velpsche vader heeft zijn 21-jarigen zoon in drift met een broodmes een levensgevaarlijke wonde in den buik toegebracht. De vader is in hechtenis. De knaap is Woensdagnacht aan de gevolgen overleden. Te Oostkerke liep Vrijdag het zesjarig kind van een spoorwach- ter plotseling uit het wachthuisje over de riggels, terwijl een trein in aantocht was. De locomotief trof het arme kind, dat onder de oogen zijns vaders vermorzeld werd. Levensmoede, heefteen wijnkoo- persbediende te Rotterdam zich op 't kantoor van zijn patroon, waar hij een oogenblik alleen was, met een pistoolschot van het leven beroofd. Te Hintham nabij 's Hertogen bosch werd Dinsdagavond een moord gepleegd onder de volgende omstan digheden Twee personen kregen naar aanleiding eener reeds van vroe ger tusschen hen bestaande oneenig- heid, een hevigen twist. Toen een hunner zich verwijderde en zich naar zijne woning begaf, werd hij weldra achtervolgd door zijn tegen stander, die, na het verbrijzelen van eenige glasruiten, de woning dreigde binnen te dringen. De aangevallene nam daarop zijn geweer en schoot den ander dood. In de Passage te Berlijn zijn Zondag twee zakkenrollers en een zak kenrolster op heeterdaad betrapt. De een rechte chaos, waarin de degens, de stokken, de pluimen, de mutsen, de rijke wambuizen en de grove kleederen zich door elkander mengden. Het doel van het volk was, meester Graham te dwingen, in zijn huis te vluchten en hem dan fe verdedigen, tot dat de openbare macht tusschen beide kwam of tot men in onderhandeling kou komen. Maar het zij door onwetendheid zijner nieuwe woning of door de verwarring van het oogenblik, hielden de vrouwen der bur gers voor zijn vorig verblijf stil, dat overal dichtgesloten was. Het duurde eenige oogen- blikken, eer men de deur had opengebroken in dien tusschentijd was het een twintigtal dfer stoutmoedigsten van de andere partij gelukt, door de menigte heen te slaan en tegelijk met Graham voor den ingang te komen. „Als God het wil, zal ik in zulk een rechtvaardige zaak niet vluchten," riep Graham uit met eeu stem, die eindelijk duidelijk gehoord werd; „neen, ik vlucht niet, als ik op den drempel sta van een huis, dat zijn verwoesting te danken heeft aan lieden van uw slag. Geen genade, ik verlang ze niet cn zal ze ook niet ver- leeuen. Sla toe." Het gevecht begon op nieuw en de laatstgenoemde, als een deftige dame gekleed, werd aangehouden op het oogenblik dat zij een heer zijn porte- monnaie uit den pantalonzak ontfut selde. Den politiebeambte, die haar arresteerde, trachtte zij voor 1000 thaler om te koopen om haar te laten loopen. Bij visitatie vond men bij haar 11 portemonnaies, die zij dien na middag had buit gemaakt. Hare onder kleederen schenen er op ingericht te zijn om behendig gestolen voorwerpen te kunnen wegstoppen, zoodat zij des noods hare zakken kon uithalen zonder dat men er iets in zou vinden. Op het bloote lijf vastgemaakt droeg zij een spaarbankboekje met een in schrijvingvan 1000 thaler. Het zakken rollen wordt tegenwoordig te Berlijn op ruime schaal gedreven. Onder ande ren is de regeeringsraad von Herz- berg, gewezen president van politie, onderweg een brieventasch met een waarde van 1400 mark kwijt geraakt, onder zoodanige omstandigheden, dat zij hem bepaaldelijk door een zakken roller moet zijn ontvreemd. Volgens den New-York Tribune is de heer Adolph Hoffman veertien dagen geleden gebracht voor de recht bank, aangeklaagd van bigamie, of hoe men een huwelijk met 12 eebt genooten noemen kan. De heer Hoffman is geen Mormoon, maar een industrieel, die van het huwelijk een winstgeven de zaak gemaakt heeft. Een enkele vrouw om haar geld te trouwen is een heldendaad, welke vele mannen aaudurven, doch twaalf vrouwen om haar geld te huwen is grooter moed- stuk. Hij was in verschillende deelen van de Vereenigde Staten reeds met twaalf vrouwen gehnwd, toen hij in New-York en Boston het hof maakte aan nog twee andere dames, met welke hij geëngageerd was. Te New- York zijnde, werd hij geheel overwaeht op aanklacht van zes zijner weder helften in hechtenis genomen. De wijze, waarop hij zich vermaagschapt ridders weken een oogenblik voor den ge broken degen terugmaar op hetzelfde oogenblik viel er een schot; het vuurwapen behoorde zeker aau een der aanvallers, die zich voor een raam van een tegenoverstaand huis geplaatst had De kogel trof Gra ham in liet voorhoofd en hij viel dood ter neder. Een vreeselijk gekerm klonk door de luchtEenigen uit de menigte zeiden een schim te hebben zien verschijnen en weder verdwijnen voor het kleine raampje van het huis van den boogmaker. Onmiddellijk daarna heerschte er een diepe stilte. Eenigen der hardnekkigste strijders legden 'hunne wapens neder en brachten het lijk zachtjes in huis; de andereu ver dwenen bij enkele groepen, die zacht pra tende weggingen, en voor dat een talrijke troop soldaten, die eindelijk aankwam, de straat bezet had, was ze genoegzaam ledig. Zij, die het lijk van Graham wegdroegen, oin het op een bed té leggen, waren zeer verwonderd, een vrouw te vinden, die met saamgevouwen handen onder het raampje lag; men wilde haar overeind helpenmaar zii was dood. Men legde haar naast den burger, wiens hand den eenigen degen, die dien dag aan „Lud-Gatc" gebroken was, nog vast omklemd hield. i

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1