Groote' Kees et llim Rees. •"Mo. 592. Vrijdag 18 October 1878 Zesde Jaar ga Uitgevers BERKHOUT Co., te Helder. Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand Helder. Vliegend Blaadje OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Zondag 20 Opgang der Zon 6 u. 41 m. Ondergang 4 u. 51 m. Vreugdedag der Wet. Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 25 Nieuwe Maan. Zaterdag 26 HELDER, 18 October 1878. In de zitting van den gemeen teraad werd Dinsdag jl. de begrooting over 1879 goedgekeurd tot een bedrag van f 178.415.86. Het aantal opcen ten op de hoofdsom der Rijks perso- neele belasting is van 40 op 60 ge bracht, terwijl bovendien de hoofde lijke omslag van f21.000 tot f'26.000 is verhoogd. De hier onlangs opgerichte ver- eeniging Vrede en Eendracht, welke in het lokaal Koningskroon hare vergaderingen houdt, zal in het be gin van November a. s., een buiten gewone vergadering houden, in dat lokaal en alsdan twee tooneelstukjes opvoeren. Wij wenschen, dat een druk bezoek deze vereeniging in staat zal stellen meermalen voor het publiek op te treden. Gisterenavond werd door het Oud R. C. Gemeente aanbesteedt: »het leveren en stellen van nieuwe ramen, banken en een altaar in het kerkgebouwbenevens het algeheel herstellen van bet kerkgebouw en de pastorie van die gemeente." Voor dit werk werd ingeschreven door: Gebr. Moorman, f 3600 A. Daalder, f3470; D. de Vries, f3263; J. T. Philips, f2960; Gebr. Korff f2800; Gebr. Klein, f2748; A. Vos Rz„ f2658; P. Spruit, f2647. De plannen voor dit werk werden geleverd door den hr. S. H. v. d. Steen. Dinsdagmiddag zijn door den Enkkuizer visscher Riekel de Vries alhier aangebracht de stuurman en twee matrozen van het Maandag bij Ameland op het rif gestrande en ver brijzelde Noorsche brikschip Patien- tia-Jensen, van Frederikstad met hout naar Alkmaar. Met twee Noorsche vletten zijn zij, toen het schip uit elkander stootte, naar wal pogen te gaan. De hier aangebrachte schipbreu kelingen zijn toen door den genoem den Enkh. visscher opgevischt. De vlet, waarin de kapitein met drie man, is niet meer gezien. Men vreest dat die verongelukt zijn. Het st. Prins van Oranje, van Batavia naar hier, is 15 Oct. tePort- Said aangekomen en 17 Oct. 's mor gens vertrokken 't praaide 8 Oct. op de hoogte van Perim het st. Prins Hendrik. Bij de op 8 en 9 dezer gehouden stemming voor 88 leden van het kies college der Ned. Hev. gemeente te Amsterdam zijn uitgebracht 5770 stemmen. Op de candidaten van „Evangelie en Belijdenis" zijn uitgebracht van 3408 tot 3449 stemmen; op die van „Evangelie en Vrijheid" van 2172 tot 2197. Alle candidaten, van orthodoxe zijde aanbevolen, zijn dus met groote meer derheid gekozeu, uitgezonderd één, ter oorsake van versnippering van stem men, door een verkeerd adres op de gedrukte aanbevelingsbrieven. Hier door zag één van de candidaten der modernen zich verkozen. Woensdag is aan het departe ment van marine aanbesteed het los sen en uiteenzetten,klinken, afwerken en ingebruik brengen van een ijzeren drijvend droogdok voor den dienst van de marine in Nederl. Oost-Indië, voor rekening van het departement van koloniën. De eenige inschrijver voor dit werk was de heer J. M. van der Made, directeur der konink lijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, voor f 660,000. - Het schijnt thans zeker, dat het huwelijk des Konings omstreeks half Januari te Arolsen zal worden vol trokken. Naar men verneemt, heeft de persoon die onlangs zijn zoon te Velp heeft doodgestoken, in de gevangenis te Arnhem door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Het volgende telegram uit New- York werd te Londen aan het bureau van de New-York Herald ontvangen: Lage barometerstand, vergezeld van regen en stormweder, kan omstreeks den 18den op de Engelsche en ver moedelijk ook op een gedeelte der Fransche kust verwacht worden. Be noorden 45° breedte en beoosten 40° lengte wordt op den Atlantischen oceaan zwaar stormweder verwacht. Voor een paar dagen is een Engelsche dame met den vastgeleg- den ballon opgestegen. Haar man zocht haar van dit voornemen af te brengen; maar het hielp niet. Toen de ballon bijna zijn hoogste punt bereikt had, slaakte de dame een kreet. Eerst dacht men dat zij een zenuw aanval had gekregen, of dat zij door een duizeling was bevangen. Maar een geneesheer, die gelukkiglijk in de schuit was, ontdekte dat zij op het punt was te bevallen. De luchtschip per gaf het sein tot dalen; doch de geneesheer vond dat hij geen oogen- blik te verliezen had en verloste de dame, die ter hoogte van eenige honderd meter in de lucht van een knaap beviel.Toen de ballon den bodem naderde, deed de muziek, als naar gewoonte, hare tonen hooren, en daartusschen mengde zich het ge schreeuw van den jonggeborene. Een der dames in de schuit had hem in hare shawl gewikkeld. De kraam vrouw werd in) een rijtuig gedragen. De geneesheer ontving van den vader van den jonggeborene, den zoon van een rijken fabrikant te Man chester, een belooning van f 500 fr. De heer Hensen, kapitein der poststoomboot Pommerania, van de Hamburg-Amerikaansche paeketvaart- maatschappij, heeft in het begin dezer week zijn 125ste reis heen en terug over den Oceaan volbracht. Bij deze gelegenheid heeft de Directie hem aan boord van genoemd schip een feestmaal aangeboden. De Voor zitter der Maatschappij bracht op hem een feestdronk uit, onder herin nering dat hij op die reizen meer dan 900,000 zeemijlen had afgelegd zonder ooit eenig ongeluk gehad te hebben. Evenals in dien toost ontbrak het ook overigens niet aan welmeenende gel uk wenschen, voor welke de wak kere gezagvoerder getroffen zijn dank betuigde. Acht en dertig lijken van per sonen, die bij het zinken van de Princess Alice ziju omgekomen, zijn nog niet teruggevonden. Het getal der slachtoffers van deze ramp is thans gebleken 610 te zijn geweest. Te Montelumar zijn des nachts de echtelieden Guillot, (de man was 82, de vrouw 78 jaar en sedert gerui- raen tijd verlamd,) vermoord. Huu 30 jarige dochter, die op het hulpge schreeuw kwam toesnellen, ontving 7 mesteken van den moordenaar en verkeert in een zorgelijken toestand. De moordenaar, Allier, was vroeger bediende bij Guillot; hebzucht was de drijfveer van de misdaad. Prins Hendrik, tweede zoon van den Kroonprins van Pruisen, is per Adelbert vertrokken, welk schip een reis om de wereld gaat doen, die naar berekening twee jaar 'zal duren. Te Bracska in Hongarije was een jong advokaat met een der aan zienlijkste burgerdochters verloofd en den 22 September zouden zij trouwen. De jonkman werd echter vóór dien tijd opgeroepen om onder de wapens te komen en trok als reserve-luitenant Bosnië' in. Den strijd voor Serrjewo en bij Doboj maakte hij mede en kwam er heelhuids af, doen op den 22. September den dag waarop hij, ware de oorlog niet tusschenbeide gekomen, zou zijn getrouwd trof hem een kogel en nog denzelfden dag stierf hij. Des avonds nog telegrafeerde een zijner vrienden het ongeluk aan de ouders der bruid: toen deze laatste den dood van haar bruidegom vernam, greep zij een revolver van haar vader en schoot zich een kogel door het hart. x HELDERSCHE MOPPEN. VREEMD. 't Is toch vreemd, meende een boer: De spoorweg is pas geopend en de spoor- wachter heeft reeds vier kinderen. Een jager, Meijer genaamd, werd gene zen van zijn zucht tot grootspraak, door dien men hem de volgende fabel overbriefde. „In de duinen bij Bloem endaal zat een ond vrouwelijk konijn en koesterde zich be- hagelijk in het licht, dat de zon in haar hol wierp, terwijl hare kindertjes allerlei grappen maakten, in het zand rondbuitelden en met jeugdige onbezonnenheid overal rond liepen; eensklaps liepen zij doodelijk ver schrikt naar huis en schreeuwden „moe der, moeder, daar komt een jager aan Ook het oude konijn schrikte geweldig, waagde een blik naar buiten, maar zei toen doodbedaard: „spelen jullie maar gerust door, kindertjes, het is mijnheer Meijer uit Haarlem maar, die doet je geen kwaad." Wat de naam al niet doet. Wij zijn tegenwoordig niet meer: winkeliers, maar magazijnhouders; geen meesters maar pa troons; wij hebben geen knechts maar be dienden; geen cipiers maar directeurs; men slaat iemand niet meer in de gevangenis, maar legt hem de tuchtiging van het huis op; niemand is buiten staat zijn schulden te betalen maar kan aan zijn verplichtingen niet voldoenniemand is vertoornd maar ver hit; niemand is kwaad gehumeurd, maar zenuwachtig; niemaud is meer dronken maar hij heeft zijn flesch gedronken! o MijnheerMietje, uu hebt gij al weer vergeten de goudvisschen op nieuw water te geven. MietjeMaar mijnheer, zij hebben het oude nog niet opgedronken. Ik was een aardig jongetje, Van zes of zeven jaar, Wanneer een meisje mij aankeek. Dan werd ik bang voor haar. En alle meisjes riepen toen „Kom Keesje, geef me een zoen". Maar och, dat dorst ik, bange Kees, Voor nog zooveel niet doen. Dan liep ik weg, zoo hard ik kon, Och ik, onnooz'le Kees Dan lachten mij dc meisjes uit Om mijne dwaze vrees. Lang na dien tijd ontdekte ik pas, Hoe zoet het kussen was: Och, dat ik in dien schoonen tijd Toch ook niet wijzer was Thans ben ik achttien jaren oud, De meisjes min ik teer. Maar nu is alles omgekeerd Ze plagen mij niet meer! Een lieve meid van driemaal zes, Die kus ik drommels graag; Helaashet baat mij niemendal, Wanneer ik daarom vraag. Als ik de meisjes kussen wil, Dan gillen zij van vrees; En was klein Keesje bang voor haar, Thans vluchten zij voor Kees! Hoe of ze nu zoo bang toch zijn Of is dat enkel schijn? 'k Wou dat ik nog klein Keesje was: De mooiste meid was mijn VROOLIJKE FRANS. Yan 15 tot 18 October. ONDERTROUWD: F. Lindeman schip per en S. Keijzer. W. Huvers, loo dgie- ter en A. v. d. Graaff. GEHUWD: H. Nierop en N. Boon. J. v. d. Kleij en T. v. d. Bijl. H. Borg- strom en J. Bijl. K. Brands en M. v. 't. Noordende. BEVALLENG. Collet geb. Bomhof D. J. Pimentel geb. Outs Z. M. Portegijs geb. Slikker D. A. Bijl geb. Sauerborn D. OVERLEDEN: J. Gevaert 59 j. ERRATUM. De advertentie, voorkomende in no. 591 van dit blad, ons toegezonden uit Atjeh, is geteekend B. de Haan, dit moet zijn R. DE HAAN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1