KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN T%o. 593. Dinsdag 22 October 1878 Zesde -Jaargang. nf abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers berkhout Co, advertentiën NTEU W STURINGEN. H&i&Scs^MSa&SfQOIIUU)^ rde Ulj 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN er 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. «3 franco per post 60 te HELDER. 9" Van 15 regels 25 Centen elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 1(1 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. v, ia HELDER, 22 October 1878. Eerstdaags zullen we hier ter i;! itse het voorrecht genieten het irque of paardenspel van den heer jLrman Dassie eenige dagen in onze jemeente te zien. Naar wij vernemen al de tent op het voorplein van |et lokaal Tivoli worden opgeslagen. Het st. Celebes arriveerde den 18 }et. des avonds te Napels en vertrok andaarden 19 des namiddags. Het ad oponthoud gehad door slecht weer de golf van Biscaye. - In den loop der tweede helft an de volgende maand zal, naar wij ernemenweder een belangrijk trans- ort schepelingen van hier naar 0.- ndië worden uitgezonden. Tengevolge van het bericht uit ttchin, in de Staatscourant van 27 ieptember jl., kan worden medege- leeld, dat blijkens een bij het depar- ement van Koloniën ontvangen tele- ram van den gouvern.-geueraal van federl.-Indië, Habieb Abdul Rach- zich den 13 dezer te Kotta- ladja aan ons gezag heeft on- lerworpen, daar in het openbaar ver- fifTenis gevraagd en den eed afgelegd ïeeft. Blijkens een telegram van den Souvern.-generaal van Ned. Indië, van 17 dezer, heeft ook Toekoe-Moeda Bait zich den 13 te Kotta-Radja ipenlijk onderworpen. Z. M. heeft goedgevonden wegens le operatiën tegen Analaboe in Mei 1877 te benoemen tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde, den mach. 3e kl. J. Klayen wegens de expeditie ;egen Samalangan, van 8 Augustus nt 20 1877: te benoemen tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, den luit. t. z. le kl. P. J. Zaal, den matroos le B. D. Terlou en den vuurstoker le kl. C. W. Reith; alsook te be noemen tot ridder der orde van den üederlandschen Leeuw, den kapt.-luit. z. J. D. J. van der Hegge Spies, sedert bevorderd tot kapt. t. z. Zaterdag is te Amsterdam op eenvoudige wijze de school voor Ma chinisten geopend. Een der commis sarissen, de heer P. Tegelberg, hield een warme toespraak tot de ouders en de leerlingen. Donderdagavond is een man op de Baangracht bij de Egelantiersgracht te Amsterdam, denkelijk door de duis ternis misleid, in het water geloopen en eenigen tijd later op het droge gebrachtdaar men hem niet durfde behandelen, alvorens de politie aan wezig was, stierf de man, die wel licht had kunnen worden behouden. Het lijk werd op een handkar naar het polietiebureau op de Noorder- markt gebracht. Zaterdagmiddag heeft zich te Arnhem de grijze baron van Brakell door een pistoolschot om het leven gebracht. Hij was bekend om zijn zonderlingheden, maar men meent toch, dat financieele omstandigheden hem tot het noodlottige besluit ge bracht hebben. Hij had eerst denzelfden morgen een nieuw pistool gekocht en dat door den zwaardveger doen laden. Hij gaf voor veel last van een vreemden hond te hebben. Te Amsterdam is een bejaarde vrouw overleden tengevolge van mis bruik van sterken drank. De rijks-en gemeenteveldwach ter van Vollenhoven, zijn Donderdag jl. beiden vermoord gevonden. Eerst genoemde was in het hoofd gescho ten, de ander onthalsd. Drie beruchte wildstroopers zijn, als verdacht van deze gruweldaad, gearresteerd; het zijn G. Nieuwenhuis, K. Nieuwenhuis en A. Jonkman. Naar verhaald wordt, was een van hen, Gerrit Nieuwenhuis, in het bezit eener jachtakte. Meer dan eens zag men hem met twee geweren uitgaan, met het doel, naar men dacht, er later een van aan zijn broeder te geven. Bastings had zich voorgesteld laatstgemelde bij over treding der jachtwet op heeterdaad te betrappen. Nieuwenhuis stond bij hem niet hoog aangeschreven, daar hij nog onlangs een geweer bij hem had in beslag genomen, dat geacht werd aan een ander toe te behooren. De gemeente-veldwachter de Liefde was uit belangstelling met Bastings meegegaan. Daar Bastings dikwijls 's nachts op surveillance uitbleef, wekte zijn afwezigheid niet terstond kwaad vermoeden. Toen de Liefde echter ook niet terugkeerde, ging men aan 't zoeken en vond, zooals gemeld is, beider lijken aan de Voorst, op omstreeks 20 minuten van de kom der gemeente. Een schipper uit Zwartsluis, zoo wordt verhaald, moet in den avond van Woensdag met zijn vaartuig dicht bij de Voorst gepasseerd zijn en toen hebben gehoord, dat daar ter plaatse eeDige woordenwisseling plaats had. Hij herinnert zich kort daarop een schot gehoord te hebben, wat echter geen achterdocht bij hem opwekte, daar in die buurt dikwijls wordt geschoten. Dicht bij de plek van het voorval heeft men de pet van Bastiugs en den mantel met de sabel van de Liefde gevonden. Bij het vinden der lijken miste men beider horloges en eenig geld, dat zij, naar men meende, in hunne portemonnaies hadden gehad. De beschuldigden moeteu bij de lijken gebracht zijn, maar alle schuld blijven ontkennen. Een nader bericht meldt nog: Doordien de gevangenis alhier, ge lukkig misschien, niet zoo is inge richt, dat drie gevangenen aldaar afzonderlijk geplaatst kunnen worden, werd een der drie vermoedelijke moor denaars van de beide veldwachters gedurende den nacht onder behoorlijk toezicht der rijksveldwachters en van anderen in de gelagkamer van het stadhuis, waaraan een herberg ver bonden is, geplaatst. Tot de laatsten behoorde een zekere N ij boer, commies bij 's rijks belasting, die zich zóó verdienstelijk maakte bij de heeren van 't gerecht, die hier reeds twee dagen vertoefden, dat hij in zijn oogenschijulijk losse praat van een der drie de gulle bekentenis wist uit te lokken, dat hij, genaamd Klaas Nieuwenhuis, zijn broer Gerrit en A. Jongman ten sterkste had afgeraden hun voorgenomen geweld ten uitvoer te brengen dat hij, toen deze aan zijne aanmaning geen gehoor wilden geven, zich verwijderde en het gekerm van den tweeden vermoordeden veldwachter de Liefde, duidelijk ge hoord had. Deze laatste toch, de Liefde, had, volgens onderzoek, eerst een snede boven den neus daarop een in de wang en vervolgens een in de keel ontvangen, waarna hij ter stond den laatsten adem uitblies. Nog moet, volgens bekentenis van K. Nieuwenhuisde beschuldigde Jongman reeds eenige dagen te voren de scherpte van zijn mes met het doorsnijden van een wortel ge toond en daarbij gezegd hebbenDa's goed voor den kop van Basting of de Liefde. Op 't oogenblik van den aanval had een der veldwachters slechts zijn revolver en de ander enkel zijn sabel bij zich. De sporeu van het bloed dei- verder medegesleepte lijkeu hebben tot de eerste ontdekking der misdaad geleid. De gezagvoerder en drie man van de equipage van het bij Ameland verongelukte schip »Patientia", kapt. Jensen, zijn op zee door de stoom boot Alexandria" aangetroffen en te Antwerpen aan land gebracht. Een graanhandelaar is Donder dag-avond op den weg van Venlo naar Tegeleu door eenige onbekende personen aangevallen, die hem een snede iu 't gezicht en een over de borst toebrachten en hem beroofden van al het geld, dat hij bij zich had, nl. f3600. Een Iersche constabel, getrouwd zijnde zonder vergunning, was ver plicht zijn ontslag te nemen en be gaf zich met zijne jonge vrouw aan boord van een stoomboot naar de plaats, waar hij zijn ontslag krijgen en tevens toebereidselen maken zou om naar Australië te gaan. Bij het verlaten van de boot viel zijne vrouw in het water. Hij sprong haar na, om haar te redden, maar beiden ver dronken. Zaterdag is de socialisten-wet door den Duitschen Rijksdag met 221 tegen 149 stemmen aangenomen, on middellijk daarna werd de Rijksdag gesloten. De wet is voor 21/st jaar van kracht. Zaterdag heeft een spoorweg ongeluk bij Pontyprid in Engeland plaats gehad. Twaalf personen zijn gedood en een veertigtal gewond. Londen, Zondag. Alle directeuren der City- of Glas- gowbank zijn gearresteerd en te Glas- gow gevangen gezet. De kerk van de Duitsche gemeen te te Stokholm, het schoonste gebouw van dien aard in geheel Zweden, is door brand totaal vernield. Zij werd in 1618 in dienst gesteld en had een toren, die 222 voeten hoog was. Het moet een indrukwekkend gezicht zijn geweest, toen dit gevaarte een reusachtige vuur zuil geleek. De oorzaak van den brand is onbekend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1