KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN i .J \o. 597. IS. >u Dinsdag 5 November 1878. Zesde Jaargang. 9 va abonnement r Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers berkhout Co, ADVERTENTIËN )n EU WSTI.J DIN G EN T, FEUILLETON. itsman Jasper Santen enzija Jas. nd QZ. kale 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN r 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VIIIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. UU HELDER, 5 November 1878. Met genoegen bebben wij de ...TfOrstellingen in 't Circus Dassie bij- woond. De dressuur der paarden en vaardigheid der artisten laat niets wenscben over, zoodat wij ieder 0 rustelijk kunnen aanraden het met a bezoek te vereeren. Bijzonder skt het zoontje van den directeur Rij Iers aandacht en bewondering door u vlugge en nette bewegingen. Van Jrte wenscben wij den directeur dan 31 Rik steeds een flink publiek, dat hem p j., de gelegenheid zal stellen, zijne Vorstellingen alhier nog eenigen tijd verlengen. Als een zeldzaamheid kunnen s »j vermelden, dat bij M. J. van ordeeenbergen, in de 1ste Vroonstraat oudlier thans nog eenige frambozen- i, Gauiken bloesem, alsmede nog rijpe ens onrijpe vruchten dragen. Wel een len ewijs, dat de weersgesteldheid tot n ros; toe niet te streng voor deze zoo VlENre vrucht is geweest. De zanguitvoering, jf. Zondag >nd door 't gezelschap sCecilia" Musis Sacrum gehouden, werd met t meesten bij val door de aanwezi- gehoord. Herhaalde malen werd afloop van de uitgevoerde num- rs geapplaudiseerd. Een woord nL t bijzondere vermelding verdienen ut Nacht" en 't duo der beide nes. De ijverige studie der leden Cenakt 't welslagen der uitvoeringen jen mogelijk. n 698. Oorspronkelijke Novelle door D. DEKKER. II. lort nadat Drossens de wafelkraam tot zijn pstee had gemaakt, passeerde daar ook de [TKJ ptsman en Frans Willems, en toen zij op U1U Ul00diging van de Friezin binnentraden, [TTQ ien zij daar tot hunne niet geringe ver- Ulu, dering Willem Drossens, in den toestand )Oi Ijpnverineld. Geerte vertelde haar weder- in met haren nieuwen kennis en ver- rde liever te huis gebleven te zijn, dan rijzen 200>n kermis te komen. rans Willems was nauwelijks op de hoogte zaken, of hij had ook een plan gevormd, nam het meisje ter zijde en sprakvoor is 't een gekke boel, dat je stuurman lier aan den grond heeft gezet, maar ik Het st. Koning der Nederlan den, van hier Batavia, is 2 Novem ber des morgens Kaap St. Vincent gepasseerd. Het st. Prins Hendrik, 14 Sept. van hier vertrokken, is 26 Oct. te Batavia aangekomen. - De onlangs vermelde dienst van de stoomschepen van de maat schappij Nederland" zal reeds vroe ger dan 1 April van IJmuiden aan vangen, vermoedelijk in Februari, na melijk wanneer de gelegenheid tot dokken voor die schepen alsdan te Amsterdam zal geopend zijn. Aan W. F. Frensel, le zieken oppasser in het vaste corps dek- en onderofficieren bij de Marine, is de gouden medaille toegekend voor 37- jarigen trouwen en eerlijken dienst. - In de maand September jl. zijn volgens Veritas, 85 zeil- en 8 stoom schepen verongelukt. Onder de eersten komen 2 Nederlandsche schepen voor. In de maand October werden uit Nederland 234 vreemdelingen over de grenzen gezet, als zonder middelen van bestaan. Ter zake van bedelarij en landlooperij werden 40 personen opgezonden naar bet hulphuis van arrest en bewariug. Het meisje, dat te Utrecht bij ongeluk zich met een revolver door het hoofd schoot, is na een lang en smartelijk lijden overleden. Vrijdagnacht geraakte, waar schijnlijk door onvoorzichtigheid, de zal je een loods meegeven, die je stellig in veilige haven zal brengen. Hier, mijn vriend bootsman Jasper Sandersen, is een kerel daar je op vertrouwen kunt. Als je met hem ooit verzeilt, dan mag ik op de eerste reis, die ik onderneem, met man en muis vergaan. Zoo zeker beu ik van zijne be kwaam- en kordaatheid. Klem je aan hem vast, meisjehij moet en zal binnen weinige weken trouwen. Mooi is hij nieteen man behoeft dat ook niet te zijn; maar hij is goed en braaf en nuchter eu bekwaam, iu 't kort, een kerel om mee door de wereld te komen. Wat Willem Drossens betreft, onder ons gezegd, aan den wal is hij altijd een zwabber geweest en zal dat steeds blij ven. Ga jij er nu maar met den bootsman van door en ik zal Willem uit de handen der politie redden." Na deze toespraak legde hij den arm van het meisje op dien van den bootsman en duwde de twee de kraam uit. Sandersen en Geerte wandelden heel fideel door de menigte, eer ze recht wisten, hoe ze 't hadden. Frans Willems had liooren mompelen, dat jaagschuit van Ter Apel op Groningen, terwijl ze op Stadskanaal te Groningen vastgelegd was, in brand. Ofschoon de brand spoedig kon gebluscht wor den, zijn toch vele aan boord zijnde goederen verbrand. Gelukkig dat een vat petroleum, ook op de schuit aan wezig, spoedig genoeg kon geborgen worden, anders zou de schade zeker grooter zijn geweest. Een der knechts, die in de roef lag te slapen, moet zware brandwondeu, in het aangezicht hebben gekregen. Een man te Amsterdam was zonder eenig geld, zonder werk, en had den geheelen dag niets gegeten. Ten einde raad besloot hij diefstal te plegen om ten minste onder dak en aan voeding te komen. Hij stal van een winkelier op den Nieuweudijk een stuk waterproefstof en deed dit zoodanig, dat hij moest worden opge merkt en aan zijn verlangen om in de gevangenis te worden opgenomen, was spoedig gevolg gegeven. De onlangs in hechtenis geno men conducteur der brievenmalen op de Zeeuwsche spoorweglijn, beschul digd van verduistering van geldon, is weder in vrijheid gesteld. In den laten avond van Zaterdag, even voor tien uren, is ter hoogte van het Fnnen de passagierstrein, van Weesp komende, tegen een goe deren trein gereden. De passagierstrein vloog in volle snelheid tegen den stilstaanden goederentrein en bekwam geen belangrijke schade, terwijl van men Drossens, die niet wakker te krijgen was, niet langer in de kraam verkoos te hebben, eu om de politie gezonden had, om hem in het bureau een nachtkwartier te be zorgen. „Dat zal niet gebeuren"! riep hij uit. Op zee is Willem een knappe vent en ik zal niet dulden, dat men een scheepsmakker van me in de Kortegaard brengt, alleen omdat hij in een wafelkraam iu slaap valt. Ik zal wel zorgen, dat hij in betere haven aanlandt." In korten tijd zorgde hij, dat er een rijtuig kwam om hem en Willem naar een zeemanslogeraent te brengen, waar hij Dros sens te kooi hielp, om vervolgens zijn zwerf tocht langs de kermis te hervatten. Jasper en Geerte waren intusschcn tot eene verklaring gekomenz ij waarom ze den haar aangeboden arm had aanvaard, h ij waarom 't hem pleizier deed op zulk een aardige wijze kennis met haar te maken. In den loop van hun verder gesprek bleek dat het meisje met eenige leden van de familie des bootsmans bekend was, hetgeen de passagiers slechts sommigen eenige lichte kneuzingen bekwamen; daaren tegen bekwam de machinist verwon dingen van ernstiger aard. De uitwer king van den schok was noodlottig voor den goederentrein. De locomotief, tender en drie wagens werden over elkander geworpen en geheel vernield! Bij de in aanbouw zijnde stoom- diamantslijperij aau het Zaagmolenpad te Amsterdam zijn Zaterdagmiddag drie metselaars, die bezig waren met het optrekken van den hoogen schoor steen, met den steiger, die blijkbaar niet goed bevestigd was, naar bene den gestort. Een hunner bleef onmid dellijk op de plaats dood, terwijl de twee anderen met ernstige wonden en kneuzingen, de een per raderbaar, de auder door vier mannen gedra gen, naar het gasthuis zijn gebracht. Op 't oosteinde van Terschelling zijn Vrijdag twee lijken gevonden. Zij waren in vrij gaven toestand hun beider beeuen waren aaneen gesnoerd. Hunne kleeding kwam over een met die van Scheveningsche vis- schers. Nabij de Iersche kust bad Don derdag een aanvaring plaats tusschen het stoomschip Helvetia en den oor- logskptter Fanny. De Fanny zonk, en van de 24 m. aan boord verdronken 17. Te Berlijn heeft een proces ge- dieud, dat zeer zeker tot de groote zeldzaamheden behoort. Een dame, mevrouw Dreyer, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, om- dadelijk zekere vertrouwelijkheid tusschen die twee deed ontstaan, want Geerte kende zijn familie als knappe menschen en daarom geloofde zij wel, dat de jonge scheepsinaat waarheid had gesproken, toen hij Jasper zoo zeer als een knap man bij haar had aanbevolen. De bootsman vertelde haar hoe hij vijf dagen geleden de gelofte had afgelegd bin nen zes weken gehuwd te zullen zijn; dat hij uu zoekende was naar een meisje, dat met hem de reis binnen zeveu-eu-dertig da- geu, die hem nog overbleven, zou willen aauvaardendat hij het eerlijk meende en een vrouw bij hem een goed leven zou heb ben, daar hij, behalve zijn ruime gage als bootsman, de middelen bezat om een huis houden op te zetten en dan nog „een ap peltje voor de dorst" zou over hebben, want hij had nooit zijn „afrekening" verkwist, maar steeds zijn geld trouw bewaard. Na deze inleiding ging hij met volle vaart op zijn doel af en sprak „En hoe denkt Geerte er nu over? Zou zij de reis met mij willen en dmven aan-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1