599. Dinsdag 12 November 1878. Zesde Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co., Helder. N[EU W8TIJDIN GEN FEUILLETON. Bootsman Jasner Saniersea enzijn Jas. Vliegend Blaadje HELDER, 12 November 1878. De voor anderhalf jaar afge brande Westerkerk werd Zondagavond jl. na den herbouw weder voor het eerst in gebruik genomen. Niettegen staande het stormweder, was de kerk overvol van belangstellenden. De gods dienstoefening werd geleid door Ds. Bron, en een zangkoor, onder de i leiding van den hr W. Kuijk, luisterde de plechtigheid op. Hoewel de kerk inwendig kleiner is geworden, heeft ze toch door doelmatigheid der in richting veel gewonnen. Het geheel is eenvoudig en net afgewerkt. Mejuffr. H. O. Bosch, van hier, heeft te Haarlem acte bekomen voor nuttige handwerken. De vereeniging Ontwaakt bij Tijds" zal 24 November a. s. hare eerste buitengewone vergadering in Tivoli houden. Zaterdag en Zondag jl. woedde over ons land een hevige storm, en treurig zijn de berichten van ver schillende rampen, welke reeds be kend zijn. De droevigste gebeurtenis evenwel is het met man en muis vergaan van een groot fregat op den be- ruchten Banjaard, ten westen van Schouwen. Zaterdagmiddag werd van den vuurtoren het schip te midden van den storm op die zandbank ge zien; men zag den eenen mast na den andereu vallen, al de opvarenden zich op het achterschip scharen, en eindelijk, lang voordat hulp gebracht kon worden, was men er getuige van dat het schip omsloeg en met allen en alles in de diepte verdween, zoo dat er nu zelfs niets meer van te zien is. Aanvankelijk wist men niet welk schip het was en van welk land, doch men vermoedde reeds spoedig dat het een Nederl. fregat was, en thans is men door allerlei gegevens tot het vermoeden gekomen, dat het verongelukte schip het Ne- derlaudsch fregat Alblasserdam," ge- zagvoerder J. Vroege, moet geweest zijn. Dit schip verliet den 6n Juli Pangooi met eenige passagiers en een rijke lading koffie, (voor een wahrde van een half millioen), tin, suiker en tabak. Dit alles zou, als de thans bestaande waarschijnlijkheid zekerheid mocht worden, een prooi der golven geworden zijn. Hellevoetsluis 11 Novemb. De schipper van den loodskotter No. 9, van Dungeness alhier aaugekomen, rapporteert twee loodsen te hebben overgegeven aan een bark en een schoe ner doch dat geen Nederlandsch schip door hem werd geloosd. Naar de meeniug der bemanning van den loodskotter is het op den Banjaard gestrande fregat een Eng. schip, dat de vorige week, van Vlissingen uitge gaan is. Vrijdag jl. zijn er op het strand te Rockanje aangespoeld eene me nigte hazelnoten Van Oostvoorne tot Hellevoetsluis is het strand er als het ware mede bezaaid. Ook langs onze kust drijven een massa hazelnoten en enkele Sina's appelen. Men vermoedt dat een stoom schip uit de Middellandsche zee op onze kust is vergaan. Uit Veere meldt men dd. 9 November, dat aldaar den nacht te voren aanmerkelijke stormschade is aangericht. Bijna geen huis dat ongedeerd is gebleven. Aan het strand drijft ontzettend veel wrakgoed. Met den vloed werd een gedeelte er van in het Veersche gat verwacht. De molen te Vrouwenpolder staat onttakeld. Texel 8 Nov. In het Eierland zijn heden vele platen en battings aangekomen. Ook door schippers te Oudeschild is eenig nieuw hout, van een lading afkomstig en op Texel- stroom gevischt, aangebracht. Uit Vlaardingen wordt gemeld Uit mededeelingen, door den Zater dag binnengekomen stuurman Taal gedaan, is met zekerheid te besluiten dat de logger Winschoten den 19 Oct. iu volle zee is vergaan. Bij deze ramp laten 11 zeelieden uit Vlaardin gen het leven, onder wie 8 gehuwden. De overige 4 behooren elders te huis. Het st. Gelderland, den 5en September jl. bij kalme zee aan de Spaansche kust gestrand, wordt, na in Engeland gerepareerd te zijn, te Rotterdam binnen verwacht. Het Kon. besluit van 5 Augustus 1878 (Staatsblad no. 105) geeft aan leiding om een onderzoek in te stellen «aar de oorzaken van de ramp, om daarna te beoordeelen of de schuld aan den gezagvoerder kan worden geweten. Naar wij vernemen, zal dit onderzoek worden opgedragen aan een commissie, uit oudgezagvoerders ter koopvaardij en zee-offiicieren Oorspronkelijke Novelle door 6.) D. DEKKER. o II. Zij, ook niet bedacht op de tegenwoor digheid aldaar van een matroos of zoo iets, staat ook een oogenblik in verwarring, zoo dat er eenige seconden voorbijgaan, eer er een woord gesproken \tfordt. Eindelijk zegt mevrouw „Weliiu, vrindje, wat heb je te vertellen?" Sandersen, die zijp hoed in de hand houdt en dien schier verfrommelt, verzamelt al zijn moed en zegt„KapteinMevrouw wil ik zeggen.... ik kom vragen of uwe dienstbode Geerte Pleije...,. „Van avond uit mag," valt mevrouw in, „neen vriend, dat kan niet, gisteren was het haar uitgaansdag, heden blijft zij te huis." „Neen mevrouwherneemt de zeebonk, „ik kwam vragen, of u Geerte in de andere week in der minne uit haren dienst zoudt willen ontslaan?" „En waarom dat, jongen „Ze heeft bij mij aangemonsterd!" „Dat wil zeggen?" „Dat ze bij mij aan boord komt, dat ze met mij gaat varen, dat we een kompanjie- schap hebben aangegaan, of als u dat beter verstaat, dat ze mijn vrouw zal worden." „En wanneer is die overeenkomt getroffen?" „Gisteren, kaptmevrouw! gisteren avond." „Wel zoo; maar waarom die haast? Geerte woont tien jaar bij me, en zou nu op stel en sprong vertrekken? Wacht tot October met het aangaan van een huwelijk, dan eindigt haar kwartaal bij mij." „Neen mevrouw! dat kan niet, ik moet binnen weinige weken getrouwd zijn; het kan niet uitgesteld worden, want ik ga spoedig weer naar zee." „Maarj vriendje! de kennismaking dag- teekent volgens je zeggen, eerst van giste ren, welnu doe eerst nog een reis. Geerte heeft het nog goed." „Waarachtig niet mevrouwdaar staat niets van in Vraag het Geerte zelve maar." Dat vond mevrouw ook het beste; ze belde om hare keukenmaagd, die bloedrood verscheen, om in 't bijzijn van haar adspi- rant-echtgenoot in 't verhoor genomen te De reddingboot te Terheide dreigt nu geheel en al te verloopen. Een zevental mannen der redding boot verklaren in de N. R. Ct. nooit meer met de boot in zee te zullen gaan, zoolang de Heer Van der Does directeur van het station is.» Voor artsen, niet ouder dan 36 jaren, gehuwd of ongehuwd bestaat gelegenheid om als officier van ge zondheid der 2e kl. bij de zeemacht in dienst te treden, onder verplichting den lande acht achtereenvolgende jaren in die betrekking te dieneu, en onder genot eener premie van f8000, uit te betalen bij de indiensttreding. Adres aan het departement van Marine. Zie verder de St.-Ct. no. 264. De Prov. Staten van Noord- Holland hebben een subsidie van f2000 voor den tijd van 1 jaar ver leend aan de kweekschool voor machinisten te Amsterdam. Uit Middelburg wordt van 9 November gemeld Hedennacht heeft alhier een zoo hevige orkaan gewoed als volgens menschengeheugen nog niet heeft plaats gehad. Er waren enkele oogenblikken dat men aan een aardschudding dacht. Overal zijn hoo rnen ontworteldschoorsteenen naar worden. De dame viel als met de deur in huis cn sprak „Is 't waar, Geerte wat deze man mij mededeelt. Ben je aan hem verloofd Ja, mevrouw!" „En is er zoo'n haast bij je huwelijk?" „Van mijn kant niet, mevrouw; maar Jasper"..,.. „Moet en zal binnen vijf weken na heden getrouwd zijn", viel de zeeman in. „Moeten er extrakosten gemaakt worden, om voor Geerte eene plaatsvervangster te krijgen, wilt ge geldelijke schadeloosstelling wegens haar vertrek buitentijds, ik zal ze voldoen, maar ze moet bij u af- en bij mij aanmon steren, al kost het nog zoo veel; echter liefst in der minne Mevrouw A begreep, dat ze met die twee niet veel verder kwam, en zeide daarop, dat zij er zich op zou bedenken en den vol genden dag haar besluit aan Geerte zou meedeelen. Mevrouw A was een goedhartige vrouw; ze begreep wel, dat Geerte, die al over de zes-en-dertig was, toch ook wel eens in 't huwelijksbootje zou willen varen, en daar zij de zon wel in 't water kon zien schij nen, verwijderde zij zich en gaf aan Geerte bevel om den bootsman uittelaten. beneden gekomen en niet vele daken zyn gespaard gebleven van pannen te hebben verlorende winddruk was veel heviger dan bij den bekenden Pinksterstorm. Desniettegenstaande is de mailboot van Queensboro slechts l!/3 uur later te Vlissingen zonder schade binnengekomen. In de vorige week zijn uit dt kazerne Oranje-Nassau te Amsterdam ontvreemd een aantal militaire ka- potj assen. Bij het houden van een drijf jacht door de heeren Strick vanLin- schoten, werd Zaterdag in een bosch op de buitenplaats Oostbroek onder de Bilt het lijk gevonden van een man, naar gissing oud 50 a 60 jaren, goed burgerlijk gekleed en niet tot den behoeftigen stand behoorende, daar bij het lijk, hetwelk reeds in verregaandeu staat van ontbinding verkeerde, naar men zegt, een gouden horloge, en een ring aan een der vingers gevonden werd. 't Lijk moet gevonden zyu in zittende houding tegen een boomstronk me' een parapluie tegen den boom den hoed naast zich op den gca Men zegt, dat dit het lijk vfvatt sedert lang vermisten ambteno den Centraal spoorweg R. Daar niemand door het v 'uiserjnag, zonder uitdrukkelijke to^e mming heeft het zoolang geduuïueer men het lijk ontdekte. Niet de minste teekenen van ver wonding zijn bespeurdmen denkt alzoo aan vergiftiging. Te Nieuwveen bij Alphen heeft de vorige week Woensdag in een huisgezin een treffende ramp plaats gehad. Zie hier wat de Dorclr. Ct. daaromtrent mededeelt. Mevrouw van S. had zich, terwijl haar echtgenoot voor zaken afwezig was, des avonds ten acht ure van huis begeven naar hare mede aldaar wonende ouders. Vóór haar vertrek had zij hare vier kinderen te bed ge legd en de in de slaapkamer aanwezige kachel van kolen voorzien. Ongeveer Dat was voor den bootsman een goed voorteeken. Bij 't afscheid fluisterde hij haar toe: „Houd maar moed, Geerte! in in de andere week monster je hier af en wel in der minne en met eervol ontslag, dat heb ik nu al in den kijker." Hoe ongaarne mevrouw A. Geerte haar huis zag verlaten, schikte zij zich in het onvermijdelijke zij nam hare maatrege len ter verkrijging van eene plaatsvervangster eu kondigde reeds den volgenden dag het ontslag van haar keukenmaagd aan, tot niet geringe blijdschap van Jasper, die als in de wolken was, omdat alles zoo meeliep en hem zoo naar den zin ging. Had Geerte, na dit bericht, handen vol werks om zich voor de groote reis voor te bereiden, niet minder waren de bemoeiin gen van Sandersen, daar hij, voor de papie ren, benoodigd tot het aangaan van een huwelijk, in de eerste plaats moest zorgen en vervolgens voor tal van andere zaken, als uitrusting, bruigomspak, meubelen, wo ning, enz. Alles bracht drukte aan. Gelukkig dat de bootsman een aardig sommetje had ge spaard, waardoor hij nu in staat was zich in zijn stand zeer goed te vestigen. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1