No. 600, Vrijdag 15 November 1878. Zesde Jaargang. Kalender der Week. Bootsman Jasper Santen enzp Jas. Vliegend Blaadje Uitgevers BERKHOUT Co., Helder. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opgang der Zon 7 u. 32 m. Ondergang 4 u. 4 m. Zondag 17 Laatste Kwartier. Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag '23 NÏEU W STIJDIN GEN HELDER, 15 November 1878. Gisterenmorgen werd hier per sleepboot binnengebracht de Scheve- ninger bomschuit Gerardus Martinus, welke in de Noordzee drijvende is gevonden. De bemanning, uit 9 per sonen bestaande, heeft in den jongsten stormhetleven verloren.In het scheepje, dat vol water was, heeft men, naar wij vernemen, de lijken van 4 opvarenden gevonden, waarvan eenigen door tou wen aan elkander waren verbonden. Gisterenavond had er in 't lo kaal Tivoli een feestelijke bijeenkomst plaats van de leden van het hier ter plaatse zoo gunstig bekende gezel schap Ernst en Scherts." Men zou 't twintigjarig bestaan van dat gezelschap gedenken. Na een inleidend woord van dén presi dent, den heer D. de Lange, werd een welkomstlied aangeheven. Een zorgvuldig gekozen feestprogramma bood een behoorlijke afwisseling aan. Voordrachten, chansonnetten en lie deren, door 't gezelschap »Cecilia" gezongen, benevens een paar blij spelen, hielden de aanwezigen aange naam bezig. Een prachtige apothéose, als hulde aan E. en S., besloot het 't eerste gedeelte van den avond. We vertrouwen dat deze feestelijke bij eenkomst, waarbij E. en S. een nieuwe levensperiode intreedt, den onderlingen band zal versterken, dat ons door dat gezelschap nog menigen aangenamen avond zal worden ver schaft, en ook dat de bede, door den heer G. bij 't slot Ernst en Scherts toegezongen, moge worden vervuld. FEUILLETON. Oorspronkelijke Novelle door 7.) D. DEKKER. III. Sandersen had onder anderen veelvuldige samenkomsten met den kleermaker Feis, die belast was om zijn trouwpak te makeu. Vooral had hij hem te spreken over de jas, die van blauw laken moest gemaakt worden en het grappigst van de zaak was, dat San dersen zich met baas Feis in een afzonder lijk vertrek opsloot, toen de laatste hand aan dit kleedingstuk moest gelegd worden, en hij na de voltooiing van dat meesterstuk in de snijdersknust, de jas zelf mee naar zijn woning nam en haar daar zorgvuldig wegsloot tot zij op den grooten dag dienst moest doen. Intusschen was de tijd aangebroken, dat Geerte, om de termen van haar bruidegom Het bouwen van een school aan den Hoorn op Texel, is aange nomen door de heeren Gebrs. Klein alhier, voor de som van f8168. Het st. Koning der Nederlanden, van hier naar Batavia, is 11 dezer 's namiddags te Port-Said aangeko men en den volgenden ochtend ver trokken. Het st. Madura, van Batavia naar hier, is den 12én November des ochtends te Napels aangekomen en vertrok denzelfden namiddag. Harwich 11 Nov. De gezag voerder van het st. Avalon, alhier van Rott. aangekomen, rapporteert den 9 den Nov. een groot schip vol water, met alles van dek geslagen, behalve een wit geschilderde hut gezien te hebben. De vermoedelijk uit olie bestaande lading dreef rond het schip, dat zich in peiling het vuur van Schouwen Z. op 18 a 20 mijlen afstand bevond. Dewijl het des avonds ten 8 ure was een hard woei met een hooge zee, kon hij niets verrichten om den naam van het schip te her kennen. Rott. Ct. De kapitein van het stoomschip Idune, alhier van Dantzig aangeko men als bijlegger naar Antwerpen, zag bij de Nooderbaaks een mastelooze verlaten schoener drijven benevens veel wrakhout. Op den West-Hinder is een vischsloep uit Ostende met man en muis verongelukt. Een andere visch sloep strandde, maar de bemanning werd gered. Uit Scheveningen wordt van 13 Nov. gemeld: Ten 5 ure hedenoch tend is aan het strand tusschen het vuurbaken en het territoir van de gemeente Loodsduinen, e'en lijk van het mannelijk geslacht, naar gissing oud ongeveer 30 jaar, gevonden en onmiddellijk naar de burgerlijke be graafplaats vervoerd. Het lijk was van alle kleederen ontdaan, hetgeen doet vermoeden dat het op het strand van alles beroofd zou zijn. Het lijk te gebruiken, ten huize van mevrouw A in der minne was afgemonsterd en deze ge beurtenis moest onder de goede kennissen, evenals de dag van ondertrouw, die spoedig volgde, met een gloeiend feest gevierd wor den. Drossens werd er ook op gevraagd, maar hij kwam. niethij mokte uog over de kool, hem door den bootsman gestoofd, en kon Geerte niet meer uitstaan. De andere vrienden lieten zich niet te vergeefs biddeu. Ze verschenen er, ieder met een meisje, tot groot genoegen van den bruidegom en de bruid. Intusschen besteedden de aanstaande echt- genooten al hun tijd om hunne woning, die ook weldra gevonden was, te stoffeeren en van al het noodige te voorzien. Geerte stond verbaasd over de ruime middelen, waarover haar vriend te beschikken had om de woning heel gemakkelijk en sierlijk in te richten, en de bootsman was onuitputte lijk in lof over zijn vrouwtje, wegens den smaak, dien zij toonde te bezitten om alles zoo te rangschikken, dat het op 't voordeeligst uitkwam. Reiden verheugden zich kinder lijk bij iederen stap, die tot de geheele vol tooiing der woning gedaan werd. Zoo ver was versch. Aan een hij het baden verdronkene valt in dit seizoen niet te denken. Dinsdag werd aan de fabriek der firma Christie, Nolet de Kuyper te Delfshaven te water gelaten de stoom- kanonneerboot, groot model, >Heim- dall", voor Krupp's achterlaadkanon van 28 cM. De stoom-werktuigen, compound systeem, van 100 indika- teur paardekraehten, stoomketels, toe- behooren en volledige uitrusting, zijn mede aan genoemde fabriek vervaar digd. Bij de werken aan den Zeebur- gerdijk te Amsterdam is Dinsdagmor gen een stelling ineengestort, waarop zich een 18-tal werklieden bevonden. Allen stortten naar beneden en 9 hunner werden meer of minder zwaar gekwetst. Een 3-tal werden per raderbaar naar het gasthuis gebracht. Eergisteren is de logger Vlaar- dingen" te Ylaardingen binnengeko men met 3 geredde matrozen en 1 jongen van de bom Liefde denkt geen kwaad". De stuurman met nog 3 man waren over boord geslagen en verdronken De National ontving bericht, dat te Allemans-de-Drapt, arrondisse ment Marmande' in Frankrijk, een 19-jarig jongeling zijn vader, zijn moeder en zijn grootmoeder heeft vermoord. Neeltje Ros, de 85jarige had vrouw van Scheveningen, die meer dan een halve eeuw de dames bij het baden in zee behulpzaam was, is Vrij dag jammerlijk om 't leven gekomen. Met een ;stoof met vuur onder de voeten, was het oude moedertje op haar stoel in slaap gevallen. Haar kleederen hebben toen vlam gevat en denkelijk bewusteloos door den rook, was zij niet in staat zich zelve te helpen, zoodat zij levend verbrand is. Men vond, op de brandlucht op merkzaam geworden, haar bijna ver koold lijk in de stulp, die zij het grootste gedeelte van haar leven be woond heeft. liep de tijd en brak de dag, voor hun hu welijk bepaald, weldra aan. Op den avond vóór den trouwdag bevon den de gelieven zich in de woning, die ze weldra voor goed zouden betrekken. Ze had den de laatste hand aan 't een en ander gelegd. Jasper was ernstiger dan ooit, hij besprak met zijne Geerte het gewicht van den stap, dien zij op het pnnt waren te doen, gaf zijne beschouwingen over de oor zaken, waarom voor sommige lieden het huwelijk een hemel, voor anderen een hel wordt, beloofde haar alles te zulleu doen, wat in zijn vermogen was om haar geluk kig te maken, wat hij van haar ook hoopte en verwachtte en nadat zij hem dit onder vele kussen beloofd had, ontsloot Jasper de deur der kast, waarin zijn bruigomskleed hing, en sprak met meer ernst dan de bruid waardig keurde: „Geerte! ge noemt me bij verkorting Jas, dat deed men ook in het huis mijner ouders. Welnu, hier hangt mijn naamgenoot, die ik morgen plechtig zal inwijden. Ge huwt met mij, maar ook met deze jas, die, als ik naar zee ga, altijd bij je blijft. 't Kan gebeuren, dat ik te avond of morgen op zee omkom, wat God ver- Het paardenspel van Siddi Has- san, is te Veendam Zondag door storm totaal vernield. Een negental men- schenvrienden doen een beroep op de openbare liefdadigheid tot weder op bouw. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een zekere Ch. S., arbeider en herbergier te Klooster bosch, beschuldigd van diefstal van een vat petroleum. Het vat werd door de marechaussee teruggevonden in den stal van den verdachte, die noch tans alle schuld aan den diefstal blijft ontkennen. Parijs geeft in alles de mode aan, ook in de regeling der dinés. 't Is sinds lang bekend, dat mer er den meloen na de soep dient; ook geeft men de kaas vóór de fruit. De port of madera wordt veelal niet bij den aanvang maar bij het einde van 't diné gepresenteerd omdat die sterke wijnen den smaak voor de fijne bordeaux bederven. Nu is er een nieuwe innovatie. Als een diné met oesters aanvangt, en dat wordt meer en meer algemeen, dan eindigt met de schildpadsoep Onze koks zulleu er van schrikken. In de suikerfabriek van den heer Lequien te Carin, in het departement Pas-de-Calais, is een stoomketel ge sprongen, ten gevolge waarvan acht personen gedood zijq en een zoo zwaar gekwetst is dat men aan 't be houd van zijn leven wanhoopt. De on- gelnkkigen gebruikten in den rusttijd hnn maal achter den stoomketel, toen de uitbarsting plaats had. Het gedeel te van de fabriek, waar d# ramp voorviel, is geheel en al vernield. De andere gedeelten hebben insgelijks veel geleden. Van de nabijgelegen huizen, tot op een afstand van 60 meter, zijn ten deele de daken weg geslagen. Voorts zijn alle glazen verbrijzeld. Een wagen met beetwor telen stond op het plein van de fa briek op het oogenblik der uitbars ting. Die beetwortelen zijn alle tot pulver overgegaan. hoedde. Mocht dit echter mijn lot zijn, bewaar dan deze jas, mijn naamgenoot, met de uiterste zorg, ze kan je een redder nit den nood zijn. Ontdoe u, als 't zijn moest, van alles wat ons in deze woning omringt, nooit echter van de jas, die de herinnering aan mij bij u moet levendig honden. Belooft gij mij dit, Geerte." De bruid wist niet, of zij hij deze toe spraak, die haar komisch en toch ernstig voorkwam, zou schreien of lachen, maar het gelaat van Sandersen stond zoo strak, dat zij toch een weinig bewogen was en de ver langde verklaring aflegde. „Nu is 't goed," sprak de bruidegom, „laten wij het leven ook niet van de zwartste zijde bekijken. Wij willen hopen, dat we tot hoogen ouderdom voor elkaar zullen ge spaard blijven. Ik wilde die belofte slechts van je lippen booreu. Kom Geerte! nu het luchtig mutsje maar op, morgen gaan we op reis, wind en weer zijn ons gunstig, en zullen ons, hopen wij, op onze heele reis langs de levenszee gunstig blijven. Welte vreden de reis daarom begonnen Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1