No. 601. Dinsdag 19 November 1878. Zesde Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co., Helder. Jnieuwstijdïn oen [Jll HELDER, 19 November 1878. gs. Vrijdagavond werd ten Raad- luize alhier aanbesteed: 1. De le- ;ikvering van scboolbeboeften enz. voor aw(e lagere scholen. Minste inschrijver anïe heer J. 0. de Buisonjé, voor f 1973.- tod. De levering van steenkolen aan Gde gemeenteinrichtingen gedurende A1878, Minste inschrijver de heer C. feuilleton. ^Bootsman Jasper Santeii enzijn Jas, Vliegend Blaadje Maalsteed, tegen f 1.20 per 100 E. G. nt3. Het doen van herstellingen aan de Molenbrug. Minste inschrijver de hee- cjer'en Geb. Boon, voor f1195. Aè- Het van buiten verven der ge- neente-scbolen, woningen en twee „„jorens. Minste inschijver de heer K. z;cPronk voor f 1209.—. siër Van den Zaterdag jl. alhier bin- ndhengegekomen loodskotter No. 5, is le loodtleerling le kl. Eradus, een lacbraaf oppassend jongeling en de steun r, tijner ouders, in het Eng. kanaal ^®>verboord geslagen en verdronken. De voortreffelijkheid onzer haven "boven anderen is Zaterdag weder op ttieuw bewezen. Volgens het Nieuws jjian den Dag konden dien dag door eriet ruwe weder zelfs geen stoom- telcP°teu Ymniden in zee komen. roJJit onze haven vertrok dien dag de mailboot Prinses Amalia ongehiuderd "naar zee, met circa 700 personen ine .j ]aaian boord. ro - Het stoomschip Prinses Amalia, vakapt. Fabritius, van Nieuwediep naar veiBatavia, is 18 Nov., des morgens 7 eiuur, te Soutliampton aangekomen. Het stoomschip Celebes, kapt. ideBakker, 5 Oct. van Nieuwediep ver- asstrokken, is 17 Nov. te Batavia aan gekomen. Alles wel aan boord, t Zaterdag werd Zr. Ms. sehroef- f stoomschip 4. klasse Padang, voor af&rekening van het departement van ^koloniën bij de Nederlandsche Stoom- R$)ootmaatschappij te Rotterdam aan- en%abouwd, door den kapitein-luitenant eeter zee jhr. A F. Meijer onderdirecteur aan 's Rijks werf te Amsterdam, in Mienst gesteld. Het bevel over den ee%odem voert de luitenant ter zee aaSer 1. klasse D. M. G de Swart. 'ZIJ - end edt Ct ilo. looi B-) Oorspronkelijke Novelle door D. DEKKER. —o IV. De „Snelvoet" ligt met vlaggen en wim- -^«pels versierd in de haven. De heer van Oord, gezagvoerder van dien bodem, heeft bericht ontvangen van het huwelijk van zijn pootsman en daarom heeft hij order gege- r-,||en al de vlaggen te hijsehen. tbX Vier rijtuigen, ieder met twee paarden enLespannen, staan voor de woning van de ikgimid. De paarden van de koets, bestemd flgpoor bruid en bruidegom, ziju met bloemen :n linten versierd. De koetsiers zijn in 't leste pak. De bruidegom, zijn familie en lie van Geerte, zoomede de scheepsmakkers "^lie getuigen zullen zijn, waaronder Erans IVillems en Jan Nagel, zijn ook reeds pre- In de smaakvol gedecoreerde zaal van de beer J. F. Volkering, had jl. Zaterdag de le uitvoering plaats van het nieuwe gezelschap Vrede en Vriendschap." Deze eerste uitvoering ging goed van stapel. Volgens telegram Van Nantes in dato 17 Nov. werd aan van Put te», assuradeur te Rotterdam gemeld, dat te Nantes telegrafisch bericht ontvangen was, dat het Ned. fregat schip Alblasserdam te Palais (Belle Isle) lek op de reede gekomen was en wachtte op orders van de reederij. Volgens heden bij de reederij ont vangen telegram van Palais (Belle Isle), van kapitein L. Willems», voe rende het schip Alblasserdam, waren de opvarenden allen wel. - Van het loodswezen van Goe dereede en Maas wordt vermist een zeeloods, die voor een twaalftal dagen is overgegaan aan boord van een Engelsehen schoener, naar Rotterdam bestemd, van welk vaartuig men tot heden nog niets vernomen heeft. Vrijdagavond werd bjj het openen der deur van het Stads-bestedelings- huis te Amsterdameen mandje ge vonden, hetwelk bij opening bleek te bevatten een kindje van het man nelijk geslachtoud naar gissing 14 dagen. Het kind is in dat gesticht als vondeling opgenomen. Een persoon te Amsterdam bracht zijn broeder een bezoek en zag op den schoorsteen 4 rijksdaaldersliggen. De gast verzocht toen zijn broeder wat jenever voor hem te halen. Dit deed deze, doch terugkomende, waren zijn broeder en het geld verdwenen. Smoordronken is later de kerel zich zelf bij de politie als dief komen aanklagen. Men schrijft uit Maassluis: Velen alhier maken zich ongerust over het lang uitblijven van een onzer vischschepen. Het loggerschip »Johanna Christina," gevoerd door schipper J. van der Wind, behoo- rende aan den reeder G. H. Uitden- bogaardt, sinds 8 weken ter visseherij vertrokken, schijnt in het laatst van sent. Aan de kleeding van de bruid moet de laatste hand nog gelegd worden. San- dersen staat in zijn nieuw gewaad met on geduld op haar te wachten. Daar verschijnt ze eindelijk. Mina Drossens en eenige an deren hebben Geerte in 't bruidsgewaad ge stoken. Zij hebben er eer van, want 't moet gezegd worden, dat zij er in haar zwart zij den kleed keurig uitziet, en dat hoed en mantel daarmee in overeenstemming zijn. De bruidegom is zeer tevreden over den netten en eenvoudigen bruidstooi zijner aan staande en de getuigen geven ook hunne ingenomenheid er mee te kennen. Voor men den tocht naar 't stadhuis, waar de plechtigheid zal plaats hebben, onderneemt, geeft een der makkers het sein „Bezaans- schoot an." De wijze, waarop dit hier en aan boord geschiedt, verschilt veel. Aan boord krijgt ieder man uit dezelfde kroes een be paalde hoeveelheid „Schiedam," hier wordt voor ieder een glas geplaatst, gevuld met een mengsel van brandewijn en suiker met kleine en lijne rozijnen, dat uit een groote glazen kom, brandewijnskom, wordt voor- October jl. gepraaid te zijn, huis waarts keerende met 18 lasten ha ring, en is tot heden niet binnen gekomen. Vrijdag is een dronken Amster dammer over de leuning van de Prin segracht bij de Leidschestraat gevallen. Een uur daarna werd ziju lijk op gehaald. Naar men verneemt, is een praamschip op den staart van Urk geslagen en met man en muis ver gaan. Een diefstal van zeer laaghar- tigen aard is te Sloterdijb gepleegd. Men heeft een arbeider, wiens rijk dom bestond in een melkgevend sehaap, van zijn eigendom beroofd, door het dier in de weide te slachten en het vleesch mede te nemen. Alleen de huid heeft men den eigenaar gelaten. Een Amsterdamsche diamantslij per is naar de gevangenis gebracht. Hij had de diamanten, die hem ter slij ping waren toevertronwd, in een bank van Jleening gebracht en beleend, de daarop verkregen gelden ten eigen bate aangewend en alzoo misbruik van vertrouwen gepleegd. Door den hevigeu storm, die Vrijdagnacht gewoed heeft, is te Groningen een schouwburgtent van de heeren Culp, buiten de gewezen Apoort omver gewaaid. Er zal een bsroep worden gedaan op het publiek, om de schade, die op f 3000 wordt begroot, eenigszins te vergoeden. De fabriek van margarine of kunstboter, ten vorigen jare te Haarlem opgericht door de heeren Cohen van der Laan, is niet lan ger bij machte aan de vele aanvragen te voldoen, niettegenstaande daarin wekelijks gemiddeld 29,000 kilo van dit produkt wordt gemaakt. Genoem de heeren hebben dan ook besloten tot den bouw van een tweede derge lijke fabriek, op een terrein, grenzen de aan dat, waarop zish de tegenwoor dige bevindt, met welke werkzaamhe den men een aanvang heeft gemaakt. De boter wordt voor een groot ge deelte naar Engeland geëxporteerd. gediend. Wat ia andere kringen de hypo- cras is, is bij den minderen stand in Noord- Holland en Friesland de brandewijnskom, de boontjes, de bruidstranen of, zooals men in Friesland zegt, de boerenjongens. Na dezen dronk, waarbij Frans Willems de goede reis der jonge lieden instelt en die met een hiep, kiep, hoera! eindigt, zet de stoet ziek in beweging, neemt in de rijtuigen plaats en in weinige minuten staat bet paar plechtig voor den ambtenaar van den burgerlijken stand, die de gebruikelijke vragen doet, waarna de akte wordt geteekend en bet huwelijk voltrokken wordt verklaard. In „de Ster" zal de bruiloft gevierd wor den. De feestmaaltijd is er reeds aange recht, als de jonggehuwden met hunne fa milie en vrienden aankomen. Yoor men aan tafel gaat, moet de felicitatie, op 't stad huis al ter loops gedaan, meer officieel her haald worden, waarbij natuurlijk een glas geledigd en een woord moet gesproken worden, 't Is al weer de taak van Frans Willems om dit te doen. „Feestgenooten" dus begint hij, „heden juist vijf weken ge- Een matroos 3e kl. van het st. Cornelis Dirks, door drank verhit, heeft te Curaqao een korporaal der mariniers aangevallen en hem zoo danig getroffen, dat de ongelukkige op de plaats dood bleef. De provoost en een matroos lekh, die den korpo raal te hulp waren geschoten, bekwa men ook wonden, die van den eersten zijn zelfs van ernstigen aard, zoodat voor diens leven gevreesd wordt. Zaterdag is te Amsterdam een stelling ingestort, waarop drie werk lieden bezig waren de huid van een schip schoon te maken. Zij vielen in het water. Een hunner werd er dood uitgehaald Den 9. dezer maand is aan het douanenkantoor te Roozendaal een handvalies, bevattende een waarde aan kostbaarheden van p. m. f 2000 en toebehooreude aan mej. Bongers, eigenares van Hotel de 1' Enrope te ,s Hage, spoorloos verdwenen. De dame had haar valies slechts een oogenblik neergezet, doch blijkbaar lang genoeg voor den dief om met den schat in de duisternis,'t was avond, te verdwijnen. Tot heden zijn alle nasporingen vruchteloos geweest. Te Bergen in België heeft een geneesheer voor drie kinderen een middel tegen de wormen voorgeschre ven, dat de moeder liet klaarmaken. Daar de apotheker niet thuis was, hielp «en bediende, die strychnine gaf in plaats van autonine. De moeder ging huisplaats, en gaf haren kinderen des morgeus 7 uur van het middel. Spoedig leden de arme kleinen vreese- lijke pi]nen. Te half negen stierven er twee, een van 4 en een van 2 jaar. Daar het oudste van 6 jaar heeft kunnen braken, hoopt men het te redden. De ongehoorde massa haring scholen, die zich ten vorigeu jare op de westkust van Zweden vertoonden, zijn weder in aantocht. De visschers maken groote toebereidselen om de gewenschte gasten te kunnen ontvangen, en er heerscht aan de kusten, een koorts achtige bedrijvigheid. Reeds zijn in leden zeilden we met de „Snelvoet" op de Noordzee. Op het jaarfeest van den „ouwe" dronken we een glas grog en waren wat opgewonden, en toen we, zooals onder jong zeevolk meer plaats heeft, elkaar wat plaag den, en er sprake was van den ongehnwden staat van onzen bootsman, sprak hij„Drie maanden gage verbeur ik aan de armen, als ik binnen drie maanden niet getrouwd ben." Hij beeft woord gehouden. Uit naam van al de scheepsmakkers, hier tegenwoordig, breng ik aan Sanderscn en zijne vrouw on zen oprechten gelukwenseh. Dat zij leven in liefde en eensgezindheid tot in lengte van dagenMet een hoera door allen werd deze toespraak beslotenwaarna de glazen tot den bodem geledigd werden. De bootsman dankte zijne vrienden voor hunne goede wènschen en voor de eer die men hem en zijne bruid had aangedaan, door hunne tegenwoordigheid bij de plech tigheid en voegde er bij „Ofschoon ik de drie maanden gage niet heb verbeurd, wil ik toch op dezen dag eene som, daarmee gelijkstaande, aan dc armen schenken. Daar

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1