Ao. 604. Vrijdag 29 November 1878. Zesde Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co., Helder. Kalender der Week. N [EU WSTIJ DIN GEN 4 PRIJSRAADSEL Burgerlijke Stand Helder. Advertentiën. t Vliegend Blaadje DECEMBER of Wintermaand, 31 dagen. Opgang der Zon 7 u. 45 m. Ondergang 3 u. 56 m. Zordag 1 Eerste kwartier. Maakdao 2 Dihsdag 3 Woensdag 4 Donderdag 5 Yeijdag 6 Heilige Nicolaas. Zaterdag 7 HELDER, 29 November 1878. Voor een stampvolle zaal speelde 't tooneelgezelscbap van Judels en Bouwmeester Woensdagavond in 't lokaal Tivoli. Naar Moskou en Elba, of de Grenadier van Napoleon I." Met de meeste belangstelling werd 't inderdaad verdienstelijk spel der acteurs gevolgd. De br. L. Bouw meester speelde tneesterlijk de rol van grenadier en werd waardig ter zijde gestaan door mej. Engers, den beer F. Bouwmeester en Cb. de la Mar. Ook de beer Blaaser, als Jean Lettow, was uitmuntend hier op zijne plaats. 't Geheel was boeiend en mocht dé tevredenheid der toeschouwers ruim schoots verwerven. We hopen J. en B. nog vaak dezen winter te zien. Het st. Conrad, van Batavia naar hier, is 24 dezer, des avonds te Port-Said aangekomen en vertrok den volgenden ochtend. Het stoomschip prinses Amelia, van hier naar Batavia, is den 21 Nov. 's morgens, kaap St. Vincent Volgens een door tusschen- komst van den Ned. minister- resi dent te Lissabon ontvangen bericht 7~! was de oefenings-divisie, kapt. ter zee W. B. F. Escher, den 8. Nov. jl., op 4° 15' N.B. 31° 50' W.L. door de paketboot La Gironde der Mes- sageries Maritimes gepraaid, koers i stellende, naar Rio de Janeiro. De sleepboot heeft te vergeefs getracht het op Texel gestrande Ned. schip Constance, kapt. Nannings, af te brengen; het is gebroken, vol wa ter, de fokkemast ligt overboord en het roer is weggeslagen. Men zal trachten nog zooveel mogelijk te bergen. Te Dordrecht is proces-ver- baal opgemaakt tegen een schipper van Doesburg, wiens bijna tweejarig kind dood in de kooi is gevonden, en naar men vermoedt, door den schipper óf dood gelegen óf op een andere wijze om 't leven gebracht is. Het lijkje vertoonde sporen van ge weld. Door den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente van Apeldoorn, zal aan de aanstaande koningin, bij HD. komst op het Loo, een rijk met goud versierden bijbel aangeboden worden. Uit Maassluis wordt gemeld: Was men hier vóór eenige dagen ongerust over het lang wegblijven van het hier te huis behooreude loggerschip Johauna Christiana, schipper J. Van der Windt, thans bestaat er alle grond om aan te nemen, dat het vaartuig, van de haringvisscherij naar huis zeilende, met de bemanning is vergaan. Het Hamburger Amerikaansche paketschip Pommerania, kapitein, Sch wensenis Dingsdagnacht bij Folkestone ten gevolge van aanvaring gezonken. Het verliet den 14den No vember New-York en arriveerde den 25sten November te Plymouth ten 2 uur 45 minuten na middernacht. Van New-York had het schip 151 passagiers aan boord en, behalve vol le lading en 127 briefpaketten, 17,500 pd. sterling aan geld. Te Ply- mout zijn eenige passagiers en de mail geland eR daarop is het schip ten 3 uur 45 minuten namiddags naar Cherbourg vertrokken; vermoe delijk is het daar ook slechts een uur geweest sn heeft het de reis voortgezet naar Hamburg. Het schip Moei Eilian, hetwelk met genoemd stoomschip in aanva ring kwam, vertrol? 22 Nov. van Rotterdam via Maassluis naar Enge land. Blijkens een opgaaf van de Londensche agentuur der Hamburg- Amerikaansche Stoomvaartmaatschap pij, per telegraaf aan de Kölnisehe Zeitung, had het schip Pommerania aan boord: 37 passagiers der eerste, 16 der tweede en 95 der derde klasse. Daarvan zijn 47 passagiers te Ply mouth eu Cherbourg geland, terwijl er te Plymouth 5 met bestemming naar Hamburg aan boord waren ge komen. Bij de aanvaring bedroeg dus het aantal passagiers 106. De meesten daarvan waren Duitschers. De bemanning wordt opgegeven op een cijfer van 125, zoodat er in 't geheel 230 personen aan boord zijn geweest. De Pall Mali Gazette zegt, dat de kapitein, zoowel als de stuur lieden en de matrozen, al het moge lijke ter handhaving der orde hebben gedaan. Van de negen booten, die het schip aan boord had, waren er bij de aanvaring vier verbrijzeld. De vijf overige werden gebruikt, doch één daarvan isdoordien zij met passagiers was overladen, gezonken. Omtrent de redding van dien ge zagvoerder vernemen wij de volgende bijzonderheden In den nacht van 25 en 26 dezer zag kapitein Walsh (van de City of Amsterdam) bij Dover met zeer dik en donker weder een aantal vuurpij len opstijgen en in die richting door varende, zag hij een schip dat bijge- gedraaid lag en een lantaarn over den achtersteven had uitgehangen. Spoedig daarna passeerde de City of Amsterdam zeer dicht bij een gezon ken schip, kenbaar aan het woelen van het stroomende water, dat bij de masten langs liep; doch'- van het schip zelf was niets te zien. Yan een stoomboot die gestopt lag en die de City naderde, vernam men, dat een boot met volk te loevert van de City of Amsterdam moest zijnen ge lijktijdig hoorde men een stem of stemmen op geringen afstanddoch zóó donker was de nacht, dat men op geen afstand van tien yards iets zien konde. Kapt. Walsh liet nu een sloep uit zetten, die na een half uur terug keerde met den persoon wiens stem men gehoord had en die bleek te zijn kapt. Schwensen, van bet stoomschip Pommerania, hetwelk kort te voren in den grond geloopen en gezonken was. Kapitein Schwensen was aan boord en ging mede in de diepte, doch weder bovenkomende, had hij een stuk plank van ongeveer 7 voet gegrepenwaarmede hjj ongeveer 1 uur en 15 minuten had rondge dreven, totdat hij door de sloep van de City of Amsterdam werd gered. Hij was geheel bij zijn bewustzijn, doch zeer afgemat. Na nog eenigen tijd in de nabijheid van het wrak vertoefd te hebben en niets verder bespeurende of geroep vernemende vervolgde de City of Amsterdam lang zaam stoomende zijn koers, passeerde Z. Foreland 2 u. na middsrnacht en kwam den 26n des namiddags te Maassluis aan. Door de stoomboot Glenary zijn 162 personen geredongeveer 50 perso nen worden nog vermist. Te New-York is een nieuwe industrie op het getouw gezet, die in afschuwelijkheid haar weerga niet geeft. Vroeger stal men er kinderen, om den ouders een zwaar losgeld af te persen; thans rooft men er, met hetzelfde doel, lijken uit graftomben. Het lijk van een zekeren Stewart, een schatrijk winkelier, werd onlangs uit het graf gehaald. Men zoekt vergeefs het spoor der dieven, die van de familie een enorme som vragen voor het aanwijzen van de plek, waar zij het cadaver verborgen. Wegens plaatsgebrek moeten we ons Feuilleton heden laten liggen. CORRESPONDENTIE. J. M., te Y., uw antwoord in 't volgend No. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! 'k Heb vernomen, dat in uw blad vaD heden eeue aankondiging wordt geplaatst vau de op as. Zaterdag te houden lezing door den heer van Tnerenhout, uit Breda. Vergun mij dat ik op die aankondiging nader de aandacht van uwe lezers vestig. De heer van T. spreekt namens eeu Bond, die de bevoorrechting der mecrgegoeden ten aanzien van den plicht der landsverdediging wil doen ophouden. Het Anti-Dienstvervangingsbond wil in de nomnserverwisBeling en plaatsvervanging doen ophouden; het wil dat de zoon van den rijke even goed als de zoon vaD den daglooner leere de wapens handtieren, ten einde in nood den dierbaren geboortegrond tegen bnitenlandsch ge weld te helpen beschermen. Dit Bond mag dsarom ten volle aanspraak maken op den bijval en de ondersteuning niet Blechts van militairen, maar ook van de burgers. De zonen der bnrgers, die zelve bij de militie moeten dienen, ondervinden, hoe ge brekkig alsnog de huisvesting, de voeding, enz. van den soldaat is. Dat alles zal beter worden als ook jongelui uit de meerbevoorrechte standen in de gelederen moeten plaats nemen. Wie deze belangrijke verbetering van de mi- litiewet wil, wie 't pogen van 't Bond wil steunen, hij verznime vooral niet de ver gadering op as. Zaterdag in Mnsis Sacrum bij te wonen. De entree is waarlijk geen beletsel om er heen ts gaan. Z. Drie deelen vormen 't raadselwoord. Gij vindt 't, reist gij om de Noord, En 't was en is nog op den duur Van veel belang in de natuur; Maar, schoon gij 't voor onmoog'lijk houdt, Gesn raensch heeft het nog ooit aanschouwd. Mijh eerste deel noemt u een beest, Dat nooit door vogels wordt gevreesd Het heeft geen veeren en geen haar, En staat ook nooit tot draven klaar, Het is geen vogel, koe of visch, En prijkt toch somtijds op den disch. Zeg vrij mijn tweede tot een man, Die anders licht verdwalen kan. Als hij hoort en doet uw zin, 't Strekt hem voorzeker tot gewin, Hoort hij niet naar uw goeden raad, Wellicht beklaagt hij zich te laat. Mijn derde is een aardig ding. Het lijkt wel ietwat op een ring. Het is bij iedereen bekend, En, wonderlijk, bet beeft geen end. Het is door n en and're liên Wel meer dan honderdmaal gezien. o Hij, die 't kan raden,.is een baas! Hij krijgt tot loon, van Sint-Nicolaas Een vrijster of vrijer vanSpeculaas. Oplossingen in gesloten Couvert, onder het motto „Raadsel/' worden aangenomen tot Dinsdagavond a. s. Ook nietg-eabonneerden mogen oplossin gen inzenden. Yan 26 tot 29 November. ONDERTROUWD: J. Bruin, zeeman en P. C. Reinderman. M. Zweris, bootsman en L. Merkelbag. H. Meijer, loodgieter en A. Kunst. GEHUWD: H. Gersen en A. Hnlst. L. C. Filarskie en C. J. Bouwhuis. BEVALLEN: W. do Jong geb. Bakker, Z. C. Graaff geb. Timmerman, D. G. v. Ju- chem geb. Bakker, Z. A. Oostendorp geb. Buijs, Z: G. Maaseus geb. Peterse, Z. A. G. Zegel geb. Okken, Z. T. v. d. Heuvel geb. Meijer, Z. OVERLEDEN: C. M. Witjens, 10 m. M. P. N. Meijer, 3 d. D. B. Schipper, 72 j. D. den Das, 14 m. G. M. J. Koop, 3 m. 40-Jarifce Eclitvereeniginsr van HENDRIK KOORN eu PIETERNELLE MANGEL. Uit naam hunner kinderen be huwd- en kleinkinderen. Helder, 28 Nov. 1878. 30-Jarige Echtvereeniginfj vau onze geliefde ouders KLAAS KOUSEBAND EN ANTJE HIN. Helder, 30 Nov. 1878. 1 Uit naam van kinderen, behuwd dochter en kleinkinderen, G. KOUSEBAND. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1