Eïeollscte-Maatsctafflij. 0—I 298ste Staats-L^ery. Advertentiën A. W VAN KLÏÏIJVE. „Door Orfle en Spaarzaamheid tot Welvaart." ONDERWIJS. Een Dagmeisje gevraagd. In een der drukst bezochte straten kwam een fatsoenlijk gekleed man een goudsmidswinkel binnen en vroeg horloge-kettingen zien. Reeds vier stuks waren hem voorgelegd, toen hij een anderen vroeg, die in de «itstal- kast hing. Op het oogenblik, dat de dame, die hem te woord stond, dezen ketting wilde krijgen, wierp hij haar een zak met peper in de oogen en greep de vier op de toonbank liggende kettingen, om daarna het hazenpad te kiezen. Gelukkig had de peper slechts één oog der dame getroffen. Zij greep de uiteinden der kettingen, die de dief in de hand hield, en riep om hulp. De dief echter trok de tamelijk zware kettingen stuk en zette het op een loopen, zonder dat men hem tot nu toe heeft kunnen achterhalen. In de nabijheid van de Nijla- merbrug, Weststellingwerf, zijn twee personen door het ijs gezakt. Slechts een, een jongen, wist zich te redden; de ander moest het met den dood bekoopen. In Verschillende oorden van Frankrijk is zóóveel sneeuw gevallen, dat de gemeenschap van de eene plaats met de andere er door ge stremd is. Sinds een paar weken hebben zich in een wijk te Berlijn in een paar straten verscheidene gevallen van trichinenziekte voorgedaan. In één fabriek aldaar werden 18 werk lieden door de ziekte aangetast, waar van êr nog 5 in het ziekenhuis liggen, terwijl er buitendien nog velen in geringer mate ongesteld zijn, met het gevolg dat de werkzaamhe den in de fabriek zeer er ouder lijden. De politie heeft wel bij den slachter en een kastelein, waar die personen spek hadden gekocht, den nog aan wezigen voorraad in beslag genomen, maar niets verdachts gevonden, daar al het spek, aan welks verbruik de ziekte wordt toegeschreven, was uit verkocht. storm beloopen en aan de Kaap de Goede Hoop woedde zulk een orkaan, dat het vaar tuig op vrceselijke wijze gehavend werd. Nog nooit had kapitein van Oordt zoovele en zulke hevige stormen uitgestaan als op deze reis en nog was men niet aan het eind der rampen. Toen na den storm de bodera, zooveel als in de gegeven omstandigheden mogelijk was, was hersteld, stevende men de Indische zee in, doch ook daar scheen het onstuimige weder hen te vervolgen, want op nieuw werd het vaartuig door stormwind zoo ge teisterd, dat het laatste stel zeilen, dat men aan boord had, aan flarden scheurde en er ecu gebrek aan het roer ontstond, zoodat men de Snelvoet niet behoorlijk meer kon sturen. Het schip geraakte daardoor uit den koers en alzoo moest men voor den bodem het ergste duchten. Men deed wat men kon om op de be stemmingsplaats aan te komen. Een hulp roer en hulpzeilen werden door de bemanning met den meesten spoed vervaardigd en aan gebracht, en met deze hulpmiddelen stevende men verder tot men eindelijk land zag. De kapitein hield, dit land voor het eiland Suraatra, maar begreep zeer goed, dat hij het doel van zijne reia op lange na nog niet had bereikt. Daar de uitreis veel langer duurde dan men vermoed had, begon er gebrek te komen aan mondvoorraad, maar vooral aan drinkwater. Hoe onherbergzaam de kust, die men voor zich zag, hun ook toescheen, en hoe weinig kans er bestond om er mondbehoeften te vinden, hoopte men er toch drinkwater aan te treffen. De kapitein besloot eene sloep naar den wal te zenden, om te onderzoeken of er drink water te vinden zou zijn. fPordt vervolgd. Woensdag omstreeks midder nacht beeft men weder vrij hevige aardschokken gevoeld te Keulen, Berg- heim, Buir, Horrem, Elsdorf, Duren, Eschweiler, Aken. Bruhl en Sinzig. Met den heer Albert Leutner, die op zich genomen heeft 't gezon ken Duitiche pantserschip Grosser Kurfürst te lichten, is tot hetzelfde doel een eontract gesloten voor de Pommerania, tegen vergoeding van 35 pet. der waarde van het gebor- geue; ingeval vau mislukking wordt aan hem niets betaald. De groothertogin Alice van Hessen-Darmstadt, gelijk men weet, door diphtheritis aangetast, evenals hare kinderen - - waarvan de oude re hersteld waren, doch haar jongste dochtertje overleden is aan deze ziekte bezweken. Zij werd geboren in 1843 en was een dochter van koningin Victoria. In 1862 huwde zij met den thans regeerenden Groot hertog Lodewijk IV. Den 31sten Juli 1878 veron gelukte het schip Harlow op de reis van Sydney naar Shanghai op de Tung Sga Bank en werd spoedig wrak. De booten werden uitgezet en den tweeden stunrmau William Buijers werd bevolen in de heksloep te gaan. Negen personen, onder welke de 2e stuurman en een matroos, Thomas Laurie, begaven er zich in en bleven zoo dicht mogelijk bij het wrak. De beide andere booten met de overige bemanning verlieten het schip, dat spoedig plat op zijde viel, en zeilden voor den wind weg. De 2e stuurman zwom aan boord van het wrak en sneed den kluiver af om die voor bootszei] te gebruiken; tevens werd nog een kist met maismeel opgevischt, waarna men voor den wind afhield en tegen den avond het vuurschip van Gutzlaff in 't gezicht kreeg, het welk men vruchteloos poogde te be reiken. Terwijl men trachtte de sloep op de zee te houden in de richting naar het vuurschip, sloeg deze om, en terwijl de bemanning poogde, om die in het water weder overeind te krijgen, zonk de een na den ander weg. De tweede stuurman werd door den hofmeester vastgehouden, doch slaagde er in zich los te werken, nadat hij reeds gezonken was. Toen hij de sloep bereikte, was de matroos Laurie alleen nog over. Deze werd in den vroegen ochtend door een zee weggeslagen; doch door den tweeden stuurman, die hem nazwom, met groot gevaar weder bij de sloep terugge bracht. Zij hadden den geheelen nacht in het water doorgebracht, terwijl zij zich aan de omgeslagen sloep vast hielden. Des ochtends gelukte het eindelijk de sloep overeind te krijgen en er in te gaan. Lauri# werd voor de tweede maal er uit geslagen door een zee, doch werd weder door den tweeden stuurman gered'. Spoedig daarna werden zij opgenomen aan boord van een Chineesche jonk, waar zij goed behandeld en door welke zij te Shanghai aan land werden gebracht. De Albert-medaille van de tweede klasse werd door koningin Victoria aan stuurman William Buijers voor zijn manmoedig gedrag en de redding van den matroos Laurie toegekend, HELDERSCHE MOPPEN. Trits moet schoolblijven, omdat hij zijne taak niet goed had afgemaakt. „Gij zult niet begrepen hebben, watde meestergezegd heeft," zei zijne moeder, die hem wilde verschoonen. „Neen," antwoordde Fritsje, „integendeel, de meester heeft niet begrijpn wat ik ge schreven had." o „Kees, ik hoor zooveel a1' '.uringswaardi- ge zaken van je, dat ik tof eindelijk zal moeten besluiten je weg te linden." „Mijn lieve mijnheer, als Jc alles moest gelooven wat men mij al vajlu heeft ver teld, was ik reeds lang van zeK weggegaan." Iemand zocht een bediende aan huiselijk heid gewoon, tenminste geen, itlooper. Er meldde zich een aan, die tot C^es afdoende aanbeveling opgaf, dat hij ti^l jaar in het tuchthuis had gezeten en dus iel aanspraak mocht maken op huiselijkhei tenminste volstrekt geen nitlooper te zij' IN G E Z O N D 1' Jl. Vrijdag 13 dezer werd ilde Bewaar school aan de Vischmarkt het 'l;.-Nicolaas- feest gevierd, Bijna 260 kind^on werden door den goeden Sint zoo mi", onthaald, als men wenschen kon, ja! h ld er dan men durfde hopen, aangezien illéén de Dames-Regentessen den kinden dit feese bereidden. Behalve de waarlijk ;t geringt kosten aan zoo'n groot aantal i ideren be steed, werd ieder jongen of me"e zonder onderscheid, nog eene herinnerii aan het feest (liever zeggen we: aan desilde geef sters) bestaande in 'n stuk of 'n^oos speel goed, mee naar hnis gegeven. re aan de dames, die zóó de belangen defpan hen toevertrouwde zaak voorstaan! K. dinfü.ae. 5e Klasse. 16e Lijst. f 2000 en de premie 30.000 op 4826. No. 6452 f 1000. Nos. 533 9259 9V 14386 f400. Nos. 3578 18614 20068 HO. Nos. 2521 3258 5536 5647 6424 6e3 7519 9801 9908 10361 10565 1131 12722 15889 18121 18464 20781 f101 17e Lijst. Premie van f3000 op No. 15-6. No. 13115 f100. Burgerlijke Stand Hlder. Yan *13 tot 17 December ONDERTROUWDGeene. GEHUWDGeene. BEVALLENH. Krijnen gebGreiner, D. M. Steenraan geb- Klik, Z A. M. Kos geb Eranse, Z. J. Baer geb. v. Praag, D. J. W. Spanjerdtyeb. den Bakker, Z. H. E. E. M. Hav< Droeze geb. Walewijn, D. J. Goedlrt geb. Mens, Z. M. S. E. Marmelsin geb. Plaat, D. R. Bijl geb. Riekei Z. M. Schagen geb. Dekker, Z. OVERLEDENC. Buisman, 3 j. S. Bakker, vrouw van P. Gorter, lj. J. C. Schuijt, 75 j. A. Bruinj w. A. Zoetendorp, 3 j. Een levenloos aangegeven. Door Gods goedheid bevalt van een welgeschapen Dochter M. S. E. MARMELSTEI 'laat. Volstrekt eenige en algemue kennisgeving. Voorspoedig bevallen van ei wel geschapen Dochter: A. C. KIKKERT, echtgenooi van W. GROENEVED. Helder, 16 Dec. 1878. Eenige kennisgeving. Heden overleed na een plotlinge ongesteldheid, diep betreurd do mij, zijne kinderen, behuwd- en klekin- deren, mijn hartelijk geliefde etge- noot JAN CORNELIS SCHIJT, gepensioneerd Adjunct-Commieaj de Marine, in den ouderdom van uim vijf-en-zeventig jaren. Helder, 13 December 1878. Wed. J. C. SCHUT, geb. Sweris. Op den 10" dezer overleed, tot mijj en mijner Pleegdochter diepe droef, heid, na een smartelijk doch gedul. dig lijden, mijn geliefde Echtgenoot MARIE WELTEVREDEN, in der ouderdom van 61 jaren en 9 dagen 'Nieuwediep, 17 Dec. 1878. Mede uit naam der verdere FamiliJ J. VISSCHER. H. POST. W. BOOGERS. H. P. WELTEVREDEN. Heden overleed, tot 'onze diepd droefheid, ouze geliefde Vader en; Behuwdvader J. MEIJER, na eet lang en smartelijk lijden van ruin 4 maanden, in den ouderdom van 53 jaar, mij nalatende 10 kinderen, waarvan 7 nog te jong zijn om dit voor hen zoo smartelijk verlies te kunnen beseffen. Helder, 17 December 1878. Wed. J. MEIJER, SlKXB. Mede uit naam van kinderen en behuwdkinderen. Tevens betuigen wij ouzen har- telijken dank aan den WelEd. Zr.Gel. Heer Dr. BAKKER, voor zijne hulp, onzen geliefden echtgenoot en? vader tijdens zijn ziekte bewezen. (Dep. HELDER.) LEZINGopDONDERDAG 19 DEC. a. s., des avonds acht uur in de Turnzaal van Tivoli, door den WelEerw. Heer Toegang vrij voor leden en begun stigers, voor anderen 10 Ct. entrée. W erklieden-V ereenig'ing' onder de zinspreuk Afdeeling Spaar- en Voorschot-Kas. Algemeene vergadering op DON DERDAG 19 DECEMBER, 's avonds ten 7 uur, op de Bovenzaal van het Depót. HET BESTUUR. Ouders, die verlangen, dat hunne Zoons in Januari a. s. tot mijne school worden toegelaten, gelieven vóór VRIJDAG 20 DECEMBER aan gifte te doen. Kanaalweg 101. HISSINK. Mevi'. Willink Ketjen, «Hoofdgrachtvraagt een DIENSTBODE als MEID ALLEEN. Mevr. SPANJAARD, vraagt ten spoedigste een DIENSTBODE of NOODHULP. Men wordt verzocht zich in persoon te vervoegen ten haren huize (Loodsgebouw middelste huis), liefst 's morgens vóór twaalf uur. Gevraagd, een flinke Dienstbode. Hoofdgracht K 13. Adres Berkhout Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 2