KLEINE COUKANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 612, Vrijdag 27 December 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, HELDER. advertentiën Kalender der Week. nieuwstijdingen. feuilleton. Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 3 franco per post 60 Ct. te Van 15 regels35 Centen, eikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk dos DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. DECEMBER of Wintermaand, 31 dagen. Opgang der Zon S u. 12 m. Ondergang 3 u. 50 m. Zondag 29 Maandag 30 Dinsdag 31 Eerste kwartier: JANUARI of Louwmaand 31 dagen. Woensdag 1 Nieuwjaarsdag. Donderdag 2 Ybijdag 3 Zaterdag 4 Donderdag 2 Januari "zal een aanvang ge maakt worden met het innen der abonnementsgelden binnen deze gemeente over bet vierde kwar taal. Met het oog op het groot aan tal abonnés zal het den Uitgevers aan genaam zijn, indien de quitanties zooveel mogelijk op vertoon worden voldaan. Geabonneerden buiten deze gemeente worden beleefd verzocht het verschul digde 4e kwartaal in postzegels of per postwissel vóór 6 Januari a. s. over te zenden. Na dien tijd zal met 10 cent verbooging per post daarover worden gedisponeerd. DE UITGEVERS. HELDER, 27 December 1878. Het st. Prins van Oranje is 23 Dec. des nachts te Port-Said aan gekomen. Oorspronkelijke Novelle door 14.) D. DEKKER. VII. Er zijn driejaren verloopen sedert Willem Drossens den bootsman Saadersen op de westkust van Atjeh in den toestand achter liet, dien wij boven besehreven. Drossens heeft in dien tijd eenige zee reizen gedaan, echter niet met de Snelvoet. Na de terugkomst van de noodlottige reis had de man zich aan den wal weer zoodanig aan dronkenschap overgegeven, dat kapitein van Oord hem niet meer aan boord wilde dulden. Eens had hij in zeer opgewonden toe stand een bezoek gebracht bij Geerte, de weduwe van den man, door hem verslagen. Zij, die gaarne bijzonderheden omtrent Het st. Prins Hendrik, van Batavia naar hier, arriveerde te Na pels den 23sten des ochtends en ver trok des namiddags ten 1 ure. Gisterenavond hield de Burger kring ^Harmonie" in Tivoli een buitengewone vergadering. Hettoo- neelspel »Onteerd" en bet blijspel: »40 jaar getrouwd of eeu echtschei ding op den ouden dag" werden flink en tot genoegen der aanwezigen op gevoerd. Met toestemming van den WelEd. Achtbaren Heer Burgemeester hebben eenige leden van de vereeniging Ont waakt bij Tijds" bet voornemen op gevat, om met lijsten in de ge meente rond te gaan, met het doel een liefdadigheidsvoorstelling te geven, gelieal ten voordeele van H. de Wijn en J. van Tijlingen, welke mannen de een reeds 10 en de andere reeds 11 maanden door ziekte bedlegerig zijn. Wij vertrouwen van Helders ingeze tenen een ruime inteekening. De vereeniging Genoegen zij ons Doel" zal, op verzoek van eenige kunstliefhebbers, op Nieuwjaarsavond een tweede voorstelling geven van het blijspel: »Wie is 't", gevolgd door een ander nastnkje. (Zie hiervoor achterstaande advertentie). Vanwege bet Comité ter evan gelisatie te IJmuiden zal aldaar een eigen kerk en bewaarschool worden opgericht. De kosten worden begroot op f 60.000 de laatste oogenblikken van liaar Jasper wilde vernemen, deed hem hierover ver scheidene vragen. Hij hing omtrent zijn verscheiden zulk een ontzettend tafereel op, das de arme vrouw een zenuwtoeval kreeg, waaraan zij een geruimen tijd bleef lijden. Later keerde hij nog eens in hare woning terug en sprak over hunne eerste kennis making en de gevoelens, die hij toen voor haar koesterde, en besloot met haar een huwelijksvoorstel te doen. In antwoord daarop verzocht zij hem, hare woning te verlaten en er nooit weer binnen te treden. Het gebeurde enkele malen, dat Drossens sommige van zijne voormalige kennissen, die met hem op de Snelvoet gevaren hadden, in het zeemanslogement ontmoette. Dan kwam het treurig uiteinde van Sanderseu meermalen ter sprake, vooral wanneer hij samen was met de intiemste vrienden van den bootsman, zooals Frans Willems, Jan Nagel en dergelijken. Eens had de dronkaard in 't bijzijn van de twee, zoo even ge noemde vrienden, zich zeer vreemd over den overledene uitgelaten. De voorstelling Z. M. de Koning zal "zich aan staanden Donderdag, 's morgens ten 4 uur uit de residentie naar het Loo begeven, teneinde daags daarna de reis naar Arolsen aan te nemen,Bij gelegenheid van 's Konings huwelijk zal, naar men mededeelt, aan bur gerlijke en militaire veroordeelden zoowel hier te lande als in de kolo niën, gratie of vermindering van straf worden verleend. In de Nieuwe Kerk te Amster dam zal voor de plechtigheid op 21 Januari, in bet midden vóór bet koorhekeen rood fluweeleu met satijn afgezette troon met gouden ver sierselen worden geplaatst, waarboven bet naamcijfer van Hunne Majestei ten, door een lauwerkrans omgeven en daarboven de koninklijke kroon. Aan weerszijden worden banieren aangebracht. HetNederlandschewapsn, geheel verguld, zal den achtergrond van den troon tooien. Een vorstelijk ameublement zal op een kostbaar tapijt van rijk patroon, in overeenstemming met het fluweel en 't goud, voor de hooge gasten worden geplaatst. Wapenschilden, oriflammen, guirlan des, bloemen en planten met emble men der beide stamhuizen zullen den troon omgeven, vanwaar, als hoofd punt, het geheele decoratief der kerk zich verspreidt. Onder elk venster van het schip der kerk wordt een wapen gesteld, en elke boog met groene hangers gesierd, terwijl telkens tusschen twee wapenschilden een van de ontmoeting aan Atjeh's strand ver schilde zeer met die, welke hij er eerder van gegeven had, en in zijne dronkenschap verhaalde hij, dat hij Sandersen na zijn huwelijk nooit meer een goed hart had toegedragen en hoe hij oorzaak was ge weest van den val des bootsmans met de hangmat, dat hij wel wist waardoor de slaperigheid van Sandersen op de laatste reis was ontstaan en dat hij wel kans zag, om eene geheele ekwipage in een toe stand te brengen als waarin de bootsman toen had verkeerd. Frans "Willems en Jan Nagel beschouwden wat de man zeide als dronkemanspraat, maar eenige zeelieden, die op andere schepen met Drossens gevaren hadden, verhaalden, dat hij hen over het gebeurde op de laatste reis met de Snelvoet, dingen had verhaald, die, wanneer zij waarheid behelsden, hem onder de verdenking van eene misdaad van de ergste soort brachten. Andere schepe lingen hadden hem aan boord in volkomen nuchteren toestand hooren zeggen, dat hij een moord op zijn geweten had, terwijl zij banier van kostbare stof zal prijken. In den nok van het kruis der kerk boven voor den troon, verheft zicb dien dag een kolossals gouden konings kroon, vanwaar breede zijden banden in den vorm van een omgekeerden koepel aan de pilaren worden be vestigd. In bet midden hangen zijden draperieën met fraaie kwasten. Aan het eind der kerk, onder bet orgel, wordt een groote tribune op gericht, plaats aanbiedende voor 600 zangeressen en zangers en een voltallig orkest. Rechts en links van den troon worden zitplaatsen getimmerd, terwijl verder in het schip der kerk de ge wone regeling der zitplaatsen door een andere, voor dit doel meer ge schikte, zal worden vervangen. Ook aan den ingang der kerk op den Dam zal het niet aan wapens en planten enz. ontbreken; beelden en Venetiaanscbe masten met wimpels zullen den toegang sieren. De torens daar worden geheel tot boven aan toe (14 meter hoog) met groen om wonden. Door het provinciaal bestuur te Haarlem is aanbesteed: het leggen van een dijkje in het belang der zeewering, langs de noordzijde van het eiland Wieringen, raming f 1260. Daarvoor was de minste inschrijver de heer Nan Heijblok te Wieringen, voor f 1000. In den nacht van 20 Dec. 11. is op de hoogte tusschen Urk en Marken de visehschuit van Paauw te tevens getuigen waren geweest van ver schillende uitroepingen van hem, terwijl hij sliep of droomde, als„Dat is nu mijne wraak, Sandersen!" of: „Ha, de wraak is zoet, vooral als men die neemt, zooals ik op u!" Met Geerte ging het in haar weduwe- staat niet best. Behalve haar verdriet over het verlies van den goeden Jasper, leed zij veel aan de zenuwen; ze was bijna altijd ziek. Eene vrouw als zij, zou zeker door arbeid in hare behoeften hebben kunnen voorzien, doch hare lichaamskrachten begaven haar onder haar zenuwlijden. Zij had dus oppassing, geneeskundige hulp, medicijnen en versterkende middelen noodig. De uitgaven voor deze zaken ver slonden spoedig wat zij nog aan geld bezat, en toen dit begon te ontbreken, was zij genoodzaakt om die voorwerpen uit hare huishouding, of die kleedingstnkken te ver- koopen, waaraan zij geene dadelijke behoefte had. Bij totaal gebrek aan inkomsten moesten al hare uitgaven bestreden worden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1