KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN !Mo. 613. Dinsdag 31 December 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, ADVERTENTIEN N EU W8T1J'DINGEN Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te HELOER. Van 15 regels35 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adyertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Het BIJVOEGSEL van deze Courant, be vat de mededeeling omtrent »het Rotterdamsch Nieuws blad," en wordt het plubliek zeer ter lezing aanbevolen. BERHHOUT Co., Agenten. OvMnp op ki (MpMai. O Brengen we een vriend ter ruste, dan gevoelen we ons weemoedig gestemd, lier- iniiui'en elkander bij voorkeur zijne goede en en bedekken zijne verkeerdheden iUet den mantel der liefde. Zulk een vriend gaat ons over eenige uren verlaten, want hij is aan 't einde zijner dagen gekomen en reeds staat hij met deu eenen voet in 't graf, dat zoovelen zijner voorgangers heeft verslonden. 't Gaat met de jaren als met de geslachten der menschenwat oud is en afgeleefd, brengt men eindelijk ten grave en de ledige plaatsen worden door jeugdige en krachtvolle opvolgers ingenomen, die een maal ook zullen moeten wijken voor an deren, wanneer hunne taak is volbracht. Menig woord zal er straks, wanneer wij in den huiselijken kring of onder vrienden gezeten zijn, over den vertrekkenden vriend, over 't oude jaar, gesproken worden. We noemen 't een vriend, en met recht, want dat jaar was ons een jaar levens, een jaar waarin we konden werken tot heil onzer medemenscken. Gelukkig, wanneer we dezen avond, ook al herinneren we om vele tekort- kommingen, kunnen zeggen: „we hebben gedurende 'tjaar 1878 niet te vergeefs ge leefd." 't Is een voorrecht dat we nog bij él- kander kunnen zitten en goede plannen goede voornemens koesteren voor den nieuwen tijdkring, die weldra zal aanbreken. Hoevelen worden er in ons midden gemist, 'die een jaar geleden nog vol hoop, vol "verwachting, met ons feest vierden, en wier verscheiden ons thans onwillekeurig een zucht, misschien wel een traan aan 't oog ontlokt. .Niemand onzer weet of hij over een jaar >tot de feestvierenden zal behooren, en dat is goed ook, want waar zou 't anders heen met onzen moed, met. onze levenslust Europa had .it jaar redenen van tevre denheid, want .en bloedige oorlog werd geëindigd en we kunnen ten minste in dit werelddeel in vrede bijeen zitten, zonder dat we ons behoeven te bedroeven bij 't lezen van berichten over moord en bloed vergieten. Ook voor Nederland was dit jaar een vriend, die 't wel heeft gemaakt al vermocht hij ook niet iedereen tevreden te stellen. Volgens de laatste berichten mogen we hopen;, dat de oorlog in Indië, die ons reeds zooveel menschenlevens en schatten heeft gekost, nu zijn einde nadert. 't Hoofd van den Staat, Z. M. de Koning, wien 't vorige jaar een zware slag trof door 't afsterven zijner gemalin, zal Neer land eerstdaags een nieuwe, jeugdige Koningin schenken, tot wier ontvangst men reeds in verschillende plaatsen van ons land feeste lijke toebereidselen r^aakt. Is 't met onzen handel en onze scheep vaart niet zoo voordeelig gesteld als we zouden wenschen. Ieder handelaar weet echter dat die tijden meer voorkomen, dat soms oor zaken daartoe aanleiding geven, voortvloei ende uit omstandigheden, welke men niet veranderen kan. Men schikt zieh in 't on vermijdelijke en hoopt op beter. Verschilleude oorzaken hebben de plaats onzer inwoning in een toestand gebracht, minder gunstig, wat 't financiëele aangaat, dan voorheen. Wij, kustbewoners, weten allen echter wat de woorden ebbe-en vloed beduiden. Er is ebbe en vloed in de natuur, er is, figuurlijk gesproken, ook ebbe en vloed in de toestanden der maatschappij. Gelukkig nogtkans, wanneer men zieh niet laat ontmoedigen, maar krachtig tot selfhelp de handen ineen slaat. Reeds dit bijna verstreken jaar gaf blijken, dat ook hier nog mannen met energie gevonden worden, die pogingen aanwenden om te doen wat hunne hand vindt om te doen. De ge schiedenis onzer voorvaderen leert ons, wat er al door ijver en krachtsinspanning kan verricht worden. Mogen die voorbeelden krachtig werken op hen, die er toe kunnen bijdragen hier handel en nijverheid te be vorderen. Dat men uit andere plaatsen op den Helder 't oog gevestigd houdt, dat men hier en daar wellicht met leedvermaak over onzen toestand spreekt, mag ons niet ontmoedigen, 't moet integendeel een spoor slag zijn tot grootere krachtsinspanning. Grootelijks heeft de natuur Hollands noordpunt begunstigd, voordeelig ligt onze uitmuntende haven voor de scheepvaart, en, mogen we op dit oogenblik in een staat van crisis verkeeren, die voordeelen kunnen op den duur onmogelijk veronachtzaamd worden. Hopen we, dat de jeugdige opvolger van 1878 ons met frisschen moed beziele en ons schenke, wat door ons wordt gewensckt, maar steken we tevens, waar 't pas geeft, wakker de handen uit de mouwen. En nu, heeft ;'t ernstige zijn deel gehad, vroolijk den klokslag van twaalven afge wacht. Nog een gedachte, nog een woord van dank aan den verdwenen grijsaard en dan hoera voor zijn opvolger. HELDER, 31 December 1878. Maandagmiddag woonden we een plechtigheid bij, treffend door hare eenvoud. De familiebetrekkingen, vrier.den en ken nissen van de ten vorigen jare jammerlijk omgekomen zeeloodsen en die der beide mannen, behoord hebbende tot de equipage der reddingboot, hadden zich op het kerk hof vereenigd, om getuigen te zijn bij de onthulling van een grafsteengeplaatst boven 't stoffelijk overschot van den zeeloods Hemelrijk. De ijverige bemoeiingen van de heeren V. de Wit en de Waardgesteund door de andere leden der commissie, waren met een goeden uitslag bekroond, want voor onderlinge bijdragen was een grafsteen ver vaardigd, met toepasselijke inscriptie. Nadat de steen behoorlijk geplaatst was werd door de heeren V. de Wit, Bakker, Gerrit Jansen en Kuiper, tot de aanwezigen een kort en hattelijk woord gesproken. Laatstgenoemde spreker sloot zijne toespraak met de woordendat hij en zijne makkers, pal zouden staan bij 't vervullen hunner dikwijls gevaarvolle taak, in 't vertrouwen op de hulp en deu bijstand van den goeden God. Dat waren woorden, die uit 't hart voortkwamen en daarom ook toegang vonden tot de harten der aanwezigen. In de grootste orde liep de plechtigheid af, nadat me* zijae tevredenheid had be tuigd over den grafsteen, door den heer Simons bewerkt. Lang nog zal aan de onthulling en 't daarbij gesprokene gedacht worden door hen die er getuigen van waren. Da. Vrendenberg, pred. bij de Herv. Gemeente alhier, heeft het be roep naar de gemeente Warga (Fries land) aangenomen. Per stoomschip Conrad vertrekt den 18 Januari a. s. een detachement aanvullingstroepen, sterk 210 man, waarbij 10 onderofficieren, onder be vel van den van verlof naar Indië terugkeerenden kapitein der infante rie van het Indisch leger JC Brusse. Het st. Prins Hendrik van Bata via naar hier, passeerde Gibraltar 27 Dec. des namiddags. Het bureau Veritas meldt, dat in de maand November zijn vergaan 221 zeil- en 14 stoomschepen, waar onder 4 Nederlandsche zeil- en 1 dito stoomschip, benevens 19 zeilsehepeu met onbekende vlag. Omtrent 11 zeil-en 5 stoomsche pen is hoegenaamd niets bekend. Dezer dagen hebben zich te Koog aan de Zaan 9 dames ver eenigd, die zich ten doel stellen ver sterkende middelen uit te reiken aan zieken en herstellenden. De middelen daartoe hopen zij door een jaarljjksche bjjdrage van vele be langstellenden te ontvangen. De bekende dwerg Jan Han- nema, geboren te Franeker, is te Bergum (in Friesland) overleden. Hjj leed aan waterzucht. Zaterdagnamiddag zijn te Mid delburg vjjf knaapjes door het ijs in de Buitenvest gezakt. Drie zjjn verdronken (en daaronder één, die 't eenige kind zjjner ouders was); het vierde werd nog levend opgehaald, doch is ook later aan de gevolgen overleden. Donderdagavond hadden er te Domburg eenige ongeregeldheden plaats, ten gevolge van de toepassing der verordening op het sluiten der herbergen. Het huis van den burge meester werd door een dertig of veertigtal personen omsingeld en hij zelf uitgejouwd en gescholden. Een persoon, die in dronken toestand ver keerde, werd uit een herberg verwij derd en door de politie in arrest ge nomen, doch door het volk, meestal werklieden, ontzet. Van een en an der werd proces-verbaal opgemaakt. Aangezien gisteren avond voor een herhaling der wanordelijkheden werd gevreesd, werd namens den burge meester de hulp der justitie te Mid delburg ingeroepen. Daarop vertrok ken ten ongeveer negen uur van daar een drietal rijksveldwachters per rij tuig en vier maréchaussees te paard, die ten ongeveer tien uur te Dom burg aankwamen. De burgemeester deed toen de herbergen ontruimen,en toen ten gevolge daarvan samen scholingen plaats hadden, werd het volk gesommeerd uiteen te gaan. Na eenig dralen, en nadat de maréchaus sees stapvoets door het dorp gereden waren, werd daaraan voldaan. Een der rijksveldwachters en de maré chaussees zjjn weder naar Middelburg teruggekeerd, doch daar te Domburg een zekere spanning blijft heerschen, is Zondagmiddag weder een patrouille der maréchaussees daarheen vertrok ken. In de R. K. kerk St. Domini- cus in de Spuistraat te Amsterdam is den 1. Kersdag uit het portaal ge stolen de bus voor de armenzjj was met geweld uit den muur gebro ken. In den avond van dienzelfden dag werd de bus, van haren inhoud beroofd, op een der buitenwegen door eenige spelende kinderen gevonden. Het verhaal, dat ongeveer 50 kinderen te Chapelle-Moche door het jjs van een vjjver gezakt en verdron ken zouden zjjn, blijkt een verzinsel te zijn.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1