KLEINE COUKANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. No. 616. Vrijdag 10 Januari 1S79. Zevende .laargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co. ADV ERTENTIEM Kalender der Week FEUILLETON. 't Vliegend Blaadje, VOOR DEN per 3 maautlen binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 tc II F. I, I) E R Van I5 regels 25 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden ij naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn JANUARI of Louwmaand 31 dagen. Opgang der Zon 8 u. 8 m. Ondergang 4u. 9 m. Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Laatste Kwartier. Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 N i EU WSTIJDINGEN. HELDER, 10 Januari 1879. Prof. Herrman, wieus roep van meesterlijke bekwaamheid in het goo chelen zijn komst alhier reeds was voorafgegaan, trad gisterenavond in Tivoli op. De gespannen verwachting naar den kunstenaar werd zeer be vredigd bij het zien van de toeren, omdat ze ons onbegrijpelijk toeschij nen en met het woord handigheid" bestempeld worden. Goochelaars zijn hier meermalen gezienweinigen ech ter die zich zoo duidelijk vertoonen als den heer Herrmaun, die zonder hulpmiddelen, in den vorm van een overdekte tafel, busjes of doosjes, zijn kunst vertoont. Midden in 't publiek presenteert hij zijn verrassende toeren de omstanders zelve zijn zijne werktuigen. Velen namen gretig een hun door den meester aangeboden Bootsmaii JasperSandersen snzijii Jas. Oorspronkelijke Novelle door 16.) D. DEKKER. Bij liet eerstvolgend bezoek in de woning van hare vriendin zocht Mina, met 't doel dat wij kennen, naar 't bewuste bewijs, vond het en maakte er zich meester van, zonder dat zij door den diefstal haar geweten be zwaard achtte. Op den volgenden dag begaf zij zich met het briefje naar den uitdrager, betaalde de vijftien gulden, nam de jas mee naar huis en borg ze in de lade van haar kast, tot 't tijd stip, dat ze haar in alle stilte op de oude plaats in de woning van Geertc wilde op- IX. „Ha, de wraak is zoet! Niets kan je van den dood redden. Ik heb je hem met volle teugen doen inzwelgen! Ha, daar zie ik hem dansen, hand aan hand met de Atjehneezen! Kom, vlieg naar de makkers» aan 't strand ei, appel, kaart of geldstuk aau, in de stille hoop het geheim te kunnen uit vorscheu of hem te betrappen; uiets echter vau dit geschiedt: teleurstel ling, die de lachspieren van het pu bliek opwekt en deu lof van Herrmann verkoudigt, is het eiude. Zijne toereu, zoo gemakkelijk verricht, zijn voor den toeschouwer niet om te vatten, maar verbazen ten hoogste. Een twaalftal nummers werden op die wijze door prof. Herrmann uitge voerd. Eeu deftig publiek vulde de zaal: de afwezigen echter mogeu spijt gevoelen niet te zijn opgekomen* De heer Hoolwerff komt een woord van dank toe voor zijue pogingen uta uen heer Herrmanu ook hier te doen optreden. Aanstaanden Zondagavond zal, in de Westerkerk alhier, de vijfde openbare zanguitvoering plaats hebben door de vereeniging Zingt den Heer." Het programma, dat bij vele boek handelaren alhier, a 10 cents, ver krijgbaar is, verzekert tevens vrijen toegang in het kerkgebouw. Deze vereeniging heeft gedurende haar be staan reeds vele schoone proeven van haar muziektalent gegeven hare uit voeringen konden echter wegens ge brek aau ruimte, niet door alle be langstellenden bezocht wordenthans biedt het ruime kerkgebouw daartoe om mij aan te klagen, 't Was een ferme smak, dien ge met de hangmat deedt, niet waar Dat was ik. Ha, ge zijt machteloos en ge danst met de AtjehneezenStraks gaan ze u tam bokken. Toe maar, ^Je kop er af en flink fijn gestampt I" Wanueer ge u op zekeren morgen aan de haven hadt bevonden, ter plaatse waar de sjouwerman Drossens zich gewoonlijk met zijne kornuiten ophield, dan hadt ge een man met woeste en "misvormde trekken bovenstaande volzinnen, telkens afgewisseld door luid en dolzinnig gelach en afgrij selijk vloeken, kunnen hooren uitgalmen. Dat het „borl" was, die, tot groot ver maak van een aantal straatjongens, deze woorden uitriep, zal u wel duidelijk zijn. Was de man dan des morgens al zoo be schonken Neen, 't was erger met hem gesteld, hij was totaal krankzinnig. Eerst meenden zijue makkers ook, dat hij dronken was, maar zij deden weldra de ervaring op, dat dc man zijn verstand, het weinige dat zijn gedurige roes hem had overgelaten, geheel verloren had. Was die toestand zoo plotselijk ontstaan? Ja, en eene voor hem ontzettende ontmoeting had hiertoe aan leiding gegeven. Er was een schip uit Indië binnen gevallen. Drossens was aan gelegenheid. Inzage van 't programma maakt onze aanbeveling overbodig, ook omdat 't doel is »teu voordeele I der armen". Gisteren werd aan boord vau Zr. Ms. artillerie iostructieschip het Loo," voor eene commissie ouder voorzitterschap van den kapt. luit. I ter zee G. Kruijs. kommandant van j genoemden bodemmet het beste j gevolg examen voor hoogere kwa- i liteit afgelegd, door deu constapel majoor v. c. A. C. van Kampen, j behooreude tot de rolle van Zr. Ms. I ramschip Gninea" en de konstabels i v. c. H. W. Dilg en J. Tillema, be hooreude tot de rolle vau bovenge noemd instructieschip. Het st. Koning der Nederlanden, vertrok 4 Januari van Batavia, en 9 j Januari van Peuang naar hier Het st. Celebes, van Batavia j naar hier, is 9 Januari ten 10 uur te Port-Said aangekomen eu vertrok des j nachts ten 1 uur. Alles wel. I Het voornemen bestaat de Wil lem Barendsz in de maand Mei e. k. weder te doen vertrekken, wederom onder bevel van den luitenant ter zee le kl. A. De Bruine. De voor dezen tocht strikt noodige uitgaven worden geraamd op f 20.000. boord gegaan, om werk te vragen en ter wijl hij zich op het dek van dien bodem bevond, stond daar op eens een man voor hem, in wien hij Jasper Sandersen her kende. Hij gaf een gil, viel bewusteloos aan de voeten van den bootsman en toen hij tot zich zeiven kwam, was hij krank zinnig. Van mond tot mond ging het nieuws„borl is gek. Bootsman San dersen is niet dood, hij is gezond en wel teruggekeerd en Borl is bij zijne ontmoeting gek geworden. Hij is al ingepakt door de politie en heeft het dwangbuis aan." En deze geruchten be^tljen waarheid. Gelukkig was kapitein van Oord een der eersten, die zijn trouwen bootsman ont moette. Hoe verwonderd hij ook was en hoe nieuwsgierig om de omstandigheden omtrent zijne redding te kcnncn;*rbegreep hij, dat de Vrouw van SandeïsSÊ"'zijne aandacht hot allereerst behoefde. Zij mocht het nieuws niet onvoorbereid .vernemen. Hij spoedde zich dus naar hare woning en vond Geerte gelukkig in vrij goede gezondheid, terwijl zij vlijtig met een handwerk bezig was. De kapitein begon, zooals hij meermalen bij een bezoek, aan haar gebracht, gedaan had, over Jasper te spreken, en vertelde, De schoeumaker S. te Kampen een eerste dronkaard, heeft Zaterdag avond zijn vrouw in een woordeutwist een gevaarlijke snede met eeu mes iu het ouderlijf toegebracht. De vrouw is uaar het ziekenhuis overgebracht eu de dader gevankelijk naar Zwolle overgebracht. Bij gelegenheid van het Dins dag gesloten huwelijk vau Z. M, den Koniug is aan verschillende gevan genen verminderiug vau straf ver leend. Te Giethoorn is de vrouw van W. H. D. zeer voorspoedig van drie flinke kindereu bevallen: twee meisjes en een jongen. Moeder en kinderen zijn welvarend. Uit Slochteren meldt de N. Gr. Ct. dd. 5 Januari. Iu de laatste da gen is hier een klein maar treurig drama afgespeeld. Een boerenknecht was verloofd en zocht dus bij elke gelegenheid het gezelschap van zijn meisje. Op zekeren avond, dat ze in een herberg met ander volk bijeen waren, scheen het den jonkman toe, dat het meisje zich wat al te ge meenzaam tegenover eeu medeminnaar gedroeg, 't Gevolg daarvan waren verwijtingen, vervloekingen en een kloppartij; 't mes werd voor den dag gehaald, de medeminnaar gewond en het gerecht met dit alles in kennis dat volgens de berichten van 't oorlogs- tooneel, uit 't rijk van Atjeh, ontvangen, er eenige Europeanen onder dat volk waren gezien. Vervolgens sprak hij over de moge lijkheid, dat de bootsman daar ook in goede handen kon gevallen zijn cn misschien nog leefde. Hoe onwaarschijnlijk der arme vrouw in 't eerst de woorden van den kapitein ook voorkwamen, wist hij door het verhaal van wonderbare uitreddingen uit handen van kannibalen, haar eenige hoop in te boezemen. Vervolgens deelde hij mee, dat voor malige scheepsmakkers van Sandersen, die nu ten oorlog voeren, den bootsman meen den gezien te hebben onder de Atjehneezen. Zoo wist hij haar langzamerhand voor te bereiden op het bericht, dat haar echtgenoot werkelijk nog leefde en reeds in 't vaderland was aangekomen. De geschokte vrouw wilde hei bericht, dat vau Oord had gebracht, zoo gaarne, maar zij durfde het schier niet gelooveu. De kapitein achtte haar echter nu genoeg voorbereid en voerde daarop Sandersen in hare armen. Wordt veroolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1