KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 619. Dinsdag 21 Januari 1879. Zevende Jaargang ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERGHOUT ifc Co, ADVERTENTIEN NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Een ZONSONDERGANG. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. >3 franco per post 60 j te HELDE K. Van 15 regel* 25 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en V1MJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 21 Jantiari 1879. Vrijdagavond jl. brak hier eens klaps een zeer hevige brand uit in den korenmolen, genaamd het Portuin," De met riet gedekte en zeer hoog gebouwde molen stond in korte oogenblikken als in een vuurzee weldra kwamen de molenwieken in volle beweging en het geheel vertoonde een zeldzaam indrukwekkend schouw spel; de hememel was als in een vuur gloed gehuld. Zoowel van de oorlog schepen als uit deze gemeente ijlden de brandspuiten toe ook de stoom spuit van 's rijks werf liet zich niet lang wachten, en met vereende krach ten begon men de woedende vlammen te beteugelen. De molen stortte echter na betrekkelijk korten tijd met donderend geweld in elkander en stak een belendenden stal en wagenschuur in den brand. Men moest dus alles inspannen om de nabijgelegen woon huizen te behouden, hetgeen, behou dens aanmerkelijke schade, daaraan teweeggebracht, mocht gelukken. De molen en de stal zijn, hoewel laag, tegen brandschade verzekerd. De aangekondigde liefdadigheids voorstelling door de vereeniging »Ontwaakt bij Tijds," uitgesteld we gens het overlijden van Z. K. H. prins Hendrik, zal thans plaats heb ben op Zondag a. s. (Zie Adver tentie.) Naar het dagboek eener dame, verteld door XAVER RIEDL. 1) -o- Het zijn maar eukele geel geworden bladen, die voor mij liggen, en toch hebben ze mijn hart zoo geroerd, dat ik hetzelfde gevoel in wijderen kring wensch te ver spreiden. Voor sommige onzer lezeressen kan het wellicht zijn nut hebben, als ze zien hoeveel smart de kleine luimen eener vrouw haar zelve en anderen kunnen be rokkenen. Terwijl ik de verschillende aan- teekeningen vereenig tot een geregeld verhaal, laat ik de heldin der geschiedenis zelve vertellen, welke vreugde en smart zij doorleefde. Ziehier hare geschiedenis Wij waren in de Hedwigskerk te Berlijn getrouwd en daarna bracht Frederik mij Het st. Prins van Oranje arriveerde 18 Januari van hier te Batavia. Het st. Conrad, van hier naar Batavia, arriveerde 19 Januari des namiddags te Southanipton. Het st. Madura, van hier naar Batavia, arriveerde te Suez en vertrok van daar 19 Januari des namiddags. Het programma voor de plech tige begrafenis in de Nieuwe Kerk j te Delft van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, veldmaar schalk, admiraal der vloot en Zr. Ms. stedehouder in Luxemburg, is vast gesteld. Wij lateu de voornaamste bepalingen uit dit programma hier volgen Het vorstelijk lijk zal Zaterdag 25 Januari vroegtijdig te Delft aan komen en in het stationsgebouw geplaatst worden. De kamerheer ceremoniemeester zal den veldmaar schalksstaf van wjjlen Koning Willem II op de kist bevestigen. Een compagnie uit het vierde regiment infanterie zal de eerewacht aan het stationsgebouw waarnemen. Ten ll1/* uur des voormiddags zullen Z. M. de Koning, HH. KK. HH, Prins Alexauder der Nederlanden Prins Frederik Karei van Pruisen, de Groothertog van Saksen Weimar, Prins Frederik der Nederlanden, Z. D. H. de Prins van Wied en de verdere vorstelgke personen zich per specialeu spoortrein begeven van 's Hage naar Delftzoomede de leden op zijn landgoed in de nabijheid van Kolberg. Daar konden we van uit dc slotvensters in de verte een deel der Oostzee overzien, terwijl ons op de wandelingen aan de kust het geruisch der golven in de ooren klonk. Hoe gelukkig gevoelde ik mij vaak en hoe gelukkig had ik mij steeds moeten gevoelen in dit nieuwe, stille vreedzame tehuis, tevreden met de trouwe liefde en het ouderhoudend gezelschap vau mijn' goeden en toegevenden echtgenoot En toch was ik niet altijd gelukkig wellicht - niet geheel door mijne schuld. Ik was in de hoofdstad opgevoed en van mijn' zestienden verjaardag af had ik in hare heerlijke, hart en zin boeiende vermaken gedeeld. Van opera, schouwburg, bals en allerlei genoegens der groote wereld had ik volop genoten, zonder in 't minst van een en ander verzadigd te zijn. In tegen deel Ik had mij voorgesteld, als jonge vrouw van een' gegoed edelman nog meer vrijheid te hebben dan als meisje, meer recht op genot en meer middelen om mij der hofhouding. Onmiddellijk na aan komst des Konings formeert zich de stoet. De rouwwagen zal worden be spannen met zes paarden. De vier slippen zullea worden gedragen door de kamerheerenGraaf van Rand- wijck, jhr. Holmberg de Beckfeld en jhr. van den Berch van Heemstede, en den adjudant, van wijlen den Prins, kapitein luitenant jhr. Roëll. De tijdelijke adjudant baron van Was- senaer, zal rechts van het lijk gaan. De kamerheeren, dragers van het lijk, acht aan elke zijde van den rouw wagen, zulleu worden bijgestaan door onderofficieren vau zee- en landmacht en van de schutterij van Delft en 's Hage. De Koning, Prins Alexander, Prins Frederik Karei en de Groothertog van Saksen-Weimar volgen den rouw wagen, gezeten in een rijtuig, be spannen met acht paarden. Daarna volgen Prins Frederik en de Prins von Wiedvervolgens de verdere vorstelijke personen en de vertegen woordigers van vreemde hoven, be nevens de heeren van het gevolg. Ds. van Koetsveld, zal bij de plech tigheid in de kerk een houden. De schutterij van Delft, het gar nizoen van Delft en dat van 's Hage zullen langs den weg, waar de stoet voorbijgaat, geschaard staan aan beide zijden. In de gemeenten, waarlangs de speciale spoortrein komt, zal het dat te verschaffen. In mijne bruidsdagen had ik er van gedroomd, dat ik nu weldra mijne genoegens zou kunnen verdubbelen, verdriedubbelen. En nu bevoud ik mij in eene eentonige stilte op een rustig ridder goed aan den oever der Oostzee, en ik verlangde nog slechts naar een deel der vermaken, zooals ik ze in den laatsten tijd tehuis had genoten, dank zij de mildheid van mijn' bemiddelden vader. Zoo was er omstreeks een jaar verloopen. Het was tegen het eiude van den herfst en de treurige avonden werden al langer en langer. Op zekeren morgen bracht dc be diende eeuen brief uit de hoofdstad aan ouze ontbijttafel. Hij droeg mijn adres, daarbij kende ik het handschrift en snel scheurde ik de hagelwitte gladde enveloppe open. Zij bevatte een blad rooskleurig papier, met violette inkt beschreven. Ik las het vluchtig. „Frederik," zeide ik toen, „deze brief komt van raiju oude schoolvriendin, Au- gusta van Wallhofen. Herinnert gij ze u nog? garnizoen onder de wapenen zijn, terwijl van forten en vestingen saluut schoten worden gelost. De verschil lende muziekkorpsen zullen treur muziek uitvoeren. Z. M. de koning zal, als IID. het stoffelijk overschot van wijlen HDs. broeder te gemoet reist, verge zeld worden door vier vlag-officieren nl. de vice-admiraals Bijl de Vroe, Pels Rijckeu en Uhlenbeck en de schout-bij-nacht de Casembroot, allen adjudanten in buiteugewonen dienst. De Standaard maakt uit den Helder gewag van een gerucht, dat een met heimwee behept matroos, na eenige malen vergeefs verlof gevraagd te hebben, heimelijk zijne ouders was gaau bezoeken en, uit hunne woning^ terug gehaald, met 75 slagen gestraft werd, waarop spoedig de dood van den gestrafte gevolgd is. De Stan daard dringt op onderzoek aan. Men deelt ons hieromtrent mede J. L. Cornellisse, matroos 3e kl. is den 14n Januari na het afstraffen (3 uur later) in het Marine-Hospi taal gebracht met buikpijnen en heeft hedenmorgen hersteld het hospitaal verlaten. Hij heeft geen enkel ge neesmiddel gebruikt eu staat de af- straffiug in hoegenaamd geen verband met de opname en behandeling in opgemeld Hospitaal. Men deelt mede dat de luit. t. z. Ie kl. H. vau Broekhuijzeu, ridder der Mil. Willemsorde 4e kl.thans Frederik legde het nieuwsblad neder, waariu hij juist het verslag eener parle- mentszitting bestudeerde. „Ja, was het niet de jonge dame, die zich zooveel vergeefsche moeite gaf om den ouden bankier van Z. te veroveren P" „Augusta gaf zich nimmer moeite om iemand te veroveren antwoordde ik ge raakt. „Ik denk dat zij, om aan baren vrijheidszin te voldoen, tot nu toe eerder moeite genoeg heeft gehad om aanzoeken af te weren." „Misschien hebt gij gelijkmaar ik herinner me toch, dat ik zelf haar eens bijna begon te vreezen. Wij troffen elkander nu en dan in thecgczelschappen aan, zij zong bij dc piano en verzocht mij steeds de muziekbladen voor haar om te keeren. Daarenboven verstond zij de kunst om zich aangenaam voor te doen, beter dan ik het anders wel van jonge dames gewoon was. Ik hoop dat gij daarom niet ijverzuchtig wordt. Intnsschen, wat schrijft ze, lieve Adèle „Geene geheimenik kan u dus den

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1