SOIREE LITTÉRAIRE SlL, IÜS1CALE, SOCIËTEIT WARS, f Affeliig Kraamvronwenfoiids. BEKENDMAKING. Burgerlijke Stand Helder. Advertentiën. „Onderling Hulpbetoon.' WERKLIEDEN-VKBÏEMGIMII, VERHUISD: KANAALWEG No. 17. De Stoomboot Flevo een maag eren ledig, als het kerkge bouw reeds begon te worden. Daar bemerkte de prediker een oud beer, stapte op dezen toe en vroegBroeder, gaat gij mee met mij om te eten Waar woont ge? vroeg de ander. 7 uur maar van hier. Ik dank u sprak de ander kleurende, ga gij met mij meê. De predikant was geholpen. Uit Calcutta wordt gemeld, dat er een aanvaring heeft plaats Jgehad tusschen de Ava, een stoomschip van de Britsch-lndische stoombootmaat schappij en de Brenhilda, een ijzeren schip van 1400 ton. Het eerste is binnen het kwartier gezonken, waarbij 66 man van het scheepsvolk en vier passagiers omgekomen zijn. Een eigenaardig gezicht moet de Eastrivier, tusschen Blackwells Island en Hunters Point in Amerika hebben opgeleverd. Een groote buis, die op den bodem der rivier ligt, waar doorheen petroleum van het depót van den New-York-centraal- spoorweg naar Hunters Point wordt geleid, was gebarsten. In groote hoe veelheid dreef nu de petroleum op de oppervlakte van het water, en dat werd door een paar ondeugenden aan- gestobeu. De geheele watervlakte werd een brandende massa, die door den wind voortgezweept, hier en daar aan de oevers huizen en boomen in groot gevaar bracht. Deze rivierbrand duurde vier uur. Het verlies van pe troleum moet aanzienlijk zijn. Ih de gevangenis te Leipzig bevindt zich tegenwoordig een groot acteur, die zijn kunst niet op de planken uitoefende, maar op veel moeielijker terrein hij wist maanden lang doctoren, die hem nauwkeurig onderzochten, beambten en allen die met hem in aanraking kwamen, in den waan te brengen, dat hij doofstom was. Jammer maar dat die talentvolle acteur een bedelaar en vagebond van beroep is. Reeds in Januari van het vorige jaar werd hij opgepakt en eenige maanden gevangen gezetmen achtte het zeer waarschijnlijk dat hij zich doofstom hieldmen sloeg hem nauwkeurig gade, maar hij gaf zich niet in 't minst bloot, en men moest hem als doofstomme in vrijheid stellen. In September 11. werd hij weer opge pakt hij was nog altijd doofstom, maar men twijfelde opnieuw er aan. Men beproefde alle middelen, zond hem naar het Georgenhaus, onder geneeskundig toezicht de kerel hield Later ondernam Carl Beek herhaaldelijk tochtjes naar Torungen om op zeevogels jacht te maken, en, bij voorkeur geheel alleen in zijn zeilboot. Maar of 't van haren kant instinctmatig was of niet op een of andere wijs geschiedde het, dat de oude man tegenwoordig was. VI. De Juno kwam ten behoorlijken tijde te Boston aanSalvé gaf daar een aanzienlijk deel van zijn gage uit voor de stof voor een kleedje, een paar zijden doeken en twee zware ringen met zijn naamcijfer en dat van Blizabeth er in gegraveerd. Van Boston ging zij verder naar Grimsby met een lading uit Canada; daarna op een klein uitstapje naar Liverpool, toen terug naar Quebec, en tien of elf maanden nadat zij Arendal verlaten hadden, waren ze op een reis van Memel in de Oostzee naar New-York, met een lading balken, planken en vlaggestokken, het plau was de haven der uitreis binnen te loopen, waarvoor ze eenige vracht hadden, en levensmiddelen in te nomen. Gedurende deze reizen had Salvé zoo goed als de beste zijn leertijd op zee geëindigd acht maandeu laug zijn rol vol. Thaus is het eindelijk gelukt hem door een geneeskundig middel te ontmaskeren. Hij werd n.1. genarcotiseerd, en in dien toestand viel hij uit zgn rol en sprak. Aangaande zijn persoon kon men nog niets met zekerheid te we ten komen; maar men doet natuur lijk alle mogelijke nasporingen. Wat zou iemand, die met zooveel wilskracht en schranderheid begaafd is, niet kunnen volbrengen, als hij zijn krach ten aan iets goeds wilde wjjden? De groote ramp, die Szegedin, de tweede stad van Hongarije, in Maart jl. trof, herinnert door de uitgestrektheid van het overstroo- mingsgebied, het verlies aan men- schenlevens en materieele schaden, aan een viertal andere groote, door over stroomingen veroorzaakte onheilen gedurende deze eeuw. Voor twee jaren werd de Westkust van Oost- Indië door stormen en overstroomin gen geteisterd. Het aantal slachtof fers bij die ramp werd eerst door de Eng. regeering op 15,000, later op 30,000 menschenlevens geschat, doch zeker is die opgaaf nog veel te gering. Op den 18. en 19. Nov, 1824 hadden er overstroomingeu op de kusten van Rusland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en op de westkust van N.-Amerika plaats. In Petersburg alleen kwamen 300 menschen om, en de materieele schade werd op 150 millioen roebels geschat. Toen ver kreeg men door giften in de eerste vier dagen reeds 10 millioeu roebels bijeen. Ook in N.-Duitschland werd door deze overstrooming groote schade aangebracht Bij deze overstroomingen kwamen 6000 menschen om. De ellende werd in Zweden en Finland nog vermeerderd door strenge vorst. Tien weken daarna op den 3. en 4 Febr. 1825 werd N.-Duits*hland en de oostkust N.-Amerika door over stroomingen geteisterd. In Oost-Fries- lsud alleen kwamen er 250 menschen om, en in 't geheel verloren 3000 menschen het leven. In het jaar 1811 traden ook nog de groote Zuid- Amerikaansche rivieren buiten hare oevers en brachten groote verwoes ting met verlies van veel menschen levens aan. Te Siena (Toskane) zijn in 6 weken 4 priesters vermoord. Allen werden op verschillende dagen, 'sa- vonds ten 8 ure, in zeer drukke straten doodelijk aan den hals gewond. en in zijn blauw boezeroen, losjes om zijn keel vastgemaakt, zijn leeren riem en broek van zeildoek, zag hij er zoo vlug en ijverig uit, dat er niet bijzonder veel onderschei- dingsgave noodig was, om in hem een zee man van top tot teen te zien. Hij was spoediger dan de meesten de gevaren en verleidingen te boven gekomen, waaraan jonge matrozen gedurende de jaren van hun leertijd zijn blootgesteld en aan een zorge loosheid van karakter, die na aan roekeloos heid grensde, paarde hij de lenigheid van een kat, zoodat zijn vlugheid zelfs onder zijne kameraden een welverdienden roem oogstte. Zijn houding, 't moet erkend wor den, was wel wat aanmatigend en zijn tong mocht niet onder de goedaardigsten ge teld worden; maar hij was desniettegen staande algemeen bemind, daar hij goed hartig was, als men hem maar in zijn zwakke zijde wist te treffen en hij zelf scheen min der trotsch te zijn op zijn hoedanigheden als zeeman, dan wel op de voortreffelijke eigenschappen van zijn scherp verstand, die hij wel eens gaarne toonde in woordenwis selingen met den rossen, wel wat eigenwijzen zeilmaker, die den naam had van een be lezen mau te zijn en tAn gevolge daarvan HELDERSCHE MOPPEN. Een weinig snuggere boer was overleden en na zijn dood vond men in zijn tabaksdoos een testament, dat dus luidde Mijn wil is dat mijn vrouw al mijne be zittingen erve en mijn oudste zoon de helft van wat ik nalaat en mijn jongste de andere helft. Mocht daarna nog iets overblijven, dan kan het worden verdeeld onder de knechts en de meiden. o Onze tegenwoordige dienstboden. Het dienstmeisje van Mevrouw X heeft haar dienst opgezegd. Ging zij trouwen; waren er oneenigheden voorgevallen Niets van dat alles. Ze had onlangs het tijdstip beleefd van vijf jaren achtereen in denzelfden dienst te zijn geweest, en, o gruwelMevrouw had haar geen present aangeboden Als het geen werkelijke gebeurtenis was, zou het een parodie schijnen, te meer nog om de wijze waarop ze haar eisch toelichtte Door 5 jaren in dienst te blijven, had zij Mevrouw X zoo en zooveel guldens aan „Goospenning" bespaard. Bijgevolg had zij er recht op!! Van 30 Mei tot 3 Juni. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Geene. BEVALLENN. A. Kliminert geb. Klin- kert, D. A. M. Filarski geb. Schuiten maker, D. E. Veen geb. Boon, D. OVERLEDENF. A. Gerris 43 j. M. K. Laurens 22 j. Een levenloos aangegeven. Heden herdenken wij door i Gods goedheid, de £5-Jarige Ëchtvereenigiiig, van onze ge- liefde ouders SIMON ZWAAN en TRIJNTJE KOOGER. Helder, 4 Juni 1879. Uit naam hunner dankbare kinderen, behuwd- en klein kinderen. Algemeene Kennisgeving. Bevallen van een Zoon, W. MULLER, geb. Root. Ymuiden, 30 Mei 1879. Algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling onze jong ste lieveling ELIZA WILHELMINA, in den ouderdom van bijna twee jaar. Amsterdam, 30 Mei 1879. W. VERBERNE. F. VERBERNE, De Waard. Algemeene kennisgeving. een belangrijken invloed verkregen had. Op de hoogte van Memel hadden zij met groote moeielijkhcden te kampen gehad door de gesteldheid van het ijs, en hun slecht gesternte scheen van plan hen te volgen, want in het Skager Rak zaten ze onver wacht vast in een veld van drijf-ijs, met het vooruitzicht van misschien weken te kunnen blijven waar zij waren. De vorst was in de Oostzee dien winter buitengewoon streng geweest en over de ijsvlakte heen, waardoor zij waren ingesloten, konden zij de vlaggen van alle natiën zien, die een gelijk lot ondergaan hadden. Er stond niets anders op dan te wachten en te hopen, en als het ijs niet heel gauw wegdreef zouden kleine rantsoenen aan de orde van den dag komen, 't Was vervelend, en vooral voor Salvé, die met koortsachtig verlangen naar huis uitzag en wiens karakter weinig berekend was voor het dragen van zulke Tantalus kwellingen. Hij werd de verpersoonlijking der onrust. Honderd maal op een dag klom hij naar boven om te zien of er ook kans bestond op eenige verandering en zijn oogen te doen staren op de streep land in het noorden, die bij helder weer van de bo- venbramra te zien was en die niet anders op Dinsdag; 10 Juni 1879, in MÜSIS SACRUM, voor een liefdadig1 doel. VEREEN IGING Vergadering op WOENSDAG 4 JUNI, van 7 tot 9 uur, in het gewone lokaal. Getrouwe opkomst wordt verzocht. HET BESTUUR. Onderwerp: Jaarfeest. Of van 's en 'i Mei Planti toon tegen elke ouder de zinspreuk: „Door orde en spaarzaamheid tot welvaart." ALGEMEENE VERGADERING, te houden op Donderdag 5 Jnni, 's avonds ten 7 uur, op de zaal boven den Winkel. De Leden, Donateurs, Donatrices en verdere belangstellenden, die deze, voor velen zoo nuttig werkende zaak, in stand wenschen te houden, worden beleefdelijk uitgenoodigd deze ver gadering bij te wonen. HET BESTUUR. van de KERKGRACHT, naar den «T. JOKT2S.JEÏR., Beurtschipper. zal, uithoofde der Pinksterdagen, niet Woensdag, maar Douderclag;voormid dag ten zes of zeven uur van hier naar Harlingen vertrekken. Helder, 3 Juni 1879. L. SMIT, Agent. dan de kust van Noorwegen zijn kon. Het kleedje, de zijden doeken, de ringen en wat hij tot Elizabeth zeggen zou of hij in alle vormen haar een onderhoud zou ver zoeken of wachten tot zich een gelegenheid aanbood dat alles ging onophoudelijk voor zijn geest voorbij. En in 't bijzonder scheen hetgeen hij haar zeggen zou, hoe dikwijls 't ook gedurende de lange reis was overdacht en tot zijn genoegen vastgesteld, op dat oogenblik velerlei moeielijkheid aan te bieden. Dan kon hij zich eensklaps niet weerhouden om naar zijn matrozenkist te gaan en te zien of alles daar nog wel in goede orde was en te onderzoeken of er geen motten bijgekomen waren. De laatste inspectie, toen hij de stof op zijn slaapbank openvouwde, was met bijzondere zorg ver richt. Eindelijk kwam er eenig uitzicht op ver andering van den aard des weders, terwijl de wind uit het zuiden opstak naar de kust van Noorwegen. Ook het ijs was reeds voor een paar dagen hier en daar blauwe plekken water begonnen door te laten en tegen den avond toen het donker was voelden zij dat zij weer geheel vlot waren. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 2