De Loois en ziie Vrenw. No. 670. Vrijdag 18 Juli 1879. Zevende Jaargang. Uiterevers BERKHOUT Co. Helder. Kalender der Week. FEUILLETON. 't Vliegend Blaadje. JULI, Hooimaand (31 dagen.) Opgang der Zon 4 u. 4 m. Ondergang 8 n. m. Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Wobnsdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 25 Eerste Kwartier. Zaterdag 26 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Juli 1879. De uitslag der verkiezing van 7 leden voor den Gemeenteraad al hier op Dinsdag jl. is als volgt: Wit stembriefje. Uitgebracht 265 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 133. Herkozen de af tredende leden: Mr. K. J. Stakman Bosse met 217, J. W. Hattinga Ra ven 188, P. Groen 187, H. Bitter 183, P. J. Duinker 176, stemmen, terwijl een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren M. J. Mauheim (aftr. lid) die 109, K. C. van Vliet en A. Vos Rz die beiden 51 stemmen bekwamen. Voorts werden op 73 andere heeren stemmen uitgebracht, alsJ. Hoogen- bosch 46, C. A. Beukenkamp 35, H. Janzen Ez. 27, J. Verfaille 21, S. van Gijn 16, F. Snel 14, A. Klein 13, H. J Janzen, M. Witsenburg. T. C. Govers ieder 12, J. Spanjaard 10 en meer anderen een minder aantal stemmen. Rood Stembriefje, (ter ver vanging van den heer Hngenholtz.) Uitgebracht 266 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 134. Herstem ming tnsschen de heeren K. C. van Vliet, met 69 en A. Vos Rz., met 41 stemmen. Verder werden nog op 21 andere heeren stemmen uitgebracht, als L. F. Over de Linden 37, Mr. M. Büchner 33, S. van Gjjn 23, J. Spanjaard 21, H. Janzen Ez. 14, F. Snel 9 en op meer anderen een minder aantal stemmen. Een verhaal uit Noorwegen, m JONAS LIÏ. uit het bngelsch vertaald door J. SEPP. 18). XI. Hij had niet in ernst gemeend hetgeen hij zeide, al had hij het onbepaald beweerd; maar nu hij haar daar zoo wonderlijk schoon yoor zich had zien staan met tranen in de oogen nu meende hij het in waarach- tigen ernst. Hij stond op het punt zich met haar te verloven, ten spijt, als 't noodig was, van alle overwegingen. Den volgenden morgen ging hij in zijn boot naar Arcndal, nadat hij haar eer hij henenging, in 't voorbijgaan, had toege fluisterd „ik meen het in ernst." De herhaling van die woorden deed Eli- zabeth erg ontstellen. Zij had over die woorden den geheelen afgeloopen nacht liggen denken en had ze met verontwaar diging van zich geworpen, want sij konden niete anders beteekenen dan dat hij sich De herstemmiDgen zullen plaats hebben op Dinsdag 29 Juli a. s. De jl. Woensdag alhier over leden lnit.-kolonel van het korps mariniers J. A. Y. van Es werd he denmorgen ten 11 nre met militaire honneurs ter aarde besteld. De stoet werd voorafgegaan door een eerewacht der mariniers en het stafmuziekkorps der Marine, dat langs den weg eenige schoone treurmarschen deed hooren. Verder werd het stoffelijk overschot gevolgd door ongeveer 600 man troe pen van alle hier garnizoen houdende wapens en van de zeemacht en door vele militaire-, civiele- en burgerlijke autoriteiten. Een aanzienlijke massa menschen was op de been, om van deze treurige plegtigheid getuige te zyn. Men verzocht ons te berichten dat a. s. Zondag in de Doopsgezinde kerk alhier zal optreden Ds. van der Linde, doopsgezind predikant te Bar- singerhorn. De vischschnit, genaamd Maria," de 2e door den heer L. F. F. Schil ling alhier in de vaart gebracht, isjl. Woensdag voor het eerst ter visch- vangst uitgezeild. Van Z. Ms. Instructie-brik Zeehond," jl. Zondag hier in de haven gekomen, zijn een 14-tal knapen, toekomstige onderofficieren, gedeser teerd door dadelijke naaporingen der politie is het gelukt hen allen in de gemeente Anna Poulowna te vatten, jl. Woensdag werden ze onder be hoorlijk geleide op twee karren hier aangebracht. Blgkens een by het depart. van marine ontvangen bericht is de oefe ningsdivisie, bestaande uit de schroef- stoomschepen van Galen en Zilveren Krnis, kapt. W. B. F. Escher, den 14nJunijl. ter reede van Simonsstad aangekomen en zou den 23 daaraan volgende van daar vertrekken, ter voortzetting der reis naar Nederland, j zelf den moed had durven aanmatigen haar te zeggen dat hij voor haar een hartstocht had opgevat, en zij had juist besloten hare bedreiging ten uitvoer te leggen en het huis te verlaten. Maar nu, op dien toon herhaald! Zou hij werkelijk van plan zijn haar hand en hart te vragen, haar te vragen zijn vrouw, dat is de vrouw van een officier, te willen zijn? Voor hare verbeelding doemde een schitterende reeks van vroegere droomen op, die haar bijna duizelig maakte; en de gansche week was zij afgetrokken en bleek, door de onrust, waarmede zij aan den Zon dag dacht, als hij terug zou komen. Wat zou hij dan zeggen? En wat zou zij antwoorden? Hij kwam echter in 't geheel niet, daar zijn arbeid hem genoodzaakt had nog een reis te ondernemen, waarop hij niet bad gerekend. In zijne plaats verscheen Marie Forstberg; zij bemerkte dadelijk dat er een verandering met Elizabeth moest hebben plaats gehad, daar zij op scherpe wijs alle hulp haar ge boden van de hand wees, en in haren blik, dien Marie Forstberg bij toeval opving, was ook ieta stroefs en onvriendelyks. Eens legde zij hare hand zacht en vriendelyk op Elizabeth's schouder, maar bet maakte klaarblijkelijk volstrekt geen indruk, «ij Het stoomschip Conrad, kapt- Visman. arriveerde te Batavia van Amsterdam den 16den Juli. Zooals bekend is, moet het fort op de Harsens bij onzen havenmond, waarvoor de werkzaamheden nog dezen zomer znllen aanvangen, voor zien worden van twee gepantserde koepels. Waarschynlyk zullen bij volgende begrootingen ook gelden worden aangevraagd voor dergelijke koepels te bouwen aan de mouden van het Noord zeekanaal en van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee. De fabrikant Grüson te Maagdenburg werd tot na toe als specialiteit aangemerkt voor het leveren van zulke koepelszoodat bij het bestuur van oorlog ook het voornemen bestond, de gegoten pantseringen voor het fort op de Harsens in de werk plaatsen van Grüson te doen aanma ken. Thans is evenwel door Fried. Krupp aan ons gouvernement voor gesteld de proeven te doen bijwonen, die te Essen zullen genomen worden met pantseringen in de fabrieken van genoemde firma gegoten. De koepels van Grüson, waartegeu de Duitsche yzer vorst wil wedy veren, hebben elk een gewicht van 787,000 KG.; elke koepel kost f280,000, welk bedrag voor vervoer enz. vermeerderd wordt met f 80.000. Alleen voor de Harsens komt het bedrag dier pantsuriugen dus op 720,000 gulden, zoodat het wel de moeite waard schjjnt een bod naar deze leveringen te doen. Het bootje van den havendienst te Amsterdam, kwam Dinsdagochtend iu de nabijheid van het bassin, om eenige gewonden, die met de mailboot Koning der Nederlanden uit Indië waren gekomeu, op te nemen. Onge lukkig voer het bootje met zgne reeds aau boord zynde passagiers tegen een dukdalf. Door den schok sloegen twee personen, een adjudant kwartiermeester en een fonrier, beiden uit Indië aangekomen, overboord. De had eten goed eeu stuk hout kunnen lief kozen en toen zij weer naar de huiskamer terugkeerde, kon zij niet nalaten tc vragen „wat is er met Elizabeth gebeurd?" Maar de anderen hadden niets bijzonders opge merkt. Carl Beek kwam niet den volgenden Za terdag, maar in tegenspraak met zijn ge woonte reeds vroeger in 't midden van de weeken hij liep met haastigen tred alle kamers door, toen hij Elizabeth niet vond. Hij vond haar eindelijk boven. Zij stond uit te kijken uit het venster op het portaal, waardoor niets anders te zien was dan de begroeide helling van den heuvel eu de hemel daarboven. Zij hoorde zijn voetstappen zy wist dat hij boven zou komen en had eeu onbeschrijfelijk gevoel van vrees schier een soort van pijnigende angst als had zij wel uit het venster kunnen springen. Wat zou zij autwoorden? Toen hij bij haar kwam en zijn arm om haar middel sloeg en op zachten toon vroeg „Elizabeth, wil je de mijne zijn?" voelde zij zich voor de eerste maal in haar leven op het punt om flauw te vallen. Zij wist nauw wat zg deed, maar stootte hem on willekeurig vau zich af. Hij vatte op nieuw bare hand en vroeg „Elizabeth wil je mijn vrouw worden?" fonrier werd gewond, maar kon gered wordende adjndant-kwartiermeester echter is verdronken. Zgn lgk is nog niet opgevischt. Maandag is een conducteur van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij bg aankomst van een der treinen aan het Rtation te Amsterdam, door twee rechercheurs aangebonden, op verden king van diefstal uit een kistje, in eeu der goederenwagens, vóór eenige dagen aan zgne zorgen toevertrouwd. Men kwam op merkwaardige wjjze tot de ontdekking van den dadèr. De couducteur toch opende het kistje met de tang waarmede hg de gaatjes in de kaartjes boorteu liet dit werktuig bjj het sluiten in het kistje liggeu. Op de tang stond eeu nummer, eu daardoor werd de dader bekeud. Te *8 Bosch zijn in het huis van burgerlijke eu militaire verzeke ring gebracht, ten einde voor den krggsniad terecht te staan drie maréchaussees, verdacht van in de uitoeteniug hunner bedienitig, zouder noodzaak, burgers moedwillig te heb ben geslagen en verwond. De rijksveldwachter van der Lyken, gestationeerd te O verveen en Bloemendaal, is jl. Diusdagnacht tusscheu twee eu half drie, terwjjl hg achter in de buitenplaats des heeren Jan Borski, op het geschreeuw van kippen, was komen aanloopen, door stroopers vermoord. Zgn lgk is gesleept naar de spoorweglgn Haarlem -Uit geest, een meter of twintig van de plaats, waar de moord geschiedde. Het lijk heeft verscheidene wonden, de doodelijke wond is door het afsnij den van den hals toegebracht. De mantel van den ongelukkige is op de rails gevonden. De machinist van den eersten trein, komende vau Uitgeest, stopte dudelyk bij het zien van den mantel en het lgk, dat vlak tegen de rails lag, zoodat elk denkbeeld aan een ongeluk of een zelfmoord onmid- deljjk moest worden opgegeven, daar Zij was zeer bleek, toen zij antwoordde „Ja!" Maar toen hij haar weer om haar middel wilde vatteu, sprong zij plotseling terug en zag hem met een uitdrukking van vrees aan. „Elizabeth!" sprak hij teeder eu poogde weer haar te naderen, „wat scheelt er aan? Als je wist hoe ik naar dit oogenblik ver langd heb!" „Neen, nu niet, nu niet meer!" vroeg zij dringend en weerdo hem met hare han den af. „Op een anderen keer." „Maar je hebt Ja' gezegd, Elizabeth dat je mijn Doch hij gevoelde dat zij verlangde dat bij heen zou gaau. Nadat hij wa9 heengegaan bleef zij lan gen tijd zwygend op eeu kist zitten, met starren blik recht voor zich uitziende. Zoo was het dau werkelijk gebeurdHaar hart klopte zoo luide, dat zij bet zelve hoo ren kon en het scheen haar dat zij er daar zware pijn had. Haar gelaat kreeg langza merhand een trek van onbewegelijkheid en kilheid; zij dacht dat hij au bezig was om aan zijn stiefmoeder hunne verloving mede te doelen cn zich te wapenen op de ontvangst van dat bericht. Zij verwachtte dat zij geroepen zou wor den. Maar er werd niet geroepeneu ein delijk besloot zij naar beneden te gaan

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1