KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. De Loods en zijn Vrouw. Mo. 673. Dinsdag 29 Juli 1879. Zevende Jaargang ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT <fc Co. te n E I. D E R ADVERTENTIËN 03. NIEUWSTIJDINGEN. V. s. FEUILLETON. Bi 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN - - per 3 mannden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post .60 Vau 16 regels 25 Centen elke regei meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 nre bjj de Uitgevers bezorgd zjju. HELDER, 29 Juli 1879. iu ra Bij beschikking van 25 Juli ziqI879, no. 30, is aan de firma C. Smit en Thomasz, alhier, tot weder opzegging, vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee en het Jl slepen van schepen tusschen Terschel- llling en Harlingen. Krachtens 's Konings machti ging is aan den gepensioneerden I sergeant-majoor titulair bjj het korps mariniers J. B. Uytdebroek de vergun ning verleend tot het blijven dragen der uniform van zjjnen graad. i Bljjkens bjj het departement van -jjp marine ontvangen bericht, is Zr. Ms. Bn schroefstoomschip Marnix den 30sten Mei jl. te Port Louis (Mauritius) aan gekomen en den 3den Juni daaraan volgende van daar vertrokken. zic| Het stoomschip Koningin Emma, kapt. Ordemau, vau Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez den 27sten Juli. Het stoomschip Prins Hendrik, j\ kapt. Braat, van Amsterdam naar '"i Batavia, kwam den 26sten Juli Kaap St. Vincent voorbij. Zaterdag aanstaande zal de Hooge Raad, kamer van vacantie, Eenverhaal uit Noorwegen, van JONAS LIË. 81). UIT HET EEQELSCH VERTAALD DOOR J. SEPP. XII. 't Is eenige maanden later. De Juno ligt zeilklaar op de ree van Monte Video, waar zij voor een deel haar lading huiden had ingenomen, om daarmede naar het va derland weer te keereu. Het overige van de lading, dat uit koffie zou bestaan, zon zij te Rio ontvangen en ondertusschen was de lading aangevuld met steenkolen voor die haven. Zij was toegerust voor het tropisch klimaater was een tent gespannen boven het voor- en het achterdek, ter be schutting tegen de gloeiende zonnestralen; het scheepsvolk liep in een daarmede over eenstemmende luchtige kleeding, met open hemd en opgebonden broeken van kanefas. Zij waren gebruind en glommen van 't behandelen de zaak van C. H. van Santen Kolff, rekwirant van cassatie tegen het arrest van het hof te Amsterdam, waarbij hij is schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag. Raadsheer-rapporteur in deze zaak is mr. van Meerbeke. Als verdediger van den rekwirant treedt mr. Haas uit Amsterdam op. De Delfsh. Ct. vraagt, hoe men nu toch wel staat met de nitleveriug vau H. P. Kerdyk. Men hoort daarvau niets. Een handelaar in diamanten te Amsterdam had zjjne portefeuille, waarin zich eenige banknoten en een partytje diamanten bevonden, in de chiffonnière nedergelegd. Hg had een boodschap verricht en thnis komende vergewiste hij zich van den inhoud der portefeuille, waarmede hij handel moest dryven. Tot zijn niet geringen schrik ontwaarde hg, dat van dat partijtje juist de drie beste diamanten waren ontvreemd. Dadelyk viel de verdenking op de dienstbode, die dan ook schoorvoetend beleed den diefstal te hebben gepleegd. Zy had, zonder dat zy daarvan eenige kennis bezat, juist de drie beste weggenomen, ze in een pakketje gewikkeld en onder hare bedstede geborgen, met het doel ze later te verkoopen. Te Ilpendam heeft een wraak zuchtige buurman een kool glimmend zweeten en snakten naar iedere koelte, 't Was de warmste tijd van 'tjaar. Het pek smolt in de naden tusschen de planken van het dok en het teer liep bij de kanten neer. Zoo hadden zij een paar dagen gelegen, in de hoop nog brieven te krijgen vóór hun vertrek; bij hnn aankomst waren zij teleurgesteld geworden omdat er geen brieven voor hen waren, En hoe groot zulk een teleurstelling wezen kan, kunnen slechts zij zich voorstellen, die op een schip geweest zijn, dat een verre reis on dernam. In vreemde havens moge er al veel woest vermaak zijn om te genieten, toch blijft het verlangen om iets van huis te hooren het gevoel, dat bij den zeeman alles overheerscht. De stuurman was nog eens aan land gegaan, ora nog eenmaal een onderzoek in te stellen, eer zij onder zeil gingen; en toen de sloep weer langs 't schip kwam liggen, kon men zien dat hij het kostbare pakket in de hand had. Hij sprong den valreep op en begaf zich zonder een woord te spreken naar den achtereteven, waar de kapitein aan een kleine tafel zat met een vuur op de turven in de schuur vau zekeren H. gelegd, met het gevolg, dat een begin van braud ontstaan is, hetwelk gelukkig spoedig gehluscht was. Vermelding verdient de wijze, waarop de dader ontdekt werd. Bij het voorloopig onderzoek, ingesteld door den burgemeester en den gemeen te-veldwachter, werd een opening in den muur vau de schunr ontdekt, waardoor de kool naar binnen was gebracht, en bleek het, dat men die opening niet kon bereiken zonder te schuren langs een daarnaast staanden boomstam en daardoor een groene plek op den rechter schouder op te loopen. Met die wetenschap gewapend, kwam men by den vermoedelijken dader, en zag dadelyk, dat ook deze op den rechter schouder een afdruk van den verraderlijken boomstam droeg. Ontkennen haatte toen niet meer en de brandstichter, dit inziende, legde daarop een volledige bekentenis van schuld af. Hy is naar het huis van arrest te Haarlem overgebracht. In den avond van Vrijdag jl. is te Pnrmerende door twee broeders, jongens van 15 en 17 jaar, een moord aanslag gepleegd op hun oom, zekeren A. Z.f vrachtrijder aldaar. Deze werd door hen aan den buitenkant der stad, in de nabijheid der kauaalsluis, ach ter een boom opgewacht. Toen hy voorbykwam, hitste de oudste den jongste op hem aan, die hem daarop karaf en een glas voor zich en zijn kaal hoofd afveegde. „Gij hebt zc dus eindelijk," sprak hij, toen de stuurman het pakket *oor hem op tafel lag en een paar passen terugging, terwijl hij het openbrak. De eerste brief schier waarop zijn oog viel, was een aan hem zei ven van ziju huis en ziju gelaat helderde op. Hij doorzag haastig de adressen van de anderen, maakte hier en daar een opmerking naar aanleiding van hem bekende omstandigheden dergenen aan wie zij gericht waren, verzamelde ze tot een bundel, gaf ze den stuurman over met een vroolijk: „hier Johnson, brieven voor allen, van vrouwen en meisjes en ik weet niet van wie al meer." Het nieuws dat cr brieven gekomen waren had zich als eeD vuurtje over het schip verspreid en toen de stuurman de adressen begon af te roepen bij het groot luik, was al het scheepsvolk bijeen behalve een paar achterblijvers, die bij toeval in 't tuig zaten en die men nu langs de weef lijnen met ijlende baast naar beneden zag komen. De eenige, die geen brief verwachtte en met een mes een diepe wonde in de borst toebracht. De Aangevallene ver keert in bedenkelykeu toestand. De daders zyn in hechtenis genomen en naar Amsterdam gebracht. Vrijdagmiddag giug een man in de Tholenstraat te Rotterdam een uurtje slapen. Zyn vrouw had even te voren haar kind vau 4 maanden in Hetzelfde bed gelegd. Toen de vader wakker werd, bemerkte hy, dat het kind was doodgedrukt. Te Liune by Roermond is Woensdag een jonkman by het steunen van een ticheloven, die tengevolge der overstrooming in het water stond, door het oinvalleu dor tichels er onder geraakt en verdronken. Donderdag verdronk mede in de nabyheid van genoemde stad eeu jongeling bij het opvisschen vau hooi, terwijl een derde persoon, door het hooge water misleid, een brugje misliep en ook zyn dood in het water vond. Een nog jonge vronw, moeder van 7 kindereu, overleed deze week te Gersweiler tengevolge vau het eten van kersepitten, die ze tegelyk met de kersen inslikte. De overstroomingen iu België richten nog steeds groote verwoestin gen aau. Verschillende djjken breken nog voortdurend door. Rondom Bergen is de toestand allerverschrikkelijkst en berekent men de schade op millioenen, wicn 't blijkbaar niet schelen kon of hij een kreeg of niet, was Salvo Kristiansen. Terwijl het pak werd uitgedeeld bleef hij bij het stuurrad staan, blijkbaar al zijn aandacht wijdende aan de bewegingen van de beide mannen, die de jol opheschcn en vastmaakten. Hij stond met op elkaar ge drukte lippen cn als hij nu en dan dc mannen een handje hielp ging het niet van harte en altijd met een bittere of sarkartische opmerking gepaard. Zijn humeur scheen, sedert zij het laatst van Arendal vertrokken waren, zwartgallig geworden te zijn en toen de kapiteiu bij zekere gele genheid iu ziju brief naar huis had ge schreven, dat bij niet erg over liciu te vreden was, had hij goede redenen daartoe gehad. Er waren verschillende onaangenaam heden tusschen hen geweest cn telkens als er eenige ontevredenheid of verschil tus schen hem en het scheepsvolk ontstaan was, kon men zeker zijn, dat Salvé dc aau- legger geweest was. Hij had een bedorven baring gevonden, op vier boutjes gestoken, bij wijze van pooten en met eeu staart opgesierd, toen hij op eeu avond in den maneschijn bij den achtersteven heen ea

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1