KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN Ds Lools en zijn Vrouw. No. 680. Vrijdag 22 Augustus 1879 Zevende Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co. ADVERTENTIËN Kalender der Week. NI EU WSTIJDIN GEN. FEUILLETON. «t V!1" Vliegend Blaadje. VOOR DEN jer 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels 25 Centenelke regei meer S Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bjj de Uitgevers bezorgd zjjn. AUGUSTUS, Oogstmaand (31 dagen.) Opgang der Zon 4 u. m. Ondergang 7 u. 6 in. Eerste Kwartier. Verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander, (Kroon prins^. Iondag Baandag 24 25 )lnsdag 26 vobxsdag 27 )onderdag 28 rniJDAe 29 Utxrdag 30 HELDER, 22 Aug. 1879. De Heldersche eu Nieuwedieper lelkinricliting is gisteren aan de linnenkaven geopend. Het doel van ere onderneming issteeds zui- ere en ouvervalschte melk te leve- en. Men heeft wel eens, terecht if ten onrechte, heweerd, dat het >eil der melk, die gewoonlijk langs straat uitgevent wordt, wel wat ie wenschen overlaathot gevolg zal m zijn dat die verkoopers thans zeker lullen trachten goede waar te leveren, letgeen dus een algemeen voordeel [eeft. In doelmatig ingerichte koperen jbussen, op nette wagentjes, wordt de knelk der nieuwe ouderneming ten rerkoop gepresenteerd, hetwelk, als ets nieuws, zeker de aandacht zal irekken. Ds. Joh. Dyserinck, sedert 18 aren predikant bij de Doopsgezinde lEenverbaal uit Noorwegen, vau JONAS LlE. 18). uit het engelscu vertaald door J. SEP1>. XV. Salvé bad een stoel gevonden naast zijn Tiend aan een lange tafel, tusscben een loop bronsklcurigo gebaarde mannen, met Tootc boeden op, ieeren broeken aan en poren aan bun voetenvoor bun gezelschap tas hij volkomen onverschillig. Zij zagen Cr uit als bereden ossendrijvers, zooals bij c in Monte Video gezien had, of eerder nisschicn nog als struikroovers of bandieten. „Zij behooren tot Mendez' vrijwilligers- orps," fluisterde Federigo, waarop bij hem an den aanvoerder voorsteldedeze zat aan iet hoofdeinde der tafel en was een kloeke lerel, met een verweerd gelaat, een grooten gemeente alhier, nam jl. Woensdag avond afscheid van zijne gemeente. Het kerkgebouw was bij deze ge legenheid overvuld, want nevens de leden der gemeente, hadden vele vrien den, vereerders en belangstellenden plaats genomen om nog een laatst woord vau den vertrekkenden leeraar te hooren. In een tredende rede, naar aanleiding van Hand. XX 32, richtte de spreker zich tot alle aanwezigen, die met ingenomenheid zijn woorden opvingen, maar leedwezen gevoelden nu het de laatste maal was dat hij tot hen sprak. Na het einde der godsdienstoefening werd Ds. Dyserinck door een lid van den kerkeraad, den heer von Oteren- dorp, namens de gemeente, een smaak vol souvenir aangeboden, bestaande in een compleete pracht-editie van Shakespeare's werken, hetgeen door dezen met ingenomenheid ontvangen werdterstond daarop werd door do gemeente aangeheven het vierde vers van gezang 9 5. Ds. Dyserinck heeft zich gedurende zijn 18jarig verblijf in deze gemeente een grooten vriendenkring verworven en talrijk zijn zijne vereerders, die allen zijn heengaan zeer betreuren. Het stoomschip Koningin Emma, kapt. Ordeman, arriveerde te Batavia 17 Aug. van Amsterdam. Het nieuwe Ministerie is aldus samengesteld Baitenlandsche ZakenMr. C. Th. zwarten knevel cn een paar kleine bewegelijke oogen, die hij daarna meer dan eens onder zoekend op Salvé rusten liet als deze niet naar hem keek. Nu en dan klonken zij met bun glazen na een opwekkend woord vau een uit bunnc partij; maar overigens waren zij in 'teerst vrij rustig. Anderen van 't zelfde soort zaten rondom andere tafels in bun onmiddellijke nabijheiden aan nog een andere zaten goed gekleede inwoners der stad bijeen, die fluis terend bun gesprekken voerden en beang stigd schenen te zijn. Het geschreeuw en het gedruiscb werden steeds heviger. Reeds waren enkelen aan tafel dronken; op onderscheiden plaatsen werd getwist cn gaandeweg hoorde men dat er gevochten werd. Federigo, die bij velen in de zalen bekend scheen te zijn, bad zich onder de menigte begeven cn Salvé's bnren van weerszijden begonnen driftig met dobbel- stcenen te werpen, terwijl zij van tijd tot tijd in groote lederen beurzen, die bestemd schenen te zijn voor geheel andere sommen dan nu door baar mageren inhoud vertegen Baron van Lynden van Sandenburg. Binnenlandsche ZakenJhr. Mr. W. Six, Commissaris des Konings in Zee land. Justitie: Professor Mr. A. E. J. Modderman. FinanciënProfessor Mr. S. Vissering. Koloniën: Mr. W. Baron van Goltstein. Oorlog: Kolonel der Artillerie A. E. Reuther. Marine W. F. van Erp Taalman Kip. Wa terstaat: Jhr. G. J. G. Klerck. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-generaal van Nederlandsch In- dië, 18 dezer, bevat de volgende tij dingen uit Atjeh Den 14den dezer is een kolonne uit ludrapoeri over Gliëng naar Se- limoen gemarcheerd. Zij werd alleen uit het gebergte door de bende van Tongkoe di Tirou (de leider der aan vallen op onzen post te Segli in April eu Mei 1878) beschoten, doch onder vond in de kampongs geen tegenstand. Eenige voorname hoofden, waaronder Toekoe Aje Alang, broeder van Pan glima Polim, hebben zich onderwor pen. De kolonne betrok in Selimoen een bivouac. In het gebergte vau de XXVI Moe kim werden vele vluchtelingen gevat en wapenen buit gemaakt. Eeu ontvangeu telegram uit Aden meldt, dat de Overijsel 16 Juli op Guardafui vergaau is, waarbij de derde stuurman, een matroos en drie pelgrims het leven verloren. De equi page en de Europeesche passagiers woordigd werden, naar kleine zilverstukjes vischten. Hij bad nooit kunnen denken dat bet mogelijk was, zooveel gemecnc hebzuch tige tronies als hij bier om zich benen zag, op één plek bijeen te krijgen en hij besloot bij zicbzelvcn zich niet meer met hen in te laten dan volstrekt noodig was. Hij zou zich zeiven mogen gelukwenschcu, naar het hem toescheen, als bij heelhuids bier van daan kwam cn bij voelde in zijn borstzak of zijn mes daar nog wel was. Een van de Noord-Amerikanen, die hem bij 't binnenkomen hadden toegeknikt ter wille van zijn matrozenpak, kwam ntt op hem af en vroeg hem bij ben te komen zitten maar daar hij zich liever onder Fcderigo's hoede zag, weigerde bij om die reden. Eenige oogenblikken later zag bij tot zijn groote ver bazing de scnorita aan de speeltafel staan, terwijl baar hoofddat was alles wat bij van haar zien kon prachtvol gekapt was; bij merkte op dat de oogen van den eigenaar der herberg een lange, magere Portugees, met een groot vaal gezicht cn bijna geen haar op zijn hoofd hij zat zelf aan 't hoo- zijn heden met het Engelsch gonver- nements stoomschip Dagmar behouden te Aden aangebracht. De pelgrims zijn te Guardafui achtergebleven. De Dagmar vertrekt derwaarts om ze uaar Adeu over te brengen. Het schip is totaal wrakeu verloren. Het volgende telegram uit Aden omtrent de Overijssel is door de Li- verpool Salvage Association ontvan- gen Het schip ligt 50 mijlen bezuiden kaap Guardafui. Naar meu bericht is de romp niet gebroken. De Somalis bracht 4000 blokken tin, 6000 kisten nootmuskaat, 1000 balen tabak, 300 kisten indigo, 4000 balen koffie, 400 halen rijst en een groote hoeveelheid diverso goederen af. De Sultan bood bescherming aau bij de aflevering der goederen, voor 2400 pond sterling. Verder seinde kapitein Kramer gis teren uit Aden aan de lieeren Ruys Co. te Rotterdam: De Overijsel ligt in het zand en tnsschen steeneu. Het achterschip is onder water, er bestaat geen hoop om het schip of de ladidg te redden. Het schip is door de inboorlingen geplunderd, Dinsdagmorgen is aan het sta tion Uitgeest een 23-jarig jongeling, die zich tusschen tweo wagons be vond, waarvan de een beladen werd, toen do locomotief achteruitging om ze weer te doen aanhaken, met het boveniyi. tnsschen de buflors beklemd gercind van de speeltafel onophoudelijk op baar gevestigd waren met een uitdruk king van bescheiden, teedere zorg. Zij speelde met opgewondenheid en verloor telkens. Eindelijk scheidde zij uit, blijkbaar verstoord, en wenkte hem met een zeker gezag uaar den ecuen kant der kamer, niettegenstaande bij zijn opmerkzaamheid ook aan de tafel wijden moest. Zij spraken driftig met elkander en Salvé ving een haastigen blik op, door de scnorita op hem geslagen, die hem op verre na niet aanatond. Zij was onnatuurlijk bleek; hij zag dat zij ten slotte den ander hare hand bood, die bij met teekenen van verrukking knstc, waarop zij de zaal verliet. Het gelaat van den herbergier straalde den verderen avond van vrengde en bij boog beleefd voor Federigo, als deze de tafel langs liep. Den eersten keer den beste dat Fede rigo weer in Salvé's nabijheid kwam fluisterde bij hem verachtelijk toe: "Ik geloof dat mijn zuster van avond baar ziel verspeeld beeft en dien ouden geldzak daar, die de herberg hier houdt, beloofde te

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1