Advertentiën. DANKBETUIGING in het Ziekenhuis aan de Coolsingel overleden. Een berichtgever der N. Gr. Ct. te Onde Pekela, geeft, over slechte aardappelen sprekende, het volgende middel aan de handOm den smaak te verhoogen en de aardappelen meer eetbaar te doen worden, heb ik al sedert eenige jaren een eenvondig en zeer goedkoop middel aangewend. Wanneer ze nl. goed aan den kook zjjn, roert men door een spint aard appelen twee gewone eetlepels azjjn, en laat ze daarmee zoolang koken, tot ze gaar zjjn. Wanneer de aard appelen, als ze droog zjju, goed ge schud worden, dit vooral niet te vergeten, dan heeft men een veel smakelijker en aangenamer voedsel op tafel. Iedere huismoeder neme er eens de proef van en ik houd mp overtuigd, dat zp er zich wel bp zal bevinden." Twee broertjes, oud 0 en 11 jaar, boerenknapen, waren in een korenschuur bg hun woning bjj Siévea, bezig met spelen. De jongste begon om een nietige reden te hnilen. Do oudste wilde hem daarmede doen ophouden, dreigde hem te dien einde met een geweer en legde werkelijk ann. Ongelukkig was het geweer ge laden, het schot ging af en trof den armen knaap, die in eens morsdood was. In Brussel en de voorsteden staan ruim vijftienhonderd huizen te huur. Er bestaat dus weinig kaus dat de onvoltooid gebleven huizen op den Boulevard-Ansdach volbouwd zullen worden. Een eigenaardige restauratie is te Berljjn geopend. Het gebouw heeft den vorm vau een schip, met kiel, plecht en allegorische voorstellingen, alsmede passagiershutten le, 2e en 3e klasse. De bediening geschiedt door oud-matrozen, in het kostuum van zeelieden. De eerste in Schotland gebouw de synagoge is dezer dagen plechtig door den opperrabjjn ingewijd. Men telegrafeert uit Salonichi, dat de stad Karitcha tengevolge van een brand is vernield, die men ver moedt, door door Circassiërs is aan gestoken. Zeshonderd magazjjnen zijn een prooi der vlammen geworden; drie lombardbriefjes. Twee van die briefjes waren voor een horloge, het derde voor een ring; het gezamen lijk bedrag daarvoor betaald was 48 dollars. Daar in Amerika hoogstens een zesde gedeelte der waarde van de panden wordt betaald, meenden de jongelieden goede zaken te maken als zjj de voorwerpen zelf inlosten. Zij deden dat, en om te berekenen hoeveel zjj gewonnen hadden, lieten zij ze door een deskundige taxeeren. Maar tot hun verbazing hoorden zp, dat alles te zamen nog geen drie dollars waard was. Zp vroegen nog bjj verscheidene goudsmeden, maar zij kregen overal hetzelfde antwoord. Dat de eigenaar van het pandjeshuis zelf de voorwerpen voor echt had aangezien, was ondenkbaarhet be drog moest dus bjj hem of zpne be dienden schuilen. Maar de jonge lieden durfden de zaak niet aangeven, omdat zij zich zeiven dan van diefstal beschuldigden, want zjj hadden het gevondene niet mogen behouden. Acht dagen daarna vond een van hen nogmaals een briefje van hetzelfde pandjeshuis. Ditmaal was het pand een viool, waarop 13 dollars gegeven was. Nu werd het briefje niet tot eigen voor- of nadeel gebruikt, maar aan de politie ter hand gesteld, en de vinder verhaalde tevens, wat hun vroeger daarmede gebeurd was. Na 14 dagen was de oplichterij aan den dag ge komen. De pandjeshuishouder had een aantal voorwerpen zonder waarde gekocht, in zjjn zaak onder allerlei mogelijke en onmogelijke namen be leend, de briefjes daarvoor op een vrjj hoog bedrag gesteld en die toen op straat verloren. De oneerljjke vinders, die de voorwerpen dan later kwamen inlossen, werden zelf bedrogen en konden hem niet aanklagen. Met deze speculatie op de oneerlijkheid zjjner stadgenooten, had de oplichter een som van 35,000 dollars verdiend. Burg-erlijke Stand Helder. Van 19 tot 23 Sept. 1879. ONDERTROUWD: J. Mens, vischhan- delaar en M. C. Buitink. A. Veltman, officierskok en G. Mooij. GETROUWD: J. C. v. d. Wal en M. Duinker. J. v. d. Woldt en M. Krijnen. BEVALLENW.F. Beltman geb. Drager, Z. C. J. P. Filarski geb. Tismeer, D. H. M. Smit geb. Winter, Z. M. Molenaar geb. Schotvanger, D. G, Gra- vendaal geb. dc Vries, D. J. M. Wee- renbeck geb. Stevens, D. OVERLEDEN: M. Cailliou Mojet geb. Smit, 56 j. T. Zeeuw geb. Visser, 63 j. J. Kooij, 25 j. M. v. d. Meulen, 3 i. A. H. Duif, 10 j. A. G. Wikstrom, 28 j. Alle ADVERTENTIËN voor dit blad, welke 4 maal ter plaatsing worden aangeboden, worden slechte DRIEMAAL berekend. Ondertrouwd J. MENS EN M. C. BUITINK. Helder, 20 September 1879. Ondertrouwd A. VELTMAN en G. MOOIJ. Helder, 20 Sept. 1879. Algemeene Kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig, maar zeer geduldig ljjden, mjjn innig geliefde Echtgenoote MARIA SMIT, in den ouderdom van rnim 56 jaar. Helder, 18 Sept. 1879. J. A. CAILLIOU MOJET. Ook namens de Familie. Strekkende tot algemeene kennis geving. Voor de veelvuldige blijken van belangstelling, zoowel van hier als van elders ter gelegenheid onzer 25- jarlge Echtvereenfging ondervonden, betuigen wjj onzen harteljjken dank. Helder, 22 Sept. 1879. K. GEUS en Echtgenoote. aan Vrienden en Buren, voor de belangstelling, betoond gedurende de ziekte van mjjn geliefde Echtgenoote en tevens voor de laatste eer, aan haar bewezen. Nieuwediep, 23 Sept. 1879. J. A. CAILLIOU MOJET en Familie. had een gevoel dat hij de heiligheid der plaats ontwijdde. Hij nam plaats in de achterste bank dicht bij de deur en sloeg de menschen gade, die naar den kant van 't koor door liepen. Het scheen een droomzij schenen allen schepselen uit een betere wereld dan hij. Het orgel begon te spelen; het gezang werd aangeheven cn hij leunde met het hoofd voorover op zijn handen, geheel onder den indruk van 't geen er in zijn gemoed omging, terwijl hij zijn snikken trachtte te verbergen. Hij bleef in deze houding ge durende het grootste gedeelte van den dienst en het leven dat achter hem lag ging zijn oog voorbij, en het eene tooneel wisselde af met het andere. Hij gevoelde welk een afgrond er lag tusschen den toestand van zijn ziel, zooals die nn was en zooals die was geweest in de dagen, toen hij als kind of aU jongen gelijk an deren naar de kerk ging. Hij was vertrouwd geworden met meer doodslag en godslaste ring, dan de gansohc gemeente zich kon voorstellen en het kinderlijk geloof, dat hij eens het zijne noemde, was hem ont roofd, naar hii vreesde voor altijd. Zijn oogen glinsterden daarop als van een plot selinge woede, toen hij er aan dacht, wie hem zoover gebracht had en het slot van zijn overdenkingen was, dat hij eindelijk de kerk uitging met een diepen haat tegen ten minste een van die beiden in het hart. Twee menschen die gelijk met hem het meer dan duizend huisgezinnen zjjn zonder dak. De Hongaarsche dierentemmer Karoly is te Madrid op een ontzet tende wjjze om het leven gekomen. Een groote slang, die hy om het lyf had gewonden, heeft hem tusschen haar krachtig, bochtig lichaam ver pletterd. Volgens de Spaansche bladen duurde dit voorval niet langer dan een minuut. De ongelukkige dieren temmer gaf een luiden kreet en viel levenloos neder. De slang was tot nu toe zoo gewillig en volgzaam geweest, dat men in 't eerst een nieuwe ver- toouing meende te zien en er eenige toejuichingen werden vernomen. Lan ger dau een nur bleef de slang om het lyk gerold want niemand durfde haar naderen. Eindelyk slaagde men er iu, het dier in de kooi te lokken. Karoly laat een aanzienlyk ver mogen na, benevens een verzameling slangen, die 36.000 waard moet zyn. Sinds eenigen tyd komt in de Times de volgende advertentie voor: »The nose machine, toestel om dage- lyks een uur lang aan den neus te verbinden en waardoor aan het weeke gedeelte van het neusbeen zoodanige richting wordt gegeven, dat iedere mismaakte neus al spoedig een hyna volmaakten vorm verkrygt. Prys 12 shilling." Die f7.20 betaalt behoeft dus niet meer leelyk op zijn neus te kijken. In Frankrijk zyn in de vorige week twee treffende ongelukken ge beurd. Twee broeders, die by Parys met een bootje op de Seine een tochtje maakten, vielen door het omslaan vau het vaartuig in het water. Een schuitenvoerder kwam te hulp en redde den jongste; toen hy zich echter weder te water begaf om den oudste te redden, begaven hem de krachten: beiden verdronken. Het zelfde lot trof dien dag te Nantes de vrouw van een scheepskapitein. Haar zoontje viel by het visschen in het water; de moeder trachtte hem te redden, maar verdronk met haar kind. De Amerikanen, die vindingryk zyn in al hun ondernemingen, leggen ook in het bedriegen die eigenschap aan den dag. Twee jongelieden vonden in een der straten van Nieuw-York gebouw verlieten herkende hij't was ka pitein Beek met zijn vrouwhet zien van hen wierp olie in 't vuur. Hij liep ijlings voort en hij scheen ternauwernood dezelfde persoon te zijn, die dien weg twee uur geleden zoo bedaard was langs gegaan. Hij had plan gemaakt om maar dadelijk naar Sandvigen over te steken om zijn vader op te zoeken, maar hij meende nu dat het beter was, om, eer hij ging, alles uit te vorschen omtrent Elizabeth, opdat hij zekerheid mocht hebben; de eigenares van zijn logement scheen juist iemand te wezen, volkomen in staat om zijn weetlust te bevredigen. Hij herinnerde zich dat vlugge vrouwtje met haar heldere oogen nog wel van vroeger en wist nog, dat zij een echte ekster was in 't snappen en in het uitsna- teren van de stadspraatjes. In dezen tijd was er op Zondag geen andere bezoeker in 't logement en terwijl zij bezig was zijn middagmaal gereed te maken, vroeg hij als ter loops of de zoon van kapitein, zijn eenige, die bij de marine was, reeds was getrouwd P „Zeker is hij dat," antwoordde zij, ten hoogste verbaasd toen zij hem Noorsch hoorde spreken. „Hij is laat me eens kijken ongeveer drie jaar getrouwd." Zij zag hem met bijzondere opmerkzaam heid aan. „Maar wie ziit gij P" vroeg zijen toen riep zij uit, alsof die gedachte eensklaps bij haar opkwam: „gij rijt toch niet Salvé Kristiansen, dieZij zweeg en Salvé voleindigde kalm den volzin voor haar. „Die te Rio van kapitein Beek is weg- geloopen? dezelfde." Vrouw Gjers brandde van nieuwsgierig heid en fluisterde hem in 't oor: „ik zeg nooit iets, gij kunt mij vertrouwen;" toen wachtte zij met ongeduld op verdere bijzonderheden, die zij bij de eerste de beste gelegenheid weer zou kunnen slijten. Salvé gaf haar de verzekering, dat hij van vroeger nog wist, dat een geheim altijd veilig bij haar was en herhaalde als ter loops „Dus is de luitenant getrouwd?" „Zoolang als ik zeide," hernam zij. „De bruiloft werd gevierd bij de ouders der bruid aan huis en zij wonen nu te Frede- riksvaern." „Elizabeth had geen ouders," merkte Salvé vrij driftig aan. „Elizabeth? o gij bedoelt het meisje dat de Becks bij zich te huis hebben ge nomen. Dat is een geheel andere geschie denis," hernam zij met nadruk. „Neen, de vrouw van den luitenant is de dochter van den postdirecteur Forstberg. De andere was maar een voorbijgaande neiging, waarvan het slot was dat zij naar Holland moest, 't arme kind Men zeide dat zij daar een betrekking bad gekregen." „Weet je daarvan iets met zekerheid?" vroeg Salvé op strengen toon en met een ernst, die het kleine vrouwtje wel wat in verlegenheid bracht en haar voorzichtig deed zijn met hare woorden. ,,'t Gebeurde alles in stilte, dat is waar," antwoordde zij. „Maarzij ging in den groot sten haast weg en de zaak was, jammer genoeg! volkomen bekend bekend en nu weer vergeten mag men zeggen." „Wat was bekend?" vroeg 8alvé boos, haar bij haar woord vattende. „Hebt je haar gezien, vrouw Gjers?" „Neen, ik niet en niemand anders ook. De Becks waren toen buiten op Tromö en daar was wel reden voor. „Dan weet ook niemand, gij noch een ander die haar een smet poogt aan te wrij ven, een zier meer van de zaak dan het geen gij zelf hebt believen te bedenken," zeide Salvé hooghartig en verachtelijk; want ofschoon hij in zijn eigen hart Eliza beth had dood verklaard, moest hij haar toch tegen den aanval van anderen verde digen. Hy voelde zich ziek en zwak. „Ik weet toevallig de ware tosdracht der zaak," sprak hij met een onbeduidend lachje, terwijl hij met koelen blik haar scherp in 't oog zag, „en" hier sprong hij plot seling overeind en sloeg woest met zijn vuist op tafel „en ik kan geen stuk meer nuttigen in 't huis van zoo'n laster tong," schreeuwde hij. „Versta je, vrouw? Wees zoo goed om wat ik schuldig ben, hier van af te nemen," en terwijl hij een handvol zilverstukken op tafel smeet, sprong hij over dc tafel heen en ging zelf zijn kist naar beneden halen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 2