Advertentiën. 80sten Verjaardag 25 Nov. op de kust aldaar een storm heeft gewoed, welke veel schade aan schepen heeft gedaan. De Fransche Georgine, de Noordsche bark Albatros en twee Amerikaansche brikken zijn verongelukt; de werven van Aspin- wall zjjn beschadigd. De stoomsche pen, die in de nabjjheid der stad lagen, ontkwamen het gevaar door zee te kiezen. De rivier Chagres trad buiten hare oevers eu richtte veel schade aan. De Panama-spoorweg stond op sommige punten onder water, en de gemeenschap was daardoor afgebroken. ïn een fabriek te Chambéry liep dezer dageu de eigenaar met zjjn zoon en den meesterknecht, toen een der wielen van een stoommachine die 125 maal in de minuut zich omweutelde, met zjjn jas iu aanra king kwam. De ongelukkige werd meegesleept en iu een oogenblik verpletterd. De bevolking van Londen dat is van Londen met al zjjn buitenwijken, zoover het onder het toezicht staat van de Metropolitan Police bevatte op het einde vau 1878, in ronde cijfers, 4.500.000 inwoners: een getal dat nog voort durend toeneemt. Iu den jare 1801 bedroeg er het zielental nog geen millioen. In 1878 werd het huizental vermeerderd met 17,127 stuks. De correspondent vau de Daily News" meldt uit Pest, dat de over strooming van de rivieren Maros en Koeroes groote verwoestiugeu en verlies van menschenlevens heeft aangericht. Zes dorpen liggen ge heel iu puin: al de bewoners wer den in do omliggende bosschen doodgevroren gevonden. Verscheidene honderden personen worden vermist; tienduizend ongelukkigen zjjn van dak beroofd en dit bjj een koude van 10 tot 15 gr. Reaumur Beschrij vingen van hartverscheurende toonee- leu vullen de Hongaarsche bladen. De troepen verleenden allen mogeljjken bjj stand. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stukje, geteekend „Een volbloed lid van Willem Teil," is voor dit nommer te laat ontvangen en zal in een volgend worden opgenomen. het gangspil werd gezongen en zijn weg naar dc wal had gevonden, waar iedere jongen in de buurt van de haven 't nu in den mond had. Gjert's nieuwsgierigheid uanr alles wat hst schip betrof keude geen grenzen en Frederick Beek, met wien hij een hechte vriendschap had gesloten sedert dat zaakje met diens grootvader, toen Gjert hem voor een strafuitdeeling door de jongens had gevrijwaard, kon hem niet half genoeg ver tellen. „Veronderstel eens," peinsde hij, „in de gelegenheid te wezen om zulk een uniform aan te hebben, geheel met goud bedekt, als die officieren daar aan boord Hij kon aan niets anders denken en vau niets anders spreken den ganschen tijd, dien zij den volgenden dag noodig hadden om naar huis te zeilen. De wind was tot een halven storm ge- wakkerd en zij hadden drie reven in het zeil. Zijn vader, die reeds eenige dageu geleden met telkens kleinere tusschenpoozen naar boven was gegaan naar den vlaggestok of naar de kaai was afgedaald, waar hij dan alleen stond met de handen op zijn rug en rusteloos en driftig om zich henen zag onmiskenbare teekenen dat het hem aan wal begon te vervelen was al verscheiden keeren opgestaan om naar den jongen uit zien; hij zat juist weer in huis en plakte een oude kaart aan elkander, toen zijn zoon van de kaai naar boven kwam; bij zong het nieuwe lied met alle kracht van zijn De Maatschappij: Tot „Nut van H Alge meen beslootin hare jongst gehouden Algemeenc Vergadering, het initiatief te nemen van een VOLKS-PETITIONNE- MENT aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, ten einde tc verkrijgen dat van Overheidswege maatregelen worden genomen tegen het misbruik van sterken drank. Om daaraan zooveel mogelijk het karakter te geven eeuer daad van het gehcele Neder- landscbe Volk in zijne verschillende scha- kecringen, besloot de Maatschappij, en droeg aan het Hoofdbestuur op, niet alleen hare Departementen tot ijverige medewerking aan te sporen, maar ook een beroep te doen op de goede gezindheid der bewoners van al die Gemeenten, waar geene Afdeeling der Maatschappij gevestigd is. Gevolg gevende aan laatstgemclde op dracht, noodigt het Hoofdbestuur bij deze ALLE MEERDERJARIGE INGE ZETENEN van het Koningrijk der Nederlanden, zonder onderscheid van kunne, staatkundige of godsdienstige geloofsbelijde nis, met den meestcn aandrang uit, zich bij dit Volks:Petitionnement aan te sluiten en vau hunne of hare instemming met het door de Maatschappij beoogde doel te doen blijken, door hunne of hare Handtekkening te plaatsen onder een ADRES aan de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, dat in de maand Jauuari e. k. overal in den lande ter teekening zal worden nedergelegd. Van de juiste aanwijzing, waar die gelegenheid tot onderteekeiiing bestaat, zal een der Depar tementen in de naaste omgeving ongetwij feld niet verzuimen alle belangstellenden tijdig te onderrichten. De inhoud van dit adres ontworpen naar aauleiding van de Koninklijke toezeg ging iu de Troonrede, op 15 Septemher 1.1., dat nog in den loop van dit zittingjaar wettelijke maatregelen tegeu het Drankge bruik zullen worden voorgesteld bevat het eerbiedig eu dringend verzoek aan de Volksvertegenwoordiging, om in die richting harerzijds met de Regcering mede te werken. latere berichten. Den 4u Janauri a. s. zal de vereenigiug Ontwaakt bij Tjjds", begaan niet het lot van de weduwe F. de iiuijter eu hare zeven hulp behoevende kinderen, wier man en vader door een val op een kolenschip het leven verloor, een tooneelvoor- stelling geven met medewerking van den heer A. B. Weber, waarvan de zuivere opbreugst teu voordeele vau dat noodlijdend gezin zal strekken. Door eenige leden van deze ver eenigiug zullen spoedig lijsten ter teekeuiug, ook voor liefdegaven, wor den aangeboden, en zij hopen ook thans op een ruime deeluemiug vau onze liefdadige plaatsgenooten. stem tegen den wind in. Hij hield in het voorhuis op om adein te halen opdat hij den laatston regel met de noodige kracht kon uitgalmen en mnn en vrouw keken elkander aau, terwijl zij luisterden. 't Was gemakkelijk te zien toen hij bin nenkwam dut hij vol was van de wetenschap dat hij allerlei wonderlijke dingen had te vertellen. Zijn moeder had juist de tafel gedekt voor huu avondmaaltijd, en terwijl hij hen zeer luidruchtig goeden dag zeide droeg hij op hetzelfde oogenblik een stoel bij tafel, opdat hij klaar zon zijn om aan te vallen, zoodra het eten op tafel gezet werd. „Wel Gjert," begon zijn moeder toen hij goed en wel zat, en een paar minuten rond had gekeken zeer duidelijk op een uitnoo- diging wachtende om hun nieuwsgierigheid tc bevredigen; „ben je aan boord geweest „Ik zelf niet; maar ik sprak anderen, die aan boord geweest zijn. Maar wat dat betreft, ik zag alles wat er te zien was," verzekerde hij bun met een knikje waaruit het gevoel van de belangrijkheid van zijn persoon sprak, terwijl hij te gelijkertijd de hand naar een stuk brood uitstak, „uit de steng van do Antonia, een schoener die er vlak naast lag. Hij raakte pas aan de ver schansing van den Arend; hij zou precies een goede barkas voor het groote schip geweest zijn. (Wordt vervolgd.) Gisteren is door den komman- dant der Genie alhier aanbesteed Het bouwen van een Artillerie-Loods, op het terrein der Artillerie-Kazerne alhier. Ingeschreven door de heeren Lange en Suppien, te Amsterdam f14711. A.VosRz., Helder f14984. G. Th. Moorman f|l5134. Gebrs. Moorman f 15493. W. de Jong f 15740. J.Bomhoff f15985. P.Duinkerf 15999. Gebr. Janzen f16343. S. Wit, Oter- leek f 16351. M. Daalder f16576. P. Spruit f 16775. A. Graafff 16900. D. de Vries f17140. J. Giltjes f117140. G. Dichnum, Schageu f17200. Gebr. Klein, f 17198 D. Kramer, Schagen, f17500. Het werk is geguud aan den heer A. Vos Ilz., voor f 14984. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, vertrok vau Suez 14 Dec. Het stoomschip Prins Hendrik van Amsterdam naar Batavia, pas seerde Carboeiro den 14n Dec. Het stoomschip Prins van Oranje, kapt. Berkelbach v. d. Sprenkel, van Batavia naar Amster dam, is 13 dezer te Suez aangekomen. Het stoomschip Prinses Ama- lia", kapt. Fabritius, van Batavia nuar Amsterdam, is 13 dezer Kaap Vincent gepasseerd. Het stoomschip Stad Vlisingen" van de maatschappij Zeeland, Zater dagavond van Vlissingen vertrokken is, door den op eens ingevallen mist misleid, aan de overzijde van Vlissingen op een berm gevaren. De passagiers, met een door genoemde maatschappij gezondene sleepboot naar Vlissingen teruggebracht, hebben met betrekkelijk gering oponthoud met de extraboot Prinses Marie hunue reis vervolgd. Het schip is doorgebroken en zal vermoedelijk wrak worden. Te Amsterdam zijn Zondag middag een drietal knapen van 18 a 20 jaar, op den SiDgel door het ijs geraakt. Twee werden nog levend opgehaald, maar een hunner bezweek kort daarnade derde is verdronken. Tengevolge vereerend verzoek van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, zullen de in conservatie liggende ram torenschepen en monitors waarschijnlijk worden beschikbaar ge steld, om het Noordzeekanaal van jjs te bevrijden Gezegde Kamer zou, bij gunstige beschikking ook verzoe ken om de Mariue-matrozen, torpe- disten en mineurs, daarbjj te gebruiken. HELDERSCHE MOPPEN. VERLOREN. Mijnheer Snapman was weer erg in ge dachten verzonken. Hij zocht overal op zijn lessenaar, vervolgens onder zijn acten en ten slotte op den grond, „Welke ezel heeft mijn pen daar van daan genomenmompelde hij weder, den ledigen inktkoker betastende. Daar grijpt bij aan zijn hoofd, en vindt de pen achter zijn oor. „Ja, dat dacht ik wel!" sprak hij tot zichzelven. o Wat doet gij daar, vriendlief? sprak een volksvertegenwoordiger tot een boer, die op den akker werkte. Spitten, mijnheer. Wel, maar verveelt u dat niet, den heelen dag zoo te staan graven, zonder iemand te hebben met wien ge een woord wisselen kunt? O neen, wij *ijn gewoon te wer ken zoudcr babbelen, 't Is bij ons niet zoo als bij u in de Ksmer! Hoe dat zoo? Wel daar praat men den heelen tijd zonder ieta uit te voeren. Burgerlijke Stand Helder/ Van 12 tot 16 Dec. 1879. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Geene. BEVALLENM. de Groot geb. Sne! Z. J. Barbarini geb. Tjittes, D. Selderbeek geb. Groot, D. T. Kikker geb. Kraft, D. A. v. Zwijndrecht gek van Wingaarden, D. J. C. W. v. 4 Moolcn geb. Janzen, Z. OVERLEDEN: J. Metselaar, 64 j. M. C. Moei, 80 j. J. A. v. Luinev Hubert, 54 j. G. Fehres geb. Hoog- schagen, 88 j. H. Arts, 66 j. P. j Lonws geb. Staalman, 77 j. K. Pronk 4 m. A. J. Boon geb. Edelenbosch, 66[ Door Gods goedheid gedenken; j>wij heden den van onze geliefde moeder A:\TIE ABELS S I» I T, Wed. JAN KRAFT. Helder, 16 Dec. 1879. jjllit naam der kinderen, behuwd- 1 klein- en achterkleinkinderen, Wed. A. HOOGERDUIJN, geb. Kraft. A. LASTDRAGER. J. LASTDRAGER. geb. Kraft. Geboren GERARDUS HENDRICUS, Zoon van J. M. van df,r MOOLEN en J. C. W. van der MOOLEN Jansen. Nieuwediep, 13 Dec. 1879. Bevallen van een Docbter. A. VAN ZWIJNDRECHT— van Wingaarden. Helder, 13 Dec. 1879. Tot onze diepe droefheid over leed na een geduldig lijden onze beminde vader en behuwdvader JACOB METZELAAR, iu den ouderdom van 64 jaren. Helder, 13 Dec. 1879. Uit aller naam, IJ. METZELAAR. Nog treurende over het ver lies van mijn geliefden Echtge noot, werd ik heden op nieuw zwaar getroffen door het afster ven van mjjn beminden zoon JURRIAAN, in den ouderdom van 19 jaren. Amsterdam, 13 Dec. 1879. Wed. R. BAKKER- Tüinman. Eenige en algemeene kennis geving. Heden trof mij de zwaarste slag des levens, door het over lijden mijner geliefde echtgenoote ANTJE' EDELENBOSCHin den ouderdom van circa 67 jaar. diep betreurd door mjj, mijne kinderen, behuwd- en klein kinderen. Nienwediep. 14 Dec. 1879. P. BOON. Op verzoek vau den overleden: 1 zullen geen uiterlijke teekene j van rouw gedragen worden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 2