IJsclub „MFrisia." Zesde firtBcert, VOLKSCONCERT C0NCER1 WEDSTMJD OP SCHAATSEN Algemeene Armen. op Dinsdag 23 December, Burgerlijke Stand Helder. Advertentiën. Lokaal Tivolite Helder. STRIJK-ORCHEST LOKAAL TIVOLI. GROOT STRIJK-ORCHEST op Vrüdai 26 Dec. (2e Kerstdag Entrée per persoon 25 Ct. „VOORUITGANG,'' dat hjj aanvulling uit Europa zal verkregen, 5000 man naar Afghani stan gezonden. De vijand beschikt nog over een macht van ongeveer 30.000 man en schynt vast besloten, nieuwe pogingen in het werk te stellen, om de Engelschen te verdry ven. Generaal Robert verloor den 14den dezer een kanon, dat door den vijand werd buit gemaakt. Ondanks die ongunstige tjjdingengelooft men over het algemeen in Engeland toch nog niet dat de toestand hachelijk is. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het door B. inge zonden artikel, in uw veelgelezen blad van den 8 dezer, verzoek ik u plaatsing van het navolgende. B. zegteen vereeuigiug lot 't oefenen met geweer en pistool heeft hier reden van bestaanredenen waarom B. beide verceni- gingen wil doen ineensmelten; ergo, zoude dus Willem Teil een onderdeel moeten worden van 't Artillerie-Vrijkorps, want om gekeerd zal, zooals B. waarschijulijk wel weet, niet in den geest vallen van den Majoor- Kommandant en verdere officieren van het A. V., daar genoemde heeren verplicht zou den zijn hun ontslag bij Z. M. den Koning te verzoeken, want het A. V. zou dau fei telijk niet meer bestaan. Wat Teil aangaat, mijns inziens zouden de leden verkeerd handelen, om het oor te leencn aan de raadgevingen van B.en waarom? omdat Willem Teil opgericht werd in een tijd, toen men kon aannemen dat er geen wcerbaarheidsvereeniging ter dezer plaatste bestond, ^althans niet in werkelijkheid. De meeste van het luttel overgebleven aantal leden van het Artillerie-Vrijkorps zagen dan ook in dc oprichting van Willem Teil een nieuwe poging tot opbeuring der weerbaar heid, en sloten zich daarbij aan. Toen nu na korten tijd te voorzien was, dat Teil als gevestigd kon beschouwd worden en steeds in ledental toenam, toen werd door eenigc bestuursleden van het A. V. een laatste poging gedaan om het in doodslaap verkeerende korps tot een werkzaam leven op te beuren, aanvankelijk met ceuig succes, hetwelk echter ten uitslag had, dat het A. V. opnieuw weer insluimerde, uit welke sluimering het tot heden toe nog niet is ontwaakt, terwijl Teil in bloei en ledental zich nog steeds mag verheugen, getuige de laatst gehouden wedstrijd op den 6n dezer, waarin een van onze geachtstc plaatsgc- nooten het voor een eer rekende als eerelid van Teil te worden benoemd. Van ineensmelting dus van Teil bij het A. V. kan alzoo voor Tcllniminer sprake zijn. U dank zeggende, Mgnhcer de Redacteur, voor de aan mij afgestane ruimte, heb ik de eer te zijn een volbloed lid van Teil. We zullen hiermede de verdere discussie over deze zaak sluiteu. Red. n zijn vader, toen er een oogenblik stilte was, met vroolijken lach uitriep: „Ik geloof dat jc wel graag een van die cadetten geweest waart, Gjert?" „Ja zeide zijn moeder, voor een oogen blik meegesleept door die verblindende ge dachte. „Als hij maar naar Arendal op school mogt, dan weet niemand wat nog gebeuren kon. De geestelijke zegt dat niets voor Gjert te moeielijk is." In deze opmerking school zeker iets dat t haren echtgenoot als een wanklank in 't oor klonk, want hij veranderde van kleur en antwoordde een poos daarna wel wat scherp „Mijn mecning is bet dat Gjert niet te I goed is voor de betrekking van zijn vader, en dat wij niemand hebben te vragen hem in de hoogte te trekken in het gezelschap van zijn beteren, zooals zij zich zei ven gelieven te noemen." Gjert'a reeds bestaande opgewondenheid was zeer toegenomen door de schildering, die zulk een schitterend vooruitzicht op zijn verbeelding maakte en hij riep nu, zonder acht te geven op zijns vaders ver anderden toon van spreken. „Moeder zeide toch een paar dagen ge leden, dat als ik als cadet was, ik een Seter figuur in de wereld zou maken dan Met verwondering las ik onlangs, dat de Kamer van Koophandel te Amsterdam aan gevraagd had, om, ten einde het Noordzee kanaal open te houden, een of meer in conservatie zijnde ramschepen in dienst te stellen. Het „Nieuws van den Dag" meldde zelfs, dat de Minister van Marine niet on genegen was dit verzoek te ondersteunen. Onwillekeurig rees bij mij de vraag, of de steller of stellers van dit adres, wel ooit een raratorenschip hadden gezien, ten minste goed geziende beide schroeven van deze schepen zijn zoodanig aangebracht, dat zij steeds met ieder voorwerp, dat voor den boeg is geweest, in aanraking moeten komen; ze zijn gegoten en van geen al te zware gehalte, waardoor zij eerder dan een andere boot hunne vin of schroef iu stukken slaan. Ën wat dan Natuurlijk weer een adres aan het Ministerie om dat schip, dat nu in den weg zit, weder weg te laten halende passage is belemmerd en dat wel door hem, die uitkomst zou schenken. Mijne Heerenleden v. d. Kamer van Koophandel, zoolang als ge uw ijs in het Noordzeckanaal, niet op een andere wijze kunt slijten, geloof mij gerust, dat al uwe propositicn ijdel en van geen nut zijn. Het legio schepen, welke zijn ingevroren op rivieren, of waar dan ook, en geladen zijn met levens- of verwarmingsbehoeften, moeten die uiet door die zelfde Kamer geholpen worden? Mij dunkt dat deze dezelfde aanspraak hebben, en zou ik, om ieder schipper, zoowel als koopman uit den brand (ijs) te helpen, voorstellen, de steller of stellers van dit beruchte adres, voor ieder schip te spannen, niet als rammer, maar als trekker, ten einde al die schepen op hun plaats te hrengen, evenals de binnen komende schepen te Ymuiden Amsterdam moeten bereiken. ji_ Ik weusch u een voordeclig Nieuwjaar maar dat helpt niet veel. Als nu echter zich een commissie wilde vormen, onder wiens leiding op Oudejaarsdag eens een jlinke uitdeeling kon plaats hebben van vlcesch, spek, brood, kruidenierswaren, turf, hout, steenkolen, enz., dat zou dan voor die behoeftigen toch eenige verzachting aan brengen, en ik geloof, dat ieder handelaar in bovengemelde artikelen, wel iets zal willen bijdragen in dit barre jaargetij. Ik voor mij, open deze collecte met 50 wittebrooden, in de hoop van meerdere navolgers. S. SI MO NS, Mr. Broodbakker, Breestraat. LATERE BERICHTEN. De sleepboot »Stad Amsterdam," die Woensdag 43 visschersvaartuigen alhier binnensleepte, kreeg averij aan de wielen, door het breken van eenige wielplauken, waardoor Donder dag eenige vischsloepen en een 30-tal andere vaartuigen, bij Kijkduin ge- als gewoon gemeen matroos!" Die woorden hadden een uitwerking alsof een brandende lont in een buskruitmakerij werd geworpen. Het bloed steeg zijn vader met wilden drang naar de wangen en hij wierp zijn vrouw een blik roe van onbe schrijfelijke koele minachting. En nadat hij woest het gelaat van haar had afgewend, sprak hij op snijdenden toon, die haar door de ziel scheen te gaan. „Veracht je jc vaders betrekking ook, mijn jongen?" Toen Gjert daarop in zijn ijver voort- rammelde. „Frcderick Beek wordt „cadet," werkten zijn woorden niets anders uit dan dat Salvé riep: „Kom hier Gjert!" en hij kreeg een draai om zijn ooren, die hem waggelend tegen de tafel deed tuimelen. Een tweede was bijna gevolgd toen zijn vader bij toe val naar zijn vrouw keek. Zij was een paar stappen vooruitgesprongen, als wilde zij Gjert van hem verwijderen en stond uu voor hem met vuurrood gelaat en flikke rende oogen en met een houding, die in elk geval zijn opgeheven hand deed dalen. Toen keerde zij zich plotseling om en ging naar de keuken. (Wordt vervolgd.) ankerd en die de hulp eener sleep boot inriepen om naar binnengesleept te worden, werden teleurgesteld. Door den oostelijken wind en eenigdryfys ter reede was binnenzeilen niet mo- gelyk en sommigen losten hun visch te Huisduinen, anderen gingen voor den wind naar Ymuiden. De teleur stelling was groot, doordat vorige winters niet alleen drie sleepbooten, waaronder de algemeen bekende ys- breker Archimedes", hier gestatio neerd waren, en thans slechts een r a d e r b o o t, die bij de geringste averij, door een enkel op stroom drij vende schots ijs, de geheele communi catie afsnijdt. Wenschelyk ware het dat de Kamer van Koophandel alhier de Regeering eens opmerkzaam maakte op het gebrek aan hulpmiddelen voor deze wereldkundige haven, eu haar verzocht om een rijksstoomschip voor den handel beschikbaar te stellen. Het is in den laatsten tijd meer malen gebeurd, dat de havenlichten op het wierhoofd niet brandden. Zoo ook jl. Woensdagavond. De toen nog buiten zijnde visschersvloot ondervond hierdoor zeer veel ongerief. Volgens hier ontvangen bericht is hedenmorgen brand ontstaan in het station van den Oosterspoorweg te Amsterdam. Het geheele gebouw is verbrand. De schade moet enorm zijn, wegens de groote massa koop mansgoederen, in het gebouw aan wezig. Men spreekt reeds van bijna 1 millioen. Het st. Prinses Amalia, passeerde gisteren Dungeness en is heden te IJmuiden binnengekomen. De mailboot» Prinses Elisabeth," heeft nabij Sheerness een Engelscg vaartuig in den grond geloopen. Volgens bij de reederij ont vangen bericht uit Noorwegen is de stoomboot »Anna". kapt. C, v. d. Windt, 11. Zondag nacht bij Alvoe, vijf mijlen benoorden Bergen, gestrand en gezonken. Het schip is totaal verloren, terwijl de eertse stuurman de matroos J. De Leeuw benevens drie passagiers verdronken. De overige bemanning is gered en in Bergen aangekomen. Men schreeuwt te Amsterdam moord en brand om een ramschip, om de vaart naar IJmuiden open te breken. Alweder heeft men zich tot de regeering gewend, om spoedige beslissing op het ingediende adres. Een 200-tal personen zou heden beginnen om het bassin waar de Suezbooten liggen open te zagen, terwyl gisteren op het IJ reeds een ploeg van 80 man bezig was. Te Rottevalle zyn Woensdag ochtend door den veldwachter een vader en dochter in hunne woning vermoord gevonden. Bij gunstig ijsweder zal een gehouden worden op het Heldersch Ka naal, tusschen de Post- en Molenbrug, des morgens ten 10 uur. Personen boven de 18 jaren, indeze gemeente verblijf houdende, kunnen aan den Wedstrjjd deel nemen. Zich aan te melden in het Café 'T CEN TRUM, op Zondag a.s., tusschen 12 en 1 uur. Ingang Vlamingstraat. HET BESTUUR. Van 16 tot 19 Dec. 1879. ONDERTROUWD: W. Baas, timmerman en J. Groot. P. de Beer, schoenmaker en E. Messcher. J. Kaptein, vletterman en A. Selderbeek. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. C. Meijergeb.Bouwer, D. A. Schong gcb. Genet, D. A. van Duure geb. Knip, D. M. Heijlman geb. Everhard, D. J. Alexander geb. Bomhoff, Z. H. A. Klint geb. Brijce, D. OVERLEDENJ. Leeuweus geb. van Oostveen, 60 j. J. M. C. E. Willems, 3 m. C. Giltjes, 6 m. A. Haun, 3 w. Een levenloos aangegeven. Dinsdag 23 Dec. 1879,8 nnr 's avonds, te geven door het VAN HET Stafmnzickkorps der Kon. N. Marine. Kapelmeester A. BERNHARDT. H.H. Contribuanten en Inteekenaren vrij Entrée. Entree voor een Heer f 0.49. eene Dame 0.25. te geven door het van het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, onder directie vaa den Kapelmeester A. BEU.M1AKDT, Aanvang 's avonds 8 uur. te geven door de CHRISTELIJKE ZANGVEREENI6IN6 ten voordeele van de armen der Hervormde Gemeente te Helder, op VRIJDAG 26 DECEMBER 1879, (2e Kerstdag) des avonds ten 7 uur, in de WESTERKERK. PROGRAMMA'S, tevens strekkende tot bewjjs van toegang, zijn van af Maandag a. s. verkrijgbaar bij de H.H. RINNER, STADERMANN, BERK HOUT Co., P. DUINKER, Siga renhandelaar, Spoorstraat, en bjj den Koster K. BRANDS. Ondertrouwd J. P. KRAAK, 1" Luit. der Infanterie EN A. E. T. SCHüTZ. Heider, ig December 1879. Amsterdam, Ondertrouwd J. BREEBAART JR. en A. KIKKERT. Helder, 19 December, 1879. Eenige en algemeene plaatseljjke kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 2