Markt-Berichten. GEZEGEND. Woensdag zjjn te Antwerpen, aan boord van het stoomschip Baron Osy, proeven genomen met een nieuw model vuurpijlen, welke voor in nood verkeerende schepen moeten dienen. De toestel wordt als hoogst eenvoudig beschrevenbjj het opgaan van de pijl heeft een ontploffing plaats, ter wijl ter hoogte van omstreeks 300 voet de pgl uiteenbarst en een zwerm schitterende sterren uitstort, welke de zee op een omtrek van een rajjl verlichten. Deze uitbarsting gaat met een knal gepaard, zoo sterk als 't schot van een 7 cm.-kanon. De toestel is vervaardigd door de »Cotton Powder Couipany" te Faversham en voldeed, volgens den Précurseur, uitstekend. Onder verschillende in beslag genomen voorwerpen die onlangs door het gemeentebestuur van Genève in publieke veilig werden gebracht bevonden zich ook.... inbrekerswerk- tuigeu en vormen tot het gieten van valeche munten. Daardoor wordt het. den heeren misdadigers toch wel wat al te gemakkelijk maakt. De gebouwen der gasfabriek te Gothenburg zijn door een ontploffing gedeeltelijk vernield. Een spoorwegongeluk van zeld- zamen aard heeft den 9n dezer op de Pruisische Oostbaan plaats gehad. Onder het rijden sprong de ketel van de locomotief. De machinist werd gedood en de stoker hevig gekwetst en gebrand. Het zal bezwaarlijk zjjn uit te makeu, of men te hard heeft gestookt, of men de veiligheidsklep te sterk belast heeft, dan wel of de ketel een zwakke plaats had. Bij Platt's bridge, op den Lan- cashire en Yorkshire spoorweg, heeft Donderdagavond een vreeseljjk on geluk plaatsgehad. Een van Liverpool komende sneltrein is in botsing gekomen met een passagierstreiu, die door verkeerden wisselstand op het zelfde spoor was geraakt. De schok was ontzettend. Verscheidene waggons werden verbrijzeld, de machinist, de stoker en de conducteur van den trein uit Liverpool, alsmede drie passagiers kwameu om 't leven, terwijl 30 passagiers meer of minder zwaar gekwetst werden. Vier daarvan zjjn reeds aan hun wonden overleden. Te Kösen is een oude vrouw overleden, die schijnbaar in zeer be krompen omstandigheden verkeerde, maar in wier kleederen men, na haar dood, 132.000 mark (f 80.000) in goud en bankpapier vond. De vrouw had, voor zoover men weet, geen bloedverwanten, en ondanks de op roepingen is tot nu toe geen erfgenaam komen opdagen, zoodat de niet ver werpelijke erfenis waarschjjnljjk den Staat ten deel zal vallen. De Peruanen wreken zich over hunne nederlagen op... deChiliaansche vrouwen te Lima en te Callao. Ver scheidene sleepte men naakt naar de markt, liet haar daar 't Peruaansche volkslied zingen en mishandelde ze. Nu heeft de Regeering de Chiliaan- sche vrouwen gelast Peru te ver laten. Daar verscheidene vreemdelin gen met vrouwen uit Chili getrouwd zjjn, hebben de kommandanten der vreemde schepen besloten maatregelen te nemen, zoodra dezen mochten ge molesteerd worden. Door den majoor van Ooien en den kapitein Maubeuge van het Bel gische leger is een affuit uitgedacht, waardoor op automatische wjjz»» de gewenschte verheffing aan een kanon wordt gegeven en het schietgat tevens op automatische wjjze gesloten wordt. Het is bestemd voor de kust- en ri vierverdediging. In dit geval name- ljjk zjjn de vjjandeljjke oorlogschepen in de meeste gevallen door het vaar water gedwongen een bepaalde vaar geul te volgen, zonder daarvan te kuunen afwijken. De bediening der batterjj aan den oever kan hierom voor ieder punt van den afteleggen weg nauwkeurig den afstand van het doel tot de batterij kennen. Daar deze dus voor iedere plaats in het vaarwater onveranderlijk bljjft en dus een bepaalde verheffing (elevatie) van den vuurmond vordert, zoo ontstaat hierdoor de mogelijkheid het affuit zoodanig in te richten, dat de gevor derde elevatie automatisch gegeven wordt. Men zegt, dat de Mormonen voornemens zijn naar Mexico te ver huizen. Een hunner apostelen is reeds daarheen vertrokken, om met de autoriteiten te onderhandelen. Reeds sedert vjjf jaar hebben hun zendelingen de noordeljjke staten van Mexico onderzocht en niet ver van de grenzen in Arizona eenige kolo niën gesticht. Drie jareu geleden bood een der grootste grondeigenaars van Sonora aan Brigham Young een uitgestrekt gebied te koop aan, maar de profeet vertrouwde de zaak niet. Ken zeldzaam ReclHsredlng. Hot Gerechtshof t« 's Graven hage nam Vrijdag kennis van een zeer zeldzaam voor komend geval. Er verscheen namelijk in de bank der beschuldigden een jeugdige vrouw van slechts 20 jaren, genaamd A. A. M. L., huisvrouw van W. A. K., laatst woncudc te Rotterdam, onder beschuldiging van valschhcid in een onderhandsch geschrift, door het namaken van geschrift en hand- tcekening en van het ondersteken van een kiud aan een vrouw die niet bevallen was. Voor dat tot de behandeling der zaak werd overgegaan, maakte de verdediger Mr. J. van Gigh melding van een exceptie van niet ontvankelijkheid van het Openb. Min. ten aanzien vau het laatste punt van be schuldiging de onderschuiving van een kind, welke exceptie hij bij de verdediging ten principale zonde adstruecren, waartegen de Procureur-Generaal zich niet verzette. Uit de acte van beschuldiging bleek en de besch. bekende, ouder het storten van tranen dat zij den 20 Juni 1878 was ge huwd met W. A. K., goud- en zilversmid te Rotterdammaar reeds spoedig met een „vriend" van baar man de echtelijke wo ning heeft verlaten en toen onderschei dene plaatsen in diens gezelschap heeft be zocht, o. a. Dordrecht, Breda en Tetcringen, in welke laatste plaats zij door haar ge leider hulpeloos achtergelaten werd. Den 25n Mei 1879 kwam zij in Rotterdam te rug, maar in plaats zich naar de echtelijke woning te begeven, nam zij haar intrek in de woning harer moeder, wat evenwel van korten duur was, daar de vrouw reeds na een paar dageu zich te 's Graveuhage op hield in een gezelschap, dat haar als gehuwde vronw volstrekt niet paste. Steeds peinzende om een gelegenheid te vinden zich weder met haar echtgenoot tc verzoenen, herin nerde zij zich, dat deze had gehoopt dat zijn echt met een kind zou gezegend zijn, cn twijfelde er dus niet aan of het voor wenden eener aanstaande bevalling zou tot bevrediging der wederzijdsche wenschen kunnen leiden. Wanneer haar man haar in den Haag bezocht, liet zij hem dus in den waan dat zij zich in een belangwekkende positie bevond, totdat de echtgenoot op ze keren ochtend te Rotterdam het volgend telegram ontving „Augusta bevallen, ferme dochter, alles wel, brief volgt, Augusta." Augusta, de besch. »1., had intusschen een gelegenheid gevonden om een pasgeboren kind als het hare aan den gelukkigen vader te Rotterdam in de armen to voeren. Als een dame gekleed, zich noemende Mevr B. geb. D., en wonende in de Alcxanderstraat no. 4 te 's Hage, had zij zich voorgedaan bij een vrouw, H. v. D. genaamd, die op het punt stond te bevallen, en in overleg met den aanstaande van die vrouw, den verversknecht B., onder voorgeven, dat zij in ongenoegen met haar echtgenoot leefde omdat haar zesjarigen echt tot nn toe kinderloos was geweest, die menscbon over gehaald haar het kind bij zijne geboorte af te staan tegen betaliug van f 50 in eens en gedurende 5 jaren f 15 'smaands; van dit laatste aanbod gaf zij zelfs eene schriftelijke verklaring, die zij met den door haar aan genomen naam onderteekende. In het bezit van het kind zijnde, wilde zij haar man een bewijs der echtheid van het kind toonen en zocht, om daartoe te komen, een vroedvrouw om te koopen, die van hare quasi-hevalling bij den burgerlijken stand aangifte zou doen; toen dit evenwel niet gelokte, nam zij den naam aan van A. M. V. geb. v. d. W. en gaf bij den ambtenaar van den burg. stand als ten haren huize te 's Hage in hare te genwoordigheid geboren aan Adriana Maria Eleouera Louisa, dochter van A. M. L cn W. A. K., de namen van haar en baren man. Met het bewijs dezer aangifte van geboorte en het op zoo zonderlinge wijze verkregen kind begaf zich de gelukkige moeder tot den niet minder gelukkigen vader, maar al zeer spoedig kwam het be drog aan het licht, werd de sluwe bedrieg ster gearresteerd en de Uaagsche rechtbank beschikte gunstig op een request van den bedrogen echtgenoot tot royeering der in schrijving in de registers van den burger lijken stand van het bewuste kind op zijn naam. Het Openb. Ministerie requireerde een vcroordeeling tot 3 jaren celstraf en twee boeten van f 50. De verdediger. Mr. van Gigh conclu deerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak op Donderdag aanstaande bepaald. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins Hendrik, 6 Deo. van Amsterdam vertrokken, is 17 Januari te Batavia aangekomen. Het stoomschip Voorwaarts is 17 Januari van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Amsterdam naar Batavia, is 15 Januari Roca gepaaseerd. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 17 Januari van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins Hendrik, 6 Dec. van Amsterdam vertrokken is 17 Jan. tc Batavia aangekomen. Alkmaar, 17 Jan. Aangevoerd 1 Koe f 170. 16 nucht. Kalveren f10 a 22, 804 Schapen f 12 a 18, 43 magere Varkens f 15 a 20, 42 Biggen f 8 a 12, 1 Bok f 5, Boter 92} a 100 et. per kop. Alkmaar, 19 Jan. Ter veemarkt werden verkocht 3 koeien tot f 200 a 220; 86 vette kalveren tot f 50 a 100; 147 schapen f 18 a 32; 90 varkens 44 a 58 ct. p. kilo. Hoor* 15 Jan. Kleine Kaas f80. Com missie f28. Middelbare f31, aangevoerd 5 st. wegende 1398 kilo. Visscherij-Be richten. Gisteren kwamen binnen vijf sloepen, als: Schipper J. v. d. Hoeven met 2200 schclv. a f 27.por honderd; 10 kabelj. a f 1.per st.; 3 ben vleet en 1 punt rog. Schipper P. v. d. Hoeven met 16Ó0 schelv. a f28.50 per honderd, 5 kabelj., 1 hen vleet en 2 punt rog toe. Schipper D. v. Eek met 6200 schelv., a f23.15 kabelj. a fl.3 bon vleet a f2.—. Schipper J. v. Nieuwcndijk met 3600 schelv. a f 24.per honderd, 4 kabelj, en 1} ben vleet toe. Schipper J. Langbroek met 2850 schelv. a f22.50 per honderd, 6 kabelj. cn 1 ben vleet toe. De Urkervloot is niet in zee geweest. Over 't algemeen wordt er zeer weinig kabeljauw gevangen. Een schepsel, dat nooit iets vergeet, Wiens dak zelfs nooit eens lekt, Wien men figuurlijk evenmin Als werklijk, kiezen trekt; Een wezen, dat geen beeren vreest, Wien 't lot slechts rozen baart, Dat al zijn wenschen ziet vcrvnld, Heeft zegen op deez' aard. Hij, die een vrouw heeft die nooit krabt Én nimmer tegeupraat, Voor wien dos middags op den disch Steeds lekker eten staat; Wiens schoorsteen trekt, wiens kroost nooit (schreeuwt. Wien nimmer geld ontbreekt, Moet wel ondankbaar zijn, als hij Niet van zijn zegen spreekt. Een vrouw, wier man nooit mort of bromt, Nooit 's avonds laat bezwaard Uit bierknijp keert of sociëteit, Ontving veel heil op aard. Een vrouw, die zich met weinig kleedt, Met weinig geld den disch Heel smaak lijk maakt; erkenne 't ook Dat zij gezegend is. Ecu vrouw of man of maagd of knaap, Een grijze of zuigeling, Die steeds den glimlach van het lot En nooit ccn grijns ontving, Die nooit het land nog heeft gehad, Nooit ziekte smart of pijn. Moet wel een, 'k weet geen beter woord Gezegend wonder zijn. Een menschlijk wezen dat altijd Kan doen wat hij verlangt, Dat, voor het zelfs nog wenschen kan, Wat hij begeert ontvangt; Die geen seconde beeft gekend Van lijden of verdriet, Kan nooit een mensch zijn, zulk een mensch Vindt men ter wereld niet. Heldersche Moppen. Uit Schiller's jeugd. Schiller leerde harpspelen in zijn jeugd, maar maakte in die edele kunst geen zeer snelle vorderingen. Een huisvriend van zijn vader, die den, misschien wat neuswijzen, knaap niet gaarne lijden mocht en wien bovendien zijn eeuwig getokkel verveelde, voegde hem daarom eens toe: „Wel Frits ge speelt waarlijk als koning David, alleen maar niet zoo mooi Waarop de kleine Schiller onmiddellijk hervatte: „En u praat zoo waar als koning Salomo, alleen maar niet zoo verstaudig." Practisch. Een paar vrienden hadden het over het meisje van een derde, dat door den een he melhoog ward verheven. „Hoe kunt ge toch zoo spreken stoof de ander op. „Je weet even goed als ik, dat het een tang is „Welnu," was het bedaarde antwoord, „dan past zij immers juist perfect voor zijn huiselijken haard o— „Gemenod." Von Bismarck kwam eens te Kissingen zijn kleermaker tegen en vroeg hem, boe hij zich amuseerde. „Perfect, excellenx!" was het antwoord. „Jammer maar, dat hier zoo'n „gemengd" publiek is!" „Maar, mijn waarde!" hernam de Rijks kanselier, „wc kunnen immers toch ook niet allen kleermakers wezen Burgerlijke Stand Helder. Van 16 20 Jan. 1880. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: G. Bakker en E. M. Kerstens. BEVALLEN: M. Boon geb. Pauw Z. J. M. Helderman geb. Hoogen D. A. M. Kamp geb. Duijvetter D. J. C. Roerdomp geb. Hoek D. J. Klik geb. Quak D. G. Masseus geb. Petersc D. M. C. Schouten geb. Schmcddes D. OVERLEDEN: C. H. Mahieu, 2 m. N. J. Otten, 11 m. A. Adriaanse, 60 j. Vervolg- der Berichten. De opbrengst van de door diakenen der Herv. gemeente alhier hehouden jaarljjksche Wintercollecte voor de armen, bedraagt f615,28. Jl. Zaterdagavond hebben zich bij de Floralia-Commissie alhier, ruim 100 personen ter inschrijving voor 't bekomen van planten en bloemen aangemeld. De 2e en laatste zitting zal a. 8. Zaterdag plaats hebben. Er circuleert in de gemeente een lijst ter teekening voor 't lidmaatschap der Floraliu-Vereeniging (contributie f 1.per jaar.) Met het oog op de groote kosten, die de commissie heelt te maken, verdient het alleszins aanbeveling om met zulk een geringe contributie de /.aak te steunen. Daar voor ontvangt men ter bijwoning der tentoonstelling een famiüe-kaart. De Regeering heeft geantwoord op de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer omtrent de Staats - begrooting. Wanneer grondwetsherziezing nood zakelijk mocht blijken, zal zjj daarvoor niet terugdeinzen, nifiar zoo lang die niet noodzakelijk blijkt, mag zij de afdoening der vele groote belangen niet in gevaar brengen door de quaestie der grondwetsherziening daartusschen te werken. Een beroep op het Staatscrediet is vooreerst niet volstrekt noodzakelijk. Het voorstel tot heffing eener rente belasting zal eerlang worden aange boden. Niet geheel onmogelijk is het ook, dat spoedig aanvulling der rijksmiddelen nit Indische baten zal worden verkregen. De Regeering daukt voor den steun der Kamer in baar handelspolitiek. Den 24n dezer zal van Har derwijk naar Rotterdam, met bestem ming naar Java, een detachement supplitietroepen, sterk 60 man be nevens 3 onderofficieren, vertrekkeu, ten einde aldaar aan boord te gaan op het stoomschip Drenthe. Oude Schild, 19 Januari 1880, De ZeerEerw. heer H. P. Zeegers. pastoor alhierzal eerlang naar Wognum vertrekken. Zijne Parochi anen zullen met leedwezen den man zien heengaan, bjj hen allen zoo be mind. 't Zanggezelschap te Cockskorp zal, onder leiding vandeu heer Weurdinge4 op Vrijdag a. 8. een uitvoering geven aan den Burg alhier. De zangnum mers worden afgewisseid door voor drachten van den heer Pieterse, wiens schoon talent op Texel te gunstig be kend is, dan dat wjj 't behoeven aan te bevelen. Wie das dien avond iets schoons hooren wil en tevens een goed doel ondersteunen, raden wjj aan van de gelegenheid gebruik te maken en zich voor 50 Cents entree te ver schaffen. De opbrengst komt geheel ten voordeele der spjjskokerjj voor beboeftigen te De Cocksdorp. Tengevolge 't vele oude en nieuwe drjjfjjs, hetwelk zich weer nabjj de kust en in de haven bevindt, wordt de mossel- en garnalenvisscherg op nieuw belemmerd. Tegen F. Holkema, effecten- bandelaar te Joure, beschuldigd van tal van bedriegeljjke handelingen, is door het gerechtshof te Leeuwarden een tuchthuisstraf van 8 jaren geeischt. Voor de werklieden der ver brande suikerraffiuaderjj te Amster dam is weder ongeveer f 10.000 aan giften ontvangen, waaronder een gift van 5000 van raffinadeura te Amster dam en Rotterdam. Jl. Donderdagavond werd door den sneltrein van Maastricht naar Aken de wachter G. L. overreden. De man bleef op de plaats dood. Volgens een particulier bericht uit Curacao, loopt aldaar het gerucht, dat de president der Venezuelaanscbe republiek, Guzman Blanco, plannen zou beramen, om desnoods door een coup de main het eiland te bemach tigen. Men kan zich echter niet voorstelleu, dat Venezuela werkeljjk zoo iets zou wagen. Aan de Elfhuizen, te Dordrecht, werd Zaterdag jl. uit eeu bijt het geheel naakte lgkje van een pasge boren kind, van het vrouwelijk ge slacht, gevischt. Uit een voorloopig ingesteld onderzoek is gebleken, dat het kindje ongeveer 2 dagen oud kan zjjn en slechts korten tjjd in het water moet hebben gelegen. In verband met het vinden van dit lijkje is Zondagavond door de politie aangehouden de 19 jarige dienstbode P. B. Bjj het verhoor heeft zjj bekend heimelijk bevallen te zjjn en daarna onmiddellijk het kind te water geworpen te hebben. Zjj is ter beschikking vau de justitie gesteld. Aan de Aruhemsche politie is het gelukt deu dief van het varken op te sporen, en wel doordien deze niet had gezien dat het beest een ietwat korteren staart had dan een auder varken. Geslacht en wel word het bjj een der voornaamste spek slagers hangende aan den haak ge vonden, terwjjl de slager zelf druk bezig was daarvan aan de klanten te verkoopen. De zoon, die den diefstal begaan had, door het van de markt onge merkt uaar huis te drijven, is aan de justitie overgeleverd, terwijl de vader, wegens zijn hoogen leeftjjd, voorloopig op vrjje voeten is gesteld. Zaterdagavond is een hakkers weduwe uit Beverwijk, die met hare kinderen ijverig werkt om den kost te verdienen, het slachtoffer geworden van een snooden oplichter. Een man die de kleeding en het voorkomen had van een polderwerker, kwam bjj haar in deu winkel en vroeg: een briefje van f 100 te wisselen, waar mede hjj zjjn volk op de hei moest betalen. De weduwe voldeed aan zjjn verzoek. Een oogenblik later ont dekte de dochter, dat ze een bon voor 100 sigaren had ingewisseld. De man was intusschen verdwenen en, voor zooverre bekend is, zjjn de nasporingen vruchteloos. Bg Katwijk is Zaterdag een groot wrak aangedreven, geladen met petroleumvan een scheepsnaam was niets te ontdekken. Zaterdagavond omstreeks 10 ure, werd de vrouw van den heer J. W. te Veenendaal, even buiten de kom der gemeente terwjjl zjj zich met een brandende petroleum lamp nit hare woonkamer naar een ander vertrek begaf, naar zjj zegt door een haar onbekend persoon, welke aldaar was binnengedrongen, de lamp uit hare hauden geslagen, waarop die persoon onmiddellijk is gevlucht. Door het vallen der lamp geraakte het behangsel van het aldaar staande ledikant en eenige andere voorwerpen in brand, hetwelk in het dorp ook nog het geroep van brand ten gevolge had, doch welke door de aanstonds toegesnelde hulp spoedig werd gebluscht. Volgens hare mede- deeling bleek daarop dat nit de kast, welke gesloten was geweest en toen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2