'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEOIEP EN TEXEL 727. Arhtste Jaargang. Hinsriag 3 Februari 18NÖ. itoonnement par 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. S franco per post Afzonderlijke nummers 75 2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. li BUK HOUT Co. te Helder. Bureaus: SPOORSTRAAT en 7JTDSTR AAT Ui t»e vers Advertentlén van 1 tot 5 rebels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VHI.I IJAGSMOUGENS vóór 10 uur attn de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Februari 1880. Blijkens een bjj het Dep. van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomsehip Atjeh, onder bevel van deo kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, adjudant des koniugs in buitengewonen dienst, den 28n dezer te Kaapstad aangekomen. Aan boord was alles wel. Het Ned. schip Söderham, kapt. Maas, van hier naar Fensacola aan gekomen, is bljjkens ontvangen tele gram lek en moet repareeren. De staatscourant bevat het volgend telegram uit Atjeh: Blijkens een bjj het depart. van koloniën ontvangen telegram van den gouv. generaal van Ned. Indie van 29 dezer, heeft zich in Atjeh het voormalig sagihoofd der XXV Moekim (Toekoe Nja Abbas Sjja Oelama) aan het Nederlandsch gezag ouder worpen en heeft de radja van Sarna- langan met vele voorname hoofden uit dat landschap een bezoek afge legd te Kotta Radja. Onafzienbare ijsmassa's worden met ieder ebgetij naar de Texelsche kust gevoerd. Prachtig is het schouw spel op die ronddrijvende ijsklompen, terwijl ze nu eens het lichtere ijs vermorselen, dan weer heuvelen vor men, om deze een oogenblik later weer omver te smijten. Talrjjke troepen wilde zwanen en andere watervogels bewegen zich tusschen al dat ijs en doen hun best, om buiten het bereik van loerende jagers te blijven. Minder aangenaam is het dat door al dat jjs de gemeenschap met den vasten wal weer veel ver traging ondervindt en sedert de laatste dagen alleen per postvlet kon geschieden. Dat de bemanning van dat huikje wel voor haar taak be rekend is, moge daaruit bljjken. dat zjj in December 11. 22 dagen achter een over en weer ging, iets wat sedert 1844 's winters niet was gebeurd. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald: lo. dat de jacht op eenden zal worden ge sloten met 1 Maart e.k., na welken tjjd ook het kooien niet meer zal mogen worden uitgeoefend, zullende de kooi-eenden opgesloten of gehokt moeten fcjjn tot 1 Mei e. k.; 2o. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten met 10 April e. k.; 3o. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli e. k.; 4o. dat de visscherij, met uitzondering van die met na)- korveu, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine viscbjes te vangen voor de aaldobbers, en van die op suoek in de gemeente Texel zal zijn ge sloten van 1 April tot 1 Juni e. k.; 5o. dat, ook zoolang de visschery geopend zal zjju, die in den alge- meenen boezem van het hoogheem raadschap Waterland en in de wateren van de polders Westzaan en het Grootslag in dier voege zal beperkt zyn, dat aldaar niet mag wordeu gevischt met zegens in wateren, welke geene doorgaande breedte hebben van minstens 15 meter, gemeten op de oppervlakte van het water. Op de jaarljjksche vergadering der Texelsche vischschuitenreederij is gebleken, dat het afgeloopen jaar voor de biunenvisscherij zoo ongunstig was, als geen jaar te voren sedert het bestaan van genoemde reederg. Het afgeloopen boekjaar sloot met een nadeelig saldo. De ram monitors Haai en Panter hebben bevel ontvangen zich naar Dordrecht te begeven, om hulp te verleenen bjj de opruiming van ys op de rivieren. De heer J. G. Jager geeft in het Zondagsblad van het Nienws van den Dag'in bedenking op de eerst volgende algemeene vergadering der Atnsterdamsche Kanaalmaatschappij het volgende besluit te nemen, ten einde tot een schikking met de Regee ring te komen: 1°. aan de Regeering voor te stellen den fatalen termjjn op het vervallen der concessie, laatstelijk by de wet bepaald op 1 Mei, eenige maanden te verlengen. 2° aan de aanbieding om de be zittingen der kanaalmaatschappij over te dragen tegen de door de regeering aangebodeD uitkeering, te verbinden de voorwaarde, dat de Staat tegen over de gemeente Amsterdam en de prov. N.-Holland de verplichting op zich neme nimmer te heffen kanaal-, sluis- of havengeldeu, waartegen de kanaalmaatschappij tegen een som, in totaal niet te boven gaande een kapitauiswaarde van twee uiillioen, zich, het liefst door een welwillende tnsschenkomst der Hooge Regeeriug, zal trachten te verstaan met het ge meentebestuur van Amsterdam en de Provinciale Staten van Noord Holland. Zoodoende zal worden verkregen: dat de staat in 't bezit komt der kanaal- en havenwerken dat de aandeelhouders dan prjjs be komen, door de directie voorgesteld dat Amsterdam en Noord-Holland de vrjje vaart zich verzekeren en dat die vrije vaart volgens de oorspronkelijke bestemming van het Noordzeekanaal zelf een feit wordt. Kapt. Gray, Vrijdag te IJmuiden aangekomen met de Engelsche smak The Darnet, rapporteert op ongeveer 20 Eng. uiijleu, uit den wal ter hoogte van Egmond te hebben ge passeerd de rechtopstaande uit de zee duikende tuigaadje van (vermoe delijk) een barkschip, waarschijulyk nog in den romp van een gezonkeD bevestigdin den loop van dien dag en in den omtrek zag hjj honderde vaten petrolenm drijvende. Op den 28 dezer zyn door een Scbeveningschen visscher voor Eg- mond, eenige uren van den wal, uit zee opgevischt 115 vaten petroleum, gemerkt: Standard Imperator." Het opgevischte is by de strandvonderij aangebracht en door haar geborgen Als een bijzonderheid, die slechts enkele malen in een menschenleven voorvalt, kan worden medegedeeld, dat de Zuiderzee, die by volmaakte windstilte is dichtgevroren, achter den Wierdyk tot deu Vuurtoren aan de Ven een spiegelgladde ijsbaan vertoont, die door houderden schaat senrijders wordt bereden. Te Sloten (N.-H.) is een bejaard man van honger en gebrek omge komen, ofschoon men by zjju dood in zjju hut eenige duizende turven en een groote hoeveelheid brandhout vond, welken voorraad hij te gierig was geweest om aau te sproken. Hy stond dan ook voor een vrek bekend en laat oen aardig sommetje achter. Douderdag stoomde een sleep boot met lading met behulp van deu ijsbreker door den dichtgevroren geul naar de Rietlanden te Amsterdam. De ysbrekor werkte uitstekend. Er is groote vertraging in aankomst der goederen in de Kietlaodeu. In een kelder op den hoek van Zwanenburgwal en Raamgracht te Amsterdam is Vrijdagmorgen een 96- jarige vrouw die daar alleen woonde, verbrand gevonden. De arme' die een neringje deed in fruit, was met een warme stoof onder haar voeten in slaap gevallen. De stoof geraakte brand en er was verder niet veel noodig om de byna honderdjarige het leven te doen verliezen. Toen de rook naar buiten sloeg en voorbij gangers binnentraden, was 't te laat. Het getal oud-st'ryders by Waterloo is weder verminderd. Te Leeuwarden is in het St. Anthony- Gasthuis zekere v. d. Werft, over leden in dt-n ouderdom vau 92 jaren, die tjjdens dieu slag onderoffiier was. JDe nestor der Nederlatidsche tooueelspelers, de heer I. J. Stoete, gaf Vrydagavv nd te Groningen zyne 62-jarige benefice-voorstelling." Een man op 76-jarigen leeftijd, aan deu rand des grats, zooals hij zelf zeide, over wiens hoofd reeds zoo vele stormen zjju heengegaan, verdient waarlyk bewondering voor de wyze waarop hy Vrydag nog zyne rol vervulde. Zjjue stem is nog altyd duidelijk en, hoewel de ouderdom zyn rug eeuigszins heeft gekromd, zyu zyne bewegingen nog altyd vlug. Luide werd hij dan ook telkens in »de Armen van Parjjs" toegejuicht en niet het minst toen hem, tusschen het 5e en 6e tafereel, door den heer G. van der Mejj, namens de overige acteurs en actrices een geschenk in zilver en een lauwerkrans werd aan geboden. Eeu Rotterdamsche banketbak ker heeft iemand, die bestellingen poëzie uitvoert, de levering opgedra gen van 100 versjes, waarvan Kerdjjk eu Pincoffs het ontwerp moet uit maken. Deze versjes zyn voor de ulevellen bestemd. Vrijdagmorgen is te Amersfoort een oppassend ougehuwd mau, R. A, van 60jarigen leeft jjd, doodgevroren gevonden in bet plantsoen aan de Kouingspoort, naby zyne woning, waarnit hy zich verwyderd had, ver moedelijk om wat frissche lucht te scheppen. De man was ongesteld, in het bezit van ongeveer f 15 eu zou juist '8 morgens in het ziekenhuis opgenomen worden. Te Akkrum had gisteren weder een hardrydery van mannen plaats. 74 rjjders, de keur vau Frieslands overwinnaars iu menigen strjjd, als O. v. d. Berg, v. d. Zee, Postma, J De Vries, Punter, Casteleiu, Bottema, Duker en meer, namen er aan deel. Prjjs en premie, ten bedrage van f 100, werden door de beide eerst genoemden behaald. De nestor onzer schaatsenrijders, de welbekende heer M. Buiskool vau Beerta, die Zondag zijn 93sten ver jaardag vierde, heeft Vrijdagmiddag j nog een reisje op schaatsen gemaakt van Beerta naar Oude Pekela en terug. De tocht had den krassen ouden man volstrekt niet vermoeid. De afstand van Beerta tot Oude Pekela is laugs het kauaal ongeveer 31/» uur. De twee bekende friesche hard rijders Okke vau den Berg en Marten Castelyn zyn uitgenoodigd om te Londen te komen hardyden. JDoor het breken van de spil van een hyschtoestel geraakten Vrij dagmiddag te Zwartsluis twee per sonen onder den neervalleudeu drie spong de een werd met een bloedend hoofd voor dood weggedragende ander, zwaar gekneusd aan djj en arm, geeft nog hoop op herstel. De roman van eeu schippers knecht. Hy werd verdronken ge vonden in een vaart naby Berlicum in Friesland, 't Schjjnt dat hy een meisje had gehad, dat Jikke heette. In zyn koperen tabaksdoos was dan ook gekrast: >0 Jikke, te water, Jikke vaarwel !n Blijkens mededeeling van Zr. Ms. minister-resident te Stockholm, heeft de Zweedsche regeering, naar aanleiding der opheffing hier te lande van het verbod van invoer van aard appelen uit Noord-Amerika, bepaald, dat de iuvoer vau dat artikel uit Nederland tot nuder verboden zal zyn, terwyl aardappelen, welke als proviaud van schepen uit Nederland wordeu medegenomen, onderworpen zullen zijn aan de bepalingen der Zweedscho verordering van 29 Sep tember 1876. Bljjkens de sWestfal. Merkur" is de smokkelaiy uit Nederland zoo danig toegenomen, dat er uit Munster een afdeeling militairen ter sulveil- lance naar de Nederlandsche grenzen is gezonden. Een Londensche dame, die on langs overleden is, heeft een gedeelte van haar aauzienlyk vermogen aan haar honden en vogels vermaakt. Zy uoemt de dieren in haar testament allen by bun naam, en heefteender houden *»eu jaarljjksch inkomen van f 250, en ieder der vogels een van f125 verzekerd. Daar kunnen zy vrjj royaal van leven. Londen 29 Januari. Kapt. Ckarm, gezagvoerder vau het schip Sardiniau, vau Calcutta naar Duin kerken, rapporteert in den nacht van den 27u December ten 1 uur, op 18° N.Br. eu 35° WL een schip aangetroffen te hebben dat noodseinen op had. Des ochtends ging hij aan boord vau het om assistentie seinende schiphetwelk bleek te zijn de Standard Bearer, kapt. Davies, van Talcahuano naar Queeusstowu be stemd. Kapt. Davies berichtte dat hy op Kerstdag den stuurman door een pistoolschot zwaar had gekwetst en de hofmeester (een neger) door een schot had gedood en dewijl hy be vreesd was om op zyn eigen "schip te bljjven verzocht hy kapt. Charm om op de Sardiniau als passagier over te mogen gaau en tevens om den ópper-stuurman van de Sardiniau het bevel over zyn schip op te dragen, hetgeen gebeurde. De Standard Bearer arriveerde onder het bevel van den (opperstuurman Smith, den 27u Jan. te Queenstown. Een landbouwer, wieus koper rood gezicht zyne voorliefde voor verwarmende dranken verraadde, ging in een Berljjnsch theater. Aan den ingang vroeg hem de man, die de toegangsbiljetten afnam en tevens tooueelkykers verhuurt: »Wilt gjj ook een glos?" Dank u," zei de landelijke onschuld >Ik drink uit de flesch." IHet Wiener Tageblatt vermeldt als gerucht, dat in de Kaukasische watereu een oorlogsschip met een be manning van 2000 rekruten geheel te gronde zou zyn gegaan, zonder dat iemand van de bemanning of van de rekruten zich konden redden. In een hótel te Beziers logeerde drie dagen lang een schynbaar zeer voorname dame. Zy had een meid en een knecht in dienst genomen en maakte groote verteringen. Maar in den avond van derden dag was de dame plotseling verdwenen. Zjj had zich aan haar beddelakens uit een venster neergelaten, alles meegenomen wat in haar fraai gemeubelde ver trekken van haar gading was, alsmede een gouden ring en 20 fr. van haar dienstbode. Om door haar meid en knecht niet in haar diefstal gestoord te worden, had zy hen op warmen wyn getrakteerd, en daarin waar- schynlyk een dosis laudanum gedaan. De politie doet onderzoek maar heeft de sluwe dievegge nog niet kunnen vinden. Eeu oud heer, blykbaar een oud-gediende, zat dezer dagen ge- ruimen tjjd in de Rousseau-eilanden te Berlyn te genieten bjj 't gewoel op de schoone jjsbanen. Toen by, jop zyn stok leunende, huiswaarts ging, struikelde hy en bezeerde zich zoo hevig, dat hij zyn weg niet scheen te kunnen vervolgen. Een jong officier snelde hem te gemoet en bood hem zyn geleide aan erken telijk aanvaardde de oude snorbaard zyn hulp en wyl hij niet zonder steun kon loopen, vatte zyn hulp vaardige vriend hem stevig onder den arm en bracht hem stapje voor stapje naar de Berlyn-Charlotten- burger ('bauasée, waar hg wachtte tot er een tram aankwam en hy den oude zelf daarin kon brengen. Met tranen in de oogen drukte de oude heer zyn redder de hand en vroeg hem zyu naamHet was prins Wilhelm, de oudste zoon van den Kroonprinsvermoedelyk eenmaal keizer Wilhelm III. Dondermorgen heeft in de mjjn Meissen bjj Minden een ontploffiing vau myogas plaats gehad. Al die arbeiders die er werkten zyn gekwetet of gedood, 's Middags had men 10 dooden en 9 gekwetsten bovenge bracht er zjjn waarschynljjk nog 5 dooden in de injjn. Te Napels zyn twee A merikanen in hechtenis genomen, die te Brussel een Russisch zee-offiier voor 83.000 fr. bestolen hadden. De Belgische Regeering had voor hunne gevangeneming een premie van 10.000 fr. uitgeloofd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1