'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL Mo. 733. Dinsdag 24 Februari 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BE1ÏKHOUT Co. te Helder. Hurmut SPOORSTRAAT en Zl'IDSTKAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAG8.MOKGENS vóór 10 uur naa de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDEEt, 24 Februari 1880. Het Vad. verneemt, dat de Minis ter van oorlog voornemens is liet aan tal militaire afdeelingen, dat thans vjjf bedraagt, terng te brengen tot op drie. De 4e afdeeling, standplaats Rotterdam, alsmede de 5e, standplaats Helder, zouden namelijk worden op geheven. Te Rotterdamwaar de plaats van afdeelingskommandant vacant is, wordt deze betrekking niet weder vervuld, terwijl de kommandant te Helder, de kolonel der genie J. E. Van Hanswjjk, zou worden over geplaatst naar Utrecht, waar eveneens een vacature bestaat. Den 28n Febr. a. s. zal te Amsterdam overgaan aan boord van het stoomschip Madura, een afdeeling aanvullingstroeppen60 korporaals en manschappen, beuevens 3 onder officieren, onder bevel van den lu luit. der inf. van het O.-I. leger H- J. G. W. Benschop. Te Oud-Alblas, Zuid-Holland, is een kalf geboren met de huid van een visch, de staart van een varken, vier groote tanden, een tong, die uit den bek hangt en ooren als geen ander schepsel heeft. Een schoenmaker te Amsterdam, die zich niet langer by zijn leest wenschte te honden, heeft zich op het maken van valsche munt toege legd, terwyl zyne vrouw zich belastte met het inwisselen dezer muntstukjes. Sedert eenigen tyd begon men kwaad vermoeden tegen haar te koesteren, en terwyl zy bezig was eenige valsche dubbeltjes uit te geven, werd een politieagent gewaarschuwd, die haar arresteerde. De commissaris van politie mr. Zur Mühlen heeft vervolgens Vrydag in de woning van den schoenmaker eon onderzoek doen instellen, waar door ook werkelyk voorwerpen ge vonden werden, die de sporen droegen tot bet namaken van muntstukken gebezigd te zyn. De arrestatie van den man was daarvan het gevolg. Het verhaal van een gevangen fenomen Groningsch kruidenier, dat ezer dagen de ronde deed, bljjkt geheel en al onwaar te zyn. De bladen die er het eerst melding van maakten, schijnen door een afgunstige op den bloeienden toestand van de bedoelde kruidenierszaak beetgenomen te zyn. Zaterdag had er in het naburige dorp Meerssen, naby Maastricht, een ontzettende doodslag plaats. In een slecht befaamde uitspanningbij zekeren Plnijmackersin de »3 Pistolen," het gewone logies voof reizende ketellappers en bedelaars stapten drie ambulante mandenmakers uit Glad back af, twee mannen en en een jongen. In dat verdacht logemeukje ia een twist ontstaanwaarin de twee oudere "Duitachere betrokken waren. In een oogenblik lag de oudste der vreemde- lingea met een verpletterd hoofd op de» vloer; hy was terstoud dood. Deze vreeselyke scène had in de» vooravond, tusschen 4 en 6 ure, plaats. Het schijnt, dat de knuppel of knods, waarmede de doodslag is gepleegd, door den waard is binnengebracht. Of hij er ook den doodelyken slag mede heeft toegebrachtis is nog onzekerin ieder geval is hy door de te Meerssen gestationneerde maréchaussees,Zaterdagavond in arrest genomen en des nachts naar Maastricht gebracht. De landgenoot van den verslagene vertrok onmiddellijk met den jongen, maar werd te Weert (een gehucht onder Meerssen) achterhaald; hy lag in een soort reiswagen, die veelal dienst deed voor nachtlogies; hij heeft by zyne aanhouding den veldwachter boven het oog een beet gegevenook hy is naar Maastricht overgebracht. Nog twee arrestaties hadden er te Meerssen plaats. De justntie heeft Zondag daar ter plaatse een onderzoek gedaan. Het volgende treurige voorval heeft Woensdag 11. te Katlijk (Scho- terland) plaats gehad. Drie kinderen, twee jongens en een meisje, waren naar het bosch gegaan om brand hout te sprokkelen, toen een van hen, een jongen van 9 jaar, schert send te kennen gaf dat hy zich eens wilde ophangen. Hy nam het touw, dat meegenomen was om het hout bjjeen te binden, maakte het aan een boom vast, bevestigde het toen om den hals en liet zich toen hangen. Het schijnt dat hy dadelyk het bewustzjjn verloor, en de twee toeziende kleinen, zulks bemerkende, liepen haastig naar huis en deelden daar het voorgevallene mede. Oogen- blikkelyk snelde men naar de plaats terag en sneed het touw los, doch het was, helaas, te laatde voor een oogenblik nog zoo levenslustige knaap was reeds een lyk. Uit Brussel meldt men, dat aldaar Woensdag twee Nederlandsche werklieden door de werkstakers van de tabaksfabrieken mishandeld zyn. 's Avonds hadden onstuimige samen scholingen plaats, die de tusschen- komst van de gendarmes noodig maakten. Drie der belhamels zyn in hechtenis genomen. De Antwerpsche >Précnrseur" bericht, dat drie militairen, om zich te wreken over een ondergane straf, op 't punt waren het kruitmagazijn in het fort te Wilryck in de lucht te doen springen. Toevallig .werd dè misdaad juist nog tydig genoeg door een korporaal ontdekt. Te Nimes heeft een meisje van elf jaar terechtgestaan, beschuldigd achtereenvolgens 4 branden te hebben aangestoken. Zy is veroordeeld^ om 8 jaar in een huis van correctie; te worden opgesloten. Een dame te Parjjs had een goede dienstbode, niet een met ateedtche nukken, willen hebben en meende al heel goed geslaagd te zyn met een forsche achttienjarige boe rendeerndie byzonder kloek en sterk was. Ongelukkig was ze er styf hoofdig by en bleek ze volstrekt geen aanmerkingen te kunnen ver dragen. Eens toen mevrouw haar berispte over een klein .verzuim, en vooral over een neiging tot oneer lijkheid die zy by haar meende op te merken, werd de fandelyke schoone zoo woedend, dat zy op de dame toesnelde, haar op den grond wierp en haar de toag wilde uitrukken. Eensklaps echter bezon zy zioh en begon aanstalten te maken om haar meesteres, die zich wanhopig ver weerde, het venster uit te werpen. Gelukkig kwamen nog juist in tijds een paar der andere bewoners van het huis er op aan, en redden de dame uit de handen der razende keukenmeid, die in hechtenis werd genomen. De dame verkeert in een bedenkelykeu toestand. Donderdag is men er in geslaagd den zuidelij ksten boog van de Tay- brug aan den oever te brengen: maar het yzerwerk is zoo beschadigd door dynamietontploffingen, dat een onderzoek daarvan niet veel licht over de zaak zal verspreiden. Er is weer een lyk uit de rivier opgehaald, dat van een vrouw, een pachtorsdochter uit den omtrek van Dundee. Thans heeft men er in 't geheel 38 gevonden. Zooals we reeds met een enkel woord meldden, zijn 16 der roovers die den trein nit Andalusiê over vielen, in hechtenis genomen. Zy vormden echter geen bepaalde roover- bende, maar 't waren bewoners van verschillende dorpen, die vernomen hadden dat de trein een som van f 20,000 zou bevatten, en zich ver- eenigdeu om die te bemachtigen. Zy wisten niet, dat elke trein tegen woordig door soldaten wordt bewaakt. De vronw van een oud-mili tair te Berlyn heeft onlangs haar echtgenoot voor de zesde maal met tweelingen verblyd. In den nacht vau 14 op 15 dezer bemerkte een spoorwegwachter, even voordat de sneltrein van Home naar Gen na tusschen Spezia en Sarzana voorbjjging, dat er groote stokken yzer op de rails opgehoopt lagenblykbaar met het doel om den trein te laten ontsporen. Ter wyl de beambte zich haastte om de beletselen weg te ruimen, werden er in de naby beid door personen, die op den loer lagen, verscheidene geweer- echoten op hem gelost, welke slechts zijn hoed doorboorden en de lantaarn troffen, die hy in de hand droeg De moedige man ging voort met zyn werk, en daar de treiu reeds naderde, kozen de schurken het hazenpad. Welke verschrikkelijke gevolgen deze misdaad na zich gesleept zou hebben, indieu de spoorwegwachter niet tydig genoeg de stokken yzer op de spoorstaven weggeruimd hadkan men zich vooretellen, ais men nagaat dat de trein daar ter plaatse over een hoogte loopt van meer dan tien mtiter. By ontsporing zou de trein gewis in den afgrond gestort zyn. Meer dan honderd personen, die er tlcH in 'beVonden, hebben aan den moed van den spoorbeambte het bet houd van hun leven te danken. De misdaad is ongetwyfeld het werk van roovers, die dachten te kunnen plun deren. De politie doet ijverig onderzoek. Qrieksche roovers hebben den kolonel Synge en zyn vrouw by Sa- ionica opgelicht en vragen rantsoen voor hem. Een kanonneerboot .ié naar Salonica getohden om hem op te eischen. .-i- Niets moet zoo goed zyn onj brandende petroleum te blussobed als melk. By een brand, die onlangs te Iltnenau ontstond 'dotor" het om-i vallen van een petroleumlamp, heeft men er de proef van genomen, eu het middel bleek spoedig eu zeker te helpen. Omtrent de arrestatie van den jongen Rus, den vermoedelyken hoofd schuldige van liet spoorwegongeval met den keizerljjkeu trein by Moskau, in Jan. jl., die te Parjjs in handen der politie gevallen is, vinden wij nog de volgende bijzonderheden. De bedoelde persoon heeft nu een maand geleden Petersburg verlaten en kwam na een oponthoud van eenige dagen te Berlyn en te Frank fort in Parijs aan, waar de politie reeds op zyn komst door de Rus sische politie voorbereid was. De prefect der Parjjsche politie was op zijn hoede en 't duurde niet lang of men was den verdachte op het spoor. Vyf agenten plaatsten zich in de uabjjheid van de Champs-Elysées op post, waar zy eindelijk tegen den avond den vermoedelyken misdadiger uit een particuliere wouing zagen komen, vergezeld van vier zijner landslieden. De agenten schoten toe, maar de Russeu haalden oogenblikkelyk hunne revolvers voor den dag en bereidden zich voor tot een tegenstand. De agenten lidten zich echter niet ont moedigen, zy drongen op het vjjftal in eu weldra waren de Russen ont wapend na een zwygenden maar harduekkigen tegenstand. De jonge Rus, op wien men het gemout had, werd onmiddellijk met een rytuig naar de gevangenis ge bracht en is daar het voorwerp van een bjjzondere waakzaamheid. Hij is 28 jaren ond en heeft een Hink en krachtig voorkomen; een litteeken, blykbaar tengevolge van een sabel houw, ontsiert echter zyn voorhoofd en een gedeelte van zyn wang. DE MOORDAANSLAG te St. Petersburg. Nauwelyks behoeft gezegd te wor den, dat men geen buitenlandsche courant ter hand kan nemen, of men vindt er tal van telegrammen en beschouwingen in over de grnwelyke misdaad, waarvan een aantal soldaten en bedienden, in het keizerlyk paleis het slachtoffer werden. Maar wat men er zoo gaarne in zou willen vinden, dat de daders ontdekt zynj en de wyze, waarop zy hunue mis daad pleegden, door de politie aan 't licht is gebracht, te vergeels zoekt men er naar in de kolommen druks, welke over't voorval handelen. Daar entegen herhalingen van dezelfde byzouderheden tot in 't oneindigej en veeltyda lange verhalen van 't gebeurde ouder elkaar, waarvan dé détails onderling iu volkomen tegen spraak zyn, of voor een groot deel reeds weersproken zyn door hetgeen de Peterbnrgsche bladen, blykens de inmiddels ontvangen telegrammen, omtrent het voorval mededeelen. Een, duister punt o. a. ïs nqg dq wyze, waarop hetdyuamiet ontbrand is. Terwyl sommige berichten van het vinden der electriscbe leiding in •en der kelders van het paleis spreken, en de Parfösohe >Voltaire" zelfn van haren correéporodeni te Sfc. Petereburg verneemt, dat de geleidraad door de politie gevonden is loopende van het sousterrain, door de kelders en verder onder den grond tot een eind in de Millionaja Onlitsa (de straat der millionaire), waar zy zichtbaar afgesneden zon zyn, een verhaal overigens dat niet zeer waarechynlyk klinkt, wordt in het bericht van de »Golos" weder de eerste lezing bevestigd, dat in het sousterrain een werkplaats was die nog wel door schrijnwerkers bewoond werd, en deze werklieden van het ontsteken der dynamietlading verdacht worden. Ook aau de National-Zeituug wordt gemeld, dat kort vóór de ontploffing drie werklieden in het sousterrain werkzaam geweest zyn, en dat twee gearresteerd zijn, maar de derde ont vluchtte of onder het puin bedolven werd. Is deze lezing juist, dan geeft ze zeker geen hoog denkbeeld van de waakzaamheid der personen, die uiet de bewaking vau het paleis belast zyn, vooral niet daar in de tegen woordige omstandigheden de zorg voor de veiligheid van den Czaar een bnitengewoon scherp toezicht noodzakelijk maakt. Het waarschijn lijkste is 't dan ook wel, dat de mis dadigere zich van een helsche ma chine, in den trant van het uurwerk van den beruchten Thomas te Bremen, bedienden. In de Voltaire gaf onlangs >een Rus" een beschrijving van de voor zorgsmaatregelen, die sedert lang genomen werden om de veiligheid van den Czaar te verzekeren. Een tydlang droeg hy een pantserhemd, maar hoewel het zeer lenig was, werd het den Czaar op den duur te lastig. Zyn uniformen worden na zooveel mogelyk ondoordringbaar gomaakt. Hoe dit geschiedt, wordt niet gezegd. De rijtuigen «n sleden, die hy gebrnikt, zyn met yzer bekleed eu als hij uitgaat, wotxlt de weg, dien hy zal gaan, tot op het laatste oogenblik zelfs voor de politie geheim gehouden. De kok wordt by zyn werk door twee personen in het oog gehouden en voor de keukendeur staan twee schildwachten. Het vleeech wordt door verschillende personen onderzocht en geproefd. Zelfs de sigaren, die de Czaar gaarne rookt, Worden aan allerlei proefnemingen onderworpen. Petereburg, 20 Febrqari. Een dagorder van geueraal Gourkho ver meldt dat hedenonder talrjjke deelneming van generaals en staf officieren en onder begeleiding van een groote volksmassa, de ülechtige begrafenis heeft plaats gehad der soldaten van het Finlandsche rege- ment, die by de ontploffing zyn om gekomen, en zegt o. a.: De roemvolle onding der b|j de ontploffing ge kwetsten moge de waanzinnige mis dadigers overtuigen, dat noch hun pogingeö om verstandhouding met de troepen aan te knoopen, noch hun bedreigingen met den dood in staat zyn de troépen te doen wankelen in hun plichtsbetrachting. 8fc^ Petersburg. 21 Febr. De be grafenis der soldaten, bjj de jongste ontploffing omgekomen, had gisteren plaats in tegenwoordigheid van den chef n van het regement, Grootvorst Const&ntyn, en onder toeloop eener groote vol lussenigte; officieren droe gen de kisten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1