Markt Berichten. Adverlentiën. in den toren hangt, is geheel ge- fïten ran kanonnen, die op de ransche buit gemaakt zyn en weegt 560 eentiareu28 menschen zyn noodig om dit belletje te luiden. In den Gothard-tnnnel heelt zich een ernstig bezwaar voorgedaan. Het werk loopt voor een gedeelte door een porense witte steensoort, die reeds tot driemaal toe aan het verzakken is gegaan. Men meende door een granieten muur van 6 voet dik genoegzaam steun te kunnen aanbrengendoch nauwolyks was deze muur voltooid, of het is gebleken dat hg den drang van boven niet kan weerstaan. De ingenieurs zyn ten einde raad. Volgens dr. Stapf, den geoloog van het werk, zal er niets opzitten dan den tunnel een bocht te doen maken, zoodat hy niet dóór, maar om de witte steensoort heenloopen sou. Dit echter zou een geweldige arbeid zyn, die het in gebruik stellen van het werk nog wel een paar ja ren vertragen zon. Een werkstaking heeft in Chris- tiania aanleiding tot ernstige onge regeldheden gegeven. Het volk ver nielde verscheidene deuren en vensters aan de woningen hunner bazen. De militaire macht moest te hnlp ge roepen worden en het kwam tot een gevecht, waarby negen soldaten zwaar gewond werden. Een aantal andere personen werden in hechtenis genomen. Dezer dagen meldde een boer zich aan by de bybank van de Russische bank te Rjbinsk, om een aandeel in een premieleening te verkoopen. Na de nummers nagezieu te hebben, kon de kassier den man mededeelen, dat op zyn lot reeds zes jaren geleden 200,000 roebels gevallen waren, die ter syner be schikking lagen. Te Quito in Ecuador is by het houden eener mis de kerk in brand gevlogen en totaal vernield, waarby 69 menschen om het leven kwamen. By het uitbreken van den brand op een groote landhoeve naby Swine- munde, laatstleden Vrydag, ontstond er onder de arbeiders zulk een twist, dat er een algemeene vechtpartij volgde en de politie zich met hen moest bezig houden alvorens orde te kunnen stellen op het blusschen. Inmiddels had het vuur voort- gewoed en den schapenstal aangetast, waarvoor toen aan geen redding te denken viel, zoodat er ruim 1500 schapen in de vlammen zyn omge komen. In de afgeloopen maand wer den te Londen 17 personen gedood en 219 gewond door het onverstandig harde ryden der koetsen. Keizerin Engenie bereikte 11. Vrydag de plaats, waar haar zoon, juist een jaar geleden, gesneuveld was. In Parys werd een groote mis voor den gestorvene gehouden. Professor Nordenskjöld heeft van den Keizer van Duitschland de Orde van verdienste gekregen, een der hoogste onderscheidingen die de Keizer ooit verleent. DinsdagvoormiddAgs is de snel trein ontspoord, die over Maagden burg, Ooatersleben en Boersum naar den Ryn gaat. In de onmid dellijke nabijheid van het dorp Bott- mersdorf had het ongeluk plaats, ten gevolge waarvan twee reizigers het leven hebben verloren, vier zwaar werden gewond en een dertigtal meer of minder ernstig gekwetst. De toestand, waarin de veronge lukte trein is gevonden, kan in breeds trekken aldus worden geschetst. Aan de eene zyde van den ongeveer 15 voet hoogen spoorwegdijk lag de loco motief, die daar nog een groot gat in den grond had geslagen. Aan den anderen kant lagen zes personenwa gens, en de voorste was de postwa gen, alle totaal verbrijzeld en als het ware by stnkken en brokken in elk ander geschoven. Alierwege zag men in de nabijheid reizigers van allerlei leeflyd, een menigte van kinderen, meest allen met bloed bevlekt of ge heel daarmede bezoedeld, klagende, kermende vol vertwijfeling, allen om hulp en bjjstand smeekonde. Ginds ontwaarde men de ljjken die uit de verbrijzelde rjjtuigen waren gehaald; op een andere plek, vreeselyk ge wond en verminkt, een beambte der postery, die de lucht met zyn gejam mer vervulde. Elders trof men aan eeu paar dames, die vreeselyk leden teugevolge van de ondergane kneuzin gen en geduchte kwetsuren en een be ambte van den spoorweg, die zyn been had verloren; in een woord, niets dan het vreeselykste leed aanschouwde men op die plek- Er mag ter eere van de bewoners van Botmersdorf worden gezegd, dat zjj zich op de ijverigste wyze hebben gekweten om de ellende, die hier werd geleden, te verzachten en bal sem te gieten in wonden van velen. De oorzaak van het onheil moet worden toegeschreven aan den slech ten toestand, waarin de spoorweg zich op dat puüt bevond. Volgens andere berichten echter was de weg goed en denkt men aan kwaad opzet. Te Munchen zyn voor de open gevallen post van scherprechter niet minder dan 280 sollicitanten opgeko men; daaronder is ook een kapper en een tooneelspeler. Heldersche Moppen. Ontnuchtbrend. Vrouw. - Ik vrees haast je daAr attent op te maken, liove Richard, want je bent soms zoo vreeeelijk jaloerse!), maar een heer volgt ons op den voet... Man. Ach, Emilie, waa het maar zoo! Maar ongelukkig heeft 't monster het op mij ▼ooomen 't is mijn kleermaker. Eek goede ingeving. A. Ik heb 1000 gulden verlorenik overleef bet niet. B. Ga dan dadelijk je leven verzekeren. A. Waarom 't te verzekeren B. Wel, als je 't niet overleeft dan doe je zeker 'n goeie mazemat. Frederik de Groote bezocht eens een dorps school. De schoolmeester knikte hem vrien delijk toe, doch ging bedaard, met zijn mutsje op het hoofd, voort net de les. Eindelijk was de schooltijd om en iie kin deren gingen heen. Toen eerst ontblootte de meester zijn hoofd, boog diep voor den Koning en sprak „Vergeef mij mijne schijn bare lompheid, Majesteit; maar als de jon gens gemerkt hadden, dat er hoven mij nog andere menschen waren, dan zon rr geen huis meer met hen te houden zijn!" Wat een juist toegepast geneesmiddel al niet vermag. Een beer ontmoet een vriend dien hij om zijn gezetheid mag benijden. „Hoe komt ge toch aau zoo'n omvang vraagt hij hem niet zonder nayver. „Van de Rcvalenta Arabica," ia het antwoord. „Hoe is dat mogelijk, die gebruik ik ook dagelijks," „Maaar hoe? Het komt op het juiste gebruik aan. Ik neem vier lood Revalenta, een niet te kleinen beafsteak, vier eieren en een flesch Bordeau; dat gebruik ik dage lijks tweemaal. Overigens eet ik wat de pot sohaft." o Een huisknecht deed alle moeite om een paar nieuwe laarzen aan sijne voeten te krijgen. Eindelijk riep hij rood van inspan ning uit: „Te deksel, ik vrees dat ik die dingen niet aau zal kunnen krijgen, voor ik cr een paar dagen in geloopen heb. De bekende oriëntalist Ham mer-Pnrgatall bezat een hond, dien hij zijn annifdoos, zoodra bij leeg waa in den bek stak, er het geld in legde en het verstandige dier bracht zijn meester, de doos dan kort daarna gcmld uit een beeknden tabakswinkel in Weenen terug. Ecnigen tijd later verhuisde Purg- stnll naar Grhz en in zijn verstrooidheid gaf hij den hond ook daar de doos met het geld. Het trouwe dier, dat in de vreemde stad nog geen tabakwinkels had leeren ken nen, denkt dat hij weer naar den winkel in Weenen moet. Het legt den langen weg door Stiermarken naar Weenen af en komt ook met de gevulde doos naar Griiz terug. Maar in welken toestandDe hond was zoo mager geworden als een geraamte; gebrek aan voedsel en de vermoeienissen van de reis hadden hem geheel uitgepnt en weini gen tijd later stierf hij tot groote droefheid van zijn roeester, die te laat zijn onnaden kendheid betreurde. Stoom v aart-Berich ten Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Amsterdam naar Batavia is 30 Mei Gibraltar voor bijges toom d. Het stoomschip Prinses Marie kwam gisteren te IJmuiden binnen. Het st. Cclcbes, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Aden en vertrok op 3 Juni. CORRESPON DENTIE. Keu ingezonden stukje over de voorbarig heid van den berichtgever, betreffende de uitspraak der zeckrijgsraad in zake de Marine- Machinisten, achten wij niet geschikt tot plaatsing. Red. pükmebende, 1 Juni. Aangevoerd 294 stapels kleine Kaas, f 41.1 st. middelbare f37. Boter f 1.25 a 1.40 per Kg. 297 Runderen, mat. hoog. 33 Paarden. Veu lens. 208 vette Kalveren f0.70 a 0.90 per Kg. vlug. 167 nuchtere Kalveren f4 a 20 per stuk, stag. 67 vette Varkens 66 a 64 ct. per Kg. stug. 2 magere Varkens f20 a 35 stug. 281 Biggen f 8 a 12, stug, 1661 vette Schapen ving, hoog. O ver bonden vast. Kipeicren f a 3.76 dito Eend- f 3.60, Kievitseieren f a Schagbn, 8 Juni. 6 Paarden f30 a f130. Ossen f af Stieren f af 125 Geldekoeien f 80 a f 290. Kalf- koeien f180 a f220. Vaarzen f 110 a f170. Hokkelingen f 60 a f70. 30nucht. Kalveren f 5. a f18. 830 Schapen 16 a 34. Lammeren f7 a 14. Bokken en Geiten fl.00 a 6. magere varkens f 16 a 23. Biggen f8 a f15. Boter per kop f0.80 af 0.96. Kaas per Kg. f 0.46 a f 0.50. Kip-Eieren f 3.00 a 3.26. Eend-Eieren f 3.40 a 3.50 p. 100. Visscherij - Berichten 1 Juni. Door korden namiddag alhier aangebrachttong, tarbot en scharTen, duur; tong, hoogc prijzen; kleine schol per mandje f 1.75 a f2.00; door blazers veel rog, per atuk 25 a 30 ct. Geen geep gevangen. 2 Juni. Korden binnen met tong en tarbot,hooge prijzen; kleine schol per mandje f 1.90. Blazers met veel rog, per stok 15 a 20 ct. 1 steur f 8.00. 3 Juni. Korden binnen met veel tong en tarbot, matige prijzenweinig kleine schol, per mandje f 1.40 a 1.60. Blazen met rog, 11 a 20 ct. Geep enkele tallen van Wieringen, per tal f7.00. Heden morgen door veel wind de schuiten binnen met weinig vangst. Burgerlijke Stand Helder. Van 1—4 Juni 1880. ONDERTROUWD: G. H. Köhnke vunntokcr en M. C. M. Xeijzer. C. Bleijen- daal, jachtopziener en A. Schilder. GETROUWD: H. Noppen en A. C. v. Halen. H. v. d. Zee en E. Lnths. C. Kraft en H. P. Hnijsdens. J. C. v. Egmond en H. Grande. J. Veldman en C. Bakker. H. F. Kenninck en A. Krnk. J. Bakker en T. v. d. Wal. BEVALLEN: G. Kraak geb. Meijer, d. M. C. Nijland geb. Verburgt, d. C. Teerink rb. Kraak, z. J. Gerritsen geb. Former, J. Heere geb. Huijser, z. OVERLEDEN: C. J. Koch. 3 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 26 Mei tot 2 Juni. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Pieter Bakker Oz. en Marrctje Mantje. GEBOREN: Fronica Johanna, doebter van Jacob Puiman en Cornelia van den Brink. Jetje, dochter van Harmannns Smit en Klaasje Bakelaar. Stijntje, dochter van Hendrik Eelman en Grietje Slik. Andreas Johannes, zoon van Antonie Meesters en Jan netje van der Wal. Ferdinand Pieter, zoon van Johannes 8ibrand Keijser cn Neeltje Boon. Adrianus, zoon van Jan Brouwer Jz. en Maartje Uofcdewind. Reinoutje, dochter van Dirk Bruin Jbz. en Trijntje Zuidevrind. Dirk, zoon van Klaas Maas en Aaltje van Heerwaarde. OVERLEDENNeeltje, 12 jaren, dochter van Dirk den Braven en Jannetje Hoogheid. Dirk, 16 jaren, zoon van Pieter Kalf en Krina Breen. Jan Dekker, 85 jaren, weduw naar van Aagje Bakker. Levenloos aange geven 1. Een aangespoeld lijk. Vervolg der Berichten. Voor Harraen Zeeman ontving de heer D. Dekker gisteren van H. K. H. Prinses Hendrik een bankbil jet van f25. Naar men verneemt, wordt het schroefatoomschip „Koningin Emma der Nederlanden,thans nog in aanbouw op 's Ityks Marine werf te Amsterdam, eerstdaags hier verwacht, om verder opgetuigd en voor den aktieven dienst gereed te worden gemaakt. Als de proeftochten met dat oor logsstoomschip gunstiger afloopen, dan die van de Tromp, bestaat het voornemen de Buima in den nazomer in dienst te stellen. Het Poolscheepje »de Willem Barents" is gisteren weder van IJmuiden naar zee vertrokken, tot doen van den derden toeht, Onde Schild, 3 Juni. Dertig cents de vyf kopWie dit leest zal terstond aan aardappelen, peren, appelen of iets dergelijks den ken. Toch vergist men zich, omdat hier alleen sprake is van krabben. Ja, de matige rast, waariu langs Texel's kusten, jaar en dag dekrab- benwereld leefde, wordt ernstig be dreigd. Een nieuw handelsartikel voor de Belgische markt leveren de krab ben. Dertig cents de vyf kop!" kondigde de stem des omroepers aan en terstond zag men de geheele dorpsjeugd, knapen en meisjes, als mede oudeu van dagen, met een hengel, waaraan eenige vischkoppen bengelden, langs de steenglooiing van den zeedjjk krabben visschen. Uit 't bovenstaande moge op nieuw blyken, dat alles in het grootsche plan der Schepping van waarde is. Op een publieke verkooping van gronden, gelegen in den polder >het Noorden" op Texel, werden 11. Dinsdag 34 Hektaren land gemynd voor f 2070. Een party, waarvoor nauwelyks f 20 per Hektare werd geboden, is niet gegund. Het recht om langs den Z.O. zee dyk wier op te halen en te lossen, waarvoor vroeger f625.per jaar pacht werd betaald, werd nn door den heer S. Wuia Co. gepacht, voor den tyd van drie jaren, voor f 330.— per jaar. 't Recht, om aau den binnenkant van dien dyk in het vischwater te mogen visschen, werd aan diverse personen verpacht, voor een geza menlijk bedrag van f 149.per jaar. Texel, 4 Juni. Met de vee booten van de heeren van Leeuwen en Swerver te Alkmaar werden gisteren 4500 lammeren naar de Leidsche markt vervoerd. Ferdinand de Lessep», de be roemde ontwerper en uitvoerder van het Snezkatiaal, bracht gisteren een bezoek aan de kauaalwerken en sluizen van het Noordzee-Kanaal en gebruikte met een aantal hem begeleit* autoriteiteneen dejeuner in het hötel Willem Barends" te IJmuiden. In dea nacht van Maandag op Dinsdag is uit drie laden in het stationsgebouw van de Hollandsche spoorwegmaatschappij te Zaandam ontvreemd een som van f 200. De ijverige nasporingen der politie heb ben tot nog toe geen gevolg gehad Aan het Nieuwsblad voor Sliedrecht en Omstreken" ontleenen wy het volgende: Eenigen tyd geleden verliet een landbouwer uit Ond-Alblas zyn vrouw en kinderen en trok met een vrouws persoon van slechte zeden naar Ame rika, ongeveer veertien duizend gul den met zich nemende. Het schip moest onderweg Southampton aan doen, en daar verliet de vrouw hem, na hem waarschynlyk eerst oen slaap middel ingegeven te hebbenhet geld was met haar verdwenen. In Ame rika zonder geld, weet hy geen raad, en nn vraagt by aan zyn bedrogen echtgenoote of zy hem reisgeld wil zenden; dau zal hy als de verloren zoon (zoo schryft hy) terngkomen. Men meldt het volgende ramp zalige feit uit Amsterdam aan de Utr. Ct. In de onmiddellijke nabyheid mijner woning hoorde ik Donderdagnacht een plomp in de Reguliersgracht by de Prinsengracht. Een man sprong in het water, een vrouw en zoon volgden hem op de voet. Er was spoedig een groote massa menschen op de been, en niettegenstaande de man pogingen moet hebben aange wend tot behoud, is hij verdronken, Men dregt naar 't lyk. Naar men verneemt, hebben de heeren J. M. Kakebeeke te Goes, lid van de Prov. Staten van Zeeland, de wed. J. H. C. Kakebeeke, in- dustrieele te Goes, zich, ia saraeu- werking met invloedryke personen, geconstitueerd tot een Maatschappij, ten einde in ons land, te beginnen met Amsterdam en Rotterdam, tele- phonische verbindingen in te richten onder de firma: Nederlandsche Tele- phoon-Maatschappy J. M. Kakebeeke, Wed. J. H. C. Kakebeeke en Comp. Reeds voor eenigen tyd is concessie daarvoor aangevraagd. Volgens telegram uitSt. Peters burg is de Keizerin van Rusland Woensdag jl. overleden. Volgens telegram van Antwer pen d.d. gisteren, is aldaar met eeu Zweedsch schip aangebracht kapitein Brouwer en verdereeqnipage van het Ned. galjootschip Alida, van Amster dam naar Petersburg, dat in de Noord zee op eeu onbekend voorwerp ge- stooten heeft en by Skagen is ge zonken. Heden smaken wy het on- waardeerbaar genot, dat onze i zeer geliefde Ouders OUTJER SNEL en ELIZABETH DE WIJN hunne 45-Jarige Echtvereenl- kin? herdenken. Moge de Heer hen tot onze blydschap V Jj nog vele goede dagen ver- r K! leenenia onze hartelyke wensch. Nieuwediep, 4 Juni 1880. j Namens Kinderen, Behuwd- |j en Kleinkinderen: P. VISSER. A. VISSER-Snil. t Psalm 128. Door des Heeren goedheid S mogen wy heden de 127j- Jarige Echtvereeniglng her- J denken t van onze geliefde 1 Ouders W. F. FRANK en C. THOMASZ. Amsterdam, 5 Juni 1880. Uit naam hunner dankbare ft Kinderen. Zoo het den Heer behaagt, herdenken wy op MAANDAG 7 JUNI a. s. de 25-Jarige Erht- vereenlglng van onze geliefde ouders G. VAN DRIEL KV M. vaw 't HERT. Buiksloot, 7 Juni 1880. Uit naam hunner dankbare kin deren en behuwd-kinderen. "icojo,xrxw(ienay:no'xpoa Op den 17n JUNI a. s., hopen wy te mogen herdenken, de 25-Jarige Echtvereeniglng van onze geliefde Ouders: G. F. GLOTZE en A. DE BEURS. Helder, 3 Juni 1880. Hnnne dankbare Kinderen. Ondertrouwd GERRET HENDERIK KöHNKE en MARIANNA CATHAItlNA MAR- GARETHA KEIJZER. Helder, 3 Juni 1880. Algemeene kennisgeving. Ik heb het genoegen mijnen talrijken Vrien den mede te deel en, dat ik vermoedelijk ZO MUG 6 JUNI 1880, zal gedoopt worden. Het dankbaar Peetneefl

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2