'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL iMo. 769. Dinsdag 29 Juni 1660. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Ajlvertentiënmoetenjiiiter|ykjlesI3INSDAG£^ NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareaoiSPOORSTRAAT en ïlTDSTRAAT. Advertontlön Tan 1 tot 5 regela25 Crat. Elke regel meer5 Grootere lettere worde» naar plaeternimte berekend. Onzen geabonneerden "buiten deze gemeente worden beleefd ver zocht het abonnementsgeld, ad f 0.75 ons in Postwissel of Postzegels te doen toekomen voor 6 Juli u 8.; dien datnm wordt met 10 Cts. ver- hoogiug per post gedisponeerd. Zy die zich met het "nieuwe kwartaal weu- schen te abonneeren, gelieven hunne namen, met opgave van straat en nninmer, ons zoo spoedig mogolyk te doen toekomen. aandeBureaux Spoor- of Znidstraat. DB UITGEVERS. Onze Tentoonstelling van Oudheden. Zondagmiddag ten een ure werd de Ten toonstelling van Oudueden alhier geopend. De president der Commissie, de heer D. P. H. Aberson, hield een toespraak tot de aanwezigen, waarin hij deed uitkomen, dat men 't opgevatte plan behoorlijk had kunnen ten uitvoer brengen, waartoe de snb-comiaaie te Texelbij name de heeren Mulder Troelstra en Visser, krachtig had mede gewerkt. In 't bijzonder werd hulde gebracht aan den heer T. Mooij, van wien het denkbeeld was uitgegaan. We konden ook hier weder aiea wat goede wil en krachtige samenwerking tot stand konden brengen. De rede des sprekers werd gevolgd door een fan/are van 't muziekkorps. De aanblik van de zaal leverde een bont, niet onbehagelijk tooneel op. Van de ruimte had men zooveel moge lijk partij getrokken, om de tentoongestelde voorwerpen juist te doen uitkomen. We hadden aanvankelijk niet verwacht, dat den Helder en Texel zoovele oudheden konden te zamen brengen en hebben reden om te gelooven, dat er nog heel wat in kisten of kasten is achtergebleven, 't Was te bejammertn dat er geen catalogus ver vaardigd was, waarop elk nommer met een kleine omschrijving stond aangeduid. In 't bent van zulk een gids, hadden we een ■eer geregeld verslag kunnen geven. Nu kunnen we alleen mededeelen, wat ons 't meest in 't oog viel en hebben misschien voorwerpen, die een vermelding ten volle verdienden, onopgemerkt voorbijgegaan. Hee welwillend de leden der commissie zich ook betoonden, tot 't geven van inlichtingen, er worden door ons waarschijnlijk dingen, die werkelijk waarde hebbenonvermeld gelaten. 't Eerst werd onze aandacht in beslag genomen door de afdeeling porcelcin. Men vond er Japantch aardewerk en Chineeach porcelcin, rood met goud en blauw; ook was er vrij wat Delftsch en ook Engelsch, Erauscb cn Saxisch porcelcin aanwezig, Jammer dat we niet meer volledige stellen «agen, w ledigheid we meestal gedeeltelijke stellen lijke stukken, die, wanneer 't stel voltallig was geweest, aanzienlijke prijzen konden opbrengen. Een paar nommers willen we nader vermelden: eerstens een theepotje, dat van onderen mot water wordt gevuld, en een schoteleen echt antiek stuk, waarop men den paaach maal tijd der kinderen Israëls zag afgebeeld, 't Glaswerk werd voornamelijk door bokalen en karaffen ver tegenwoordigd. Of eronder zijn die historische waarde hebben, weten we niet. Een glazen pistool trok algemeen de aandacht. Bij de afdeeling antieke meubelen, viel 't eeret een met snijwerk versierde donker kleurige kast in het oog, op welke een aan tal blaow poreeleinen vazen en andere voor werpen stonden. Een armstoel, waaraan een lessenaar waa bevestigd en een houten bla ker, heeft zeker sjjn oorspronkelijk en eige naar menig aangenaam uurtje verschaft. Ook zagen we nog een leunstoel, waarvan onze admiraal M. A. de Ruiter, naar men ver- sekert, meermalen gebruik gemaakt heeft. Een aantal mangelplanken, uitgesneden bak - it de waarde wordt door de vol aanzienlijk verhoogd. Nu zagen ken en stoven gaven blijk van dc vaardigheid onzer voorouders op dat of wel van hun taai geduld. Een spiegel met kristallen lijst was werkelijk fraai. Ver meldeuswaard is een kamer uit een burger woning, voorzien van meubelen, zooals die voor een eeuw in gebruik waren. Een fraaie antieke klok viel ons 't meest in 't oog. Een fraai bewerkt model van een schip, alsmede kaarten, zeevaartkundige instru menten en een paar uitheemsche wapenen wekken 't vermoeden op dat de oorspron kelijke eigenaar zeeman van beroep is ge weest. In 't vak, voor kleedingstukken en lynwaad bestemd, zagen we nagenoeg-alleen vrouwenkleederen. Er waa linnen bij, dat volgens 't merk 200 jaren oud was. De stukken, die we zagen, gaven 't bewijs, dat onze overgrootmoeders op fijn linnen ge steld waren niet alleen, maar ook groote bedrevenheid in vrouwelijke handwerken hadden. Een volledig kostuum, door een reusachtigen stroohoed overschaduwd, moge de draagster eenmaal bevalligheid geschon ken hebben, we gelooven niet dat 't den smaak onzer hedendaagsche schoonen zou streelen. Een flink vloertapijt, van wol en vloszijde vervaardigd, verdient wel de aan dacht, wanneer 't, zoo men ons beeft ver zekerd, uit de hand bewerkt is. Ook een ander kleed, uit duizenden ge lijkvormige Btukjes samengesteld, dient men niet onopgemerkt voorbij te gaan, al was 't alléén maar om hulde te brengen aan de ijzeren volharding van den maker. Verder zag men er tafelkleeden, wiegkfeeden, rokken, een prachtig keurslijf, enz. t Spijt ons. dai-s»» Met beter schilderijen kunnen oordeelen en daarom moeten we ons bepalen, bij hetgeen we gehoord hebbea van anderen, die misschien goed op de hoogte zijn. 't Portret van een zeeheld, viel 't meest in 't oog, waartoe de prachtig bewerkte lijst wellicht vesl aanleiding gaf. Als histo rische stukken zag men een paar zeege vechten. Een klein schilderijtje scheen wei eenige waarde te hebben. Een ander portret, ook van een vlootvoogd, maakte een goeden indruk. Een vrij groot schilderij, de afne ming van 't kruis, dat vroeger als altaar stuk schijnt gediend te hebben, werd met belangstelling bekeken. De onthoofding van Jobannes de Dooper is een fraaie schilderij cn ook 't levendige tooneel, voorstellende 't bedrijf der walviachvaarders. Voeg daar nu hij de opstanding van Jezus, opeen tafel gesohilderd en een schilderij, waarop Adam en Eva in 't paradijs, omringd van alle denkbare dieren, en dan willen ws deze rubriek sluiten. Eenige fijne knipsels, in lijsten, waren zeer goed geslaagd. Liefhebbers van onde boeken zagen op deze tentoonstelling seker wel 't een en anderdat hunne belangstelling wekte. Bijbels van ouden datum, almanakken, kronieken, in vorige eeuwen of in 't begin van onze eeuw gedrnkt, waren er ruim schoots aanwezig. Ook lagen er enkele proeven van schoonschrift, die van groote kunstvaardigheid getuigen. Ben penteeke- niug, voorstellende 't gevocht tusscben David en Goliath met eeu keurig onderschrift, is een waar prachtstuk. Merkwaardig was een exemplaar van 't eerste nummer der courant, uitgegeven door Abraham Casteleijn. Voorworpen, van koper en ijzer vervaar digd tot huiselijk gebruik en van hoogen ouderdom getuigende, waren op deze ten toonstelling aanwezig. Wat blinkend is valt spoedig in 't oog en daarom zal wel niemand der bezoekers met onverschilligheid de geëtaleerde gonden en zilveren voorwerpen zijn voorbijgegaan, door 't ijverige commissielid den beer Ma- nik us met smaak gerangschikt. Tot opluis tering had die heer een collectie zilveren miniatnurvoorwerpen ingezonden, nagenoeg alfen in de werkplaats van die firma ver vaardigd. Bijbel» met zilveren beslag, som tijds met zilveren kettingen, drinkbrekers, oude horloges, zilveren tabaksdoozan met beeldwerk, messen en scheeden van robben- of haaienvel, met zilveren beslag, bengel- tasoohsn, theepotten, komfoortjes enz., ge tuigen van den welstand onzer voorouders. Behalve enkele afzonderlijke, dikwijls goed geconserveerde mantan, waren er twee muntverzamelingen aanwezig, die ieder on derscfaeidene exemplaren telden. Een zilveren sikkel, Hebreenwzche mant, zsl zeker wel 't meest antieke stuk op de tentoonstelling geweest zijn. Tot opluistering bad de lieer G. I. Bon tel je, van Amsterdam, een collectie diamanten van zeer zuiver water ingezonden,' met zeer veel smaak gerangschikt in den vorm van een kroon, geflankeerd door de initialen G. B. Daarnevens lagen eenige stukken rnwe di amant en een versiersel van geslepen dia manten. Dit nommer gaf den indruk van kostbaarheid, pracht en goeden smaak. Uit de oudheden, die men bij een volk vindt, kan men vrij nauwkeurig zijne ge schiedenis afleiden en zoo kan men uit 't aanwezige porcelein en niet minder uit de ingezonden wapens opmaken, dat onze voor laten zeevaarders waren, die alle oorden der wereld bezochten. l>e wanentrofée be stond uit sabels, klewangen, donderbuseen, een soort buksen met wijden tromp, veel bij zeteroovers in gebruik, Indiaansche bogen, pijlen, lansen, enz. Een servies, geheel van kruidnagelen ge maakt en een vaartuig van dezelfde grond stof, mogen we, als iets opmerkelijks, niet voorbijgaan, en evenmin een wandelstok, gemaakt van een visebgraat. Door den heer Buhae alhier, waren een prachtige moderne pendule en een paar daarbij behoorende vazen ingezonden en door den heer Klein twee keurig bewerkte penanttafela. De tentoonstelling lokte Zondag vrij wat bezoekers, die wanneer ze door 't drentelen MLiükttLJtcnaoeid waren, een aangename rustplaats vonden in cfen tuin van Musis Sacrum, waar een goed orcheat zich van tijd tot tijd liet hooren. We gelooven dat de tentoonstellings commissie met zelfvoldoening op hare werk zaamheden kan terugzien. Wanneer we den korten tijd, verloopen tusscben 't opge vatte plan en de uitvoering daarvan in aanmerking nemen, dan was er onvermoeide werkzaamheid noodig om alles in orde te brengen. Voorhnnne ijverige bemoeiingen komt die heeren een woord vau hulde toe, want se hebben met beperkte middelen een ten toonstelling georganiseerd, die werkelijk verdiende bezocht te worden. HELDBR, 29 Jtiui 1880. Blijkens eeu by het departe ment vau mariue ontvaugen bericht is Zr Ms. schroefatoomschip Cornelis Dirks, onder bevel van den kapitein ter zee J. A. Baart de la Faille, komende van Curafao, in den na middag van den 25 dezer, te Scillj aangekomen. Aan boord van dezen bodem is alles wel. Door den Minister van marine is machtiging verleend, om personen beneden den leeftyd van 20 jaren als matroos 1ste of 2de klasse aan te nemen, indien zy, zich daarvoor aanmeldende, bljjken geven, voor die qualiteit de vereischte bekwaam- te bezitten. Door den Miniister van marine is het aantal scherpe schoten, dat tot oefening der equipages met het zware geschat moet worden gedaan, wegens de groote kostbaarheid tot de helft verminderd, en uitbreiding gegeven aan het aantal scherpe schoten, dat uit het lichtere geschat moet worden gedaan. Naar men verneemt, is by het Departement van justitie een ont werp tot wyziging van de wet op den kinderarbeid in bewerking. Onlangs is bericht, dat te IJmniden grond was aangekocht voor den bonw van een fort; hiervan is, naar aan het N. v. d. D. gemeld wordt, niets Ruim 3Ö0 hektolifer Duitsche aardappelen, een paar dagen geleden te Assen aangevoerd, zyn als oneet baar afgekeurd. In de Gemeente-zwemschool te Amsterdam ontvangen thans ruim 120 jongens kosteloos onderwys vanwege de Amsterdani9che Zwem- clnb. De heer M. vau der Lelie schryft in de Standaard, dat te Amsterdam aan snoeptafels sterken drank aan kinderen wordt verkocht. >Een stnk suikergoed, schryft hy, ^aa hol envan binnen met ster ken drank gevuld. Een jongen kocht er vyf stuks van, die hy achtereen volgens uitslnrpte. >Ik heb zelf zoo'n stuk suikergoed laten koopen, om my van de waar heid te overtuigen, en bevonden, dat er een half glaasje sterken drank in besloten was, door de saiker verzoet maar daardoor voor kinderen te meer begeerlyk. Het adres is my bekend, en er zyn meer van die adressen." Zaterdagmiddag is te IJselmui- den zekere A. Scholten, lydende aan toevallen, terwyl hy bezig waa groenten af te wasschen, in de sloot gevallen en verdronken. Het meisje dat Vrijdagavond 18 Juni jl., by het voorwerk in den Prinsentuin te Leeuwarden door den stok van een vuurpijl werd getroffen, is jl. Woensdag overleden. Tjjdens het on weder, dat Don derdagochtend tusschen 11 en 12 uor in den omtrek van Zwolle gewoed heeft, zyn tusschen de stations Hat tem en Wezepe hagelsteenen ter grootte van een ei gevallen, die 's namiddags ten 4 ure nog niet gesmolten waren. Op verschillende akkers is de boekweit door den hagel vernield. Uit Hoogeveen meldt men aan de Stand, van 25 dezer: Zaterdagavond had alhier een vreeselyke misdaad plaats. H. B., een man, die voortdu rend misbruik maakte van sterken drank, was weer smoordronken. In dezen toestand krygt hy twist met zjju buurman. - B. is weldra buiten zichzelf van woede, grjjpt een zand- schop, en brengt daarmede zyne tegenpartij zulke hevige slagen op het hoofd toe, dat hy voor dood naar huis werd gedragen. H. B. is onmiddellijk gearresteerd en heden reeds naar Assen vervoerd. Voor het behond van het leven des gewonden bestaat slechts weinig hoop. Door de politie te Leenwarden zyn gearresteerd twee mannen «n 2 vrouwen uit een verdacht hnis in de Amelandstraat, als vermoedelijk schuldig aan het berooven van een in dat hnis ontvangen boer. Van de geroofde som, f 1000 aan bankpapier, moet het grootste gedeelte, in den grond begraven, zyn teruggevonden. Zaterdagnamiddag ten half twee nre sloeg het ouweder in het woonhniB van den landbouwer C. AugustiDus te Echteld, spleet op onderscheidene plaateen den schoor- en, kwam vandaar in de achter keuken, waarin zich de landbouwer bevond, die tegen den vloer viel, baande zich vandaar een weg door den gang naar de genl, waar zich twee kinderen bevonden, van welke een meisje eenigszins aan den vinger gekwetst werd en vervolgde zoo zyn weg door de openstaande denr naar buiten. Zaterdagnacht ie onder Heem stede by Haarlem op het buiten verblijf van jhr. J. B. Van Merlen diefstal gepleegd. Door den nacht waker werden omstreeks half vyf are twee ramen van eeu kamer op geschoven gevonden en na onderzoek bleek, dat eenige gouden voorwerpen benevens eenig geld was ontvreemd, alsmede dat men getracht had een kast, waarin een groote geldsom aanwezig was, open te breken. De ritmeester Scbropp te Mün- chen wilde aan een ander officier toonen hoe goed hy bestand was tegen znorphine-inspnitingen en liet deze door zjju kameraad bewerken. Deze had natuurlijk van dergelijke zaken geen veratand en de ritmees ter was binnen eenige aren een lyk. In het dorpje Lippink by Neu renberg heeft een vader zyn zoon doodgeschoten, omdat deze eenige opmerkingen maakte tegen het voor nemen zjjns vaders om ten vjjfden male in het hnwelyk te treden. In de Annalee Ocnlnstiqnes heeft dr. Javal een opstel geplaatst, waarin hy, als gevolg van een weten schappelijk onderzoek mededeelt, dat het vermoeiende voor de oogen by het lezen niet afhankelyk ia vau de grootte, maar wel de breedte der letters. By het drnkken van studie werken en vooral van schoolboeken wenscht hy dat hier acht op gegeven worde. Een St. Bernardshond te Znrich werd wegens ongesteldheid naar een veearts te Hottingen gebracht, en ging sedert dien tjjd, zoo dikwjjls hem iets scheelde, of hy zich gekwetst had, van zelf naar zyn weldoener. Toen zyn kleine makker, een aardig zwart hondje, langen tjjd ziek geweest was, pakte hy hem op zekeren dag in den nek en droeg hem naar den arte te Hottingen, hetgeen de kleine van na aan door dubbele toegenegen heid zocht te vergoeden. De St Ber nardshond, die aan waterzncht stierf, had zyn slaapplaats voor de kamerdeur van zyn meester. Toen zyn einde naderde, klopte hy in het midden van den nacht aan de denr, om ingelaten te worden. Open gedaan, reikte hy zyn poot eerst aan zyn heer, daarna aandiens vrouw, verlang de toen weder naar bniten en stierf vyf minuten later. Dezer dagen gingen een vader en moeder nit de wjjk St. Mandé te Parys met hnn 15 jarigen zoon een wandeling maken in het bosoh van Vincennes. Tegen 9 nar 's avonds verlieten zy het boech en gingen, voor dat zy naar hnis terugkeerden, nog eenige oogenblikken voor eea koffiehuis zitten. Plotseling greep de jongen naar een mee, dat op tafel Iag en bracht er zyn moeder eenige steken mee toe. De vader had groote moeite, om zyn zoon te weerhonden. De arme jongen was plotseling krankzinnig geworden; hy werd den volgenden dag naar een gesticht ge bracht In Kopenhagen is een derge- lyke geschiedenis gebeurd als onlangs te Parys met Marie Biére. Een jong

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1