Markt-Berichten. Advertentiën. gaarne aannamen. Om den geest van den doode nu in den waan te brengen dat de belofte was vervuld, werden er /.es poppen gemaakt, be- driegeljjk juist die zes vrouwen voorstellende, en met het Ijjk be graven. Weer is een Amerikaanech schip, de „Titania," op zjju reis van St. Johns naar Miramichi, tegen een ijsberg aangevaren en gezonken. De bemanning werd gered, maar de eigenaar, die zich irnede aan boord bevond, kwam om het leven. Uit Klein-Azië komen nog voortdurend de ontzettendste berich ten omtrent den daar lieerscbenden hongersnood. In Mardin, in noor delijk Mesopotamië, is o. a. de nood zoo groot, dat de broodprijzen reeds de dertigvoudige hoogte hebben bereikt. Aan de armsten wordt we- keljjks 2t pondjbrood uitgereikt, ove rigens voeden deze zich met allerlei afval. Byna in elke stad sterven dagelijks 00 h 100 menschen; kinderen en volwassen meisjes worden voor een handvol zilver aangeboden door de ouders die zich brood willen verschaffen. De zoo dringende noodige hulp komt slechts spaarzaam aan. Wat is er lastiger dan dat de kruk van de deur afvalt? Die last wordt door een nieuwe uitvinding vermeden. In plaats dat de knoppen afzonderlijk aan eene ijzeren pen vastgemaakt zijn, zooals gewoonlijk, zjjn zjj uit éen stuk, zonder ijzeren pen er tnsschenhet gedeelte, dat in de deur komt, heeft dezelfde dikte als de knoppen en in 't midden eene gleuf over den geheelen omtrek. Een gat, waarin de kruk draait, is in de deur geboord en loopt door de holte voor het slot. Als het slot ia de deur is gezet, grjjpen gedeelten er van in de gleuf van de kruk, en houden deze vast. 'tls iets zoo eenvoudigs en zekers als men zich maar kan voorstellen 't Is letterlijk onmogelijk over het nitvallen of loslaten van krukken te klagen, waar deze gebruikt worden Zjj zien er net uit ook, eu de een voudigheid van samenstel waarborgt hare duurzaamheid. De fabrikanten er van zjjn de heeren Archibald Smith en Stephens, Leicester Square, fe Londen. De eerste reddingboot, waarvan men iets vermeld vindt, werd in 1784 gemaakt, niet door oen be woner van eene zeestad, maar door een rjjtuigmaker in Londen. Zjjn doel was voornameljjk eene »onzink- bare" boot te maken. Dat volbracht door eene aanmerkelijke hoeveel- heid kurk aan de buitenzjjde, van de boot boven het water vast te hechten, en door binnen in de boot eene reeks van waterdichte vakken te maken. Zoo werd de ruimte, die er voor het water overbleef als er een golf over de boot sloeg, aan merkelijk verminderd en al was zjj aldus ook overstroomd, hield de kurken gordel de boot boven water. Een jjzeren kiel vermeerderde hare stevigheid. De samenstelling beant woordde aan het doel, hoewel de tegenwoordige reddingbooten naar een veel beter stelsel zjju ingericht. f7 a 15. 66 magere Varkens f 16 a 85, 152 Biggen f9 a 19,9 Bokken en Geiten f 6 a 8. klein Bokje f 0.00 Boter f 0,80 af0,95, per kop. 12 Jnii. Ter veemarkt werden ver kocht koeien tot f a 887 vette kalveren f 28 a 85. 15 nuchtere dito tot f5al7, 984 schapen f 22 a 38. 180 var kens 48 a 64 ct. per kilo. 32 magere f 16 k f20. llooHN, 8 Juli. Kleine Kaas f37.50. Conmissic f 35., aangevoerd 404 st. wegende 113860 kilo. 10 Juli. 2 heet. Tarwe f 11.heet. Rogge f 0.13 heet. Gerst f a 6,25, Haver f4.75 a 4 heet. Boonen bruine f 17.witte f paarden- f 5 heet. Erwten Grauwe f Vale- f Groene f 16,Witte groote fOp mon ster verkocht: Mosterdzaad f 21.Kar- wcizaad f 13,75, 18 Paarden f 55 a 180, Koeien f n 14 Kal veren f8.a 20.60 Schapen f 23 a 32. Lammeren f a f 80 Varkens f 13.a 23.— Zeugen f a 125 Biggen f 6 a 10.. Bok ken f 0.00 af Geiten fn - 1384 Kop Boter, f 1.30 a 1.50 per kop. Kippen f.a 0. 4600 Kipcieren f3.50 f3,75.Eenden dito f 4.per 100. 300 Hekt. nieuwe Aardappelen f 4.60 a f per hekt. Een arme copiïst, wiens vrouw met tweelingeu, meisjes werd gezegend, noemde het eerste Kaatje en het tweede,.. Dupli- K aatje. Niet wat wij verdienen, maar wat wij sparen maakt ons rijk. Niet wat wij eten, maar wat wij vertereu maakt ons sterk. Niet wat wij lezen, maar wat wij er van ont houden maakt ons geleord. Niet wat wij voornemens zijn, maar wat wij doen maakt ons nuttig. Geen zwak wenschen en verlangen, maar een levenslange strijd bewijst onzen moed. Burgerlijke Stand Helder. Van 9 13 Juli 1880. ONDERTROUWD: P. J. Kestiag, ma chinist, cu G. Munnik. GETROUWD: Gcene. BEVALLLEN: H, Mos geb. Bood Z. C. P. Swaving geb. van Dcinse D. OVERLEDEN: N. Bakker 5j. C. J. R. Tielrooij 22 m. J. Klbers 10 m. N. Bak 19 m. J. Hander 20 j. E. Zwaag 15 m. G. A. Hart 3 ra. C. W. Poschmann 58 j. N. van der Veer 11 d. Visscherij - Berichten. 12 Juli. Eenige korders binnen; aan gebracht enkele tong, zeer duur; kleine schol, per'mandje f 1.25 af 1.50. 2 blazers met rog, per stuk 26 ct. Scharren zeer duur. 1 bom binnen met weinig visch tongen zeer duur, wat kleine schol en scharren besomming f 27.00. Hedenmorgen een schuit binnen met kleine schol, per mandje f2.15. Scharren, duur. Door windstilte geen schuiten meer binnen. ytoonmiart-Berichten. Het st. Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, is 10 Juli te Napels aan gekomen en weder van daar vertrekken. Het st. Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Juli van Padang. Alkma.au, 9 Juli. Kleine kaas, gras f36.50, gras f cammissie gras f36, gras'fmiddelbare gras f 37,—, gras flaagste nrijs f 18,aangevoerd 684 stapels wegende 153419 kilo. Ter graanmarkt aangevoerd 37 beet. Tarwe f 10,75 a Rogge f a tf Gerst f a 6.36, idem Chevalicr f a7.50. Haver f 4.50. a f 6., Paardenbooncn a f«.bruine dito f18,a 14, Citroen dito f Kanariezaad f a rood Mosterdzaad f Karwcïzaad f 13. a f 14,50 Erwtengroene f 16 a grauwe f 18.a rale fa 10 Juli. Aangevoerd 8 Paarden f70 350, 31 Koeien f 90 a 230. 1 vette Kalveren f86a, 23 nncht. Kalveren f6 a 19. Ezel f 189 Schapen f 18 a 27. 40 Lammeren Heldei'sche Moppen. Een satiriek tooneelkcnner heeft eens de opmerking gemaakt, dat or een vorm is waarin alle treurspelen passen. Eerste bedrijf: dc held zal sterventweede bedrijfhij zal niet sterven; derde bedrijf: bij zalsteiven; vierde bedrijfhij zal niet sterven; vijfde bedrijf: hij sterft. En zoo ook het blijspel. Eerste bedrijf: de minaar zal trouwen tweede bedrijfhij zal niet trouwenderde bedrijfhij zal trouwen; vierde bedrijf: hij zal niet trouwen; vijfde bedrijfhij trouwt. o GOED GEANTWOORD. Een school-inspecteur van wien beweerd werd dat hij een sterk wijndrinker was, hield schoolbezoek bij een onderwijzer, van wien de booze wereld eveneens vertelde, dat hij van tijd tot tijd te diep in het glaasje keek. De antwoorden der leerlingen waren in elk opzicht bevredigend en de in specteur gaf daarover zijn voldoening te kennen. Bij zijn vertrek kon hij echter de opmerking niet achterwege houden, hoe jam mer het was, dat zoo'n bekwaam onderwijzer van tijd tot tijd meer dronk dan nuttig voor hem was, naar de menschen zeiden. „Men beweert hetzelfde van u, mijnheer," was het gevatte antwoord van den school meester, maar ik zal het nooitge- 1 o o v e n." De inspecteur was nu uit be leefdheid wel verplicht een zelfde ongeloof aan den dag te to leggen. o KRACHTIGE BEELD8PRAAK. Zeker Amerikaanach advocaat, die eene, van diefstal beschuldigde, sehoone jonge dame verdedigde, eindigde zijn beroep op de Jury aldus: „Mijne heeren, gij moogt den Oceaan op een rek te drogen hangen; een sneeuw val vangen met een strik; een tafellaken spelden over den mond van een vulkaan; zout raoogt ge strooien op den staart van onzen fleren Amerikaanachen adelaar, wiens •lapclooze oogen over het welzijn des volks waken; ja ge moogt een verhuurbordje spijkeren op de maan en dc sterren nisar geen oogenblik kunt ge in den waan verkeeren dat dit bekoorlijk meisje schuldig is aan het misdrijf, dat haar ten laste gelogd is." Dc Jury sprak haar zonder ocnige be raadslaging vrij. o In Chicago zon kortgeleden een misdadi ger opgehangen worden. Reeds had hij het schavot beklommen, toen een schrijver van den president kwam, waarbij den man gratie werd verleend, „Hoe jammer," zei ae scherprechter; „ik had u nog al volgens eene nieuwe methode willen ophangen. Daar kunt ge dus nu niet van profiteoren." ,,'t Is bepaald malaria!" (moeraskoorts) zegt de Professor tot zijn asaistend, aan het ziekbed cener bejaarde patiënte. „Hé dat is nu toch niet mooi van u, Professor!" roept het vrouwtje. ,.Als het maar larie was, liadt u mc ook dien bitteren drank niet behoeve te geven!"' Vervolg' der Berichten. Zjjn e Excellentie de Commis saris des Konings in deze provincie zal Vrijdag 16 Juli a. s. deze ge meente bezoeken. Met genoegen zien we (blijkens annonce in dit blad) dat het tooueel- gezelschap van den Amst. Schouw burg, directie v. Ollefen, Moor Velt- man, nog tot Donderdag a. 8. bare voorstellingen zal voortzetten en nog eenige sehoone tooneelproducten zal opvoeren. Werden de voorstellingen van dit gezelschap tot heden druk bezocht, we vertrouwen dat het heden eu de nog volgende avonden niet minder zal zjjn. Hedenavond vooral verznime men niet om »()tello," een der schoonste tooneelspelen van Shakespeare, te gaan zi6n. Dr. Basch, die zjju ouden roem hier weder zoo schitterend hand haafde, sluit morgen (Woensdag avond) zjjn kunsttempel. Men leze vooral zjjne in dit nommer voorko mende annonce. Ook het tooneelgezelschap onder directie van den heer Nieuweuhuie, dat zich gewis ook niet zal beklagen onze kermis te hebben bezocht, zal nog eenige dagen hier bljjven en nog eeuige flinke stukken opvoeren. Hedenavond »De twee weezen," dat zeker veel bezoekers zal trekken. Een vjjftal lichtmatrozen der Marine zjju Zaterdag jl. wegens aan houdend wangedrag, met een briefje van ontslag uit 's Rijks zeedienst verwjjderd- en buiten de kom der gemeente gebracht. Oudeschild, 11 Juli. 't Natuurverschjjusel, 11. Vrjjdag- avond op onderscheidene plaatsen van ons vaderland waargenomen, was ook hier zeer schoon te zien. 't Ver toonde zich als een groote vuurpjjl, die van 'fc N. W. naar'tZ. W. zich langzaam voortbewoog. In 't Zenith gekomen, scheen de bul te ontploffen, en liet een waaiervormige staartachter zich, die bjjna geljjktjjdig met den vuurbal verdween. Uit onze haven wordt in de laatste dagen heel wat wol verscheept. Eer gisteren verzond men weer 35 balen waarin naar raming ruim 12000 Kg. wol was geborgen. Texel, 12 Juli. De oude zeevogels moeten gruwe- ljjk 't land hebben, nu huu jeugdig kroost door de Duitschers wordt ge annexeerd. In de laatste dageu zjjn ongeveer 200 jonge vogels naar het groote Vaderland verzonden, 't Ge weeklaag van de ouden, voor muzikale ooren een beproeving, is daarenboven ook niet prettig voor het gevoel. Door den heer Bruno Bok zjjn gis tereumorgen te 0 u. 27 m. zes post duiven vau de Rotterdamsche Post- duiven-Sociteit »de Arend" opgelaten De duiven vlogen eerst pjjlsnel om hoog en koersten toen onverwjjld in Z, Z. W. richting. De Cocksdorp op Texel, 12 Juli Met leedwezen vernamen heden de leden der Herv. Gem. dat hun ge achte prekidant, Ds. B. H. Habbema, het beroep naar Hippolytushoef op Wielingen had aangenomen. Zonder op den ijver eu op de bekwaamheden van andereu af te dingen, mocht van Ds. Habbema naar waarheid worden getuigd, dat hij hier de rechte man op de rechte plaats was. Gisteren heeft te Vlissingen de onthulling plaats van een gedenktee- keu in den voorgevel van het huif», waarin de dichter Jacobus Bellamy den 12 November 1757 geboren werd Donderdag namiddag heeft de justitie te 's Ilertogeubosch zich naar de gemeente Rosmalen, om een onder zoek in te stellen naar een aldaar ver- moedeljjke plaats gehad hebbende kindermoord. Het aantal zilveren voorwerpen in den nacht van 1 op 2 Juli jl. op de buitenplaats Bosch eu Vaart," onder Heemstede, ten nadeele van baron Van Tujjll van Serooskerken van Vleuten ontvreemd,bedraagd 167, meest alle zilveren lepels, vorken en theeserviesgoed. Zondag jl. is het stoomschip IJ muiden," van Londen op Amster dam in de Noordzee in aanvaring geweest met een Eugelsch zeilschip, dat onmiddeljjk zonk. Het volk is gered. Het Nederlandsche schip Gjjs- bertus Hermanus, 925 ton, kapitein Hoffman, met rjjst van Saigon naar Batavia, is in de Karamatta Passage totaal verongelukt. De bemanning is te Singapore aangekomen. Uit het huis van arrest en op sluiting te Zutfeu is Zondag een ge- vaogeue ontvlucht. Toen de cipier een van de gevan genen eten kwam brengen, sloop deze de deur uit op het oogenblik dat de bewaker biuuentrad, sloot den cipier koelbloedig in zjjn eigen ker ker op eu wist vervolgens het huis van arrest te ontkomen. De vluchteling is nog niet gevat. De eer voor het ontwerpen van het merkwaardige Russische stoomjacht „Livadia," het «tarbot- ichip,> dat onlangs te Glasgow van stapel liep, komt ook gedeeltelijk aan een onzer landgeuooten toe. Het plan is namelijk niet door Admiraal Pophoff alleen maar door hem ge- zamelijk met den Nederlandscheu ingenieur Dr. Tideman vervaardigd. Zaterdag is door de politie te A msterdam gearresteerd, een militair van het 7e reg. infanterie, in garni zoen alhier, die op onwettige wijze zjjn standplaats verliet, en Zondag werd teruggebracht. Ter verbetering van het bericht nopens het treffend ongeluk, dat te Maesejjck heeft plaats gehad, diene dat liet niet is de heer Huiskens maar de heer Huismans, die wet vrouw en 3 kinderen in de rivier de Maas is omgekomen, en niot 3 kinderen, maar slechts 2 kinderen zjjn gered. Bjj den heer Van den Brink te Velp heeft gisteren nacht een diefstal door middel van inkliraming en braak plaats gehad, waarbjj een groot aantal zilvereu voorwerpen, gouden sieraden, bankpapier en geld is ontvreemd Op het gerucht, dat de bewoner, die inmiddels van het leven was wakker geworden, mankte, zjjn de de dieven gevlucht met achterlating vau een gedeelte van het gestolene. Naar men verneemt, heeft de be stolene een premie van f 150 uit geloofd voor het vatten der daders. In onze Tweede Kamer heeft Vrjjdag een standje plaats gehad. De heer Wintgens sprak van hen,»die om geldeljjk voordeel de uitvoering van de wet op 't lager omlerwjjs er door wilden sleepen.De heer Moens nam aan dat de heer Wintgens op hem gedoeld, noemde het een slaag- hartige nuntjjging" eu verzocht haar in te trekken. Daarop antwoordde do heer Wint gens. »Ik heb u niet genoemd." Ter stond daarop weerklonk het uit de in hevige gemoedsbeweging samen scholende groep liberalen: lafaard! lafaard! lafaard!" In tnsschen ver volgde de heer Wintgens: »en dan zeg ik, wien de schoen past, trekt hem aan." Nu trad de heer Moens op deu heer Wintgens toe, en sprak >ik houd vol, dat het een laaghar tige aantijging is, eu ik heb volstrekt geen schoen aan te trekken." Eu het koor herhaalde lafaard! lafaard! lafaard!" En daarmede was 't afgeloopen. Als zoo iets in de Pransche Kamer had plaats gegrepen, ware over de heer Wintgens de censuur uitgespro ken en zou er een duel gevolgd zjjn. Intus8chen is zooveel als zeker, dat vele leden onzer Kamer Vrijdag hunne waardigheid vergaten, en een slecht voorbeeld van goede manieren aan de Nederlandsche natie gegeven hebben. De BURGEMEES TER der Gemeente HELDER geeft bjj deze kennis, dat de Heer Commissaris des Konings in deze Provincie zich op VRIJDAG den 16 JULI e. k.. des namiddags ten een ure, in deze ge meente zal bevinden. Ingezetenen, die Zjjne Excellentie wenschen te spreken, waartoe op dien aan het Raadhuis gelegenheid zal zjjn, worden verzocht vooraf hunne namen te plaatsen op eene lijst, welke daartoe ter Secretarie is nedergelegd. Helder, den 13 Juli 1880. De Burgemeester der gemeente Helder, ST AKM AN BOSSE. Op den 14n JULI, hoopen wj] den dag te herdenken, waarop onze geliefde Oom eu Tante G. LEEN en G. ZEIJLEMAKER, vóór 25 jaren, in den echt zjjn verbonden. AAPJE KOOPMAN. TEUNIS CORNELIS KOOPMAN. CORNELIS KOOPMAN. PETKONELLA ZEIJLE MAKER. Texel, 12 Juli 1880. Op den 11 Juli 1880, overleed kalm en zacht, doch plotseling eu onverwachts, mjjn geliefde Echtgenoot CAREL WILHELM POSCHMANN, in den ouderdom van ruim 58 jaar. 18 jaren mocht ik gelukkig door den band des echts met hem vereenigd zjjn. Ieder die hem gekend heeft, zal kunnen beseffen, hoe zwaar mjj dit verlies treft, doch ik hoop in den wil van Hem te berusten, wiens doen liefde is, en die gaf en nam. Helder, 11 Juli 1880. Wed. C. W. POSCHMANN, geb. Witbols. Op den 6en Juli overleed te Amsterdamin den ouderdom van 52 jaaronze eenige en innig geliefde broeder en Behuwd- Broeder, P. J. BRASPENNING, in leven gepensioneerd Onder officier der Marine. Helder, 13 Juli 1880. G. BUKKUNK. J. W. BURKUNK- Bras penning. P.S. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2