'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 775. Dinsdag 20 Juli 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. iHoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreanxSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Ad.vertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel mee*5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 20 Juli 1880. Zaterdagnamiddag geraakte door dikke mist in de Zuidergronden ver zeild, de Noordsche bark Ragna, kapt. Oelsen, met pretrolenm van Phila- delphia naar Stettin bestemd. Na het uitbrengen van een werpanker en met behulp van een der sleepbooten van hier, is het schip Zondagnacht vlot gekomen en heeft de reis ver volgd, oogenschijnlijk zonder schade. Het wetsontwerp, tot naturali satie, van de heeren E. Larsen en H. A. Stadermann, beiden alhier, is door de Tweede Kamer met algemeene stemmen goedgekeurd. De hoofdcommisie voor de te 's Gravenhage te houden internati onale visscherij-tentoonstelling be richt, dat verschillende subcommissiën ijverig bezig zijn, ten einde tot een begrooting van ontvangsten en uit gaven te geraken. Ook is een com missie afgevaardigd geweest naar Berlijn, ten einde 1°. de aldaar ge- houdende tentoonstelling met het oog op een, te 's Hage te houden, te bezichtigen en kennis te nemen van haren omvang en w'jze van be heer; en 2°. in betrekk^g te komen met de commissarissen der aldaar vertegenwoordigde rijken om inzen dingen in 1881 te krijgen. Op het verslag van die commissie heeft de hoofdcommissie besloten de ten toonstelling te verdagendaar de buitenlandsche commissarissen te Berlijn een herhaling van een der gelijke onderneming in 1881 meenden te ontraden, maar daarentegen zeer ingenomen waren met het plan om die later over enkele jaren te 's Hage of Scheveningen te houden en daar voor reeds bij voorbaat hunne mede werking beloofden. Binnen korten tjjd zal de hoofdcommissie nadere mededeelingen omtrent hare plannen doen. Z. M. heeft pensioen verleend aan den brievengaarder te Terschelling, C. Zunderdorp, ten bedrage van f 374— 's jaars. Omtrent de kraamkamer der koningin meldt de Haagsche kroniek der N. Gr. Ct., dat die nog niet ge reed is. Het ameublement is ook nog niet compleet. Het zal in overeen stemming met de muurschilderingen, een geheel satijnhout ameublement zijn met blauwe stoffeering. Het wiegje van het te verwachten prinsje of prinsesje is daarmee in overeenstem ming; alles is door koningin Emma zelve gekozendeels naar eigen teekeningen. Het ameublement is bij zonder smaakvol doch niet overdreven weelderig; zoo ook het wiegje. Het is een balanceerend wiegje, op een koper verguld ornament rustende, overdekt met een blauw satijnen kleed met breede strik ver boven de kap samengevat; dit kleed is met een sluier van witte tulle, rijk geborduurd, overdekt. Het wiegje zelf is geheel met wit satijn gevoerd en gewat teerd; van buiten is 't bekleed met blauw geplisseerd satjjn waaraan breede, afhangende kanten. Het bedje en kussen is met piqué overtrokken. Yan een versiering met de nationale kleuren is geen zweem te ontdekken. Volgens de Amst. Cour. waren de gebouwen in de Rozenboomsteeg die de vorige week zijn uitgebrand, verzekerd. Aan meubelen en modellen die niet geassureerd waren, is echter een waarde vernield van f 35.000. Het bestuur der Industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam heeft dezer dagen aan H. M. de Koningin, beschermvrouw der inrich ting, een geschenk aangeboden, op de school ontworpen en vervaardigd, onder leiding van de directrice mej. Myné, en bestemd om ten gebruike te dienen in de luiermand. Het is een luier-kleedje van het fijnste witte neteldoek, een meter lang en tachtig centimeter breed. Op het midden is hot Nederlandsche wapen geborduurd, omgeven door guirlandes van rozen, afgewisseld met Oranjetakken. De verdere oppervlakte is met carreaux vau Yenetiaansch borduursel en filé quipure D 't Geheel is omzet met Brusselschen kant. Het bestuur heeft in een vleiend schrijven namens H. M.de be tuiging ontvangen van hare bijzon dere ingenomenheid met dit geschenk en van waardeering der gevoelens, die tot de aanbieding hebben geleid, terwijl H. M. voorts de verzekering gaf van hare voortdurende en leven dige belangstelling in een inrichting, waar 't onderwijs zoo schoone vruchten oplevert. In de broodfabriek Ceres te Amsterdam is Vrijdagnacht een werk man met het hoofd tnsschen een machine geraakt. Ofschoon de machine spoedig tot stilstand kon gebracht worden, is de man vreeselijk verwond. Een vrouw wandelde Woensdag avond te Amsterdam, na zich op de Hoogesluis geheel ontkleed te hebben, langs '8 heeren wegen, terwijl allerwege waar zij zich vertoon le, de menschen haar van schrik en schaamte ontweken. Na zoo eenigen tijd te hebben rondgeloopen, is de ongelukkige nit de derde verdieping harer woning gesprongen. Zij bleek aangetast door een aanval van waanzinnigheid ten gevolge van dronkenschap. In het café „Die Port van Cleve," te Amsterdam, had Zaterdag avond een ontploffing plaats, die gelukkig geen andere gevolgen had, dan dat zij de algemeene hilariteit opwekte. Een welgekleed heer dagelijksch bezoeker dezer inrichting, had de hebbelijkheid om de eindjes sigaar, onder bank of stoel liggende op te rapen, aan te steken en ge noeglijk op te rooken. Eenige jonge lieden hadden dit opgemerkt en deze hebbelijkheid nog al onhebbelijk vonden zij, hadden de aardigheid een halve sigaar, behoorljjk met vuur werk geprepareerdonder den stoel te leggen, waarop de liefhebber van goedkoop rooken gewoonlijk tegen half acht plaats nam. Nauw- lijks op zijn plaats gezeten, merkt deze dan ook de welkome prooi, en steekt de sigaar met een tevreden gelaat op. Ze had echter nauwlijks vuur gevat, of een ongewone vuur stroom gepaard met een hevig gesis, wekte de aandacht van het aanwezig publiek. Het rook-vuurwerk ontviel aan den mond van den ontstelden gast, en ontplofte met een knal, die hem onder een schaterlach der gasten, ijlings het lokaal deed ver laten. Omtrent den moord, Woensdag ochtend op Kattenburg te Amsterdam gepleegd, meldt het N. v. d. D. Toen de politie, vergezeld van den officier van justitie, het vertrek bin nendrong, vond men op den grond het lijk eener vrouw met een diepe wonde in den hals. Tevens bleek nit den verwarden toestand der meubelen dat een worsteling aan den dood moest zija voorafgegaan. Naast het lijk werd het mes gevonden, waar mede de moord klaarblijkelijk heeft plaats gehad. Daar de vermoorde haar echtgenoot verlaten had om met een marinier te gaan leven, en men den echtgenoot sedert lang de woning had zien bespieden, viel het vermoe den dadelijk op hem. Men wist ook dat de man, die vroeger een langen baard droeg, dezen had afgeschoren, klaarblijkelijk om baar te beter te kunnen bespieden. De agenteu van politie, Groot en Burger legden 's avonds de hand op den echtgenoot, die bleek 's morgens in zijne woning op het Kwakerspad te zijn gekomen met een bloedenden vinger, welke door een van de buren werd verbonden, en vergezeld van een kindje, dat door zijn vrouw verzorgd werd. De man heeft reeds bekend, den moprd te hebben gepleegd. Hij schijnt de woning in den vroegen morgen te zijn binnengedrongen, de deur te hebben gesloten en onverhoeds op zijn vrouw te zijn aangevallen, terwijl zij bezig was een boterham gereed te maken. De wouden aan zijn vinger verklaart hij zichzelf bij de worste ling te hebben toegebracht en toen »dol" te zijn geworden op het zien vau bloed. Intusschen schijnt hij na de treurige daad zijn handen a'fge- wasschen te hebben in een tobbe met water en ook het mes te hebben schoongemaakt. Vervolgens heeft hij de deur afgesloten en het kindje mede genomen. Aan de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden ^al Woensdag een keuring plaats hebben van jongens die een verbiutenis in 's Rijks zee dienst wenschen aan te gaan. On bevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aange nomen. Vrijdag had een kind te Hoorn het ongeluk al spelende in het water te vallen. De vader, hoewel niet kunnende zwemmen, springt op het angstgeschrei te water en geraakte met zijn öjarig zoontje onder een aldaar liggend schip. De schipper Jan Moraal van Meppel het gevaar ziende, aarzelt geen oogenblik onder het schip te duiken en heeft het geluk, met schier bovenmenschelijke kracht vader en kind aan den dood te ontrukken. Een luid. hoerah ging onder de opgetogen menigte op voor den kloeken redder, die, evenals de drenkelingen, door slijk en modder onkenbaar was. Aan het einde der Nieuwe- gracht te Utrecht is een particulier huis, na het verbranden der Willems kazerne ingericht tot militair kleeding- magazijn. Niets natuurlijker dan dat dit magazijn wordt beiyaakt door een soldaat met een geweer »met een kogel er op". Pit parti culiere huis staat tusschen andere particulieren huizen en het schilder huisje is geplaatst op de grens tus schen het magazijn en de daarnevens- staande woning. Vermoeid van het op en neer gaan, stond de schildwacht een wijl in zijn huisje, rustend tegen den wand. Daar hoort hij een verdacht geluidhet is of men met een sleutel het magazijn tracht te openen. Hij springt te voorschijn met geveld geweer, de hand aan den haan, en »werda!" buldert hij den inbrekers tegen. Een paar bejaarde dames deinzen verschrikt achteruit en willen spreken: »Maar man»Terug of het wachtwoord!" is het eenig bescheid dat zij op haar herhaald: »maar mankrijgen. Zij keeren op haar weg terug en ontmoeten, toevallig in den laten avond, een heer, die haar bereidwillig vergezelt; doch ook bij diens nadering plaatste de wacht zich met geveld geweer op de stoep, en terug of ik schiet", was nu zijn bedreiging. Eerst de sergeant van de wacht aan de na bijgelegen St. Nikolaaskazerne, tot wien de heer zich daarna wendde, bleek voldoende overredingskracht(I) te bezitten, om den nauwgezetten milicien te beduiden, dat hij het huis ter rechterzijde van zijn schil derhuisje had moeten bewaken, en niet dat van de oude dames. Vrijdag in den vroegen mor gen is brand ontstaan in de groote stoom-rijstpeleerij »de Unie« te Wormerveer, van de heeren Wessa- nen en Laan. De fabriek met een mas3a rijst is tot den grond toe af gebrand, doch door de hulp der Zaansche gemeente is men er in geslaagd de vele pakhuizen te be houden. Als meestal is de oorzaak onbekend. De rijstpellerij was ter Amster- damsche beurs verzekerd voor de som van f 120,000. Op een stuk land buiten de voor malige Ebbingepoort te Groningen vond men Woensdagnamiddag het lijk van den ruim 7Ojarigen arbeider J. A. Men vermoedt, dat kjj slapende door een zonnesteek is getroffen. Door een zeker zeldzaam ongeval verloor een jonge dame te Emmerik dezer dagen haar linker oog. Zij wilde even nit het raam kijken juist toen een zwaluw langs hare woning streek. De vogel trof het meisje zoo ernstig met den snavel in het oog dat alle hoop op behoud verloren is. Weer heeft zich te Berlijn een geval van vergiftiging door trichinen voorgedaan. Acht personen zijn daar ernstig ongesteld geworden door het aanhoudend gebruik van varkensvleesch nit een der eerste slachterijen van de stad, dat bij on derzoek bleek trichinen te bevatten, Vijf anderen echter, die altijd te zamen met hen van hetzelfde vleesch hebben gegeten zijn volmaakt gezond. De ziekte openbaart zich door een aan verlamming grenzende loom heid der ledematen, opzwellen van oogleden, en volslagen gebrek aan eetlust. Op raad van den ge neesheer, liggen de zieken niet te bed, maar slepen zich zoo goed mogelijk voort; want lichaamsbewe ging moet een der beste genees middelen voor deze ziekte zijn. Uit Bremen wordt bericht, dat de firma Hr Addicks Co. aldaar het Nederlandsche schip Minister Fransen van de Putte, van 1250 reg. tonnen, heeft aangekocht, en dat voortaan onder den naam van President Simson in de vaart zal brengen. Te Berlijn is een diefstal ge pleegd van 7000 plakzegels, ter gezamelijke waarde van 21000 mar ken. Een majoor bij het Pruisische leger leed sinds verleden jaar aan een hardnekkige verkoudheid. Niets baatte daartegen. Plotseling openbaar den zich nu onlangs op hevige wijze de verschijnselen, die duidelijk aan toonden, dat de patiënt leed aan een lang chronisch verloopen zijnde droesziekte. Na eenige dagen bezweek de majoor aan de vreeselijke ziekte. Bij onderzoek bleek toen, dat de overledene verleden jaar een van kwadën droes verdacht paard had laten doodschieten. En nu wordt in het Militar Wochenblatt terecht de aaudacht gevestigd op het feit, dat officieren meer door kwaden droes plegen besmet te worden dan soldaten. De reden daarvan zou reeds daarin kunnen liggen, dat de officieren zakdoeken gebruiken, met deze het neusslijm, waarmede zij door een ziek paard worden bemorst, afvegen en later die zakdoeken onnadenkend weer gebruiken. Uit louter hartelijkheid worden kinderen dikwijls door ouders of be kenden geliefkoosd op een wijze, die voor hen een ware marteling moet wezen. Optillen aan de zwakke armpjes, soms zelfs aan het hoofd, hoog opgooien door elkaar schudden of rollen over den grond, zijn dagelijksche liefelijkheden die niettemin de schromelijkste gevol gen voor de kleinen kunnen hebben. Hoe voorzichtig men met hen wezen moet blijkt weer nit een geval, dat zich te Berlijn voordeed, waar een vader schertsende zijn zesjarig zoontje zoo dooreen schudde, dat verscheidene banden en spieren, die het hoofd met de balswervels verbinden, braken, zoodat de knaap zijn leven lang de sporen van zijns vaders hartelijkheid zal mogen dragen. Welk een eigenaardige voor stelling sommige menschen zich nog van de boekdrukkunst maken, bljjkfc uit het volgende voorval, dat dezer dagen door het Duitsche vakblad „Vorwarts" werd vermeld. In den grooten boekhandel vau Sotheran Picadilly in Londen kwam eens een oud moedertje, die voorzichtig uit een doek een ouden versleten bijbel te voorschijn haalde, waaruit verschei dene bladen, geheel of gedeeltelijk qntbraken. De goede vrouw vroeg aan een bediende of deze niet een anderen bijbel met grootere letters op stevig papier voor haar kon laten „drukken." Zij moest nog eenige boodschappen doen en kwam dan wel over een paar uur terug. De be diende, die het vrouwtje in haar kinderlijke onkunde wilde laten, be sloot uit een magazijn een bijbel te halen en dezen als „nieuw gedrukt" aan te bieden. Hij verzocht daarom de vrouw maar over ëen uur terug te komen dan zou haar bjjbel gereed zijn. Een uur later kwam de vrouw en [de jongman overhandigde haar nu den verlangden „herdruk" van haar bijbel, die het goede oudje met bljjdsehap in ontvangst nam, niet

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1