r Markt-Berichten. ZOMERAVOND. weinig trotsch, dat zij nu een bijbel had die naar haar oude gedrukt was. Een Poolseh landedelman was voor eenige jaren met een beeldschoon Berlijnsch meisje gehuwd en leefde recht gelukkig met haar. De moeder van den echtgenoot had echter zoo'n ingekankerde haat tegen al wat Pruisisch is, dat zij dezer dagen hare schoondochter door arsenicum om het leven bracht. De man is wanho pend en heeft zelf zijne moeder bij het gerecht aangeklaagd. Te Vitry-le-Fra^ais zijn in de vorige week twee huizen ingestort, waarbij negen personen onder het puin bedolven werden. Twee daarvan zijn gedood, en verscheidene anderen gekwetst. Het gewelf van den kelder is plotseling ingezakt, en de bewoners, die allen te bed lagen, voelden hoe de grond onder hen weggleed, en zij onder een berg van steenen, planken en pannen begraven werden. Het eerst haalde men een 80-jarige vrouw onder het puin van daan zij is zwaar gekwetst: haar zoon werd gedood en diens vrouw zeer gevaarlijk gewond. Een achtjarig meisje is op een vreeselijke wijze omgekomen. Haar achttienjarige zuster, die naast haar sliep, werd bjj het ongeluk op haar geworpen. Zij voelde dat zij de kleine onder het gewicht van haar lichaam verstikte, en hoorde den doodstrijd van het arme kind, maar kon zich niet bewegen, door den zwaren houten vloer, die op haar lag. Men schrijft het ongeluk toe aan het water van een riool, dat in den kelder was gelegen, naast den muur die de beide huizen scheidt, en dat dien waarschijnlijk heeft ondermgnd. In de kolenmijn bij Risca, niet ver van Newport, heeft de vorige week een ontploffing plaats gehad waarbjj 119 mijnwerkers om het leven kwamen. In de stad Villach inJKarinthië, die 5 a 6000 inwoners telt, is in 6 weken niemand overleden. Naar een blad in Weenen meldt, heeft de doodgraver dier gezonde plaats daarop zijn ontslag gevraagd met de volgende tegenstrijdige opmerking: Als hier geen mensch sterft kan geen mensch hier het leven houden!" Overal hoort men van onge- gelukken dooT het zware onweder, dat boven verscheidene plaatsen is losgebroken. In een plaatsje bij Bonn, Urfeld, werden door een enkele blik semstraal een meisje gedood, drie personen, die zich bij haar in de ka mer bevonden verlamdeü een koe in den stal, die aan de woning grensde, eveneens gedood. Londen, 17 Juli. Den 12deu Juli is te Bally Bunion (een kleine badplaats bij den mond van de rivier Shanon) een flesch gevonden, met een briefje er in waarop het volgende geschreven stond. Donderdag 15 Januari 8 u. des avondsStoomschip Zanzibar; wij maken toebereidselen om het schip te verlaten, dewijl het vol water loopt; de lijnverschansing ligt reeds onder en de vuren zijn reeds drie uren uitgedoofd. De equi page is bezig om de lading over boord te werpen, doch er is reeds te veel water in het ruim en er bestaat weinig kans op redding. George Campbell, 2de machinist. (Het stoom schip Zanzibar vertrok 11 Januari 1879 van New-York naar Glasgow en men heeft er nimmer iets meer van vernomen.) Te Laupheim kwam dezer dagen een welgesteld fabrikant 's avonds van een partijtje t'huis en lag nog een oogenblik uit het benedenvenster een sigaar te rooken, toen plotseling een schot knalde en de ongelukkige man levenloos neerstortte. Het schot werd uit een bovenraam gelost, door den zoon van den fabri kant, die meende dat er een poging tot inbraak werd gedaan, en in den vermeenden inbreker zjjn eigen vader doodschoot. De arme jongen heeft zich, radeloos van smart, in handen van het gerecht gesteld. n-yg—wp——- t ja— In een kamer op de vijfde verdieping van een huis te New-York was brand ontstaan op een oogenblik dat de bewoonster even was uitgegaan. Toeu zij terugkwam zag zij reeds van de straat af de vlammen uit het venster slaan, en zonk met den uit roep dat haar kind verbrandde, bewusteloos neer. Nauwelijks had het zoontje van een harer buren, een jongen van 12 jaar, dat vernomen, of hij snelde, terwijl de anderen nog beraadslaag den wat te doen, het huis binnen, de trap op, tegen den stroom der vluchtende bewoners in, naar de 5e verdieping, vond het kind, een 4jarig knaapje, reeds bijna midden in de vlammen, nam het in de armen, en kwam wel met verschroeide kleederen en brandwonden, maar toch behou den, met den kleine beneden. De moeder was overgelukkig, en het gedrag van den jongen held werd door allen geprezen. Maar hg wilde van geen lof hooren en maakte zich zoo gauw ais hij kon onopgemerkt uit de voeten. Vrijdagnamiddag heeft te Bremerhaven een zwaar onweder gewoed, waarbij de plaats door hevigen hagel en een wolkbreuk werd geteis terd. In het lage gedeelte der stad werden straten overstroomd en liepen alle kelders vol water. Nadat de de bliksem verscheidene kleine ver nielingen had aangericht, is hij aan de Oude haven in een goederen loods geslagen, met het gevolg dat vijf loodsen, rijkelijk gevuld met ka toen, hennep, olie, teer, verfstoffen, hars en andere goederen, een prooi der vlammen zijn geworden. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prinses Marie, van Am sterdam naar Batavia, is 16 Juli van Napels vertrokken. Het stoomschip Koningin Emma, van "Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Juli Kaap St. Vincent. Het stoomschip Celehes is 17 Juli van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Het stoomschip Prinses Amalia is 19 Juli te Batavia gearriveerd, Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Java, is 18 Juli te Southampton aan gekómen. Alkmaar, 16 Juli. Kleine kaas, gras f36.gras fcommissie gras f37, gras fmiddelbare gras f37,g*»s flaagste prijs f 18,aangevoerd 674-stapels wegende 150293 kilo. Ter graanmarkt aangevoerd 70 heet., Haver f 5 a 5.10. nieuw Karweizaad f 16,50. 1-7 Juli. "Aangevoerd 3 Paarden f70 150,25 Koeien f 110 a 2S0. vette Kalveren fa, 16 nucht. Kalveren f 5 a 17. Ezel f74 Schapen f 16 a 23. 32 Lammeren f8 a 14. 100 magere Varkens f17 a 25, 218 Biggen f8 a 12,3 Bokken en Geiten f a 8. 1 klein Bokje f 0.50 Boter f 0,90 afl,per kop. 19 Juli. Ter veemarkt werden ver kocht 6 koeien tot f220 a 300. 413 vette kalveren f 28 a 80. nuchtere dito tot f a t 362 schapen f 18 a 36. 100 var kens 52 a 64 ct. per kilo. 27 magere f 16 a f22. Hoobn, 15 Juli. Kleine Kaas f36.50. Conmissiefaangevoerd 421 st. wegende 116992 kilo. 17 Juli. 2 heet. Tarwe f 10. a 11 50. heet. Rogge f0.heet. Gerst f5.a 6,20, Haver f 4.20 |a 5.heet. Boonen bruine f14.witte fpaarden- f heet. Erwten Grauwe f 18.Vale- f - Groene f 13,Witte grootefl5. Op mon ster verkocht: Mosterdzaad f 21.50 Kar weizaad f 15,75, 15 Paarden f 60 a 200. 6 Koeien f 120.a 160.12 Kal- verèn f8.a 20.50 Schapen f 24 a 30. 40 Lammeren f12.a f 17. 30 Varkens f 14.a 20.Zeugen f a 60 Biggen f 6 a 10.. Bok ken f 0.00 af Geiten fa 725 Kop Boter, f 1.50 a 1.64 per kop. Kippen f.a 0. 3500 Kipeieren f3.50 f4,Eenden dito f per 100. 400 Hekt. nieuwe Aardappelen f3.a f per hekt. 2900 Kg. Roode Aalbessen f18.a f19-450 kg. Zwarte dito f 32.a 34.—. V issch erij - Berichten 19 Juli. Door veel wind 5s morgens geen schuiten binnen. Namiddags zijn de visschers naar zee gegaan. 20 Juli. Een veertigtal Schuiten binnen met weinig vangst van tongen en tarbotj; hooge prijzen. Kleine schol per mandje fl.80 tot f2.30. Enkele rog, per stuk 25 Cent. Scharren zeer duur. Wees welkom, Zomeravond Gij brengt weer koelte en schauw, Gij doet de bloemen geuren, Verkwikt ze met uw dauw. De zon dook weg in 't Westen En glanst aan verre kust, De dartle vlinders slapen, De blijde leeuwrik rust; Kom, o kom naar buiten Geniet, Wat de avond biedt; Geniet de schoonheid der natuur In 't Zomeravonduur. De dauw, in zilvren nevel, Daalt over alle3 neer; Hij kust de kleine bloemkens En vormt een eindloos meer. Met paarlen heeft hij kwistig Het bloemrijk veld belaan. De insecten gonzen vroolijk, De nachtegalen slaan. Kom, o kom naar buiten Geniet, Wat de avond biedt; Geniet de schoonheid der uatuur, In 't zomeravonduur. Allengs verdween in 't Westen Het glansrijk zonnegoud; De moegezongen vogels Verschuilen zich in 't woud; Het vee ligt in de weiden, Door rijk gebloemte omringd; Terwijl het koor der kikkers 't In zoete sluim'ring ziugt. Kom, o kom naar buiten! Geniet, Wat de avond biedt; Geniet de schoonheid der natuur In 't Zomeravonduur. De dartele Zefirs zweven Langs bosch en veld en vliet Zij stoeien met de blaartjes Of spelen met het riet; Zij lisple-n en zij fluistren Tot alles in 't rond: Wees dankbaar en gelukkig In dezen avondstond, Kom, o kom naar buiten! Geniet, Wat de avond biedt; Geniet de schoonheid der natuur In 't zomeravonduur. W. M. Tz. Heldersche Moppen. lste Dame: „Wel mevrouw hoe is u „De Twee Weezen bevallen 2de Dame: „Prachtig! ik kan u ver klaren, dat ik bijna van 't begin tot het einde heb zitten weenen." lste Dame: „ik ook; die arme, arme meisjes, wat gingen zij mij ter harte(zij weent). 2de Dame: „Spreek er niet van, her inner mij er niet aan," (Zij begint te snikken). De meid komt binnen en zegt: „Me vrouw, daar is een geheel in lompen ge kleed arm meisje, dat van koude en honger staat te rillen. Zij zegt dat haar vader en moeder gestorven zijn en vraagt om een aalmoes." lste Dame: „O, wat dat bedelvolk toch onbeschaamd is! Als men werken wil kan men altijd werk vinden. Laat haar maken, dat ze weg komt!" 2de Dame:,,Ja, het is inderdaad schan delijk zoo indringend dat volk wordt, dat de politie niet beter toeziet." o Vrouw: :„Lieve man, je moest hier ja- lousiën laten maken. Man„Waarom Vrouw: „Aan den overkant is een offi cier komen wonen en als ik mij aankleed zou hij mij kunnen zien." „Man: Heeft hij al gekeken?" „Vrouw: „Neen, maar hij zou het kunnen doen." Man„Wees maar gerust, als de officier je ziet, zal hij wel jalousiën laten maken." o Jongen„Kijk eens, papa, dat zijn zijwormen, die tot de nuttigste dieren be- hooren Vader: „Wat nuttige dieren?! Dan moest je de rekening van je moeder eens zien Burgerlijke Stand Helder. Van 16 20 Juli 1880. ONDERTROUWD: P. Steutel, matroos en L. Buis. R. C. Dijksterhuis, onderwijzer J. Knijper. GETROUWDGeene. BEVALLEN: R. M. Siesterman v. Ooije geb. Kloos, d. J. Jonker, geb. Dito, d. G. Collet geb. Borahoff, d. M. Smit geb. Huisman, z. A. Timmer geb. Boon, z. A. Buijs geb. Bakker, d. T. Jonker geb. v. d. Woli, z. J. Bais geb. Over de Linden, d. J. den Bakker geb. Potter, z. OVERLEDEN: A. Bijl, 8 j. P. J. Sel derbeek, 19 m. W. H. Meijer, 18 j. J. A. Boendermaker, 9 w. A. Huij ben geb. Bood, 40 j. H. J. G. Smit, 5 m. C. Gravema- ker, 3 m. Vervolg- der Berichten. Zondagmiddag is in de Noor- derhaaks aan den grond gestoomd de Eng. stoomboot „Blacksea," kapt. Raid, van Kroonstad naar Rotterdam met zaad en sparren. Den volgenden nacht is zg door de sleepbooten „IJmuiden en stad Amsterdam" af- gesleept en heeft de reis vervolgd, geconvoyeerd door laatstgenoemden sleepboot. Er is een gedeelte lading overboord geworpen om vlot te komen. Naar wij vernemen was met de sleepbooten en vletterlieden een accoord getroffen om het stoomschip voor een belangrijke som af te brengen. Met het stoomschip »Conrad" der Stoomvaart-Maatschappij Neder land zal een groot detachement onder officieren en mindere manschappen der marine naar Oost-Indië worden overgevoerd. Een eenvoudige, doch hoogst nuttige verbetering, is aan de sloepen en barkassen der Nederlandsche oor logschepen verstrekt, namelijk: het aanbrengen eener zoogenaamde kabel- laring, welke om het berghout heen aan het vaartuig is bevestigd. Door dezen maatregel voorkomt men in den vervolge het beschadigen van dit materieel, door aanvaring of anders zins veroorzaakt. Om de herinnering aan Koole mans Beynen bij de Marine levendig te houden, is door den minister van marine bepaald dat aan elk schip een exemplaar van het boekwerk Leven en Streven van den luitenant ter zee 2de kl. L. R. Koolemans Beynen, door Ch. Boissevain, zal worden verstrekt. Op onderscheidene plaatsen in ons land, zijn door het hevige onweder der laatste dagen, ongelukken ver oorzaakt, waarbij op sommige plaatsen menschenleveDS zijn te betreuren terwijl ook hier en daar het vee in de weide werd doodgeslagen en vele huizen en hofsteden een prooi der vlammen werden. Onze ruimte laat niet toe ze hier alle op te sommen. Het onweder schgnt over het geheele land te zijn heen getrokken. Te Rotterdam is de bliksem geslagen in den vleugel O der cellulaire ge vangenis aldaar, zonder echter brand of persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. De aangerichten verwoes ting is echter zeer groot. Engeland werd door een geweldige orkaan, met regen en onweder be zocht. De bladen bevatten berichten van verwoestingen uit Cork, Waterford, Liverpool,Tavistock, Branbury, Ayles- bury, Nuneaton, Northampton, Hun- tingdon, Lincoln en Leicester. Over al overstroomingen, vooral te Leicester waar een spóorwegviaduct werd weggespoeld en verscheidene huizen door den bliksem werden getoffen. Texel 19 Juli. Vrijdag 11. werd door 't bestuur van den polder Waal en Burg p«- bliek aanbesteed, 't verbeteren van de waterloozing uit genoemden polder langs den polder het Noorden. De aanbesteding had in twee perceelen plaats. Voor 't le perceel waren vijf inschrijvers, waarmede de heer S. Giltjes van den Helder 't minst had ingeschreven en wel voor f 2700. Dezelfde aannemer was met f 1700 de minste inschrijver voor perceel 2, waarvoor zes biljetten, waaronder 1 van onwaarde, waren ingeleverd. Met het graven van een sloot en het maken van een binnenberm langs den Z. O. Zeedijk, onlangs door den aannemer Vaal aangenomen, is een begin gemaakt. Landgras en zeegras, 't eerste meer als hooi, 't laatste als wier bekend, houden tegenwoordig honderden bezig. Op de hooivelden komt men bijna handen tekort, om alles zoo spoedig mogelijk te beredderen. De aanvoer van gemaaid zeegras verschaft ook menigeen werk. 't Bewerken en drogen van dat artikel is in vóllen gang. Texel, 19 Juli: Aan het strand zgn heden een massa sparren aangespoeld waar schijnlijk afkomstig van de deklast van 't Zondag 1,1. in de Haaks ge strande stoomschip. Terschelling, 17 Juli. In den loop dezer week zgn uit de Hansa weder 77 vaten reuzel opgevischt. Men wil zoo spoedig mogelijk nog een tweeden duiker aan den arbeid zetten. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op 't zout, vond het bij de overgroote meerderheid der leden van de Tweede Kamer op zichzelf geene bestrijding. Keurde men den voorgestelden maat regel op zichzelf goed, vele leden toonden zich teleurgesteld dat het wetsontwerp ten aanzien van het zout-accijns in het algemeen niet verder ging. Naar sommiger oordeel was aan den ongelukkigen tóestand geen ander goed einde te maken dan door de geheele opheffing van den accijns en eene hernieuwde poging om het gemis, dat de schatkist daar door zou lijden, door de invoering van eene verbruiksbelasting op eenig ander voorwerp, zooals tabak en koffie, te vergoeden. Meer algemeen uitte men met nadruk het verlangen om den accgns van f 9 per 100 pond tot de helft, f 4,50, of althans tot zes galden te verminderen. Binnenkort treedt te Amster dam een nieuwe maatschappij op, die zich ten doel stelt: lo. reorganiseeren der begrafenissen aldaar, met afschaf fing van alle verouderde costumes en misbruiken; 2o. het openstellen van een aan alle eischen voldoende be graafplaats in de nabijheid van Amsterdam. Op de rivier den Ysel bij Kampen waren Zondagmiddag vier jongelingen uit Yselmuiden, waarvan de jongste 17 en de oudste 28 jaar, met een zeilboot aan het varen. Ongelukkig sloeg het vaartuig om en allen ver dronken. Hunne lijken zijn kort na elkander opgevischt. Het Politieblad" meldt, dat op 8 Juli jl. te Amsterdam is ver loren een portefeuille van dofzwart leder inhoudende o. a. 11 bankbil jetten van f 1000, vele andere bankbiljetten, quitantiën, dividend bewijzen enz. Te Arnhem heeft zich een dronkaard op den publieken weg te slapen gelegd, 's Avonds werd hg al daar met gespleten schedel gevonden, doordien hem een rptuig over het hoofd was gereden. Vijf verpleegden van het 2e gesticht te Veenhuizen, werden Donderdagavond in erg beschonken toestand, door eenige rijksveldwachters binnengebracht. Een zesde, die in den- zelfden toestand was te water ge raakt, is een paar uur later als lijk per as aangekomen. De Justitie uit Assen doet onderzoek naar dit ongeval, omdat de gedachte aan twist en daarop gevolgden moord opgerezen is. In de Rue Montmartre te Parijs heeft een voddenraper, zonder eenige aanleiding, een oppassend gerechts dienaar op klaarlichtendag aangeval len en vermoord. Het bigkt dat de man een ongeneeslijke dronkaard is, wiens hoofd door de nationale fees ten geheel op hol was geraakt, en die zich verbeelde dat hij een wraak volbrengen moest" door een politie agent te dooden. Voor de weduwe van den vermoorde is e6n inschrij ving geopend. De werkzaamheden tot 't opsporen van de lijken der 119 mijnwerkers, die Donderdag bij Risca om het leven kwamen, hebben een aanvang geno men. De vrouwen en kinderen om ringen de mijnput, waaruit slechts met veel moeite een lichaam geheel verminkt, bijna onkenbaar te voor schijn komt. De hartverscheurendste tooneelen grijpen daarbg plaats. Het ongeval schgnt door een bliksemstraal veroorzaakt te zgn.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2