'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL Mo. 776. Vrijdag 23 Juli 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. i\T3onnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post7*5 Afzonderlijke nummers Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertentlën yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAQSMORGENS vóór 10 uur aan de^ureaux_bezorg^_zqn JULI. Hooimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 2 m. Ondergang 8 u. m. Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 WoBNSDAG 28 Donderdag 29 Laatste Kwartier. Yhijdag 30 Zatbbdag 31 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER. 23 Juli 1880. Zr. Ms. schroefstoomscbip 3e kl. Marnix kwam Dinsdagmiddag alhier in de haveu. Naar men zegt, zal genoemd stoomschip voor en aleer het bjj het oefeningseskader wordt ge voegd, nog een korte oefeningstocht in de Noordzee doen. Het Ned. schoenerschip Her stelling kapt. J. Scholten met stokvisch en levertraan geladen, van Bergen naar Rotterdam bestemd, is Dinsdagmiddag door de sleepboot Amsterdam lek binnengebracht. Ge noemde schoener had in de Eier- landsche gronden gestooten. Texel, 21 Juli. Ruim 500 sparren, benevens een partijtje haver, waarschijnlijk afkom stig van 't stoomschip Black Sea," moeten hier langs 't strand aange spoeld en door de strandvonderij op geslagen zjjn. Hielden zich verleden jaar enorm veel konjjnen op in de Texelsche duinen, tegenwoordig is 't getal dezer knaagdieren niet groot. Zij worden althans zeldzaam meer in gezelschap aangetroffen, zooals verleden jaar, toen zij bjj geheele troepen door 't dnin marcheerden, 't Uitroeien, dat met allerlei middelen geschiedde, schijnt wel 't gewenschte succes te hebben gehad. Naar wij vernemen zullen een 130 a 140 tal kinderen van de Zondags school te Helder, onder geleide van eenige heeren, in de volgende week, per »Ada van Holland" een uitstapje naar Texel maken, 't Is te hopen dat goed weer dit tochtje begunstige. Texel, 22 Juli. Een knijper te zijn is gewoonlijk geen eeretitel, maar op zijn ouden dag, na een nuttig werkzaam leven, tot knjjpen veroordeeld te worden zou onuitstaanbaar zijn, indien 't een persoon betrof. Nu 't evenwel een schuit aangaat kan 't er nog door. De jonge Willem," alias »Bello", een vaartuig, waarmee schipbreuke lingen gered, ladingen geborgen, dui zenden passagiers en tienduizenden schapen, lammeren en koeien in over gevoerd zijn, een schuit, die sedert eeni- jaren als post- en veerschuit dienst deed, ja, gedurende haar veertigjarig bestaan tot allerlei doeleinden werd gebezigd, moest dezer dagen wegens gevorderden leeftijd en gebrek aan werk, publiek verkocht worden. 't Vaartuig, met deszelfs flinken inven taris, werd voor f 301,75 aangekocht, door den heer W. Hillenius en be stemd om als palenknijper bjj 't havenwerk gebezigd te worden. Zoo gaat de roem dezer wereld voorbij De vogelvangers doen nog altijd goede zaken. De prijs van 't jong gevogelte is gestegen. Evenwel mag deze nieuwe tak van njjverheid niet worden uitgeoefend, tenzij de voge laars permissie van de laudeigenaars hebben bekomen. De waakzame po litie schjjut bijzonder op te letten, dat de wettelijke bepalingen in deze niet worden overschreden. Zaterdag jl. ontlastte zich boven Terschelling een vreeselijk onweder dat eenige uren aanhield. Een paard met veulen werden in de weide dood- ilagen en een man kreeg aan de eene zijde van het hoofd vele wonden gelijkende op brandwondeu. Zooals men zich zal herinneren werd in het laatst van Mei 1879 de notaris D. te Oosthuizen preventief in hechtenis genomen en gevankelijk overgebracht naar Haarlem. Als een bewijs hoe uitgebreid de instructie in deze zaak is, kan dienen, dat thans weder ruim twintig personen voor den rechter-commissaris gedagvaard zijn, terwijl reeds in Augustus des vorigen jaars, en gedurig daarna, een aantal personen opgeroepen waren om getuigenis af te leggen. Men schrijft aan de Leidsche Ct.Nergens zjjn in Mei de aardappe len van twee- tot viermaal toe afge vroren, -zooals gemeld is en om welke reden de knollen dan ook nu zoo groot zouden zijn. Er is nog nooit scheever gevolgtrekking gemaakt. Naarmate dus een plant beroofd wordt van loof, naar die mate zou zij minder of meer, grooter of kleiner knollen voortbrengen. Welk een voorrecht dan, als aardappelen eens tot viermaal toe afvriezen, hetgeen in allen geval nog nooit gehoord is. Maar de zaak is dezedat overal, ook van een gro' ce menigte akkers, waar geen aardappelenstruik door vorst werd aangetast, groote knollen en een goed beschot worden gerooid, omdat met den regen in Juni ook het weer zeer groeizaam is geworden en de aardappel, evenals alle andere gewas, groote behoefte had aan vocht. Groote aardappelen zijn anders doorgaans nooit geroemd geworden als de smakelijkste. Het broeiige weer en de regenbuien van den laatsten tjjd hebben weder de ziekte in den aardappel doen ontstaan, zooals ieder jaar plaats heeft en overbekend is. Die ziekte behoeft geen zorg te baren, want er zjjn binnen- en buitenslands aardappelen genoeg. De prijzen blijven nog vrij vast, niettegenstaande het Westland ook dit jaar hoegenaamd geen zaken met Engeland doet, om redenen reeds vroeger jaren meermalen door ons vermeld geworden. Het Westland, dat zjjn vertrouwen in het artikel aardappel in den vreemde heeft verbeurd, zal moeite hebben dat vertrouwen bjj den Engelschman te herwinnen. Terwjjl voor eenige dagen een bader nabij Scheveningen in zee was, zag hij op 't strand rookwolken uit zijn pakje kleederen opstjjgen en bjj onderzoek bleek het, dat hij een brandende sigaar met zjjn goed had toegedekt, 't Gevolg was, dat hjj zonder hemd naar huis moest gaan. De te Arnhem opgepakte dief en inbreker lijdt sedert zijn arrestatie aan delirium. Zjjn toestand is van dien aard, dat er gevaar voör zijn leven bestaat. In Rotterdam t schjjnt men aan wonderlijke ontmoetingen bloot te staan Een inwoner beklaagt zich dat hjj op den hoek van den Noor dersingel plotseling door een grooten beer aangegrijnsd werd. Het beest was wel gemuilband, maar de ge leider lag een eind verder te slapen, en de inwoner schroomt niet er bij te zeggen dat hij het direct op een loopen zetten. Dinsdag stond voor het ge rechtshof te Amsterdam terecht Antje Snieder, oud 23 jaren, dienst bode, beschuldigd van kindermoord, door de ongehuwde moeder voor de eerste maal gepleegd. Beschuldigde erkemle, iu haar wanhoop over hare onverwachte bevalling, «p den avond van den 17den Aprill 11., haar kind in een zinkput te hebben geworpen. Zij gaf op dat het kindje vooraf op de steenen was gevallen. Zij heeft het den volgenden morgen daaruit gehaald en den 19den in een doek met vuil gebracht naar een waschvrouw, met verzoek om dat weg te werpen. Deze ontdekte echter het kinderlijkje en deelde dit aan de justitie mede. Het on derzoek ter terechtzitting liep over de vraag of het kind levend is ter wereld gekomen, of het geademd heeft en of de oorzaak van den dood aan belemmering in de adem haling door verstikking in de mod- dermassa of aan andere oorzaken is toe te schrijven. De twee eerste vragen werden door de deskundigen dr. C. H. Kuhn en dr. S Van der Horst bevestigend beantwoord. Vol gens heu was ook de eerst aange geven oorzaak aannemeljjk, als zjjude een bloeduitstorting bjj het kind in de zachte deelen op de linkerhelft van het voorhoofd door hen waar genomen, die zoowel bij de baring kan zjju ontstaan als door den val van het geboren kind op een stomp voorwerp. Over de wiize waarop de bevalling moet hebben plaats gehad, werd de heer G. H. Van der Mey als mededeskundige gehoord. Professor L. Lehman, zjjn mede- deskundige, was Zondag 11. overleden. In het geheel werden vijf getuigen gehoord. Het openbaar ministerie requireerde met het oog op het niet gunstig verleden van de beschuldigde, een tuchthuisstraf van 5 jaar. Uit spraak Dinsdag a. s. Ouder de Londensche dames is do nieuwe mode in zwaug geko men schoenen met letters te dragen. Die schoenen zijn van fluweel, satjjn of leer, en de naamletters der draag sters staan in goud, zilver of zijde geborduurd. De aandacht der Engelsche admiraliteit is gevestigd op den gevaarlijken toestand, waarin zich op dit oogenblik het kanaal bevindt door een aantal gezonken schepen, waarvan sommigen reeds eenige jaren onder water liggen. Er worden niet mipder dan zes schepen genoemd, die in de nabijheid der Engelsche kusten zeer gevaarljjk voor andere schepen liggen, nameljjk de Strathclude twee mijlen bezuiden Dover, Lavonia, een Spaansch schip in 1875 vergaan, vijf mijlen ten oosten van Folkestone, Grosser Kurfürst, vier mijlen en de Pomerania zes mjjlen ten Zuidwesten van diezelfde plaats. Verder nog de Harbinger, die zich bij de Stratheln- do moet bevinden en de Bokhara. De terugkomst van keizerin Eugenie in Engeland wordt thans aangekondigd tegen aanstaanden Maandag. Hare gezondheid, die eenigs- zins door de vermoeienissen geleden had, is weer zoo goed als hersteld. Men zal zich de Chandernagor herinneren, die te Antwerpen en te Vlissingen kolonisten trachtte te lok ken naar Port Breton. Dit schip is 16 Januari op Nieuw Ierland aan gekomen, waar het 62 emigranten aau land heeft gezet, na eenige dagen te voren 17 op het eilandje Langlan aau land te hebben gebracht. Thans zijn weder twee nieuwe schepen naar deze kolonie uitgerust: de Port Breton, die op 20 Januari Barcelona verliet met 750 menschen aan boord en de Gervil, dio weldra zal volgen. Alle emigranten moeten katholiek zjjn. De inboorlingen hadden de aankome- lingen gunstig ontvangen. Te Thimeon bij Charleroi had een vrouw van Franschen oorsprong wed. Fagart, die sedert eenigen tijd getrouwd was met zekeren A. Hadoux, insgeljjks van Franschen oorsprong, een hevigen twist met haar man ge had. In hare gramsshap verliet zij het huis met hare dertienjarige doch ter Maria: aan den watermolen ge komen, stiet zjj het kind in het water en sprong er daarna zelf in: hunne lijken werden eenigen tijd daarna op- gevischt. Men schrijft uit DieppeLangs de geheele Normandische kust, voor namelijk hier, richtte den 15den dezer een waterhoos belangrijke schade aan. 's Middags heerschte een drukkende warmte, tegen den avond kwamen uit het Zuid-Westen donkere wolken opzetten en binnen weinige oogen- blikken brak een geweldig onweder los, gevolgd door een storm, die de geheele zee in beroering bracht en een hagelbui, die akkers en velden vernielde. Steenen zoo groot als duiveneieren sloegen het ooft van de boomen en verbrijzelden de ruiten in de woningen. Tal van hutten werden door den wind van het strand geveegd. Eensklaps, als door een tooverslag, werd alles weer stil in de natuur, maar de aangerichte schade bleef bestaan en zal nog lang door het landvolk en de visschers met smart worden gevoeld. Rouaan en omstreken zijn door een waterhoos bezocht. Alle pleinen en straten der stad waren overstroomd zoodat men het water met pompen moest verwjjderen. Verscheidene gebouwen en huizen zijn zwaar beschadigd, en de tarwe, haver en roggeoogst is geheel ver nield. Bij Philippopel (Oost Rumelië) is een ongehoorde gruweldaad ge pleegd. De moeder van den Rus- sischen Generaal Skobeleff, een wegens hare liefdadigheid bekende dame is daar in den omtrek vermoord toen ze met geld en goede gaven op weg was naar het hospitaal te Tzir- pan. Hetzelfde lot ondergingen haar kamenier, een adjudant, die haar vergezelde, en twee dienaren. Roofzucht was het doel van de misdaad, die gepleegd is niet door Bulgaarsche of andere roovers, maar door een, waarschjjnlijk verloopen, Russischen kapitein, zekere Oussof en eenige gewapende bondgenooten. De ellendeling, die niet lang na zijn misdaad werd aangehoudeu de algemeene verontwaardiging was oor zaak dat dadelijk alles uittrok om de moordenaars te vatten heeft getracht zelfmoord te plegen en is nu stervende. Een paar medeplich tigen zjjn ook gevat. De nood in het binnenland van Rusland neemt voortdurend toe. In 1878 heeft Zuid-Rusland, naar men berekent, 100 miilioen roebel door den korenkever verloren, maar in dit jaar moet het verlies 3 a 4 maal grooter zijn. Te Bünde in Hannover is achter een nieuw gebouwd huis een water plas, op welks oppervlakte men dezer dagen een blauwachtig vocht zag drijven. Bjj onderzoek bleek dat pe troleum te zijn. Men kon maarniet ontdekken van waar die stof mocht afkomstig zijn. Nn kwam op circa 100 meter afstand van eerstgenoemde plek weder petroleum voor den dag. Ook in den kelder van een woning in dien omtrek had men reeds vroe ger een petroleumlucht bemerkt. Uit een en ander ligt het besluit voor de hand, dat onder Bünde petrole- umlagen zich bevinden, en dat het wel der moeite waard zal zjjn, gron diger nasporingen daaromtrent in het werk te stellen. Een burger van Chicago is onlangs om het leven gekomen door een reddingtoestel. De man, wiens geestvermogens in den laatsten tijd eenigszins gekrenkt warenhad 't er opgezet een nieuw soort van zwem gordel uit te vinden en meende dat lood daartoe bijzonder geschikt was. Hjj maakte dus een zwemgordel van dat metaal en ging een tochtje met een stoomboot doen, om zijn uitvinding te probeeren, waarmede hij veel eer hoopte in te leggen. Onderweg kleedde hij zich onge merkt uit, ging te water en zonk natuurlijk onmiddellijk in de diepte, meegesleept door zijn toestel dat hem, naar zijn oordeel, boven had moeten houden. In Now-York is een dokter, Tanner geheeten, die de weddingschap heeft aangegaan in veertig dagen niet te zullen eten. Drie weken heeft hjj 't reeds uitgehouden, zonder dat men eenig zorgwekkend verschijnsel bij hem waarneemt; de vaster is opge- rnimd, slaapt goed en gebruikt niets dan water. Dezer dagen zaten in de dili gence van C. op H. behalve eenige handelsreizigers, ook een vrouw met drie kinderen, welke laatsten zich vermaakten met het snoepen van pepermuntjes. Koopman W. uit M. vraagt al pratende met de lieftallige kleinen een pepermuntje, dat zjj hem niet durven geven. Hjj haalt drie rijksdaalders uit den zak en zegt: zullen we ruilen, ik een pepermuntje en jij zoo'n mooi stuk zilver? De kleinen laten zich eindelijk over halen en zeggen, op moeders bevel dank je wel, mjjnheer!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1