'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 777. Dinsdag 27 Juli 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. ,3 franco per post 75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT <fe Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZEIIDSTRAAT. A<avertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advérientiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS voor 10 i^ur aan d€^^Bureaux^bezorg^d^z^^ NIEU WSTIJ DIN GEN HELDER, 27 Juli 1880. Aan de navolgende minder geëmplooieerden en werklieden bij 's Rijks werf alhier werden Zaterdag medailles voor ijver en trouw uit gereikt De zilveren medaille voor 25-jarigen dienst mét gratificatie van f 50 aan den huistipunerman fe klasse K. Hin den onder-machinist H. Brautigam, den bankwerker 3e klasse J. Simons en den werktuigmaker 4e klasse J. Krieger. De bronzen medaille voor 121/s- jarigen dienst aan den takelaar le klasse G. Warmenhoven, den koper slager le klasse J. F. Asma, den scheepstimmerman 2e kl. J. C. Wil- lemse en den bankwerker 3e kl. J. Van den Bergen. De vereeniging Willem Teil," alhier, hield 11. Zondag in Café Suisse hare jaarlijksche algemeene vergade ring. De rekening en verantwoording, sluitende met een voordeelig saldo van f13.—werd goedgekeurd. De Secretaris bracht verslag uit over den toestand van Teil. Hierna had de verkiezing plaats voor 't aftredende bestuur en door de vacature, ontstaan door het bedam*- ken van den vice-president J. Korpo raal. De heeren Steegman, President enrde Goeij, Penningmeester, verzocht ten niet meer in aanmerking te komen. Gekozen werden de heeren V. de Wit, president; J. Barneveld, Vice-president; A. Bijvoet, Secretaris^ J. de Jong, penningmeester en A. van Willigen tot instructeur. Ingevolge machtiging des Ko- nings van den 21sten dezer n°. 16, wordt 1°. het schroefstoomschip le kl Zilveren Kruis met den laatsten dezer buiten dienst, en het schroefstoomschip le kl. Leeuwarden, liggende te Willemsoord, met den len Augustus a. s. in dienst gesteld, met bestemming om deel uit te maken van de oefe ningsdivisie; en 2°. het bevel over laatstgemeld schroefstoomschip opgedragen aan den kapt. ter zee W. F. H. Cramer, en zulks onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde bevel over het schroefstoomschip Zilveren Kruis. Texel, 26 Juli. Een onheil, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, maar boven ver wachting goed afliep, had gisteren nabjj het Oude-Schild plaats, 't Paard van den beer Z. geraakte met den kapwagen op hol, waarin de heer Z. met vrouw en kinderen naar den Hoorn terugkeerden. De wagen viel om, terwijl 't paard met 't lemoen achter zich, in de richting van den Hoorn voortholde. Gelukkig kwam de Familie Z. met den: schrik vrij. 't Paard, dat nog al gewond was, werd door een kloeken poldergast opgevangen. Oude Schild, 25 Juli. Hebben onze visschers thans veel reden tot. klagen, ook de wiermaaiers vinden dat 't een zuinige tjjd is. Als zjj een geheele week arbeiden kunnen zij nog te nauwernood een zuinig daggeld verdienen. Bij gebrek aan voordeeliger bezigheden, zien zij zich evenwel gedrongen 't eenmaal aangevatte werk voort te zetten. De Prins-Hendrikpolder op Texel, nog voor eenige jarén dor en onvruchtbaar, schijnt van jaar tot jaar beter te worden. Deze polder, na het overlijden van Prins Hendrik door verkoop overgegaan aan een Belgischen grondeigenaar, wordt slechts voor een klein deel bebouwd en overigens gebezigd om schapen te weiden. Dezer dagen zijn er weer twee hofsteden in dien polder voltooid, terwijl tevens een tweede watermolen in aanbouw is. Overigens moeten de gewassen in genoemden polder uit stekend en veelbelovend te velde staan. Er wordt bijna uitsluitend tarwe, rogge en haver verbouwd. Den 6. Augustus a. s. hoopt een bewoonster van Schiermonnikoog den leeftijd van 100 jaar te bereiken. Is het in sommige gevallen een gelnk, een eeuw op dit wereldrond te blij ven rondzien, van hoeveelmeer waarde zal dat leven geweest zpn voor Katharina Maria Koldewp, die, nog in het bezit van al haar zintuigen, huiszittend werk verricht eu haar kinderen, met wie zij zamen leeft, verhalen uit haar jeugd kan doen, die een paar gewone menschenlevens zpn. De man in Den Haag, die on langs door zijn vrouw met petroleum begoten en daarna in brand gestoken werd, is in het gasthuis aldaar aan de hekomen brandwonden overleden. Twee personen bemerkten Zondagnacht te Amsterdam op de Keizersgracht tusschen de Spiegel- en Vijzelstraat een mandje voor een staldeur. Zij opende»" het on een levend kind van het vrouwelijk geslacht, blijkbaar reeds eenige dagen oud, kwam te voorschijn. Van het politie bureau op de Prinsengracht werd de arme kleine ter verpleging gezonden naar het Stads bestedelingenhuis. Het stoomschip America, kapt. Pohle, heeft te Vlissingen aangebracht 14 personen, zijnde de volle bemanning van de Engelsche bark Advance, kapt. Cunningham, van Liverpool met steenkolen naar Java bestemd, welk schip in den Atlantische Oceaan ge zonken is. Na het schip te hebben verlaten, zwierf de bemanning 24 uren in de booten rond en werd toen door een uitgaande bark opgenomen, en kort daarna op de America over gezet. Kapt Cunningham roemt zeer de menschlievende behandeling, op het Duitsche stoomschip ondervonden. Het Engelsche Heerenhuis heeft in de zaak der aanvaring tusschen de „Khedive en de Voorwaarts" uit spraak gedaan in het voordeel der Stoomvaartmaatschappij „Nederland" Het eerste vonnis van het admirali teitshof, waarbij de gezamelijke schade der beide schepen door de beide maatschappijen gelijkelijk zou ge dragen worden, zoodat de Engelsche maatschappij nog een aanzienlek be drag aan de maatschappij „Nederland" moest uitkeeren, werd geheel beves- tigd, met vernietiging Yan het het latere vonnis van het hof van appel volgens hetwelk de maatschappij „Ne derland" als eenige schuldige, al de schade had moeten lijden. Voor de nabestaanden van de slachtoffers der mijnontploffing bij Risca is reeds hg den Lord Mayor van Londen een som van f 40;000 ontvangen. De schatrijke, veelgenoemde lady Burdett Couts is dezer dagen gehuwd met mr. Asbmead Burlett, lid van het parlement. De dame heeft haar 60sten verjaardag reeds achter den rug, de gelukkige bruidegom is 32 jaar oud. Bij een onderzoek naar de aardlaag, waardoor de tunhel tusseften Engeland en Frankrijk zal moeten loopen, is gebleken dat tusschen de beiden landen een kalklaag bestaat, die volkomen waterdicht en nergens gescheurd is. De tunnel zal dus na een zeer nauwkeurige berekening slechts geboord behoeven te worden, zonder dat het noodig zal zijn hem door een zwaar gewelf voor instorten te behoeden. Voor het gerechtshof der Seipe stond dezer dagen een negentienjarig meisje, een postbeambte, terecht we gens het maken van valscbe postwissels. Zij werd alleen tot deze daad gedre ven door de znobt om haar ouders te helpen, die, vroeger welgesteld, tot armoede vervallen waren, en voortdu rend in geldverlegenheid verkeerden. Alle dagen behandelde zij postwissels en mandaten, en eindelijk had zij de verzoeking niet kunnen weerstaan om, al was het op oneerlijke wijze, de ellende van haar vader en moeder te verzachten. Zij vulde een paar formu lieren in met het bedrag der schuldvordering van twee bijzonder lastige crediteuren, 100 fr. en 500 fr. wist ze door den daarmee belasten ambtenaar te doen teekenen en met de anderen te laten bezorgen. Zij had de schuldeiscbers verzocht haar de goede odtvangst te berichten, zoodat haar ouders niets van het geval te weten kwamen. Hét duurde echter niet lang of op het bureau der controle ontdekte men haar bedrog. Zij werd in hechtenis genomen en stond nu weenende en vol schaamte voor de rechtbank. Maar haar hartgrondig berouw, haar jeugd en de beweegredenen van haar misdrijf wekten zoozeer het medelijden van de jury op, dat hij haar, na een pleitrede van haar ver dediger, vrijsprak. Een vreeselgk ongeluk heeft den 20sten dezer plaats gehad te Gibraltar, aan boord van de Engel sche stoomboot St. Oswin, die daar met een lading steeukolen van Swansea was gearriveerd. Door bet ontploffen van een ketel werden twee man van de equipage op slag gedood, en werden 14 personen, die met een reparatie aan het vaartuig bezig waren, in meerdere of mindere mate gekwetst. Sedert is de kok reeds aan zijne wonden bezweken en worstelen twee anderen in bet ziekenhuis met den dood. Sneeuw in Juli heeft men in Hannover kunnen zien; Naar men van daar schrijft is deif 21-sten Juli onder een hevig onweder, sneeuw óp de toppen van het Harzgebergte gevallen: Bij Wurzburg viel dezer dagen een passagier uit een spoorwagon, tengevolge van het onnauwkeurige sluiten van het portier. De man was onmiddellijk een lijk. In Straatsburg is de vorige week een drijvende badinrichting plotseling geheel gezonken. De zwem- lustigen konden zich nog heel of half gekleed redden; een groot aantal kleeding9tukken verdween echter mede in de diepte. Emma Ivon een Italiaansche tooneelspeelster, werd dezèr dagen gevangen genomen. Haar arrestatie is de ontknooping van een roman, waarvan de slotscène zeker in 't tuchthuis zal spelen. De jonge, schoone vrouw had haa? man verlaten, om zich in de armen van een schatrijke patriciër te werpen. Om hem voor goed aan zich te verbindenhad de volleerde actrice haar minnaar een dochtertje geschonken. Intusschen had zij dit kind eenvoudig gekocht. Een barbier en twee vroedvrouwen hadden als medeplichtigen bij het onderschuiven van het kind gefun geerd. Drie jaren bleef dit een geheim. Onlangs echter keerde een boer uit Amerika terug en zocht zijn kind op, dat hg als zuigeling na den dood zijner vrouw en bij zijn vertrek bij. familie had achtergelaten. Toen men hem geene voldoende ophelderingen kon geven, maakte hij er een proces van en nu bleek, dat men het kind aan de actrice verschacherd had. De rijke minnaar bleef echter 't kindje als het zijne opeischen en heeft 100.000 fr. cautie aangeboden voor de invrijheidstelling van zijn Emma. Maar de rechtbank heeft zijn aanbod afgewezen en de gevangenneming van nog enkele medeplichtigen gelast. Daaronder behoort ook zekere gra vin Alis, uit Parijs, die voor de moeder van Ivoü; wier naam eigen lijk Novi blijkt te zijn, doorgaat, doch die zich, evenals haar dochter, slechts door onderschuiving van een kind den naam van moeder heeft weten te verschaffen. Het opmerke lijkste in deze historie, die veèl op zien haart is, dat de familie van den rijken Italiaan het kindje van Emma en de actrice zélf als familieleden beschouwen en liefhebben. Keizerin Eugenie is Donderdag avond op Madéira aangekomen, 's Nachts te twaalf uren lichtte de boot weer het anker om haar zonder verder oponthoud naar Plymouth te brengen. Het bezoek aan het graf van Napoleon op St. Helena had den 12den dezer plaats. Een statistiek van ongelukken gedurende een geheel jaar is te Berlgn door de politie opgemaakt. Daaruit blijkt dat niet minder dan 644 men- schen in die stad in den loop van een enkel jaar op gewelddadige wijze om het leven kwamen. Daaronder waran 299 gevallen van zelfmoord. Nu is geen enkel openbaar febouw op Manilla meör gespaard, ièn derde aardbeving, die 55 seconden aanhield; deed alles ineenstorten. Het klooster van Guadaloupe, dat drie eeuwen oud was, is eveneens vernield. Menschenlevens heeft men niét te betreuren. In New-York heeft zich een jonge Zweèdsche vrouw bij hét ge recht aangegeven, omdat zij niet haar broer in het huwelijk is ge treden. Zjj was voor een paar jaren met hare tante naar New-York ge komen, had daar een neef ontmoet die in zijn jeugd door hare ouders was verzorgd en was kort daarna met hem getrouwd. Voor eenige weken kwam de moeder der vróuw naar New-York en vernam daar eerst met wien hare dochter in den echt getreden was. De gewaande neef was eveneens haar kindzij had het voor een neef laten doorgaan, omdat het voor haar huwelijk ge boren was. De rechter heeft voor- loopig een scheiding gelast en zal een geheele verbreking van den huwelijksband bewerken. Amerika is zijn grootste man nen aan Engeland verschuldigd" zegt de Daily News, gewag makende van de proefneming van dr. Tanner, die te New-York poogt het mensche- lijk lichaam alleen met hydraulische kracht in beweging te houden, door sinds 30 dagen niet te eten en enkel water te drinken. Dr. Tanner is nl. een Engelschman van geboorte. Deze groote man is echter op den weg om kleiner te worden. Sinds hij be gon te vasten is hij bwee Engelsche duimjkorter geworden. Hg was vijf voet en-een-halve duim, toen hij als een gewoon mensch leefde, terwijl hij Vrijdag nog slechts vijf voet en drie en een halve duim was. Dagelijks wordt zijn toestand be schreven in uitvoerige telegratnmén aan Engelsche bladen. Dus wordt medegedeeld, dat Woens dagavond de pols 75 slagen gaf, en dat de warmte binnen den mond 98 graden Fahrenheit bedroeg. In de laatste 24 uur had hij anderhalf pond in gewicht verloren. Hij gaat twee keer per dag uit rijden in een open rijtuig. Hij vast nu sinds dén 28stenJuni, fcerwgl hij voortdurend onder het striktste toezicht is, opdat ieder zich verzekerd moge houden dat hij geen voedsel nuttigt. Hij slaapt veel en behalve dat hg veel bronwater drinkt houd hij natte sponsen in de hand en in den nek, terwijl hij slaapt met natte doeken om het hoofd. Een paar geneesheeren houden steeds toezicht om onmiddellijk bij de hand te Zgn, zoo zgn krachten hem begeven. Dr. Tanner is overtuigd dat hij het veer tig dagen zal uithouden, en dus het bewijs zal geleverd hebben dat water voedende is en in elk geval langen tijd volkomen uitputting van kracht verhindert. In Amerika gelooft men algemeen dat dr. Tanner eerlijk en oprecht, uit liefde voor wetenschap en uit geest drift voor het waterdrinken en haat jegens alcohol, de pijnlijke proef op zgn eigen lichaam neemt. Woensdagmorgen is de tunnel die onder de Hudsonrivier loopt, gedeeltelijk ingestort; 22 menschen liggen onder het puin begraven. Naar men uit New-York telegrapheert, be stond er geen hoop op redding. De Koning van Beieren is dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt, 's Nachts met zgn rijtuig op reis zijnde, werden de paarden tus schen Peissenberg en Hohenschwangau door een bliksemstraal verschrikt, schichtig en sloegen aan het hollen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1