T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN No. 778. Vrijdag 30 Juli 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BnreaoxSPOORSTRAAT en ZDIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezörgd^z^n^ AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 22 m. Ondergang 7 n. 48 m. Zondag 1 Maandag 2 Verjaardag van H. M. de Koningin. Dinsdag 3 Woensdag 4 Donderdag 5 Vrijdag 6 Nieuwe Maan. Zaterdag 7 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 30 Jnli 1880. De hoofdprijzen der Haarlemsche paardenverloting zijn gevallen op de nummers: 4437, 11848, 6073, 16122, 13319, 5584, 22886, 6990, 8396, 1021, 1012, 13164, 16570, 13873, 16213, 24275. 706, 6353, 13678, 18226, 9178, 16644, 20802 en 1730. Te 's Hertogenbosch is een bijna 50jarige vrouw, die zich meer malen aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, door hareo man levenloos in het bed gevonden. In een knielende houding met het hoofd voorover gebogen schgnt de ongelukkige te zijn gestikt. Naar men mededeelt, zou een 65-jarig man, te Echterbrng onder Echten wonende, door verworging zijn gestorven, en zouden er ernstige vermoedens bestaan tegen zijnen zoon, die bij hem inwoonde, doch in groo- ten onmin met zijn vader leefde. De justitie houdt zich met een onderzoek bezig. Twee rijks veldwachters, Leesten en Huibers, ontmoetten verleden week, op den weg bij Schaaik (N. Brabant) een kar, die hun verdacht voorkwam, daar langs dezen weg veel wordt ge smokkeld. Zij hielden daarom het paard aan, en terwijl Leesten het vasthield, trachtte Huibers op de kar te komen. De beide berijders van de kar zetten echter het paard met groote hevigheid aan, zoodat de rijks veldwachters voor het oogenblik machteloos waren en Leesten zware kneuzingen ontving. Toch haastten zij zich om de kar te achtervolgen. Onder de gemeente Geffen vonden zij inderdaad de kar met een afge- loopen wiel, doch het paard en de twee mannen waren verdwenen. Het bleek dat twaalf vaatjes spiritus, te zamen inhoudende 480 liters, in de kar waren achtergelaten. Men is de smokkelaars nog niet op het spoor. Niet lang geleden stond voor de rechtbank te Leeuwarden terecht een jong zeeman, uit Wierum, onder de aanklacht van mondelinge, voor waardelijke bedreiging met manslag. Als bijdrage tot het heerschend bg- geloof verdient wellicht deze zaak eenige nadere vermelding. De beklaagde, die ter terechtzitting verschenen was, bekende dat hij pas uit zee terng gekomeneen zijner kinderen ongesteld vond, ter wijl de dokter verklaarde niet te weten wat er aan haperde; dat hij daarop was gegaan naar een zooge- naamden duivelbanner (dien hij met naam en toeLaam en met aanduiding van woonplaats noemde) die hem verteld had dat zijn kind betsjoend (behekst) wasdat aangezien zekere oude vrouw bij hen in het dorp algemeen voor een tsjoenster werd gehouden, deze persoon door zijne buren werd aangewezen als degene die zijn kind had betsjoend en het derhalve ook in de macht moest hebben om het weder beter te maken dat dit door hem ook niet kon worden betwijfeld, daar zijn bedoeld kind van die vrouw meermalen koekjes en dergelijke lekkernijen gekregen had, waardoor de beheksing kon hebben plaats gehad, die duidelijk zichtbaar was aan de kransen" die het kind in het hoofdkussen van haar bedje achterliet, als zjjnde een zeker en bepaald teeken, dat er van beheksing sprake wasdat hij op grond van een en ander en na het gebruik van enkele borrels, om zoo doende vrijmoediger tegenover de vrouwdie een too ver macht bezat te kunnen spreken, naar deze was toegegaan en haar gezegd had; »dat, als zij zijn kind niet beter maakte zij door zijne handen zoude sterven." Deze bekentenis, door het publiek telkens met menig teeken van ver bazing begroet, werd geacht voldoende bevestigd te zijn door de daarmede overeenstemmende onder eede afge legde getuigen-verklaringen, en ver oordeeling van den beklaagde werd geëischt. Zaterdagavond zijn twee booten op de Theems in aanvaring gekomen, waarvan er een geheel in tweeën spleet. Vier personen kwamen bij het ongeval om het levenonvoorzichtig heid van den kapitein der veronge lukte boot, die geen licht aan boord had, schijnt de oorzaak geweest te zijn. Londen, 24 Juli. Kapitein Ro- driguez, gezagv. van het Spaansche schip Luna Nueva, bestemd van Antwerpen naar Havana, rapporteert dat den 16den dezer, peilende Beachyhead Noord, bij vreeselijk zwaar donderweder, f.e fokkenmast van zijn schip door den bliksem werd getrof fen, waardoor do lading, die voor een groot gedeelte uit sterken drank bestond, in brand geraakte, welke zoo snel toenam, dat men onmiddellijk de booten moest uitzetten om bet leven te redden en slechts de scheeps papieren geborgen konden worden, die de vrouw van den gezagvoerder medenam. Zij werden eenigen tijd na het verlaten van het brandende vaartuig door het stoomschip Glenooe opgenomen, waar zg van kleederen en geld werden voorzien, waarvoor de gezagvoerder openlijk zijn dank be tuigt. Door den stoomsleper Victoria, die het brandende schip op sleeptouw nam en bg Newhaven op strand zette, werden zij aldaar aangebracht. Er is nog zooveel mogelijk geborgen; het wrak zal publiek worden verkocht. Een duiker bij Triest werd dezer dagen, terwijl hij aan het werk was, door een haai verrast. De man verlamde bijna van schrik, doch hield nog genoeg tegenwoordigheid van geest om in te zien, dat niets zoo gevaarlijk zou zijn, als zich nu aan boord te laten halen. Onbewegelijk bleef hg dus staan, terwijl het dier eenige malen om hem heen zwom. Daarna verwijderde het zich en nu gaf de duiker het teeken. Boven ge komen zonk hij bewusteloos van aan doening ineen. Het volgende weinig galante bevel is onlangs aan de badvrouwen van een Oostzeebadplaats gegeven: „Ais een dame gevaar loopt te verdrinken, moet men haar bij het badkleed aangrijpen en niet bij de haren, daar deze in den regel zullen loslaten." De pleizierboot Schwalbe is Zondagavond op het Bieler meer in Zwitserland door storm vergaan. Van de 17 passagiers waaronder 7 echt paren, werden slechts twee mannen Te Madrid is van den gouver neur der Philippijnsche eilanden uit Manilla bericht ontvangen, dat de toren der Kathedraal is ingestort cn dat het universiteits-gebouw is ontruimd moeten worden. Ook van de andere eilanden zijn slechte tijdin gen ontvangen. Hevige regenvlagen zijn de schade komen vergrooten. Reeds van 12 Juli af dus heet het in een ander bericht bespeurde men sterke vuleanische werkingen op het eiland, en velen brachten zich bij tijds in veiligheid. Alleen de Chineezen waren zorgeloos, zoo dat zij dan ook een zeer belangrijk cijfer vormen onder het getal dooden dat 320 moet bedragen. Thans leeft alles op het veld, in de open lucht. De bakkersknecht te Parijs, die eenigen tijd geleden, uit vrees voor de ontdekking van een paar diefstal len, ziju meester en meesteres wilde doodeu, eu daarom een geheel bak sel vergiftigde, waardoor 300 per sonen ziek werden, stond dezer dagen deswege terecht. Zijn verdediger voerde aan dat zijn misdaad, hoewel het zijn bedoeling waste dooden, niet als moord beschouwd kon worden, omdat de middelen niet in staat waren te dooden, wat hij aantoonde uit de betrekkelijk kleine hoeveelheid rattenkruit en de omstandigheid, dat er wel velen ziek werden, maar nie mand gestorven was. Maar de jury veroordeelde den beschuldigde ter dood. De Voltaire verhaalt een roman die voor eenige dagen in de aristo cratische wereld te Parijs werd afge speeld. Mrs. Annie Wetmore was een der elegantste dames van Parijs. In Amerika had zij lord Henry Paget, markies van Anglesea, leeren kennen, met wien zij uit het huis van haar echtgenoot naar Parijs was gevlucht om daar de echtscheiding af te wach ten, die haar in staat zon stellen met den markies in het huwelijk te treden. Deze had zich herhaaldelijk schriftelgk verbonden. Voor eenige weken vertrok de Engelschman echter onverwacht naar Londen om er de begrafenis van een zijner bloedver wanten bij te wonen; nauwelijks was liij aangekomen of hij schreef mrs. Wetmore dat alles tusscheu hen beiden uit was. De ongelukkige vrouw schreef brief op brief, maar geen antwoord volgde, doch kort daarna vernam zij dat de trouwelooze op het punt stond in het huwelijk te treden met een schitterende schoonheid van Londen, Mrs. Woodhonx, die hg eerst kort geleden had leeren kennen. Dat was de genadeslag voor de bedrogen vrouw. Den d van het huwelijk, dat voltrokken werd in het Engelsche .gezantschaps hotel te Parijs, trok zjj rouwkle6ren aan en sloot zich op, zonder dat zij te weten kwam dat haar trouwelooze minnaar zelfs de politie in den arm genomen had om een schandaal dat hg vreesde te voorkomen. De toestand van Mrs. Wetmore begon weldra zorgwekkend te worden; zij dreigde waanzinnig te worden, tot men haar Woensdagmorgen levenloos op haar bed vondde ongelukkige vrouw had zich met laudanum en morphine ver- giftigd. Den 22sten dezer zijn de gevan genen in het bagno te Civita Vec- chia ten getale van meer dan 1000 in opstand gekomen, omdat de hun toegediende levensmiddelen van slechte hoedanigheid zijn en bovendien niet toereikend. De veroordeelden hebben zich op de cipiers geworpen en getracht de deuren met geweld open te bre ken en alzoo te ontkomen. De ge wapende macht werd te hulp geroe pen, en deze zag zich genoopt ge bruik te maken van de wapeus. Drie gevangenen zijn gedood en 7 zwaar gewond. Daarentegen zijn er ook 3 soldaten gekwetst. Men schrijft uit Wiesbaden, onder dagteekening van 26 Juli: Heden namiddag, ten half 4 ure, hebben wij hier een verschrikkelijke windhoos gehad, gepaard met slag regen. De verwoestingen, er door teweeggebracht, zijn niet te beschrij ven. Vooral in deu Kurgarteu, in de plantsoenen, op den weg naar Sonnenberg, enz. is heb treurig om aan te zien. Honderden van de schoonste boomen zgn of ontworteld of als een zwavelstok afgebroken. Het is compleet een ruïne. Men heeft zich daar straks van een en ander overtuigd, en men moet ver klaren, zelfs jaren geleden in het Haagsche Bosch niet iets dergelijks gezien te hebben. Honderden werk lieden zgn bezig een en ander op te ruimen. De meeste wandelwegen zgn versperd, en iedereen wordt gewaar schuwd voor het gevaar dat hem dreigt van nedervallende takken en boomen. Alle toegangen, met uit zondering van het Kurhaus zgn ge sloten. Ook het dak van dat gebouw heeft erg geleden. Van persoonlijke ongelukken is tot op dit oogenblik nog niets bekend. Hongkong, 14 Juni. Aan boord van het Engelsche stoomschip Rowen, varende tusschen Australië en Hong kong, is een complot ontdekt, dat gevormd was door 26 Chineezen, die te Singapore als passagiers aan boord waren gekomen, om het stoomschip te plunderen en al de opvarenden te vermoorden. In ieder van hun reis koffers bevond zich 25 pond kruit met lonten en bij onderzoek vond men elf geladen revolvers met veel patronen, tien bijlen, een groot aan tal Chineesche vochtijzers en een Chineesch kompas. Bij aankomst te Hongkong werden alle verdachten in hechtenis genomen en aan de bevoegde autoriteiten overgeleverd. Aan boord van het stoomschip bevond zich 10,000 p. s. in goud en er waren 313 meest Chineesche passagiers aan boord, die met veel verdiend geld van Australië terugkeerden. Twee Chineesche jonken waren bestemd om de Rowen op twee dagen zeilens van Hongkong af te wachten om in het gevormde plan adsistentie te verleenen. Onder de 26 personen, die in hechtenis genomen zgn, bevinden er zich velen, die als misdadigers bekend zgn. Te New-York wandelt tegen woordig een man tusschen de daar- liggende stoombooten en schepen óp het water, met evenveel geraak als een ander op vasten grond. Hij heeft een paar door hem uit gevonden zinken schoenen aan, die 5 vöet diep en 5 voèt lang zgn. Die schoéhen zijn ondoordringbaar en hebben spitse punten. In hét niiddèn is een ruimte voor den voet. Onder aan de schoenen zgn twee rgen klep jes, die, als de man zijn voet naar achteren beweegt, hermetisch geslo ten blijven, maar bij een voórwaart- sche beweging opengaan en water binnenlaten, waardoor het voortgaan gemakkelijker wordt. De waterwandelaar moet bij het voortgaan veel op een schaatsenrijder geljjken, waüt hg kan iliet anders doen dan gigden. Blijkbaar Beweègt hg zich zonder eenige inspanning. Het schijnt dat de groote bttin- den in Rusland weer beginnen. De steden Kossow, in het district Konin, en Zelegow, in het district Siedlee, zgn voor een groot gedeelte in de as gelegd. Alleen in laatstgenoemde stad bedraagt de schade 106,000 roébfcl. Haast )e maar niet en haast jé maar wel. Haasfc je maar niet, zeggen dikwijls de men- (ichen, Haast je maar wel, leert onsechterde tijd; Haast je maar met, *m steeds ijdel te wen- (schen, Haast je maar wel, om te werken met vlijt; Haast je maar niet, om den naaste te kwel den, Haast je maar wel, ombera bijstand te bien; Haast je maar niet, om iets slechts te ver- tellen, Haast je maar wel, om wat slecht is te (rlien Haast je maar niet, om veel schulden te (maken. Haast je maar wel, om je schuld te vol doen; Haast je maar niet, om beschonken te (raken, Haast je maar wel in wat knap is en koen; Haast je maar niet, om je goed te verpanden, Haast je maar wel, als 't voóruitgang U (geeft, Haast je maar niet, om je keel te ver- j (branden, Haast je maar wel, als Haar 't goede gij (streeft; Haast je maar niet, een kw*ad huwlijk te (sluiten, Haast je maar wel, goed te trouwen, als ('t kan; Haast je maar niet, als 't slechts is om de (duiten, Haast je maar wel, wordt gij beter er van; Haast je maar niet, om de dieren te kwellen. Haast je maar wel ter bescherming van 't (dier; Haast je maar niet, om iets goeds uit te (stellen, Haast je maar wel, als gij werkt met plei- (zier. Haast maar niet, om onwaarheid te spreken. Haast je maar wel,-ga den leugen te keer Haast je maar niet, om verkeerdheên te (kweeken, Haast je maaar wel, hond wat goed is iu (eer; Dat toch kan voordeel en zegen ons baren; Haasten wij ons, waar de plicht bet gebiedt; Maar waar wij iets, wat niet goed is ontwaren, Zij onze leuze steeds: Haast je maar niet. W. M. Tz.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1