'T VLIEGEND BLAADJE. KLEIHTE COURANT VOOR HELOER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Rlo. 786. Vrijdag 27 Augustus 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. AT3onnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BsreanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 2 m. Ondergang 6 u. B6 m. Zondag 29 Maandag 30 Dinsdag 31 SEPTEMBER, Herfstmaand30 dagen. Woensdag 1 Donderdag 2 Vrijdag 3 Zaterdag 4 Nie uwe Maan. NIEUWSTIJDINGEN HELDER27 Aug. 1880. Door monseigneur Snikkers, bisschop van Haarlem, werd Woens dag alhier aan omstreeks 600 jeugdige leden der R.C. Kerk, 't Sacrament van 't vormsel toegediend. Met den pleiziertrein van hier naar den Haag, vertrokken Woensdag van 't Nieuwediep 490 passagiers en over de geheele lijn ruim 1300. Woensdag werd de verjaardag van den kroonprins alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. »De straf eener vrouw," door 't Rotterdamscli Tooneelgezelschap Woensdagavond in Musis Sacrum op gevoerd, is een stuk dat boeit van het begin tot 't einde. De rol van Matbilda werd door onze beroemde tooneelkunstenares mevr. Beersmans, op onnavolgbare wijze weergegeven, 't Edel spel van Dumont (D. Haspels,) en de hartstochtelijke tooneelen met Alvarez (J. Haspels,) boeiden de toe schouwers dermate, dat de diepste stilte en de grootste aandacht voort durend heerschten, nn en dan afge broken door een onstuimig applaus. Ook mevr. Larcy, (mevr. Valois Sablairolles.) vervulde hare rol als kwaadspreekster uitmuntend. Heengegaan," is een nastubje vol diep gevoel, dat vooral uitkomt bg de zoo waardige vertolkingdoor de artisten van bovengenoemd gezelschap. Bg een volgende voorstelling, ver trouwen we de zaal van Musis Sacrum vol te zien, daar 't publiek hier niet gewend is achter te bljjven, wanneer men vooraf weet, dat er iets goeds, iets degelijks, op 't gebied vantooneel- speelkunst te genieten zal zijn. Maandag is door eenige vlet- terlieden alhier een reusachtige visch voor de zeegaten gezien. Dewijl op denzelfden dag groote scholen ma kreel binnengaats zijn waargenomen, vermoedt men, dat deze vischjes door het monster achtervolgd zijn gewor den. Na zich gedurende eenigen tjjd nu en dan aan de oppervlakte van de zee te hebben vertoond, zette de kolossus koers uit den wal en was spoedig in het ruime sop verdwenen. In de vergadering van den gemeenteraad, alhier Dinsdag jl. ge houden, is de rekening en verant woording over het dienstjaar 1879 goedgekeurd. De eindcijfers der reke ning zijnontvangsten f 161,572,10*, uitgaven f 149,775.90, goed slot f 11,796,201. Tevens werden gearres teerd de rekeningen van 't algemeen weeshuis, het burgerlijk armbestuur en de dd. artillerie-schutterij. De beide eerstgenoemde rekeningen had den ieder een batig slot, respectieve lijk ten bedrage van f2,727,33* en 727.87*. De rekening der schutterij had een nadeelig slot van f 113.98$. Naar aanleiding van een adres van de Commissie voor het houden eener tentoonstelling van voorwerpen, door ingezetenen dezer gemeente vervaar digd, te houden in 1881, wordt be sloten, dat het gemeentebestuur zijne instemming met het plan zal betuigen, en een medaille ter beschikking zal gesteld worden als uit te loven prijs. Het uitbreken van roodvonk in bet kamp bij Milligen kan den militairen autoriteiten niet anders dan zeer ongelegen komen. Tot dus ver telt men zeventien gevallen, maar ondanks alle dadelijk genomen voor zorgen is het te vreezen, dat het aantal zal toenemen, en dat de ziekte epidemisch zal moeten verklaard wor den. De bataillons naar de garnizoenen of naar de haardsteden terugzenden en alzoo de ziektekiemen heinde en ver verspreiden, zou een bedenkeljjke maatregel zijn, en evenzeer zou het onvoorzichtig mogen genoemd worden het regiment, dat thans in zekere mate besmet is, deel te laten nemen aan de voorgenomen September- manoeuvres in het oosten van Gel derland en in Overgsel, waarbij immers de troepen in tal van huisgezinnen ingekwartierd worden. In de Lange Houtstraat te Amsterdam is een man overleden in hetzelfde huis waar hij 80 jaren geleden geboren werd. Donderdag 2 Sept. a. s. zal in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een lucht bol opstijgen van reusachtigen om vang. Het gevaarte kan een hoeveel heid van 1,500,000 liters gas bevatten en er is een parachute aan verbon den van 55 Meters in omtrek. Het eigenaardige van deze opstij ging is, dat zij des avonds te 10 uur zal plaats hebben, terwijl de ballon verlicht zal zijn met de kleuren van de Nederlandsche vlag. Een derge lijk vreemd schouwspel is zeker wel een kijkje waard, te meer, daar de ondernemers de welbekende E. Go- dard fils en P. Crommelin zijn, die reeds in verschillende buitenland- sche bladen om hun kloekheid en be leid geroemd werden. Voor menig werkman schjjnt, helaasde Zondag nog niet voldoende om te rusten enzich aan drank te buiten te gaan; ook de Maandag wordt er aan vastgeknoopt, en veel al met treurig gevolg. Maandagoch tend waren het twee timmerlieden nit Amsterdam, die zich naar Nieu wer-Amstel hadden begeven om eens flink Maandag" te houden, en dan ook even flink zich te bedrin ken. In een verre van nuchteren staat kwamen zg op het denkbeeld te gaan zwemmen, en kozen daartoe de Schinkelvaart. Doch nauwelijks te water, verdwenen zij spoedig. Door eenige personen in de nabijheid wer den onmiddellijk pogingen in het werk gesteld tot redding, waardoor het gelukte een hunner in tgds op het droge te brengende andere echter, in gewone omstandigheden een goed zwemmer, werd eerst na twee uren zoekens met dreggen en haken opgevischt. Hg telde slechts 27 jaren en was de kostwinner zjjner moeder. Maandagavond viel te Deven ter een jongetje van 5 jaar over boord van een vaartuig in den IJsel. Zijn broertje van 12 jaar sprong hem na en had het geluk hem te redden. Zaterdagnamiddag omstreeks half twee ontstond te Deventer brand in een der bovenkamers van het hotel »de Keizer." Door snelle hulp van de brandweer en de goede wer king van een paar brandspuiten ge lukte het de vlammen, die reeds een gedeelte van het meubilair aangetast hadden spoedig te bedwingen en te blusschen. Hoewel het fraaie ameu blement van deze kamer, die door een officier bewoond werd, gedeel telijk verbrand of verschroeid is, zou de schade toch betrekkelijk nog gering hebben kunnen zijn, indien niet eenige zoogenaamde redders toe geschoten waren, die met een ware dollemanswoede al wat binnen hun bereik kwam, ook uit de niet bran dende appartementen, nit de vensters wierpen of uit het gebouw sleepten, waardoor het geredde vernield of zwaar beschadigd op straat kwam. Na afloop leverde het geheel dan ook een tooneel op van verwoesting, die eer deed denken aan een plundering van een gebouw, dan aan brand. Gelukkig komen zulke gevallen zelden voor en bij de uitmuntende orde, die hier in den regel bij brand heerscht, is een herhaling er van vooreerst ook niet te vreezen. De oorzaak van den brand is onbekend; het gebouw en de meubels zijn verzekerd. Van offieiëele zijde is aan de Zutpb. Ct. verzocht het volgende te plaatsen: »Het publiek wachte zich voor schade, door het tegen post wissels ad f 10 of tegen rembours bestellen van een pak uit de (volgens advertentie in de couranten) zg. Bielefelder linnenfabriek, in welke pakken bij toezending niet alle be loofde goederen aanwezig en de aan wezige goederen voor het'meerendeel van zeer minne qualiteit zijn." De Drentben moeten nu de Hollanders die in 't voorjaar zoo verschrikkelijk kunnen pruttelen op dat „ruwe Noorden," eens verzoeken, om aan het oosten en zuid-oosten van hunne provincie een bezoek te brengen,. Dan zouden zg hen op een verrukkelijk schouwspel kunnen wijzen en wel op een zee van heerlijk bloeiende boekweit, golvende op den veenbodem, waarvan de oppervlakte in de Meimaand in brand was gesto ken en die, als de wind naar het westen woei, menigen schoonen zo merdag en avond door onaangenamen rook letterlijk bedierf. Die daarover pruttelt, en 't is hem niet zoo erg kwalijk te nemen, weet niet, of denkt er op dat oogenblik niet aan, met welk een hoop op zegen, de veenboer, de zaai-boekweit in den tot asch geworden grond, werpt, berekent niet, wat September hier te oogsten kan geven en hoeveel welvaart een goede oogst, in die uitgestrekte landstreek kan verspreiden. Om hem daarvan eenigszins op de hoogte te brengen, verzekeren wg hem, dat die bloeiende boekweitzee zich uitstrekt over een oppervlakte van ongeveer vijfduizend bunders en dat een rijke oogst een waarde vertegenwoordigt van een half millioen gulden. En waaruit bestaat de bevolking, onder welke die aan zienlijke som in omloop komt Bjjna geheel en al uit menschen die een klein bezit hebben en die, als de boekweit mislukt, een winter van ontbering, ja van armoede, te gemoet gaan. Hij huurt zijn akker en dikwerf bezit hij te nauwernood het zaai-zaad, dat hij noodig heeft; maar is het weder goed en mag hij 't „gewin" ge lukkig binnen halen, dan is hij gered. Dan kan hg de huur betalen, koopen wat hij behoeft en met vrouw en kinderen, bij brij en pannekoeb, den langen winter tevreden doorbrengen. Een goede of slechte veenboekweit- oogst, dat is voor bem een gelukkig of rampspoedig jaar; Die dat nu weet en in de Meimaand eenigen last heeft van veendamp, hij zal dat een lichte verdrukking achten. „De Drenthen zeide wij moes ten de Hollanders verzoeken om nu eens de onafzienbare vlakte in oogen- schouw te nemen in Mei nog geheel grijs bruine aschkleur en nu bedekt met een onmeetbaar laken van witten bloesem, waarover millioenen bijen honig garen. Maar de Hollanders zouden toch niet komen, tot die Drentsche mijndistrikten. Die van steenkolen in Duitschland en Engeland die van tin enz. enz. in verre oorden gelegen, trekken vrij wat meer de aandacht dande bodem in eigen land, waar voor een paar honderd millioen gulden aan onontbeerlijke brandstof wordt gevonden. Dat is te meten en te peilen en te zien of is het juist dat, 't welk geen aan leiding geeft tot spekulatie Moet de ondernemingsgeest iets hebben, dat niet gezien wordt, dat iets fabel achtigs heeft en soms niet anders is dan een dobbelspel? Als in een ander werelddeel een landstreek werd gevonden, welks bo dem millioenen brandstof bevatte en men richtte ter exploitatie hier een vennootschap op, zocht kapitaal bij aandeelen en bracht die aan de beurs dan zou men hooren van dat won derland Drenthe, dit is geen land voor financieele poëzie. De poeze is mij duur te staan ge komen, denkt men, maar verandert men? Nooit. In Noord-Barge heeft Vrijdag avond een vreeselijke vechtpartij plaats gehad. Eenige lieden van N.-Amster- dam, die des morgens, voor voogdij- zaken en om in den echt te worden verbonden, te Emmen moesten zijn, kregen op de terugreis bij den kas telein Kootstra te Noord-Barge twist. Dit liep ten laatste op een algemeene vechtpartij uit. Genoemde kastelein bekwam belangrijke verwondingen en de glazen werdenj bg hem verbrij zeld. Zg, die volgens geruchten de aanleiders en grootste vechtersbazen waren, vader en 2 zoons, hebben zelf ook ruimschoots hun deel van de verwondingen ontvangende vader verloor o. a. ook een zijner vingers, 't Was in één woord een waar too neel van dierlijke woestheid. Direkt denzelfden avond moet de zaak door den kantonrechter en den burge meester zijn geïnstrueerd. Te Bordeaux zgn in den laat- sten tjjd vele gevallen van diefstal voorgekomen inhet paleis van justitie. Vgf rechters vermissen jas, hoed of parap.uie! De heer Jean Baptiste van Gend, die sedert 1831 aan het hoofd der bekende firma van Gend en Loos stond, is te Antwerpen overleden. De firma zelf was in het laatst der vorige eeuw door zijn ouders in het leven geroepen. Omtrent het stoomschip Jeddah, dat met ongeveer 1000 pelgrims aan boord bg Kaap Guardafui door den kapitein verlaten werd, bericht men thans, dat er bg de aankomst te Aden een weinig water in het schip stond, maar dat de lading niet zwaar is beschadigd. De tweede stuurman en tien ande ren der bemanning zgn omgekomen. Het schip zal binnen zes weken weer zeewaardig zgn. De kapitein is voor 3 jaren geschorst. Verleden maand zgn niet minder dan 49,922 landverhuizers in Amerika aangekomen. Volgens bericht nit Petersburg is de Russische torpedoboot Nadine, die op een proeftocht den Atlantischen oceaan overstak, op de kust van Brazilië vergaan. De geheele bemanning werd gered. Een Engelschman, die in ge zelschap van vrouw en kind bet vasteland bereisde, en nu te Beckenried vertoefde, had met zgn tienjarig zoontje een uitstapje ondernomen naar Seelisberg, dat twee uren boven Beckenried ligt. Toen zij op den terugtocht door een onweder bedreigd werden, sloeg hij, om den weg te bekorten, een zijpad in, dat zeer moeielgk te begaan was, en waarvoor men hem uitdruk kelijk gewaarschuwd had.. Nadat zij hierop eenigen tijd waren voortgegaan, zag de knaap op eens zijn vader in de diepte storten; de vallende hield zich echter aan een vooruitstekende struik vast, en riep zgn zoontje toe, niet verder te gaan maar plotseling brak de struik af, en de ongelukkige verdween in den af grond. Het arme knaapje bracht den ge- heelen nacht op dien weg door, liep met het aanbreken van den morgen naar het naaste dorp om hulp, en toen hij zich daar in zgn moedertaal niet verstaanbaar kon maken, naar Beckenried, waar terstond een gezel schap met hem op weg toog om den verongelukte te zoeken. Het akelig verminkte lijk werd eerst tegen den avond gevonden. Een schoone dame te Gross- Kanisza, in Hongarije, wordt gerech telijk vervolgd, omdat zij bg de jong ste verkiezing voor den Rijksdag een gemeente-ambtenaar aldaar met een kus had omgekocht om op den heer Jokai te stemmen. De rechter zal hebben uit te maken, of het artikel van het nieuwe strafwetboek, waar bij het verleenen of beloven van eenig voordeel" aan een kiezer met gevan genisstraf en geldboete bedreigd wordt, in dit geval van toepassing is. Een Europeesch doctor in Pera te Konstantinopel ontving dezer da gen des avonds tegen 7 uur een be zoek van twee fatsoenlijk gekleede Grieken, die hem verzochten naar een zieken Turkschen pacha te ko men zien. Hij eischte, door droevige ervaring geleerd, vooruit betalingen een rgtuig. De Grieken besloten

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1