Markt-Berichten. daar in de laatste dagen gevallen zijn, geheel overstroomd. Ia sommige huizen bereikt het water een hoogte van twee meteralle bewoners moesten in de omliggende plaatsen een onderkomen zoeken. In de kerk Notre Dame te Rennes zijn dieven ingebroken, die een waarde van 2000 franken mede namen. Een kast, die al de kost baarheden der kerk bevatte, ontsnapte gelukkig aan hunne aandacht. Flores 3 Augustus. Den 24sten Juli is hier een gedeelte van een wrak, afkomstig van een groot schin, op de zuidzijde van het eiland aan gedreven. Er was geen naam op te ontdekken, doch er waren stukpoorten in, die van binnen met een schroef werden gesloten. Men vermoedt dat het afkomstig is van het vermist wordende Engelsche oorlogschip „Atalanta" Hongkong 12 Juli. Het Duitsche stoomschip „Madagaskar," hetwelk vermist werd op de reis van Bangkok herwaarts in November 1878, is door het Engelsche kustopnemingsvaartuig „Magpie" gevonden op het strand van het eiland Hainan. Yan de equipage is nooit iets vernomen. De spoorwegongelukken be reiken dezen zomer een ontzettende hoogte. Bijna geen dag gaat voorbij, of men hoort in het buitenland bot singen of ontsporingen, en meestal is er het verlies van menschenlevens bg te betreuren. Maandagavond is bij Alexandrowo in Russisch Polen weer een personentrein tegen een goederentrein geloopen. Vier per sonenwagens werden geheel verbrij zeld, 17 passagiers werden gewond, terwjjl de bagagemeester er het leven bjj inschoot. Een Engelsch bokser, bekend onder den naam van Bendigo, die reeds in menigen wedkamp den eersten prijs behaalde, is thans aan de gevolgen van zijn eigenaardig beroep overleden. Zijn laatste over winning was duur gekocht; zijn tegenpartij beukte hem namelijk een paar ribben stuk, waartegen zelfs de sterke Bendigo niet bestand bleek te zjjn. In Engeland wordt zoo'n dood aan toevallige omstandigheden toegeschreven. Zondag werd in de Hoogstraat te Brussel een concert gegeven in een pas ingerichte kiosk. Eensklaps stortte de vloer in en de muzikan ten verdwenen tmsschen de planken en balken; men snelde te hunner hulp en slaagde er in, hen spoedig uit hun neteligen toestand te ver lossen. Niemand is gelukkig ernstig gekwetst; slechts eenigen hadden lichte kneuzigen bekomen. De in strumenten daarentegen hadden deer- ljjk geleden. Slechts voor één mu zikant heeft men een oogenblik ge vreesd; niettegenstaande alle opspo ringen, vond men den grooten-trom- melslager niet. Men wanhoopte reeds aan zijn behoud, toen men hem eindelgk ontdekte in zijn eigen instrument. De man was in zijn trom gevallen en wachtte het einde der ramp af. Met de grootste moeite kon men hem overtuigen dat alle gevaar was geweken en dat hg met zekerheid zgn zonderlinge schuilplaats kon verlaten. In een sigarenfabriek te Peters burg, waar ongeveer 800 mannen en vrouwen werkzaam waren, brak dezer dagen onverwacht op de eerste verdieping een zoo felle brand uit dat de werksters, die allen op de vierde verdieping bezig waren, niet meer langs de trappen konden ont komen. Bij dozijnen zag men haar toen uit verschillende luiken en ven sters naar beneden springen, waar zg voor het meerendeel bewusteloos en zwaar gekwetst liggen, zoodat men bijna evenveel moeite had om gewonden weg te ruimen, als om den brand te blusschen en het puin weg te halen. De fabriek verbrandde geheel en de schade bedraagt 60 a 70 duizend gulden. In het land der Kalmukken wemelt het van levende dooden, die op de volgende wijze ontstaan. De een of andere Kalmuk steelt uiteen vreemd district eenige paarden. De bestolene beklaagt zich bij het hoofd zijner woonplaats en deze eischt van het hoofd der gemeente, waartoe de dief behoort, uitlevering of bestraf fing van den roover. Een Kozak wordt dan naar den man gezonden en nadat deze allerhande uitvluchten heeft ge zocht, verschijnt hg eindelijk met een welvoorzienen buidel bg het hoofd zijner gemeente. Deze neemt hem in verhoor, waarbij de beschul digde aanhoudend zijne geldstukken laat rammelen, waarvan er van tijd tot tijd eenigen overgaan in den zak van den rechter. Is deze geheel voldaan, -dan verklaart hij den be schuldigde voor dood, geeft hem een anderen naam en stuurt hem weer naar huis. Aan het hoofd der andere gemeente wordt dan een doodsbe richt gezonden en daarmee is de zaak afgeloopen. De levende doode echter, die toch zijn geld terug moet hebben, wordt een der gevaarlijkste paarden dieven, die, daar hg naar zijn dood verklaring niet meer te straffen is, alle anderen in onbeschaamdheid over treft. Een ongelukkige scherts ver oorloofden zich dezer dagen eenige I jongelieden te Oberegg, die met el kaar bg een glas bier hadden zitten praten. Een van hen meende iets wat hg verteld had te moeten be krachtigen met de wel eens meer gehoorde verklaring: »Ik laat me ophangen als het niet waar is On middellijk sloeg een ander hem la chende een strik om den hals en nu werd de verteller onder algemeene vroolijkheid omhoog geheschen, waar hij eenige oogenblikken bleef hangen. Toen men hem weer liet zakken, was de ongelukkige zijne spraak kwijt; een spoedig te hulp geroepen arts verklaarde, dat het strottenhoofd der mate beschadigd was, dat de man voor goed het gebruik zijner stem verloren had. EEN VERRADERLIJKE GLIMLACH. Door het menschelijk gelaat nauwkeurig te bestudeeren kan men veel menschenkennis opdoen. Zeker Frahscb geleerde reisde in Duitsehland zonder iets van de taal te weten of de waarde van het Duitsche geld te kennen. Na eenige van zijn Fransche geldstukken gewisseld te hebben, betaalde hij de voerlui en anderen op de volgende wijze. Hij nam een handvol kleingeld uit zijn zak, telde het stuk voor stuk in de hand van dengenen, wien^hij betalen moest, en hield zijn oogen onafgewend op diens gelaat gevestigd. Zoodra hij den minsten zweem van een glimlach bespeurde, trok hij het laatste geldstuk, dat hij in de hand telde terug en stak het met de rest in den zak. 't Is hem later gebleken, dat hij op die wijze voor niets te veel heeft betaald. DIEF EN DIEFJESMAAT. De portier van een huis in de Rue de Rivoli, te Parijs, is het slachtoffer geworden van een even slimme als brutale schurken streek. Hij heeft er de politie niet bij durven inroepen, omdat de rol, die hij zelf heeft ge speeld, juist niet geheel vrij van blaam is. Sedert ongeveer twee maanden had hij een huurder, Eugéne, die geen bepaald beroep had; hij gaf zieh voor een artiste uit. Zijne manieren waren vrij zonderling, maar fat soenlijk. Hij ging niet anders uit dan om in de restauratie op den hoek te eten en kwam daarna terstond op zijn bescheiden kamertje terug. Wat deed bij daar? Waar leefde hij van? Dat wist niemand te zeggen want Monsieur Eugane ontving evenmin brieven als bezoeken. Onlangs kwam hij met een ongerust ge zicht in de portiersloge, en veraocht den portier een bankbiljet van honderd francs aan de Rank voor hem te gaan wisselen. „Hebben zij er ook aanmerking op ge maakt?" vraagt hij hem bij zijne terug komst. „Wel neen. Waarom?" In plaats van te antwoorden, stopt de jongman hem een vijffrankstuk in de hand en verdwijnt verheugd in zijn kamer. Drie dagen later verzocht hij den portier weder een bankbiljet van honderd francs voor hem te gaan wisselen. „En hebben zij ditmaal ook geen zwa righeid gemaakt vraagt Monsieur Eugène, op een toon van de grootste ongerustheid. „Evenmin als de vorigen keer," is het antwoord. Nu geeft Monsieur Eugène blijk van de levendigste vreugde. „Voortaan," fluistert hij den portier ge heimzinnig toe, terwijl hij hem twee mooie vijffrancstnkken in de hand stopt, „voortaan heb ik niets meer te vreezen; de proef neming is volkomen gelukt." „Van welke proefneming spreekt gij vraagt de portier, nieuwsgierig wat zijn huurder bedoelt. „Ik maak die bankbiljetten zelf," ant woordt Monsgieur Eugène, op gedempten toon. „Begrijp je me nu f" De portier is verbaasd. „Maar als gij bankbiljetten van honderd francs zso goed weet na te maken, zoudt gij dan geen kans zien om ze van duizend ook te maken P"' „Welzeker, als ik er maar een tot model had, en dan was ons fortuin gemaakt." Als het anders niet is, verzeker ik u, dat gij er van avond een hebben zult." Dadelijk haalt de portier buiten weten van zijn vrouw, al zijn spaarpenningen voor den dag, en om de som vol te maken leent hij van een buurman. Twee uren later is de steen der wijzen, namenlijk het koste lijke bankbiljet, in handen gesteld van den schurk, die er denzelfden avond mee op de loop ging. IN DAGEN VAN ROUW. In dagen van rouw, als de grimmige dood Ons dierbare panden ontrukt, Wanneer, als een dief, hij met 't kostbaarste (vlood, Dan gaan we onder smarte gebukt, En zien in den dood een verrader, een dief, Dan maken wij hem van zijn zending een (grief; Wij noemen hem gruwzaam en wreed, 't Gemoed, zoo ontzettend, zoo vreeslijk (gewond, Ziet in hem geen bode, dien God ,tot ons (zond, Maar voelt slechts het grievenste leed. In dagen van rouw, als het liefhebbend hart Een dierbare ontslaapne betreurt, Als machtloos tot denken, door weemoed en (smart, Ons zielsoog gb'ea lichtpunt bespeurt, Dan is 't ons zoo goed, als men met ons (gevóelt, Dan voelen wij eerst wat een handdruk be- (doelt, Dan lezen wij veel in een traan. Geen woorden van troost, hoe welsprekend (en schoon, Hoe ernstig gemeend en hoe liefdrijk geboon, Zou toch ons gemoed zoo verstaan. Wel hem, die in dagen van rouw en van leed Zich zelf blijft, door godsdienst gesterkt; Wel hem, die Gods wijsheid noch liefde (vergeet, Maar beiden in alles bemerkt. Hij drinkt ook den beker des lijdens met (moed; In dagen van rouw zegt hij nog: God is goed Al nokt hij bet ook met een traan. O, zij 't ons gegeven in dagen van rouw, Te staam'len, gesteund door Gods eindlooze (trouw 't Is goed wat de Heer heeft gedaan!" W. M. Tz. Stoom vaart-Berichten Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 27 Aug. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Napels 26 Aug. en vertrok den 27 Aug. Het stoomschip Prins van Oranjè, ver trok 28 Aug. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Madura, 17 Juli van Amsterdam vertrokken, arriveerde den 28n Aug. te Batavia. Het stoomschip Conrad vertrok Zaterdag 28 Aug. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 Aug. Kaap San Roca. At.xmaak 27 Aug. Kleine kaas f 37, Commissie f35, Middelbare f 35,50, laagste prijs f20,50, aangevoerd 618 st., wegende 125046 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 2522 heet., Tarwe f9,50 a 10,62è, Rogge f 7,50 a 8,40 Gerst f 5 a 6, id. Chevalier f6.50 a 7,25, Haver f3,50 a 5, rood Mos terdzaad f15 a 16,12^, geel dito f 12 a 14, Karweizaad f 14,50 a 14,87i, Erwtengroene f 17, vale f9 a 16. 28 Aug. Aangevoerd 22 Koeien f120 a 280, 14 nucht. kalveren f 7 a 17, 64 Schapen f 10 a 22, 20 Lammeren f 8 a 18, 102 magere Varkens f 17 a 25, 112 Biggen f7 a 10, 4 Bokken en Geiten f4 a 10, Boter fl.05 a 1,1-5 per kop. 30 Aug. Ter veemarkt werden verkocht 6 koeien tot f200. a 250. 216 vette kal veren tot f 30 a 85. 1067 schapen f 18 a 37, 98 vette varkens 56 a 66 c. per kilo, 48 magere f 16 a 24. Hoorn 27|Aug. Aangevoerd 700 Schapen f 24 a 36. 6 Varkens f 0,54 a 0,60 per kilogram. 28 Aug. 1 heet. Tarwe f 11,19 h. Gerst f 6,25, 24 h. Haver f 5, 5 heet. br. Boonen f 13, 6 heet. Erwten: grauwe f 14, vale 9, op monster verkocht: Mosterzaad f21. Kar weizaad f 15, 28 paarden f 60 a 250, 12 Kalveren fll a 20, 50 Schapen f 24 a 30, 60 Varkens f 16 a 27, 4 Zeugen f 35 a 60, 140 Biggen f6 a 12, 709 koppen Boter f 1,60 a 1,80 per kilogr., 4200 Kippeneieren f 4 per 100, 400 mud Aardappelen f 2,50 a 3,50 per mud, 1200 manden Appelen fl,50 2,50 per mud, 3000 manden Peren f2,25 a 2,50 per mud. Burgerlijke Stand Helder. Van 27 31 Aug. 1880. ONDERTROUWD: N. C. Smit, loods- leerling, en E. W. Brouwor. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: W. Bloemer.geb. Calboo Z. W. v. Dok. geb. Enters D. D. Blaau- boer, geb. Keppel Z. G. Raven, geb. IJkel Z. H. de Vrij geb. Wijker D. A. J. Snaphaan, geb. de Haas Z. C. J. Zoete lief, geb. Berger D. D. Zegers Veeckens, geb. Andreae Z. J. de Jong geb. Bakker D. OVERLEDENJ. Koorn 3 j. N. Boluijt 5 d. L. Koedijker 10 w. J. M. Bijl 5 j. f Vervolg der Berichten. Zaterdagmiddag strandde in de Terschellinger gronden een schoe ner en een stoomboot. Dadel ijk werd om assistentie naar hier ge seind. De sleepbooten Hercules" en Amsterdam" stoomden in be trekkelijk korten tgd naar de stran dingsplaats. Daar men om de bran ding op een verren afstand van de gestrande schepen moest blijven, roeide kapiten Bakker, van de sleep boot Hercules," met twee zijner matrozen en de rustende kapitein Thomasz, die mee was gegaan, in hun sloep naar de stoomboot. Op het onverwachtst kwam een grondzee die de sloep omverwierp, zoodat de vier opvarenden er onder lagen. Kapitein Bakker en Thomasz wisten er zich onder uit en op de kiel te werken, maar de beide matrozen waren dadelijk weg. Hoezeer zij el kander in dien benarden toestand moed inspraken, was kapitein Thomasz die reeds driemaal van de kiel was afge slagen, ten laatste te zeer afgemat en moest zich laten zinken. Kapi tein Bakker bleef nn alleen nog over gelukkig wist hij, in den uitersten nood, zich aan een vanglijn van de sloep te klemmen en zich telkens weer op de kiel te werken; maar lang zou dat niet meer geduurd hebbenhij was dood-af en moedeloos. Daar kwam gelukkig een Terschel linger blazer, die hem bemerkte en opnam. Aan boord van de sleepboot gebracht, geraakte hg in onmacht; door de hevige branding was zgn geheele lichaam als 't ware gebeukt. Kapitein Bakker is nog onder den indruk van deze noolottige gebeur tenis. Rij verloor twee brave op passende matrozen, die gezinnen nalaten, en bovendien zgn vriend, kapt. Thomasz, die een vrouw en zes kinderen nalaat. Beide schepen zgn met hoog water vlot gekomen. De sleepbooten zgn dus onverrichter zake hier terruggekeerd. Gisteren vertrok van hier de Frans Naerebout," naar Amsterdam, om het monument af te halen, dat door de officieren der Ned. Marine als aandenken aan wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, admi raal der vloot, in het K. Instituut alhier, zal geplaatst worden. De ont hulling van 't monument zal eerst daags geschieden. Naar wij vernemen, wordt Zr. Ms. stoomschip »Mamix" den 3en September alhier uit de Noordzee terug verwacht. Tot opzichter 2e kl. bg den waterstaat is benoemd de heer J. C. Mann, thans opzichter 3e kl. Benoemd tot directeur en di rectrice in de werkinrichting te Leer dam de opper-konstabel bg de marine J. Faasen en echtgenoote. Texel, 30 Augustus. De oogst in den Eierlandschen polder moet zoo overvloedig zgn, dat de opbrengst op het dubbele van gewone jaren geschat wordt. Nabij de Ruiterplaats, een hoeve kort bg den Burg, stond een broei ende hooischelf. Daar 't gevaar van brand telkens grooter werd, is giste ren de schelf nit elkaar gereden en werd de brandspuit gereed gehouden om, als 't vereischt werd, terstond dienst te kunnen doen. Dank 't snel en doelmatig han delen, liep alles uitstekend af. Texel, 31 Augustus De handel en verzending van vee was in Augustus zeer belangrgk. Gedurende die maand werden van hier verscheept: 5293 Schapen, 845 lammeren, 41 stuks rundvee, 8 paarden en veulens, benevens eenig klein vee. Ook werden in die maand verzonden 30,000 kg. wol, ruim 100,000 kg. Hooi en ongeveer 50,000 kg. Zeegras. TeveBs werden ruim 25,000 eieren naar den vasten wal afgeleverd. Texel, 31 Augustus. Dezer dagen maakte een marinier in gezelschap van een matroos, een reisje naar Texel. Of hun tochtje eenige kennissen èn vrienden te Hel der niet zeer aangenaam was, is niet zeker, maar schijnt toch 't geval te zgn geweest. Herhaalde malen toch kwamen die goede vrienden te ver geefs aan de boot, om de pleizier- reizigers af te halen en naar den bodem te geleiden waar zij tehuis behoorden. Of men wat tegen de hartelijke ontvangst opzag, of dat 't costuum der belangstellende vrien den te veel op dat van een politie agent geleek en hen daarom minder beviel is ook niet zeker, maar Je passagiers bleven waar zij waren en lieten de vrienden geduldig wachten. Zelfs gingen zg in hun overmoed zoover, om een collega op Texel, wel te verstaan een collega van de die naren der H. Hermandad te Helder, feitelijk en handtastelijk te beleedigen. Eindelijk meenden de goede vrienden hen toch eens te moeten aan het verstand brengen, dat er wel een tijd van heengaan maar ook van terugkeer en is. Toen men de passa giers daarvan in kennis wilde stellen, namen zg eerst een bad in zee en, misschien met het plan daarna eens te spelevaren, zwommen zij naar een bootje, doch wijl ze daarin geen rie men vonden, dacht 't hun toch maar beter de goede vrienden niet langer te laten wachten. De begroeting was zeer hartelijk. Beide pleizierreizigers kregen mooie braceletjes om en moesten tegen wil en dank daarheen, waar hun geleiders meenden, dat 't goed voor hen was. Terschelling 28 Augustus. In den loop dezer week zgn uit het wrak van de „Hansa" opgehaale 43 vaten reuzel, 15 blokken walnotenhout en 1 ledig biervat. Te Zuijlen, bij Utrecht, is de boerenplaats Zeldzaam, met drie hooi bergen een groote hoeveelheid graan en eenig vee een prooi der vlammen geworden. Te Utrecht was de last om den brand te gaan zien zoo groot, dat het overhaalschuitje bij de Kathargne brug overladen werd en midden in de gracht zonk. Een 25tal personen raakten daardoor te water, doch werden allen gelukkig gered, vooral ook door het moedig gedrag van den agent van politie De Bie, die ook in het schuitje was. Als merkwaardig en zeldzaam verdient vermelding, dat voor eenige dagen in hetNederlandsch-Israelietisch oude mannen- en vrouwenhuis te Amsterdam is opgenomen een 70- jarige man, wiens ruim 90-jarige moeder in hetzelfde gesticht verpleegd wordt. Machiel Haringman zal dus den laatsten tgd zgns levens door brengen onder één dak met haar, die hem als kind koesterde en ver zorgde. Yier-en-dertig jaar geleden deed hetzelfde geval in genoemd ge sticht van liefdadigheid zich voor: toen was de moeder, de weduwe Gosler, meer dan een eeuw oud, bij het opnemen van haar grijzen zoon als medeverpleegde. Verleden week hebben twee onbekende personen den waker op het drijvende droogdok te Amsterdam geld aangeboden, wanneer hg zgn post wilde verlaten. Zg hebben ge tracht het dok te beklimmen, doch zgn bg het dreigen met een geladen revolver door den waker, ijlings op de vlucht gegaan.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2