T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEIWEIIEP EN TEXEL. No. 789. Dinsdag 7 September 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. FLORALIA. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BnreanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Helder straalde de zon aan den wolke- loozen, blauwen hemel en wierp haar bran dende stralen over het aardrijk, alsof het in hst hartje van Juliwas, toen belangstel lenden aich Zaterdagnamiddag naar 't terrein van Tivoli begaven. Aan de Nederlandsche driekleur, die haar bnneu in golvende be weging ontplooide, kon men bemerken, dat er feest zou gevierd worden. En waarlijk, 't was het eigenaardige feest, dat nu voor de vierde maal in Septembermaand zou plaats hebben, 't feest der bloemen, 't feest van Floralia. Ten een uur verzamelde zich de aanwezigen in de zaal en opende de voorzitter der Floralia-commissie, Jhr. Alting ron Geusau, de tentoonstelling met een gepast woord. Met zelfvoldoening deelde spreker mede, dat de belangstelling van 't pnbliek in de zaak steeds toenam en ook dat 't aantal ingeschrevenen voortdurend steeg. Vervolgens werd een woord van dank gebracht aan de heeren Den Duik von Oterendorp, die hun bekend aquarium ook ditmaal hadden afgestaan tot opluistering der tentoonstelling; aan den gever van een voor werp, dat tot prijs moest dienen, en aan den heer Jansen, bloemist, die ook nu weer veel tot opluistering had bijgedragen. Spre ker deelde verder mede, tot verduidelijking van 't doel der Floralia-commissie, dat men hier niet verwachten kon een bloemententoon stelling te zien als bijv. te Amsterdam. De jury had hare bekroningen niet toege kend aan inzenders, die door kunstmiddelen de planten tot meerdere volkomenheid had den gebracht, maar slechts aan hen, die door zorgvuldige aankweeking en verpleging van hunne planten hadden gemaakt, wat ze volgens haren natuurlijken groei konden worden. Kunstmatige kweeking ligt toch niet in 't bereik van 't algemeen en is ook niet de bedoeling der commissie. Naar dien maatstaf berekend, heeft de jury haar oordeel uitgebracht en aan de volgende inzenders prijzen of getuigschriften toegekend Voor gewone plantenle prijs A. J. van Eeken, 2e prijs C. J. Rijkers, 3e prijs C. Ruijgh, 4e prijs H. Vonk Kz., 5e prijs T. Sok, 6e prijs J. 8chröder, 7e prijs P. van Es. Getuigschriften of eervolle vermeldingen behaalden H. v. d. Boom, P. Schrödcr, J. Ruijgh, wed. W. Metzeloar, G. T. von Oterendorp, wed. Buijs, mej. Rijkers, mej'.''Bolden, J. Koene, J. R. van Mansem, P Rong, C. J. Stelleman, J. Rijkers en C. M. van den Ordel. Prijzen voor Zaadplanten werden behaald door: M. Meerens, le prijs; C. J. Rijkers. 2e prijs; J. Bon, 3e prijs; en mej. Bnrkunk, 4e prijs. Een eervolle vermelding verkreeg H. v. d. Boom. Na de aflezing van de lijst der bekroon den sprak de voorzitter een woord van dank tot de heeren van Voorn veld en van der Land, voor hunne medewerking en uitte den wensch, dat deze bloemententoonstelling evenveel genoegen mocht verschaffen als die van de vorige jaren. De muziek liet daarop een fanfare hooren, gevolgd door 't volks lied. Na 't ophalen van den gordijn stroomden de bezoekers voorwaarts, om de etalage van bloemen op 't tooneel en in de zaal daarnaast van nabij te beschouwen. Door de zorgen der ijverige commissie waren de bloemen netjes gerangschikt en de heer Jansen, bloemist, had weder, even als vroeger, een sierlijk bloemperk met een fontein, als middenstuk gearrangeerd. Met groote belangstelling werden de. planten, aan wier kweeking men omstreeks drie maanden had besteed, bekeken. Heeracht er in de natuur de grootste verscheidenheid, bij bloemen valt dit wel 't meest in 't oog; iedere bloem heeft hare eigenaardige bekoorlijkheden. De verschil lende soorten, hoe bont ook van kleur, vormen met elkander, steeds een harmonisoh geheel, dat 't oog verrukt en op den menech een weldadigen indruk maakt. Vandaar de belangstelling en de ingenomenheid, waar mede een dergelijke tentoonstelling steeds wordt bezocht. 't Aquarium, hoewel reeds meermalen ge zien, trekt vooral de aandacht, 't Is ook hoogst belangwekkend, te zien hoe 't toe gaat in een wereld, waarin we eigenlijk geen toegang hebben. Wordt in 't aquarium slechts een slip opgelicht van de gordijn, die 't leven der waterbewoners aan ons oog onttrekt, een enkele blik is genoeg om ons te overtuigen, dat dit gedeelte der schepping uitmunt door eigenaardige pracht, dat alles daarin evenzeer groeit, werkt, woelt en leeft, als op de oppervlakte der aarde. Een woord van hulde komt toe aan het Muziekkorps der Kon. Ned. Marine, onder leiding van den kapelmeester Bern hardt, voor 't keurig uitgevoerde en zorgvuldig gekozen muziek-programma. Zondagsmiddags, de tweede dag van de tentoonstelling, was de toeloop groot. Heer lijk weder en uitmuntende muziek,verhoogden 't genot, bij 't beschouwen der tentoon stelling. Voor goede bediening had de heer Visscher gezorgd en de nette tentjes op 't terrein maakten een aangenamen indruk. Des avonds was de toeloop in den tuin van Tivoli zoo groot, als men alleen op een Eloraliafeest ziet. Tegen negen uur werden de prijzen door den voorzitter der commissie uitgereikt, waarbij aan ieder der bekroonden een woord van gelukwensching werd toegevoegd. De prijzen waren voorwerpen van smaak of voor huishoudelijk gebruik. Verder gaf spreker te kennen, dat men, dank zij de algemeene medewerking't feest als geslaagd mocht beschouwen; dat de jury zon voortgaan, bij volgende gelegen heden, bij de beoordeeling, even als nn, alleen acht te geven op de inzending, wanneer men geen kunstmiddelen bij de aankweeking had gebezigd en beval de zaak voor 't vervolg bij Helder's ingezetenen aan. Aan mej. Ball, die een paar prachtige vazen ter opluistering had ingezonden werd, uit erkentelijkheid, daarvoor een prachtig bou- qnet vereerd. 't Schitterende vuurwerk, dat daarna, onder 't spelen van 't muziekkorps der marine, werd afgestoken, zette de kroon op de feestviering. 't Genoegen dat de Eloraliafeesten steeds aan onze plaatsgenooten verschaffen, is een zekere waarborg voor de ondersteuning van de zijde des publieks. We sluiten met den wensch, dat de leiding der zaak nog jaren lang in handen van de wakkere eu ijverige commissie mogen blijven. Voor al de belangloozen moeite en zorgen, dio de commissieleden zich getroost hebben, bremgen we hun gaarne een woord van dank. NI EU WSTIJ DINGEN HELDER 7 Sept. 1880. Ds. L. van Tt Sant, alhier, komt voor op het 12-tal van predikanten, bij 'de Herv. gemeente te Brielle. Door den minister van marine is bepaald, dat minder-geëmploieer- den van 's Rijks marine-werven, in wier huizen de pokziekte is uitge broken, tijdens den dnnr dier ziekte niet te werk mogen komen. Zij, die zich op uitnoodiging van den directeur en kommandant heb ben laten inënten of herinënten, zul len in 't voorschreven geval in het genot van ziekengeld gesteld worden, wanneer zjj door bovengenoemde be paling tijdelijk zonder werk mochten zgn. Bg kon. besluit van 27 Aug. jl. is, met uitbreiding van bet beslnit van 30 November 1870 toegelaten x> dat bij verzending met de post, tegen bet voor drukwerken vastgestelde port, van gedrukte naam- of zooge naamde visitekaartjes, de reden der toezending door een op die kaartjes geschreven woord, als gelukwensching, rouwbeklag, dankbetuiging, én derge lijke, of door enkele letters, wordt vermeld." De Hoofdcommissie voor de Noordpooltocbten heeft een telegram uit Hammerfest ontvangen, meldende dat de „Willem Barends" aldaar be schadigd was aangekomen. De officieren en bemanning waren wel. Waarschijn lijk heeft bet scheepje door het ijs geleden; men hoopt dat bet in Hammer fest kan repareeren. Als een aardige bijzpnderheid, zegt bet Dagbl., verdient wel alsnog vermeld te worden, dat het jonge prinsesje, alvorens in de registers van den burgelijken stand te worden in geschreven, op uitdrukkelijk verlangen van Z. M. den Koning aan den ambte naar en de getuigen is vertoond. De heeren moesten zich overtuigen dat zij geen onjuiste verklaring aflegden, zeide Z. M. schertsende en konden zich dan tevens vergewissen van den welvarenden toestand der j ongeborene. De Haagsche bladen, die in de gelegenheid zijn geweest de prachtige doopjurk te bezichtigen, welke voor de jeugdige prinses bestemd is, zijn vol bewondering over de keurige be werking daarvan. Aan een beschrij- ving van dezen arbeid van hunne stadgenoote, mad. SchelfhoutPic- not, wagen zij zich niet, maar zij zijn eenstemmig in hunne betuiging, dat smaakvoller werk van kant en borduursel zich moeielijk denken laat. Door Z. M. den Keizer van Daitschland is aan den burgemeester van Zandvoort, den Heer J. R. Boerlage, uit erkentelijkheid voor bet redden der schepelingen van dé Duitsche schepen »Paul Ernst," »Greifswald" en Maria," op 23 en 25 Nov. 1877 en 1. Jan. 1878, een prachtig gonden horloge met het naamcijfer de keizers ten geschenke gegeven, en voorts voor de beman ning der reddingboot een som van 400 mark geschonken. Vrjjdag jl. is in het Noordzee kanaal, tusschen de spoor- en de Velzerbrug, dicht bij de plek waar een baggermolen lag te werken, een knaap van omstreeks 11 jaar, bezig met baden, in de diepte verdwenen en eenigen tijd later, waarschijnlijk door de zuiging van het baggeren, met de emmers van den molen geheel verminkt opgehaald. Een moeder, die Donderdag tegen deu avond haar acht-jarig zoon tje te Hoorn om eeu boodschap zond, wachtte te vergeefs op zijn terug komst. Na lang vruchteloos zoeken vond men het knaapje heden in den vroegen morgen drijvende in een der stadsgrachten, met het geld in zijne handjes geklemd. De banketbakker O. van der Veen te Franeker heeft den 1. Sep tember aan H. M. de Koningin, na bekomen toestemming, ter eere van Harer Majestëits bevalling, een groote zoogenaamde Oranje-koek verzonden prachtig versierd met de wapens van Nederland, Waldeck-Pyrmont en de versehilleude provinciën in suikerwerk en prijkende in het midden meteen medaillon, omstren geld door linten van de Nederlandsche en Waldeck-Pyrmontsche kleuren, Op dit medaillon is in keurig* schrift een toepasselijk vers geschreven. Zij die deelnamen aan de on derneming van Pincoffs en Kerdijk, zullen, naar nn wordt medegedeeld, uit den faillieten boedel anderhalf percent bekomen. Men schrijft aan de Utr. C. Met klimmende spanning ziet men de resultaten te gemoet van het on derzoek der kommisise in zake den boedel van Notaris de Haan, vooral omdat de geruchten spreken van een uitkeeringscijfer, dat zich om 10 pet. beweegt. Op de eerste bijeen komst werd een cjjfer van 60 a 70 pet. genoemd. Reeds is de tijd, dien toen noodig geacht werd voor een onderzoek, verstreken, zoodat de zaken ongetwijfeld ingewikkelder zijn dan de eerste opslag vermoeden deed. Inmiddels laten de eerste gevolgen zich reeds voelen. Zoo moeten ver schillende personen bij deurwaarders- exploit aanzegging hebben ontvan gen, om de koopsom van panden, door den notaris de Haan verkocht, te betalen. Vrjj algemeen toch is de gewoonte, dat verkoopers de penningen ontvangen door bemidde ling van den notaris. Die sommen schijnen nog niet allen door hem aan de verkoopers verantwoord te zijn, die zich daarom nn rechtstreeks tot koopers wenden en betaling vor deren. Op deze wijze zouden som migen wellicht in de noodzakelijkheid kunnen geraken om tweemaal voor eenzelfde pand te betalen. De luchtballon la Comète, van de heeren Godard en Crommelin, welke Donderdagavond jl. ten 11,30 ure in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam is opgestegen, is des mor gens om half vijf, na een zeer voor spoedige reis, in de nabijheid van Putten bij Harderwijk nederge daald. Nog dienzelfden morgen keer den de reizigers naar Amsterdam terug. In de gemeente Wgmbritsera- deel is in deu avond van Zondag op Maandag jl. in het dorp IJsbrechtum tegen niet minder dan 66 personen proces-verbaai opgemaakt wegens het vertoeven in een herberg na gezet- ten tijd. Het nieuwe politie-regle- ment begint reeds krachtig te werken. Zaterdagavond kort na 8 uur is te Amsterdam een kar, door een onbekenden knaap naar men vermoedt, gereden en waarin twee kinderen gezeten waren, in de Elandsgracht neer gekomen. Een der kinderen, een knaapje, werd bg tgds gered, maar het tweede, een meisje, geraakte onder de kar en kon wegens de duisternis niet spoedig genoeg worden gevonden. Zij werd later als lijk opgehaald. Een advokaat te Berlijn ont ving dezer dagen van den directeur van een ziekenhuis in Saksen een pakje, afkomstig van een overledene, waarin een gouden horloge met ketting, benevens het volgende briefje bevond Geachte heer advokaat! ik lig hier in het ziekenhuis met den dood te worstelen en voel dat ik sterven zal. Het horloge en de ketting, waarvoor gij mij voor 9 jaren zoo krachtig verdedigd hebt, alsof ik bg geen mogelijkheid iets zou kunnen stelen, was toch inderdaad gerold. Ik heb het nog en weet niet wien ik het schenken zal. Neem gij het, geachte advocaat; mijne bloedver wanten krijgen niets, omdat zij mg van mgne jeugd af te slecht behan deld hebben. U kan het onver schillig zijnhet horloge is fraai en de ketting ook. Geneer n dus niet, of gij het draagt of een ander. Ik dank u ook nogmaals voor de verdediginghet scheelde maar weinig of ik was er bij geweest. Gg, man van de wet, hebt er mg uit gered en nu moet u er toch wat voor hebben. Ik groet uw als uw Cristophel W." De advokaat was met de dankbe tuiging volkomen tevreden het ge schenk vond hg overbodighg haastte zich om het terug te zenden. Te Minden werd bg de oefe ning van het korps pionniers een fort bestormd. Prins Albrecht van Prui sen woonde het spiegelgevecht bg. Een mijn werd te laat ontstoken, ten gevolge waarvan de kommandant Hannisch in de lucht vloog en zeer zwaar gekwetst werd. Zondag kwam in de haven van Calais een bootje, zooals men er nog geen gezien had. Het was van caout- chouck en kan nit elkaar genomen en in een gewonen koffer medege voerd worden. Eenmaal weer in elk aar gezet, voorziet men het van een klein zeil en dan vliegt het met een gunstigen wind over het water. Een Engelschman had gewed, dat hij met dat bootje het kanaal zou oversteken, en hg heeft zijn weddingschap ge wonnen. De beroemde Engelsche too- neelspeelster Neilsson, die onlangs plotseling in Pargs overleden is, liet een vermogen van meer dan een millioen franken na. Haar erf genaam is de vice-admiraal Glgnen, die jaren lang met haar in Amerika gereisd heeft. Doch ook aan hare kunstzusters vermaakte zg aanzien lijke bedragen. Al hare brillanten, eveneens een waarde van eèn milli oen vertegenwoordigende, schonk zij aan hare kunstzusters. Adaline Patti kreeg een paar oorhangers, Minnie Hanck een prachtigen armband, Me vrouw Ristori een medaillon zelfs haar inpressario werd bedacht, wat een troost voor hem mag wezen, daar hg in een week tgd zgn twee voornaamste artisten Miss Neils son en den vioolspeler Ole Buil ver loor. De Fransche bladen openen het vooruitzicht op een sènsatie-procès van den eersten rang. De gezant van een kleine vreemde mogendheid welke wordt voorloopig niet ge meld die bekend was als een getrouw boulevard-wandelaar, is on danks zgn reeds grijze haren met een jonge schoone dame op den loop is gegaan. Zijn echtgenoot heeft een eisch tegen hem ingesteld. De schandelijke moordenaar Menesclou zal Donderdag of Vrijdag van de volgende week te Pargs ge- vonnisd wordentenzij de President der Republiek hem gratie verleent, waarop echter weinig kans bestaat. Bij een dezer dagen boven Antwerpen losgebarsten onweer zijn zes menschen omgekomen, terwijl op twee schepen, die in het droge

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1