"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Mo. 794. Vrijdag 24 September 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per pogt 75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BureunxSPOORSTRAAT tn ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 58 m. Ondergang 5 u. 52 m. Zondag 26 Laatste Kwartier. Maandag 27 Loof liuttenfeest. Dinsdag 28 Woensdag 29 Vreugdedag der Wet. Donderdag 30 OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. yrijdag 1 Zaterdag 2 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Sept. 1880. Met 's Konings machtiging is E. Larsen erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noorwegen alhier. Dinsdag-middag twee uur had in bet gebouw van het Koninklgk instituut voor de marine, alhier, de plechtige onthulling plaats van het monument, opgericht door zeeofficieren en oud-zeeofficieren, ter nagedachtenis van den te vroeg ontslapen admiraal der vloot Prins Hendrik der Neder landen. De plechtigheid werd bijgewoond door tal van zeeofficieren uit deze maritieme directie en belangstellenden, terwijl de vice-admiraal, directeur en kommandant der marine. R. L. De Haes, in kernachtige woorden aan toonde wat de beminde admiraal voor het vaderland in het algemeen en voor de zeemacht in het. bijzonder was geweest. De stafmuziek der Marine luisterde de plechtigheid op. Door dr. P. J. Kaiser, veri ficateur van 's Rijks zee-instrumenten te Leiden, is een nieuwe artificieele kwikhorizon uitgevonden, welk in strument op den aanstaanden oefe- ningstocht van het eskader, aan boord van Zr. Ms. stoomschip .,Van Galen" zal beproefd worden, om, wanneer het in de behandeling voldoet, op onze oorlogsschepen te worden inge voerd. Het schroefstoomschip Madura, onder bevel van den luit. ter zee le kl. H. J. van der Mandele, is den 19en dezer te Port Saïd aangekomen en don 21n vertrokken. Aan boord is alles wel. Woensdagmiddag te één uur liep het oorlogsstoomschip le klasse de Rugter, in aanbouw aan de Marinewerf te Amsterdam, met het beste gevolg te water. Een indrukwekkend schouwspel was bet, toen, onder het gejuich der talrijke omstanders, dit trotsche vaartuig uit zijn jjzeren huis te voorschgn kwam en statig het water doorkliefde, totdat zijn vaart gestuit werd door een vlot, nit balken samen gesteld, bij welke ontmoeting als glas door midden braken. Dit schip, van hetzelfde charter als de Atjeh, Tromp en Emma, zal aan 's Rijks werf verder voorzien worden van machines en stoomstuur- inrichting. Aanbrengen van tuig en stellen van geschut geschiedt te Willemsoord. Nabij den Znidpier te IJmuiden is Dinsdagmorgen op het strand het nit zee aangespoelde lijk gevonden van een manspersoonhet was in te ver gevorderden staat van ontbinding om herkend te kunnen worden; alleen de kleeding doet denken aan die van een visscher; het lijk is gekist en naar de begraafplaats overgebracht. De tien personen die betrokken zijn in het onlangs plaatsgehad hebbende. standje" op de St. Anto- niesbreestraat te Amsterdam, zullen den laatsten dezer maand en den eersten der volgende voorde Arrondd.- Rechtbank te Amsterdam terecht staan. Te Aartswoud drong Zondag avond, tijdens een hevig onweder, de bliksem door den schoorsteen eener boerenwoning in een kamer, waar op dat oogenblik man, vrouw, vier kinderen en een dienstbode te zamen waren. De schoorsteen werd geheel gescheurd, en steen en kalk- puin in alle richtingen door de kamer verpreid met zulk een kracht, dat men later kleine steentjes diep in gedrongen vond in de deuren van een mahoniehouten kabinetsplinters hout, aan de einden geheel geschroeid, werden van den zolder gerukt en naar alle kanten weggeslingerd het licht werd uitgedoofd, de lade van een kleine latafel opengeschoven, een schilderij aan den wand verbrijzeld; maar geen der aanwezigen ontving het minste letsel. Tegelgkertjjd werd een hooge, van boven kale populier, die in ae onmiddellijke nabgheid van het. huis stond, geraakt, zoodat waarschijnlijk de bliksem van den populier, die door de vochtigheid een slecht geleider was, op het huis is overgesprongen, tenzij men aauneme, dat hij zich heeft gesplitst. Brand werd hier niet veroorzaakt, maar wel werd in verschillende richtingen van daar brand gezien, o. a. is in het naburige Wognum, tijdens hetzelfde onweer, een woning door den bliksem in de asch gelegd. Te Wageningen is Dinsdagnacht de tabak, voor zoover die nog niet was geoogst, bijna geheel door hagelslag vernield. Te Maastricht, zoo meldt de N. R. Ct., is Zondag bij een mili taire wandeling der schutterij, nage noeg een geheele compagnie tegen hare superieuren in verzet gekomen. Aanleiding daartoe gaf de ontwa pening van een schutter, die een officier zou gedreigd hebben, en voor wien de overige schutters partg hadden getrokken. De zaak is hg den schuttersraad aanhangig gemaakt. Gedurende een der vele onweders van Maandag jl. schuilden des na middags ten 5 ure op den spoorweg- dgk bij Ravenstegn een vrouw en 2 mannen onder een kar. Toen de bui eenigszins bedaarde, verliet de vrouw haar schuilplaats, maar, na eenige meters afgelegd te hebben, zag zij dat de kar door den bliksem getroffen werd. Een der mannen, Merkse ge naamd, die nog onder de kar zat, werd door den bliksem onmiddellijk dood geslagen. De tweede, van Kuijk geheeten, die juist zgn schuilplaats verliet, werd in den hals getroffen, en stortte ter aardemaar behalve dat zgn.hoofdharen verzengd waren, kreeg hg verder geen letsel. De vrouw kwam met den schrik vrg. Allen krggen een beurt. Thans hebben de meubelmakers te sPargs het werk gestaakt; 130 bazen moes ten hunne fabrieken sluiten. Een postbeambte te Parijs, die wegens verduistering van aange- teekende brieven drie maanden ge vangenisstraf had ondergaan, wilde na zijn invrijheidstelling den directeur van zgn kantoor te lgt.' Hij loste vier revolverschoten, die echter geen van allen hun doel bereikten, waarna hg zichzelven van het leven be roofde door een vgfde schot. Een geslepen dief heeft van de te Pargs heerschende onaange name lucht gebruik weten te maken, om op een gemakkelijke manier voorwerpen van waarde machtig te worden. Hg ging^ een pet met gouden hand op het hoofd en een zak op den rug, naar een of andere woning, waar hij wist dat mevrouw alleen thuis was, en meldde zich aan als iemand die vanwege den eigenaar en de politie kwam, om de kamers te zuiveren. Binnen een paar minuten is alles afgeloopen*, zeide hij, »ik moet maar even iets in een der schoorsteenen laten rooken.* Wees men hem dan den schoor steen van het salon of een der slaapkamers, dan maakte hg daar in een klein komfoor een kolen- vuurtje aan en strooide uit een zakje dat hij hg zich had een paar korrels daarin. Als men hem alleen gelaten had, was daanfiêe. alles af- geloopen en ging hg onder vele verontschuldigingen heey. Maar was de dame, uit voorzich tigheid, in do kamer gebleven, on danks den rook, dan gooide hij nog een stof in het vuur, die een zoo scherpen rook deed outstaan, dat zg hoestend naar een andere kamer vluchten moest. Een oogenblik later kwam hij haar dan zeggen, dat hij gedaan had, ried haar aan, de deuren harer kamers nog een kwartier te laten openstaan, en was reeds ver weg voor men bemerkte dat hg een horloge, eenige juweelen of iets anders had meegenomen. Eenigen tijd lang ging hg aldus te werk, zonder dat zgn toeleg hem ergens mislukte, totdat hij onlangs vertrekken kwam zuiveren bij een dame, die niet, zooals hij meende, alleen was, maar haar broeder bij zich had. Deze vatte achterdocht op tegen den zoogenaamden offici- eeleu zuiveraar, en ging, terwijl de man aan het werk was, eenige ge rechtsdienaars halen, die hem gevan gen namen, juist op het oogenblik dat hij met een door hem gestolen horloge de woning verlaten wilde. Dat vuurwapenen gevaarlijk zgn, is hekend, maar dat onder die rubiek reeds de kanonnetjes behooren, waarmede de kinderen zich vermaken is iets nieuws. Een schrijnwerker te AJen^on -heeft het echter bewezen. Zijn leven moede laadde hij zulk een kanon met een revolverkogel en deed het door middel van een lamp afgaan. Het schot miste zijn doel niet. Met verminkt hoofd viel de ongelukkige dood neder. Bij den storm, die eenige dagen geleden op de kust van Brest woedde, leed het stoomschip Aurora" schipbreuk. Van de twintig per sonen, die aan boord waren, vonden er twaalf hun graf in de golven. Zaterdagnacht heeft te Bor deaux aan een der spoorwegstations een geweldige brand gewoed. Een in de nabgheid staand magazijn, gevuld met vaten terpentgn, is mede een prooi der vlammen geworden. De brand duurde eenige dagen voort, de schade wordt reeds op een ton gouds geschat. De misdadiger die onlangs een pak dynamiet op een der spoor wegen bg Londen heeft gelegd, be vindt zich nog op vrije voeten. Een der treinbeambten beweert echter een man van verdacht uiterlijk op den weg gezien te hebben en gelooft wel in staat te zijn hem later te herkennen. Dezer dagen vervoegde zich bg een kassier te Dusseldorf een En- gelschman, die, voorzien van een aanbevelingsbrief, zeven banknoten van 10 pond vertoonde, met verzoek die te wisselen. De kassier voldeed daaraan zonder aarzelen, doch nauwe lijks was de gentleman" vertrokken of de kassier ontdekte dat het zeven biljetten waren die als gestolen waren aangegeven. Dadelijk ijlde hg den dief na, die juist op het punt stond om met den trein af te reizen. Na eenige ontkenning, viel de man eindelijk door de ben en gaf het geld terug, in zgn angst voor de politie nog, zonder het te ontdekken, vijftien marken te veel betalende, welk bedrag vermoedelijk mag gelden als een kleine belooning voor de moeite, die hg den kassier had ver oorzaakt. Bg den herbergier Megers in het Praisische dorp Millen op de Hol- landsche grens is een kalf geboren met twee koppen, dat zich welvarend bevindt. Zoodra de eene kop gedaan heeft met drinken, begint de andere daarmede. Honderden nieuwsgierigen gaan dit wonderdier bezichtigen. Laatstleden Vrijdag ging een man met zijn vrouw te Paretz, bij Spandau, des middags uit werken en sloot de vier kinderen, waarvan het oudste een twaalfjarig meisje was, in het woonvertrek op. Des avonds terugkeerende, zagen de ouders tot hunne verbazing dat de kinderen verdwenen waren, zonder dat men kon zien hoe zg uit de kamer had den kunnen komen. Na lang zoeken en rondvragen opende de man een groote kist, die in een hoek van het vertrek stond, en vond daarin de kinderen dood. Er viel natuur lijk niets anders te denken dan dat zij al spelende in de kist waren gekropen en het deksel toen op slot was gevallen. De berichten omtrent den oogst in Rusland zgn zeer ongunstig want wat de hagel en de vorst hadden gespaard, is door insecten van allerlei soort vernield. Te Renne3 is onverwacht de voorgevel van «en huis, in aanbouw ingestort, zes werklieden die zich op de stelling bevonden,* onder het puin begravende. De ongelukkigen werden allen verminkt en gekwetst opgegraven. De jonggeborene infante van Spanje heeft niet meer dan dertien namen gekregen. Zg heet: Maria de las Mercedes, Isabella, Theresa, Christina, Alphonsa, Jacinta, Anna, Josepha, Francisca, Carolina, Fer- nanda, Filomena, Maria de todos los Santos. Weder Zgn te Petersburg twee jongelieden gearresteerd, bij wie men oproerige geschriften vond. De po litie is tegenwoordig dubbel waak zaam, daar de tijd weer aanbreekt, waarop verscheidene nihilisten in hun land terugkeeren. Op het meer Hnron, een paar mijlen van Alcona, is een stoom boot, die een groot aantal passagiers aan boord had, tot aan de waterlgn verbrand. Het was nacht toen de brand ont dekt werd en de vlammen verspreidden zich zoo snel, dat men aan niets anders denken kon dan de redding der personen, die zich aan boord bevonden. Met behulp van eenige andere vaartuigen, die zich in de nabijheid bevonden, werden 130 van de passa giers en de bemanning gered. Er kwam echter een aantal personen bij het ongeval om het leven. Hoeveel is nog niet bekend. Men heeft reeds eenige lgken gevonden. Eén echt Amerikaansch depki- beeld is door een zekere Spaulding van Boston te voorschijn gebracht. Hij wil namelgk Holy-oak verlichten met electrisch lichtdoch op een nieuwe manier. Een toren van 175 voet moet de lantaarn dragen, die een licht, moet geven gelgk aan 300,000 kaarsen. Zeven van die torens zouden de lucht boven Holy-oak zóó verlichten, dat het er even: helder wordt als bg dag, en de schaduwen zouden zich vertoonen als bij zonne schijn. Niemand zon meer licht in huis noodig hebben. Londen, 22 September. Aan de Daily News" werd uit Lahora bericht, dat door een aardstorting bij Nainital in de provincie Ben galen elf Engelsche officieren, twee dames, vjjftien soldaten en negen andere personen gedood, en vier personen gekwetst zgn. Te Corning, in den Amerikaan- schen Staat Obio, heeft een gevecht tusschen mijnwerkers plaats gehad. Vijfhonderd arbeiders, die het werk gestaakt hadden, hebben hun kamera den, die bleven voort werken, aangeval len en geschoten op de soldaten, die aanrukten ora de orde te herstellen. De militairen hadden echter spoedig de oproerige bende uiteengejaagd, waarvan verscheidenen gewond wer den. Te San Francisco is in de vorige maand mevr. Gordon, de eerste vrouwelijke advocaat, voor de jury opgetreden als verdedigster van iemand, die beschuldigd was van moord. Mevr. Gordon was in 't zwart gekleed en hare eenige tooi was een roos op haar boezem. Toen zij in de pleitzaal ver verscheen, ontstond er een niet geringe beweging; maar mevr. Gor don deed alsof zg het niet merkte. Gedurende haar pleidooi juiehte het publiek, ondanks dé strenge berispiug van den voorzitter, haar herhaaldelijk toe. Ten slotte heeft de jury het »niet schuldig" uitgesproken, het geen een nieuwe uitbarsting van geestdrift ten gevolge had. Men zegt, dat mr" Gordon jong en

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1