'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL. Rlo. 795" Dinsdag 28 September 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ü^onnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZIIIDSTRAAT. AdvertentlÊü van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Beleefdelijk verzoe- "kenwij onzen geabon- neerden buiten deze gemeente, (op plaatsen, waar zicb niemand belast heeft met het incas- seeren der gelden,) ons het 3e kwar taal ad fO.75 in postzegels of per postwissel te doen toekomen, daar anders na 5 October met 10 Ct. ver- hooging per post zal gedisponeerd worden. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJ DINGEN HELDER 28 Sept. 1880. Het hier te vondeling gelegde kindje is thans afgestaan aan den heer A. G. J. de Vries. Het zal bin nenkort in de Herv. Kerk gedoopt worden, en alsdan de namen zijner pleegvader ontvangen, nl. Abraham Gerardus Johannes. De sociëteit »Mars" heeft weder een Soiree Littéraire et Musicale aan gekondigd. De naam van het ge zelschap is door vroegere werk zaamheden reeds zoo gunstig bekend, dat het bericht, een avond amusant te kunnen doorbrengenvelen zal opwekken er heen te gaan. Het programma,"nit een 12-tal nummers bestaande, biedt een aangename ver scheidenheid aan; er komen namen op voor, die iets schoons beloven kortom, die het gezelschap reeds ken nen, komen zeker, anderen raden wij met overtuiging aan van die gele genheid te profiteeren. (Zie overi gens achterstaande annonce.) De vereeniging Ontwaakt bij Tijds" heeft het voornemen binnen korten tijd een tooneeluitvoering te geven, ten behoeve van een brave weduwe en hare kindertjes, wier man noodlottig verdronken is. Dat de be hoefte groot is, daarvan kan men verzekerd zijn, en wenschelijk is het dat de pogingen der vereeniging ruime ondersteuning vinden. Een lijst zal eerstdaags ter teekening worden aangeboden, waarop iedere gift, hoe gering ook, met dankbaar heid zal worden aanvaard. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de booten van de hh. D. P. Kievits, dienstdoende tusschen Amsterdam en Kampen, in de Zuider zee,-en wel in den zoogenaamden Kamper Ketel, met elkander in botsing gekomen, tengevolge waarvan een der booten is gezonken. De passagiers en de goederen zijn gered. Van andere zgde vernemen wij, dat het gezonken vaartuig de stoomboot »de IJssel" was. De passagiers zijn allen gered, en door een praam naar Kampen ge bracht. De »Amstel" heeft een gat in den boeg gekregen, doch is toch, dank zg het stille weder, behouden te Amsterdam kunnen binnenkomen. Door den goederentrein, die Zaterdag ten 4 nre van Venloo vertrok, is bg Maastricht een lijnopzichter overreden. Armen en beenen werden hem als van hét lichaam gesneden en kort na het oifgeluk is hij overleden. Omtrent de in den Haag bedreven gruweldaad meldt men van daar den 24n deaer het volgende aan de N. Rott. Ct. Nadat het zoontje van den heer Boogaerdt des middags uur nog niet te huis was gekomen, informeerde men bij den onder wijzer en vernam daar, dat de knaap reeds ten 3 ure door een heer, uit naam van den vader, per rijtuig was afgehaald. Slechts deze inlichting kon men geven, dat de bewuste persoon was iemand van middel bare lengte, metzwatre snor en phantasie- hoed. De knaap had wel wat vreemd op gekeken dat hij op dit ongewone uur de school moest verlaten, maar ging vroolijk aan de hand van zijn geleider Jfiede. De familie verkeerde natuurlijk in de grootste ongerustheid ~en aarzelde dan ook niet laag de politie te waarschuwen. Ter wijl deze links en rechts nasporingen deed, ontving de heer v. d. B. tegen 6£ uur per post een uitvoerigen brief, waarin ver meld stond, dat de schrijver zijn zoon ge roofd had en dat het kind alleen tegen een losprijs aan de ouders zou worden teruggegeven. De schrijver zou zorgen dat heden, Vrijdag, op een bepaalde plaats en uur een koerier op po3t zou staan om de f75,000, welke hij eischte, van een vrou welijke dienstbode in ontvangst te nemen. Of zijn lasthebber zou worden aangehouden, deed niets ter zake, daar deze toch geen inlichtingen kon verschaffen. Verder behelsde de brandbrief de bedreiging, dat aan het kind van nu af alle voedsel onthouden en dat het iu een kelder opgesloten zou worden. Werd het geld verstrekt, dan zou het kind Zaterdag in de ouderlijke woning terugzijn. Mocht de schrijver bespeuren dat de justitie in de zaak gemengd was, dan zou de vader slechts het lijk van zijn kind terugvinden. Het plan was rijpelijk doordacht en de schrijver zou voor niets terugdeinzen. De politie had inmiddels wijd en znd getelegrapheerd en «pepering-Tensoclit. In den afgeloopen nacht werd een ontdekkings tocht in de duinen ondernomen, maar geen spoor werd toen ontdekt. Heden voormiddag echter werd in het duin nabij Loosduinen door een rijksveldwachter het lijk gevondeh, verborgen tusschen struikgewas, de handen en voeten gebonden en het hoofd rustende op de schooltasch. Sporen van buitengewoon geweld waren niet zichtbaar. Onvermoeid zetten de politie en justitie hare nasporingen voort om den d&der van dit gruwelstuk te ontdekken. Van den koetsier, die den onbekenden persoon aan een der spoorwegstations in het rijtuig nam, kwam men alleen te weten dat hij den man met den knaap tot het einde der Laan van Meeidervoort heeft gebracht. Verschil lende personen hebben den knaap met zijn vermoedelijken moordenaar nog tegen het vallen van den avond ontmoet. De veronderstelling is niet gewaagd dat het onmênsch, ontwarende dat men hem reeds op het spoor was, zich gehaast heeft zich van het knaapje door verworging te ontdoen. Inmiddels heeft men heden een vrouw naar de plaats gezonden, waar volgens den brief de geëischte geldsom in t»rmtvangst zou worden genomen. Er deed zich echter niemand op. De persoon, die den ongelukkigen knaap ontvoerd heeft, wordt als volgt aaugewezen: Een man van ongeveer 25 jaar, gekleed als een heer in donkerbruine jas en broek, jas met taille, zwart laag hoedje, dragende een bruinen wandelstok. Lengte middel matig, baar donker, neus, mond en lippen gewoon, baard weggeschoren, aangezicht ma ger, kleur bleek, postuur teuger, knap uiterlijk. De geheele stad is door deze vreeselijke gebeurtenis in rep en roer gebracht; men hoort over niets anders spreken. Het „Vaderland" verzekert dat het lijk gevonden is niet alleen geworgd, doch met acht messteken doorboord, die ieder op- zichzelf voldoende waren om den dood te veroorzaken. Uit den mond van den voerman vernam de berichtgever van dat blad nog, dat bij bet uitstijgen uit de vigelante de moorde-, naar den knaap opmerkzaam maakte op het hijgen van het paard met de woorden „Kijk het paard eens jagen en zweten; of we ook flink gereden hebben;" zonder het tarief te raadplegen, betaalde de moor denaar f2 voor vracht en sloeg met het kind den weg naar het duin in' Van wege de politie wordt aan het „Dag blad" nog het volgende bericht: Als be langrijk valt nog te vermelden dat uit een wouiag, gelegen in de duinen onder Loos duinen, hedennacht is ingebroken ea aldaar ontvreemd is een paar hooge laarzen, een blauwe kiel en een blauwe borstrok. De hoofdcommissaris gelast scherp en onmiddellijk onderzoek, tea eerste ann de spoorwegstations en onder de stalhouders en koetsiers en bij ontdekking van eenige bijzonderheden terstond bericht. Nu de afschuwelijke misdaad meer en meer in de stad bekend geworden is, blijkt ook nog meer van de sensatie die daardoor onder de ingezetenen is te weeg gebracht' Den geheelen avond hebben voor het politiebureau volksophoopingen plaats, waar bij de vreeselijkste verwenschingen tegen den bedrijver gehoord worden' De Utr. Courant bevat het volgende Alom in den lande is de kennisgeving aangeplakt, dat f 2000 is uitgeloofd voor de ontdekking van den bedrijver van de, de menschheid ontoerende daad, die te 's- Hage heeft plaats gehad en omtrent welker beweegreden men nog niet de volle zeker heid heeft. Wel is het uu aan geen twij fel meer onderhevig, dat bij de beklagens waardige familie Boogaerd brieven ontvan gen zijn, waarin een aanzienlijke som los geld werd gevraagd, maar volgens sommi gen zou dit slechts een middel geweest zijn om tijd te winnen, en zou de dader enkel wraakzucht op het oog £ehad hebben. Voor deze veronderstelling viudt men grond in de omstandigheid, dat de aanduidingen omtrent het uiterlijk van den dader doen denken aan een vroegeren knecht der fa milie, dre een brief geschreven heeft, waar in hij verklaarde zich te zullen wreken. Zelfs wordt beweerd, dat de dienstmeid van den onderwijzer, den heer Bonscholte, en de koetsier van het rijtuig, waarvan de mis dadiger gebruik gemaakt heeft, in hét hün vertoonde portret van dieu knecht den man,, die het kind ontvoerde, herkend zouden hebben. Van den anderen kant evenwel is hier mede in strijd, dat de inhoud van den brief die met een verdraaide hand is geschreven, blijkbaar afkomstig is van een ontwikkeld persoon. Men vond er geen enkele taalfout in. Omtrent dien brief wordt nog mede gedeeld, dat er tweemaal „spoed" op stond, met potlood geschreven. In den brief was de weg duidelijk aan gewezen, dien de persoon met het gevraagde geld te volgen had. Van de Hoef kade af moest zij zich in een aangewezen richting uanr Loosduinen begeven, met het geld zichtbaar in de hand. Zij zou een poging om den persoon te herkeuneu, die het geld van haar afnam, met den dood bekoopen. Hoewel het te laat was, hoewel men het lijk reeds gevonden had, wilde men toch een proeve nemen, wat de zending van het geld zou uitwerken. Men vond een vrouw, eruo°moeds genoeg had om de levensgevaar- ltyJSp .zending te volbrengen. De vrouw van den koetsier van den heer Boogaardt werd met 7 5 ".*'e-y^kjes van f 1000, waarvan de bankier Scheurleer de nommers opgeteekend had, naar de aangeduide plaats gezonden. Nadat zij geruimen -tod, in angstige span ning gewacht had, nadferde haar iemand in bruinen jas, met een Wart hoedje op, vroeg haar, of zij van den be^r Boogaardt kwam, en zeide op de bevestigende beantwoording dier vraag: dan L het goed. 't Was een vermomd politieièambte. Te Amsterdam heeft men een pak on- beheerdp1 kleederen gevonden, waarvan men. m verband met andere omstandighe den, denkt, dat het aan den dader of een andere medeplichtige heeft toebehoord; want dat hij medeplichtigen had, leidt men o.( a. af uit de omstandigheid, dat hij blijk baar gewaarschuwd schijnt te zijn dat de politie hem op de hielen zat. Dat deze niet nog spoediger handelend kon optreden, is een gevolg van een dier kleiue omstan digheden die zulk een groote rol spelen in de wereldsche gebeurtenissen. Gewoonlijk werd Marius 'b middags om 4 uur per bok kenwagen van school gehaald. Donderdag in het middaguur gaf hij echter last, hem eerst ten 5 uur te komen halen, omdat de meester hem 's morgens gewaarschuwd had, dat hij dien middag moest schoolblijven. Eerst ten 5 uur vernamen de ouders dus, dat bun lieveling ten 3 ure per rijtuig was afgehaald. Eer men nu aan het zoeken was, was de duisternis ingevallen en werden daardoor de nasporingen zeer belemmerd. Misschien, als men vroeger begonnen was, dat men den knaap nog levend gevonden had. Men zegt althans, dat de dader van half vijf tot half zes met zijn slachtoffer op de Laan van Meerdervoort is gezien; het jongetje was toen zoo opgeruimd en vroolijk, zoo ver klaarden twee aldaar woonachtige personen: Mooiman, bij wien later is ingebroken, en Borsboom. Later werd hij met het kind spelende in de duinen gezien, in de buurt van „Houtrust". Laat in den avond is hij alleen opgemerkt aan den kant van den Loosduinschen weg, komende van de Beek laan, waar hij naar men beweert, in een boerenwoning een glas in elk gevraagd heeft, waarvoor hij fl betaalde. Het Handelsblad bevat het volgende. In de eerste plaats is gebleken dat de ongelukkige knaap door dolksteken is ver moord. De lijkschouwing door dr. Goert en ckir. Becht heeft doen zien dat de moord omstreeks één uur in den nacht van Donderdag op Vrijdag moet zijn ge pleegd. Op een „vermoedelijken" dader is de aandacht der justitie en politie revestigd, dat wil zeggen dat er verdenking bestaat tegen zeker iemand, van wien de familie Boognerdt brieven heeft en wiens hand schrift overeenkomst moet hebben met dat der brieven, die nu bij den heer B. zijn bezorgd. Opmerking verdient 't ook dat volgens een .berichtgever de knaap bij bet verlaten der school, den onderwijzer die hem vroeg of hij dien man kende, beves tigend antwoord gaf. Dit in verband ge bracht met dc gisteren medegedeelde om standigheid vau de gelijkeuis die een koet sier en anderen die den man met het kind zagen, meende op te merken tusschen den man en het portret van een gewezen knecht der familie, is zeker niet van belang ont bloot. Van 8ndere zijde wordt medegedeeld, dat de „vermoedelijke" dader in een winkel in de Papestraat een dolk en in een ander magazijn een degenstok heeft gekocht.' In zijn signalement is dan ook opgegeven dat hij waarschijnlijk in het bezit van. een degenstok kon zijn. Twee" personen in de buurt van de Laan van Meerdervoort woonachtig, Mooiman, bij wien later is in gebroken, en Borsboom hebben den moor denaar met zijn slachtoffer gezien. Onze mededeeling omtrent de twee rij tuigen die des nachts zijn gezien, wordt bevestigd. Inderdaad heeft de veldwachter van Loosduinen twee rijtuigen nabij de Kerkhoflaan zien staan, die 's nachts door het dorp zijn gereden. De officier van justitie te 's-Hage is dag en nacht met den hoofdcommissaris van politie aan het hoofdcommissariaat werk zaam om de talrijke personen te hooren, die aanwijzingen komen doen, en de me nigte telegrammen te ontvangen die van alle kanten komen toestroomen. Het dienstpersoneel van den heer Boo- gaerdt en van den heer Boüsckolte, de koetsier en anderen zijn voortdurend aan het politiebnreel om de personen te her kennen die als vermoedelijke daders of medeplichtigen worden aangebracht. De politie heeft op bedaarde wijze een einde gemaakt aan de opeenhopingen van men- schen voor het huis der zwaarbeproefde ouders. Morgen te 11 uur wordt het arme slachtoffer van wraak en misdaad op het kerkhof Eik en duin ter aarde besteld. Dat de Celebes gisteren te IJmuidcn oponthoud had, wegens een onderzoek der justitie," is gemeld. Dienaangaande is ons gebleken dat de officier van justitie mr. Telders en de commissaris der tweede sectie, de heer Stork, op grond der han delingen door een voor de Cel-ebes bestem den passagier hier ter stede gepleegd, zich naar IJmuiden begaven om te onderzoeken, of tusschen deze passagier en den Haagsehen moord ook eenig verband bestond. Dit is gebleken niet het geval te zijn. Ook het alhier onbeheerd gevonden pak kleederen schijnt van geen belang te zijn voor de ontdekking der schuldigen. Om 10 u. 2 m. werd ons Zondag uit den Haag geseind: Naar ik verneem zouden door de justitie tweepersonen te Antwerpen zijn gearresteerd, verdacht van den moord of medeplichtig heid daaraan (want dat er medeplichtigen geweest zijn, schijnt meer en meer te blijken.) Een der gearresteerden zou bediende geweest zijn in een logement alhier; laatst leden Woensdag zon hij zich uit zijn be trekking hebben verwijderd, zonder verder iets meer van zich te laten hooren. Gisterenavond is het lijk van den ver moorde naar 't ouderlijk huis overgebracht. Te 11.20 werd ons van daar geseind: Het bericht van gisteren, dat de ver moedensallengs meer vallen op den vroe geren knecht van den heer Boogaardt, bevestigd zich heden. Bij afzonderlijk num mer van het Alg. Politieblad is door aan plakking aan 't politiebureau bekend ge maakt dat de officier van justitie te 's Gra ven hage verzoekt opsporing en bericht per telegram van de tegenwoordige verblijfplaats *an Henri Poulviquet, vroeger huisknecht van den heer Boogaerdt, „om gehoord te worden." De N. "Rotterd. Courant van gisteren meldt, dat, blijkens een bericht van de politie te Amsterdam, Henri Poulviquet aldaar is opgespoord en in hechtenis is genomen, om ter zake van den moord door de justitie gehoord te worden. Nog verneemt men, dat een barbier in den Haag zicb bij de politie beeft aangemeld met de verklaring, dat hij Woensdagavond een manspersoon, wiens kleeding gelijkenis aanbiedt met die van den gesignaleerden vermoedelijken dader, den baard heeft ge- sohoren. Hij verklaart verdèr, dat deze per soon in zeer opgewonden toestand verkeerde, en, zonder zich het aangezicht te wasschen, haastig vertrok, zich niet bekommerende over de hevig.e stortbui, die op dat oogen- blik neerviel. Zelden zijn zeker in een zit ting van een rechtbank zooveel zware misdrijven behandeld, als in October bg het gerechtshof te Berlijn zullen voorkomen. Er zullen niet minder dan 7 per* sonen wegens moord terechtstaan, 3 wegens roof, 2 wegens poging tot moord, 2 wegens brandstichting, 1 wegens straatroof, 1 wegens het ma ken van valsche munten, 2 wegens meineed en 1 wegens lichamelijke verwonding met doodelijken afloop. Te Glowitz, een plaatsje in Si- lezië, is voor eenige dagen een vrouw gestorven, Judith Singer geheeten, in den ouderdom van 112 jaren. Tot op het laatste oogenblik had zg, met uitzondering van het gezicht, nog al haar vermogens. Haar geheugen voor al was nog uitstekend. Zg had 15 kinde ren ter wereld gebracht, van welke er nog drie in leven zijn. Het vorige jaar zag zg haar oudste dochter ten grave dalen in den leeftijd van 84 jaren. Twee j onge Parijsche passement werksters werden sedert eenigen tgd, als zij van haar atelier huiswaarts keer den nageloopen en lastig gevallen door 2 jongelieden, maar weigerden steeds gehoor te geven aan hun herhaalde verzoeken en namen een onverschillige houding tegenover hen aan. Onlangs ontmoetten de meisjes haar vervolgers weer in de rue St. Denis* Zg versnelden hare schreden zoodra zij de jonge mannen zagen. Maar dezen deden hetzelfde, hadden de werksters weldra ingehaald, en goten een flesch vitriool over haar nit, dat haar door de kleederen heen in het lichaam brandde. Haar pgniijke kreten deden eenige voorbijgangers ter hulp toeschieten maar de lage aanranders hadden zich onopgemerkt uit de voeten gemaakt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1