iiliilTiilittissii. MarktBerichten. De arrestatie den en in den regel bracht hg dan een deel van zijn medegenomen ont bijt aan de badvrouw, bg wie hij van zijn zesde jaar baadde en voor wie hij steeds de meeste genegenheid aan den dag legde. De verhalen, die gedaan zijn omtrent den toestand, waarin de on gelukkige moeder van het arme slachtoffer verkeerde, worden door den schr. van de Haagsche kout in de Prov. Gron. Ct. beslist tegenge sproken. »De waarheid is, dat mevr. B., een lieve, verstandige dame, zich voorbeeldeloos kalm houdt, en, hoe diep ook getroffen, zich in hare vree- selijke smart niet isoleert. Men heeft de afgrijselijke bijzonderheden voor haar verborgen gehouden, en, gelijk het arme ventje geheel door bloemen omringd, op zijn laatste rustbed lag, zoodat men alleen het aangezicht zag, dat volkomen ongedeerd was gebleven, had niemand zich kunnen voorstel len, dat hij zulk een gewelddadigen moord ondergaan had. »Den volgenden dag, Vrijdag, zou de familie B. juist naar Amsterdam zijn gegaan, om er een gouvernante, die zes jaar lang ten harent gewoond had, gezamelijk naar het stoomschip der maatschappij Nederland te bren gen, waarmede de jonge dame naar Nederl.-Indië vertrekken zou. De familie B., die op den aangenaamsten voet met deze jonge dame was, had haar een zeer voordeelige betrekking in Indië bezorgd, en zou nu de jon gere zuster der gouvernante in hare plaats ontvangen. Men kan zich voorstellen, in welk een toestand dit jonge meisje zich bevond. Hare pas sage was genomen, hare koffers waren aan boord, alles was gereed voor haar vertrek, en daar wordt de familie, van welke zij zes jaar lang als 't ware een lid geweest was, plotseling zoo aller vreeselijkst getroffen. Te midden van al dien angst, ellende en spanning, moest de jonge dame alleen vertrekken." Fano, 27 Sept. Door het stoom schip Riberhuus, van Harwich in Esbjerg aangekomen, is op sleep touw binnengebracht een Holl. kof, die zonder bemanning in de Noord zee drijvende gevonden was. Het schip is met hout beladen, had de fok- kemast gebroken en was alles van dek kwgt. In het groot luik staat ingebrand 252 e. m. 90S7/loo tons. Er waren noch papieren noch naam borden aan boord, waaruit de naam van het schip op te maken wasalleen heeft men een papier gevonden, waar uit bleek, dat het schip in 1858 ge bouwd is. Het gerechtshof van Steina- mager, in Hongarge, heeft dezer dagen een giftmengster veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf en verscheidene van hare medeplichtigen tot meer of minder zware straffen. Zes personen waren door deze yrouw om 't leven gebrachtzij vermoordde twee mannen, op aandringen van hunne echtgenooten, en reikte aan vier zieken vergif om hen van hun lijden te verlossen," naar zij tot hare verontschuldiging bijbracht. Een van deze slachtoffers was een kind van zeven jaren, dat met mede weten en goedkeuring van zijn moeder en grootmoeder vermoord werd. De ambtenaar van het open baar ministerie, die tegen de moor denares de doodstraf had geëischt, kwam van het vonnis in hooger be roep. In de Vereenigde Staten hebben weer hevige boschbranden groote schade aangericht. Bij Uptod (St. Massachusetts is een uitgestrektheid gronds van 15 mijlen lengte en 30 mglen breedte geheel verwoest, waar door ruim 500 personen van onder komen beroofd en tot de bedelstaf zgn gebracht. Ook de omstreken van Pitsburg, Odessa, Westbrook, het eiland Grand Manan en verschillende andere plaatsen zgn door vernielende boschbranden zwaar geteitsterd. De twaalfjarige zoon eener weduwe uit de "Wilhelmstrasze te Berlijn richtte dezer dagen het vol gende schrgven aan de keizerin Lieve goede mevrouw de keizerin, met angst vat ik de pen op voor een dringend verzoek, want van de veele naaimachines, die u heeft verdeeld, heeft mijne moeder er niet een bekomen, en als zij er een had kon ze zoo veel te beter werken het gaat ons toch al zoo slecht, en van mijn paar groschen kan de huur niet betaald worden. Denkt dus, als het u belieft aan haar; zij is zoo'n goede oude vrouw. In af wachting vele groeten van Wilhelm." Laatstleden Zondag meldde zich een beambte van den hofmaarschalk bij den huisbaas aan, en won nauw keurige inlichtigen omtrent den toe stand der weduwe en haar zoon in; toen ging hg zelf naar de vrouw en overhandigde haar een groot papier, hetwelk een aanzienlijke geld som en een aanwijzing voor een Singer-naai machine bevatte. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prins Hendrik, van Am sterdam naar Batavia, is 1 October van Suez vertrokken. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, is 2 October St. Vincent gepasseerd. Het. stoomschip Prinses Amalia, 14 Aug. van Batavia vertrokken, is 2 October te IJmniden aangekomen. AïiKMA Alt, 1 Oct. Kleine kaas f 42,50, Commissie f 41, Middelbare f 42, laagste prijs f 20, aangevoerd 494 st., wegende 101786 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 3691 heet., Tarwe f 9,25 a 10,35, Rogge f 8,12} a 9, Gerst f 5,25 a 6,25, id. Che- valier f7 a 7,50, Haver f 3,25 a 5,12}, Paardenboonen f 7,50 a 7,85, bruino dito f 12 a 13,50, rood Mosterdzaad f 14 a 14,75, geel dito f 85, Karweizaad f 14 a 14,50, Blaanwmaanzaad f 15 a 15,25, Erw ten: groene f9,50 a 15,50, grauwe f 12 a 17, vale f9 a 15. 4 Oct. Ter veemarkt werden verkocht 7 koeien tot f 1.80 a f 260. 152 vette kalveren tot f35 a f96. 1302 schapen f20 a f35,115 vette varkens 56 a 68 ct. per kilo. 31 magere fl6a f22. 2 Oct. Aangevoerd 2 Paarden f 100 a 1S0_ Ifi Koeien f180 a 230, 6 nucht. Kalveren f 10 a 25, 371 Schapen f 11 a 30, 107 magere Varkens f 16 a 24, 207 Biggen f7 a 12, 4 Bokken en Geiten f 4 a 10, Boter f 0,90 a f 1 per kop. Hoorn, 30 Sept. Kaas: Ter waag ge wogen 259 stapels, wegende 61681 kilo. Hoogste prijskleine Gras f 45. Commissie idem f 42.50. Hoorn, 2 Oct. 7 heet. Tarwe f 10 a 11, 15 heet. Gerst f 5 a 6,25, 28 heet. Haver f4,25 a 5, Erwten: witte f 10,50 a 12, groene f 13 a 14, grauwe f 13,50 a 15,50, vale f 11,25 a 13,75. bl. Boonen f 12,50 a 14, 39 Paarden f 60 a 350, 4 Koeien f 140 a 200, 300 Schapen f 24 a 34, 140 Lammeren f 17 a 24, 12 Kalveren f 11 a 22, 135 Varkens f 14 a 27, 12 Zeugen f 30 a 65, 400 Biggen f 5 a 9, 400 Kip pen f 0,40 a 2,25, 3200 Kippeneieren f 4,50 per 100, 1080 kop Boter 75 a 85 ct. per kop. V isscherij-Berichten. Dezer dagen wordt hier langs de kust veel paling gevangen. Onder meer anderen was er een visscherman, die met zijn zoon, binnen den tijd van twee etmalen, 900 pond heeft gevangen en verkocht a 30 ct. 't pond. Zaterdag 2 Oct. De schuiten allen binnen. De vangst niet veeltongen en tarbot duur, rog per stuk 52 tot 60 ct.kleine schol weinig, per mandje f2.50. De geheele vloot is heden naar Urk vertrokken. 4 Oct. Een schuit van Terschelling binnen met rog, per stuk 86 ct. Heden niets naar zee door harde wind. Hedenmorgen kwamen nog twee schuiten van Terschelling binnen met rog. Per stuk f 1.08 tot f 1.16, Burgerlijke Stand Helder. Van 1 6 Oet. 1880. ONDERTROUWD en GETROUWD: geene. BEVALLENG. Kikkert geb. Timmer man Z. G. J. Gundersen geb. Hollander D. J. Zeeuw geb. Kamer D. A. M. de Bui- sonje geb. Spruit Z. T. Peters geb. Kou- denberg D. A. Mastemaker geb. de Boer Z. A, Buter geb. de Haan D. E. Kouseband geb. Lastdrager D. J. H. Wiegerinck geb. van Vugt Z. OVERLEDENJ. Buisman 21 m. G. Verwoerd 36 j. J. Zeeuw 3 d. A. smit 21 j. L. Lover 57 j. C. F. Staalman 81 j. A. G. J. de Vries 20 d. D. Kersseboom 2 m. Het kussen is een prettig werk, Een mondelinge zaak, En in den schoonsten levenstijd Een bron van veel vermaak. Dat men den sterv'ling hulde geeft, Die 't kussen uitgevonden heeft. Wat kust een moeder teer en zacht Heur liev'ling op den mond! Wat kust een jeugdig paar verliefd Elkaar in eiken stond. En vrouw en man kust menig keer Elkander hartelijk en teer. Men vroeg mij, toen ik klein nog was, Heel dikwijls om een zoen: Ik had er 't land aan in dien tijd. Nu mag ik 't dolgraag doen. Wat toch een mensch veranderen kan, Daar weet ik lang reeds alles van Toch zijn er menschen nog op aard. Die zeggen't kussen, foei Dat is afschuwelijk en vies, Waarmee 'k mij nooit bemoei. Maar toch snoept vaak zoo'n vieze zus In het geniep wel eens een kus. „Een man te kussen met een snor," Zei laatst een maagd, „hoevies! Ik doe het nooitmaar ach haar woord Hield zij niet heel precies; Want iemand met een knevelbaard Bracht haar als vrouw naar zijnen haard. 't Gebeurt in 't groote Duitschland vaak, Dat mannen ook elkaar Soms kussen; 'k heb het wel gezien, Maar vond het vies en naar. Een kus van kind of vrouw of maagd Is wat mij steeds het meest behaagt. Geneer U voor het kussen niet. Vooral gij niet, o jeugd, Maar bij die lippengymnastiek, Ga 't steeds in eer en deugd. En wie er laag op nederziet, U deert dan 't kussen niet. 'k Bezong het kussen in dit lied, Wijl 't zooveel vreugde ons geeft, En huldig dankbaar hem of haar, Die 't uitgevonden heeft, Maar toch, bij alle hulde en lof, Zegg' men vrij't Zoenen is maar stof. Vervolg* der Berichten. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen alhierde heer Drumpt, thans surnumerair. Zaterdagmiddag ten vier ure is het oefeningseskader van hier naar zee vertrokken. Kort na het vertrek stak een hevige storm uit het noordwesten op. Verlangend ziet men dus naar het bericht om trent de behouden aankomst der sche pen te Plymouth uit. Met genoegen kunnen we bemin- naren van het tooneel berichten, dat het gezelschap van den grooten Schouwburg te Amsterdam heden over 8 dagen een voorstelling zal geven in de Schouwburgzaal >Tivoli" en zal opvoeren het schoone treur spel »Montigny." (Zie annonce in dit blad.) Van het op de N. Haaks zit tende stoomschip »Dahomey" heeft men door het stormweder in de laatste dagen niets kunnen bergen. Men denkt dat het schip thans als ver loren is te beschouwen. Het onlangs hier te vondeling gelegde kindje is Zondagavond, tot groote spijt zijner pleegouders, reeds overleden. Het lgk van den marinier, die de vorige week in het Held. kanaal is geraakt, is Vrijdag na middag aan de Bassingracht opge haald. Zaterdagavond geraakte een andere marinier bijna op dezelfde plaatste water, die echter zich zelf wist te redden. Door de directie der Marine alhier is gisteren aanbesteedt, eenige werk zaamheden aan de Mariniers-kazerne. Inschrijvers waren, de Heeren A. Bels f 1843. P. Spruit f 1750. D. de Vries f 1695. J. Th. Moor man f 1659. P. Verhey f1580. A. Vos Rz. f 1556. G. Moorman f 1555. Geb. Klein f 1435 J. F. Philips f 1368. De doopplechtigheid van prinses Pauline zal plaats hebben op Dinsdag 12 Oct., in de Kloosterkerk te 'sHage, waarbij de hofprediker, ds. van Koets veld, den dienst zal vervullen. Texel, 4 October. Door de stoomboot „Ada van Holland" is gisteren, op hare reis van Texel naar Nieuwèdiep, een torpedobootje op sleeptouw genomen, hetwelk door bekomen averij zelf niet stoomen kon en aan een ton was vastgemeerd. De dader van den moordaanslag te Enspgk, die daarna door ophanging zich van het leven zocht te berooven, heeft nog eenigen tgd geleefd. Hij werd door de politie bewaaktnu en dan gebruikte hij eenig vocht, maar bleef bewusteloos. De zwaar gewonde dienstmeid daarentegen, wier toestand eerst hopeloos scheen, is tot bewustzijn teruggekomen en er bestaat eenige hoop op haar behoud. Vrgdag heeft zich een soldaat van het 6 reg. inf. te Breda door een geweerschot op zgn leger van het leven beroofd. Een schoolknaap te Harich, gem. Gaasterland, die niet naar school maar in 't bosch was om lgsterbeugels op te hangen, had het ongeluk uit een boompje te gigden en in den val zgn onderbuik open te rijten. Een geneesheer heeft de bekomen wonde met zilverdraad toe gehaald. De nestor der Groningsche Schaatsenrijdersde 94-jarige heer M. Buiskool, van Breda, is overleden. Den vorigen winter maakte hij nog tochten over het ijs van verscheidene uren. van den schrijver van den brief aan den heer Boo gaard te 's Hage. Na het korte telegram (giste ren zooveel mogelijk door ons ver spreid) omtrent de aanhouding van den briefschrijver aan den heer Bo gaard, te 's Hage, meldt men van daar aan het Handelsblad" van gis teren Nadat hedenochtend bekend was gewor den, dat hedennacht een persoon door de justitie was aangehouden, onder zwaar ver moeden medeplichtig te zijn aan den moord, verwekte dit algemeene sensatie. Een groote menigte stond voor het politiebureel, waar weldra de naam van de Jongh als aangehoudene van mond tot mond liep. Het bleek inderdaad, dat Willem Marianus de Jongh gearresteerd was onder de na volgende omstandigheden. De Jongh is onderofficier geweest bij het regement grena diers en jagers, slaagde niet in zijn examen om op den officierscursus te komen, nam toen dienst bij het O.-I. leger, werd als sergeant gepensionneerd met f150 's jaars en keerde onlangs in den Haag terug, waar hij bij zijn moeder, een weduwe, wonende in de nieuwe schoolstraat, intrek nam. Na veel moeite slaagde hij er in als volontair bij het departement van kolo niën geplaatst te worden. Een zijner vroegere militaire rangge- nooten, de sergeant W. B. van de grena diers, van verlof uit Brussel Zaterdagavond alhier terruggekeerd, herkende de hand van de Jongh iu den door de Justitie verspreiden brandbrief. Hij vergeleek het schrift met een zestal brieven, in zijn be zit, werd daardoor in zijn vermoeden ver sterkt en deed bij de justitie aangifte. Gisteren avond laat werd op deze ern stige vermoedens de Jongh ten zijnen huize door een inspecteur en een hoofd agent aangehouden en voorloopig naar het huis van arrest overgebracht, alwaar hij het eerste verhoor onderging. Hedenmor gen op het pelitiebureel nader verhoord, moet hij aan de justitie bekend hebben den brandbrief te hebben geschreven. Ge vraagd of hij in het bezit was van een degenstok, moet hij verklaard hebben dien aan een ander persoon te hebben gegeven. Daar gelijk mij wordt verzekerd, de koet sier Looyenstein en de dienstbode van den heer Bouscholte in de Jongh niet den persoon hebben herkend die zij op 23 Sep tember hebben gezien, is het dus waar schijnlijk dat de aangehoudene als mede plichtige moet worden beschouwd. Bij het verhoor, dat de aangehouden de Jongh heeft ondergaan, moet hij behalve den schrijver van den brief te zijn ook heb ben bekend, de persoon te zijn geweest die zich daags na den moord in de na bijheid der Hoefkade bevond met het doel om de geldsom in ontvangst te nemen. Verder dat hij den degenstok heeft over gebracht. Hij beweert geen verdere in lichtingen te kunnen geven, ontkent hal- starrig den moordenaar te zijn en weigert of verklaart niet in staat te zijn den bedrijver der gruweldaad aan te wijzen. Hoewel niet in verband met deze aan houding, die naar 't scheen toen reeds al van zeer groot gewicht werd geacht, ontvingen we de medcdecling, dat het meisje, hetwelk aan de school van den heer Ubbens naar den heer jongeheer B. had gevraagd, de belooning van 500 gul den zal erlangen, wanneer zij zich vrij willig aanmeldt. Van den heer J. A. De Bergh ontving de N. Rott. Ct. nog de volgende mede- deeling, die tot aanvulling van 't bovenstaande kan strekken: De sergeant Musquetier, van de grena diers en jagers, deelt mij mede, dat hij Zaterdagavond, van verre of terugkomende, de moordgeschiedenis vernam. Toen hij Zondag het facsimile van den brief zag, ontstelde hij hevig, omdat hij dadelijk de hand herkende van De Jongh, een bekende van hem. Musquetier begaf zich daarop om half een naar De Jongh, die thuis was. Toen Musquetier over den moord begon te spre ken, zeide de diep beklagenswaardige moeder van De Jongh: „Laten we daar niet over spreken." Musquetier keek De Jongh aan, die eerst bleek werd en daarna vuurrood. De Jongh wilde niet met Musquetier uitgaan. Deze begaf zich, na thuis brieven, die hij van De Jongh uit Indië ontving, geconfronteerd te hebben, om half zeven naar de politie. De Jongh werd onmiddel lijk opgezocht en gearresteerd om 4 uur in den nacht. Dezen ochtend bekende hij den schrijver te zijn en werd geboeid naar de gevange nis overgebracht. Het koppelteeken op het adres kwam op alle brieven van De Jongh voor in 's-Gra- venhage. De Jongh zei zoo even op het politie bureau boosaardig tot Musquetier: „G verddat is ook een mooi grapje." De belangstelling, die Z. M. iu deze zaak getoond heeft, doet het gerucht ver spreiden, dat Musquetier, eeu kundig onder officier, tot officier zou bevorderd worden. Nu de briefschrijver eenmaal bekend is, vloeien tal van inlichtingen en aanwijzingen der justitie toe. Aan iemand, die schertsend tot De Jongh gezegd had, dat zijn signale ment met dat van den vermoedelijken dader overeenkwam, had hij geantwoord: „dat is flauw, laten wij daarover niet spreken." Het Vaderland meldt: Eenige dagen voor den moord heeft De J. een degenstok in de Vlamingstraat aan een zijner kennissen getoond. Hij ontkent ook niet, dat de stok in zijn bezit is ge weest. De behanger M., bij wien hij boven- woonde, had koord in voorraad als dat waarmede de ongelukkige knaap was gebonden zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat De J. een stuk van dat koord uit den voorraad heeft weggenomen. Wij kunnen bij het bovenstaande nog voegen, dat de persoon van De J. bij den heer Bogaardt en diens familie volkomen onbekend was, zoodat alle vermoedens en geruchten van wraak thans geheel op den achtergrond treden. Opmerkelijk is het intusschen, dat De J. naar men ons mededeelt des daags na den moord in het duin is gezien door den hoofdcommissaris van politie,, die hem liet arresteeren, „tot niet geringe verwon dering van De J., die zeide nog niets van den moord gehoord te hebben, maar een voudig een wandeling door de duinen te willen maken." Na die aanhouding, door de dienstbode van den Bouscbolte niet her kend als de man, die Marius B. had ont voerd, werd hij weder losgelaten. De justitie" hield hem echter steeds in het oog. De J. heeft zich na den moord steeds onder het publiek begevenzoo was hij meermalen in iet koffiehuis „Het Gouden Hoofd" op de Groenmarkt, vlak bij het politiebureau, op den uitkijk gaan zitten om de menigte, die zich voor het commissariaat verzamelde, gade te slaanhij had dan het hoogste woord over de afgrijselijke misdaad, die het on derwerp van het gesprek der aanwezigen was. Het Rotterd. Nieuwsblad meldt: Eene bode bij het Ministerie van Financiën die met den briefschrijver gediend heeft, verklaart dat De Jongh onmogelijk de „moordenaar kan" zijn, daar hij vroeger «en goedhartige „lummel" was. Vermoedelijk is de man dus sleehts een bloot dom werktuig geweest, dat wel „klappen" zal. Het gerucht loopt 'in Den Haag dat van nacht nog een andere arrestatie heeft plaats gehad en wel van een persoon die in de onmiddellijke nabijheid van den heer Bogaardt woont. Men zegt dat de baron A., omtrent wiens verdenking reeds geruchten hebben geloopen, gescheiden van zijne vrouw bij De Jongh inwoont. De J. ging weinig uit en vooral des avonds was hg meestal bg zijne moe der, Donderdag, den 23en, toen de moord gepleegd is, was het de ver jaardag van De Jongh's moeder en, wat opvallend is, dien dag is De J. niet aan den maaltijd geweest; hij kwam des avonds omstreeks 8 uur te huis. Dien avond na zgn tehuis komst bracht hg ook zijne zuster naar huis. Toen den volgenden dag de moord aan zijne moeder bekend werd en deze, die met mevr. Boogaardt op dezelfde kostschool was geweest en haar familie dus kende, verpletterd door de tijding, in zwijm viel, heeft hg den geheelen nacht bg haar gewaakt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2