304de Staats-Lolerij. Markt-Berichten. Advertentiën. dat u, in verband met de omstandigheden waarin ik leef, me dezen dienst niet znlt weigeren, noem ik mij, Uw ongelukkige dienaar, X. Leeuwarden. INGEZONDEN. Wie, die eenig menschelijk gevoel in den boezem koestert, verkeert niet nog altijd onder den pijnlijken indruk van het ijzingwekkende drama, dat in 's Gravenhage is afgespeeld. Wie heeft geen innig mede lijden met de diep ongelukkige ouders, aan wier liefhebbend kinderhart een wond is geslagen, die voor altijd hun levensgeluk heeft verwoest. En toch, wij schamen ons het te moeten bekennen, er zijn er niet weinig ook in onze gemeente, die, met een weergaloos cynime, op dit verschrikkelijke feit, waarvan de rechterlijke oorkonden moeielijk een voorbeeld weten aan te wijzen, een allerflauwst rijmpje hebben gemaakt, hetwelk in de laatste dagen door onze straatjeugd, met zekere hilariteit, langs de straat wordt nitgebrult. Het walgelijke lied klinkt als volgt: „Hèje niet gehoord van deskrikkelikke moord, „Van de moord in 'sKravehage, „Daar hebben ze Marinus Bogert vermoord, „Een jongie van dertien jaren (en dan het refrein) „Piet HeinPiet Hein! Zijn naam die is klein, „Maar zijn daden zijne groot, „Hij heit verwonnen de zullevere vloot, (bis.) Ieder gevoelig hart ijst op het hooren van dien schrillen straatdeun en men komt onwillekeurig tot de overtuiging, dat gevoel, kieschheid en medelijden bij een deel van het volk nog op een zeer laag peil staan en men beklaagt zich, dat het buiten het bereik der politie ligt, om dergelijke schan dalen te beteugelen. X. TEXELAARS! Bij een besluit van Uwen gemeenteraad is bepaald, om eerlang 't schoolgeld te verdubbelen. Onder dankbetuiging aan de heeren Roeper, Duinker en Dros, die dat voorstel bestreden en er tegen stemden, vestig ik uw aandacht op het genomen besluit. Daardoor toch zullen de gewone burgers en ook de landbouwers inzonderheid getroffen worden. De rijken immers zenden hunne kinderen elders ter school, of laten hen privaatlessen geven, terwijl de onvermogenden vrijgesteld zijn. Derhalve komt alles op de schouders der burgerij en landbouwers neer. Wie thans f 10 per jaar betaalt, zal alsdan f 20 moeten voldoen, iets wat zeker nog al van betee- kenis mag geacht worden voor menschen, die alle krachten moeten inspannen, om met God en met eere door de wereld te komen. Daarom Texelaars, wek ik U op, om U in massa met rekwesten tot Uwen gemeenteraad of elders te wenden, ten einde met op het genomen besluit alsnog terugkomen. Ik wil aannemen, dat bedoeld bssluit geheel te goeder trouw genomen is, maar geloof tevens, dat als de raad op de groote bezwaren, die tegen het besluit zijn, opmerkzaam ge maakt wordt, hij niet zal aarzelen aai die billijke klachten het oor te leenen. Vereenigt U dus, Texelaars! 't betreft een zaak van gewicht, van algemeen belang. Texel, 20 October 1880. X. Klachten, Siredie ook van Uwe Majesteit uitgaan, en waarin Hoogstdezelve deelt met alle Zijner Majcsteits onderdanen. Klachten, Sire! over den gruwelijken en onmcnschelijken moord, aan het onschuldig dertienjarig zoontje van den heer Bogaardt gepleegd. Klachten, Siredat, waar het zwaard der gerechtigheid in de schede blijft, en de jloedvergieter, tegen Gods wet, in het leven wordt gelaten, het leven van niemand van Uwer Majesteits onderdanen aoch van hunne kinderen meer veilig is. „Met bescheidenheid herinneren zij Uwe .Majesteit hoe in Oostenrijk de doodstraf ,in 1787 werd afgeschaft, doch door het .toenemen van moord en doodslag er nood- .zaak was, die in 1803 weder in te voeren. .Hoe in genoemd land tot twee malen toe „de doodstraf werd afgeschaft, doch hoe ,men ook daarna besluiten moest die weder „in te voeren. ,Hoe in het koninkrijk Wurtemberg de .doodstraf werd afgeschaft, tot men, door het vermenigvuldigen der moorden, die in ,1853 weder heeft moeten invoeren. „.Hoe in Hessen-Darmstadt en in het .kanton Freiburg, na het afschaffen het .wederinvoeren van de doodstraf noodzake- .kelijk werd. „Hoe, met het oog op andere Staten als .Frankrijk, Engeland, Belgie, Zweden en .Beieren, het duidelijk is, dat d&4r, om .bovengenoemde redenen, elke poging tot .afschaffing van de doodstraf is verijdeld „geworden. „En om niet meer in herinnering te „brengen, hoe in Zwitserland heden ten dage het besluit van de regeering is uit- gegaan tot wederinvoering van de doodstraf." En met den blik op ons vaderland, hoe, sedert de wet tot afschaffing van de dood straf, de moorden op onrustbarende wijze zijn toegenomen, waarvan de residentie kan getuigen, eerst de moord van mevrouw Van der Kouwea en haar dienstmaagd en nu wederom dien aan het ongelukkige kind jepleegdreden, waarom Uwer Majesteits ïofstad het allereerst om wrsak schreeuwt van wegen het vergoten bloed. De Allerhoogste, Sire! heelt doen weten, dat de overheid het zwaard niet te vergeefs draagt. Gods wet dus boven der menschen wet stellende, zoo is het, Sire! dat zij zich beroepen in den Naam van den Allerhoogsten Wetgever op Zijn gebod„die zijns baoeders bloed vergiet, diens bloed zal wedervergoten worden." En gezien hebbende, Sirehoe de Grond wet Uwer Majesteit, volgens art. 69le lid de macht verleent, om Ontwerpen van Wet aan de Staten-Generaal voor te dragen, zoo is het, Sire! dat zij bij hunne klachten hunne nederige verzoeken voegen, dat het Uwe Majesteit behage van Hoogstderzelver macht gebruik te maken, en den Staten door Uwe Majesteit worde voorgedragen eene wet tot wederinvoering van de doodstraf, opdat niet langer in ons dierbaar vaderland bloedschul den aan bloedschulden raken, en de wraak kome over het onschuldig vergoten bloed. Hetwelk doende, Yan Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen. Mijnheer de Redacteur! Zoo UEd. uwe onpartijdigheid wilt hand haven, zou het eerlijk zijn het vóór en tegen in Uw blad op te nemen, zou het eerlijk zijn om bij het overnemen van een artikel uit een Friesche Courant, dat geheel partijdig afschaffing van doodstraf wil en daarvoor vele valsche tekstaanhalingen doet, ook het te Leiden circuleerende adres dat voor de doodstraf is niet achterwege te laten, Men zou dan kunnen vergelijken, oordeelen en kiezen. Hiermede heb ik de eer het UEd. opname aan te bieden. Uw Dienaar, 8. (Onpartijdigheid was steeds onze leuze. We voldoen daarom gaarne aan het verzoek van den inzender en laten het adres dat te Leiden ter teekening ligt, hier in zijn ge heel volgen. Red.) Aan den Sibe! De ondergeteekenden, allen burgers van den Staat, en van Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen, komen met eerbied en beschei denheid, om hunne klachten en verzoeken aan de voeten van Uwe Majesteit neder te leggen. „Hoe het ons in Rusland gegaan is," begon de knaap weer, „behoef ik je niet te zeggen; daarvan zal je zeker alles wel gehoord hebben, 't Ging tegen den winter, toen we er heen trokken, en ofschoon we plunderden en roofden als beren tegen de kou en den honger vermochten we niets. Bij Folozk, waar de Franschen ons in den steek lieten en de bruggen voor onze oogen afbraken, moesten de roeesten in het zand bijten mij heeft een kozak met de lans in de hand 't onderste boven geloopen, zoo dat mij de helm van 't hoofd tuimelde: en toen ik weer wilde opstaan, kwam er een kurassier voorbij springen, die me met zijn sabel zoo'n geduchten slag gaf, dat mij hooren en zien verging." Hij zweeg, maar hoe levendig de herinneringen in hem werkten, toonde het litteekendat zich donkerrood kleurde. „Toen ik weer tot mij zeiven kwam," vervolgde hij, lag ik met vele andere gewonden op een wagen, en was reeds ver van de plaats, waar men mij zoo toegetakeld had. Om het voertuig heen liepen gewapende kozakken, die ons allen als gevangenen naar Rusland trans porteerden en overal in 't rond, zoover het oog maar reik#, was niets te zien dan sneeuw, en nog %ens sneeuw, en menig maal zagen we vsfi een hut niet veel meer dan den schoors^u; al 't andere was be graven onder s^fiw. Wordt verrolgd. Van een zijner begunstigers ontving de heer M. alhier dezer dagen de volgende poëtische ontboezeming De zomer is voorbijgegaan, Het barre najaar brak weer aan, Haast rijdt men op de gladde baan; Mijn boodschap kunt Ge dus wel raan: Wil, goede Manheim, nu niet dralen, Mijn kachel voor den dag te halen, Met Mei zal 'k U de huur betalen; 'k Woon nommer 8, Gij kunt niet dwalen. Burgerlijke Stand Texel. van 13 tot 20 Oct. ONDERTROUWDMarinus van der Kloot en Marretje Boon. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Johanna, dochter van Jan Eelman Jsz, en Ariaantje Keijser. Cornelia, dochter van Dirk Tanis en Antje Mantje. Jan, zoon van Dirk Daalder Jsz. en Naan- tje Lap. Simon, zoon van Dirk Hemelrijk en Jannetje Schagen. Marretje, dochter van Simon Wuis Pz. en Grietje Eelman. Neeltje, dochter van Klaas Kikkert en Adri- aantje Lagerveld. OVERLEDENGeene. 4de klasse 2e lijst. No. 4611 f 5000. No. 771 en 6951 f 1000. No. 7300 f 400. Nos, 1570, 2427, 2651, 5993, 11400, 11288, 13692, 14432. 18310 en 18628 f100. 3e lijst. Nos. 10570 en 16687 f1500. Nos. 247, 14243, 20212, elk f 400. Nos. 2072, 7369, 13311, elk f200. Nos. 12335 en 18886 f 100. 4e lijst. No. 1292 f 25000. No. 7838 f 1000. No. 13555 f 100. Vervolg der Berichten. De uitspraak van het vonnis in de bekende zaak der machinisten, gewezen door het Hoog Militair Ge rechtshof, heeft hedenmorgen aan boord van het wachtschip alhier plaats gehad. In het proces der Marine-ma chinisten is herhaaldelijk den naam genoemd van v. Wjjngaarden, terwijl dit m»et zijn van Wingerden, Yan Wijngaarden, ook machinist bij de Marine, is aan de bewuste zaak geheel vreemd. Door Z. M. zjjn benoemd tot schoolopzieners in het arrondissement Helder, de heer Mr. M. Büchner in het arrondissement Texel de heer P. S. Bakels. Bigkens een bij het Departement van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes, en bestaande uit Zr. Ms. schroef- stoomschepen >Van Galen," Leeu warden" en »Marnix," t Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 October van 8uez. en 21 October van Port Said. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok van Point de Galle den 18den dezer, na aldaar te hebben ontscheept de geheele be manning cn eenige lading van het op So- cotora gestrande Duitsche stoomsohip Azia. Aan boord was alles wel. Pukmekende, 19 Oct. Kaas aangevoerd 318 stapels kleine f 53. 6 stapels middel bare f 39,50. Boter f 1,50 a 1,70 per kg. 308 Runderen stug, laag. 31 Paarden. 84 vette Kalveren f 0,60 a 0,80 per kg. vlug. 71 nucht. dito f 10 a 24 p. stuk mat. 65 vette Varkens 58 a 64 ct. p. kg. vlug. 35 magere dito f 15 a 25 mat. 228 Big gen f 6 a 10 mat. 2320 vette Schapen stug, lager. 400 Ganzen f 3. 10 Zwanen f 6. 450 HL. Appelen f 3 a 5. 150 HL. Peren f 5 a 6. Eieren: Kip f 6. dito Eend f4. Visscherij - Berichten 20 Oct. De schuiten naar zee gegaan, binnen met weinig vangst. Schelvisch per 100 van f 48.50 tot f 66.50. Vier beugers voor eerst van dit seizoen naar zee geweest, weinig vangst. Schelvisch per 100 f65. Eenige Blazers van Texel met rog 77 tot 87 Ct. per stuk. Eenige Tongen en Tarbot, hooge prijzen. Voor het eerst Haring gevangen. 24 tal, per tal f 7.60 tot f 7.80. 21 Oct. Door den harden wind geen schuiten naar^e. 22 Oct. Hedenmorgen alles naar zee. Aangevoerd 30 tal Haring f 6.25 tot f 6.80 per tal. Burgerlijke Stand Helder, Van 19 22 Oot. 1880. ONDERTROUWD: J. v. Dienst, hof- meester, en S Lastdrager. P. de Vries aardwerker, en H. Lodewijks. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: J. Dito, geb. Winter Z. M. Kroos, geb. Cordemans D. K. Koomen geb. Aenee Z. G, Willems geb. Fleur D. G. Dreijer, geb. v. Beek Z. M. v. Win gerden, geb. Kooger D. G. A. Collet, geb. Labrand D. OVERLEDEN: J. F. A. Kramer 34 j; A. Manheim 2 j. G. Maarleveld 23 m Bos 9 j. E. Tabeling 4 j. Aan boord dier bodems was alles wel. Het wrak en de lading van het onlangs op de Razende Bol ge strande stoomschip »Dahomey", is gisteren alhier, in de openbare vei ling, verkocht voor f426. Met zekerheid kunnen wij be richten, dat een prachtig viervoudig gesternte, aan den Nederlandschen concerthemel zich zal verheffen. Wij bedoelen het Oostenrijksch Dames- quartet, bestaande uit de drie gezusters Tschampaen mej.Gallowitsch, uitGraz, in Stiermarken. De hooge lof welke hun zangtoekomst, die in alle opzichten voortreffelijk is en niets te wenschen overlaat, een lof, aan dit quartet door Richard Wuerst en andere Duitsche autoriteiten toegezwaaid wordt door vermelding van bijzonder heden ten volle gestaafd. Moge het begaafde viertal, dat den 10 November a.s., in Musis Sacrum alhier zal op treden, een gnnstig onthaal vinden. De menigte bruinvisschen, die de laatste dagen het Marsdiep binnentrokken en hunne duikelende beweging, waarbij zij in een school haring vallen, was het sein voor de haringtrekkers, dat er haring op de kust was. Zjj hebben dan ook Woensdag voor het eerst hun geluk beproefd waren bij den aanvang niet on gelukkig; een dertigtal (200 stuks is een tal) werd gevangen, waarvoor men flinken prjjs f 7,30 a f 7,50 per tal, besomd werd. Texel, 21 October Werd reeds voor eenige weken 't vertrek der Zwaluwen uit vele streken op ons eiland, waar 't kli maat in dezen tijd van 't jaar alles behalve prettig is, dartelden op den 19 11. de vlugge diertjes nog menigte door de lucht. Misschien kan de mededeeling van dit feit nog ten goede komen aan de voorspellers van een harden of zachten winter In den afgeloopen nacht heeft hier reeds gevroren; het gras was met rjjp overdekt. Dit rjjmt al weinig met het bovenstaand bericht, maar is niettemin even waar. Toen het Noordsche barkschip Blanche, kapt. Westergaard, (thans te Amsterdam binnen) zich in de Oost zee bevond. viel op een vroegen morgen duister weder en hevig storm weer in het begin dezer maand, een matroos van de groote ra in zee. Alle pogingen om hem te redden mislnkteneen hem toegeworpen reddingsboei bereikte hem niet een sloep, neergelaten om hem op te visschen, werd door de zee tegen het boord verbrijzeld en men ver loor eindelijk den drenkeling uit het oog, zoodat men reeds meende, dat hij een prooi der golven was gewor den, toen een stoomboot het zeilschip inhaalde en het geluk had den dren keling te redden. Het bleek echter onmogeljjk hem over te nemen, zoo dat de stoomer met den geredde baar reis vervolgde, zonder dat de opva renden van de Blanche den naam van den stoomer konden te weten komen. Maandag echter is de matroos te IJmniden aan boord van de Am sterdam van Hamburg aangekomen; hg bleek te zijn opgenomen door de op Flensburg varende passagiersboot, van waar hij door de zorg van den konsul naar Hamburg en Amsterdam is opgezonden, om weder zijn oude plaats aan boord te nemen. Te Zierikzee is een man, die voor eenige dagen ernstige brandwon den bekwam bij het omvallen van een petroleumlamp, aan de gevolgen overleden, De geheele stad Christiansand is door brand vernield; duizenden personen zijn zonder onderkomende ontzettende ramp is toe te schrijven aan de onvoorzichtigheid van één enkelen persoon, die een lamp liet vallen. Londen, 18 October. Volgens bericht uit Normanton leed de schoe ner >Rosebud" op Bountifnl eiland (Torresstraat) schipbreuk, doch ge lukte het aan de equipage om aan land te komen. Bij het doorzoeken van het eiland vond men vijftien ge raamten, afkomstig van Europeanen, vermoedelijk de equipage van een sedert lang verongelukt schip, die er in slaagden het land te bereiken doch van gebrek zjjn omgekomen. Er wer den sporen gevonden dat zjj naar drinkwater gezocht hadden, zonder het ze te kunnen vinden. Uit Parijs wordt bericht dat eee politieagent in een herberg is vermoord. Een aantal booswichten vielen hem aan en een schoot twee malen op hem met den revolver, die den ongelukkige zelf toebehoorde. Boven Buenos-Ayres en om streken heeft in de vorige maand een ontzettende sneeuwstorm gewoed, die drie dagen en drie nachten onafge broken duurde. 700,000 koeien, 500,000 schapen en 250,000 paarden zijn daarbij omgekomen. Voor ongeveer zeven jaren stond voor het gerecht te Berlijn een jonge, buitengewoon schoone vrouw, onder beschuldiging haar echtgenoot, met wien zij slechts weinige maanden gehuwd was geweest, op de meest onmenscheljjke wijze vermoord te hebben. Alle bewjjzen voor hare schuld waren aanwezig en de jonge vrouw werd terdood ver oordeeld. In den nacht voor de voltrekking van het vonnis, wist zij echter op onbegrijpelijke wijze te ontvluchten spoorloos te verdwijnen. Het blijkt thans echter dat zij naar Rusland was gegaan, waar zij een tjjdlang onderwijzeres was en toen in den echt trad met een Rus, waar door zijzelve Russisch onderdaan werd. Beiden leefden gelnkkig tot voor korten tijd, toen haar man naar Kalisch aan de Pruisische grenzen verhuizen moest. Het spreekt van zelf dat het echtpaar hier aanhoudend in aan raking kwam met Pruisen en een van hen herkende de jonge vrouw deed aangifte bij de Pruisische regeering, die hare uitlevering ver zocht. Wel werd aan dat verzoek niet voldaan maar de vrouw werd toch in hechtenis genomen om vol gens Russische wetgeving veroor deeld te worden. Levenslange dwang arbeid zal thans haar deel worden en haar tweede echtgenoot, die haar hartstochtelijk liefhad, ziet haar niet weer. De man is der wanhoop ten prooi. Een paar weken geleden werd bjj Cerhenitz, Bohemen, een lijk ge vonden, waarin men een gewezen in woner van dat plaatsje, zekeren Ro- wotny, meende te herkennen en dat ook zjjn vrouw, van wie hg sedert eenigen tjjd gescheiden leefde, voor het lijk van haar man verklaarde Men maakte onmiddellijk toebe reidselen voor de begrafenis, en den volgenden dag begaf de lijkstoet zich op weg naar het naburige protestant- sche kerkhof. Maar tot schrik en verbazing der treurende echtgenoote en bloedver wanten, ontmoette men onderweg Ro wotny in levende ljjve, die zijn vrouw en vrienden hartelijk begroette en met zjjn eigen lijkstoet mee wilde gaan. Doch natuurlijk ging nu de be grafenis niet door. Men bracht den gewaanden dooden Rowotny naar het dorp terug, om voorloopig nog in het lgkenhuisje bewaard te worden, en de levende echte Rowotny ging naar zijn woning met zijn vrouw, die in het gebeurde een beschikking der Voorzienigheid zag en zich met haar man verzoende, om voortaan een nieuw en vreedzamer huwelijksleven te leiden. In optocht werd dezer dagen te Weenen een jonge vrouw door verschillende straten rondgevoerd, terwjjl een schaar van nieuwsgierigen zich er bij aansloot. Voor een huis in de Praterstrasse werd stil gehouden en een serenade gebracht aan een dame, zich vol toorn voor een der ramen vertoonde. Het duurde lang voor men de oorzaak der vertooning te weten kwameindelgk vernam men dat het meisje de duizendste dienstbode was die door de vrouw j hnizes op straat was gezet. Bij het dorp Monte Compatri, niet ver van Rome, is dezer dagen een afschuwelijke misdaad gepleegd. Vier wachters, die in dienst waren van eenige eigenaars van wjjngaarden, om het toezicht daarover te houden, bemerkten bij hun ronde, dat hier en daar druiventrossen waren afge plakt. Eenige boerenarbeiders, die zij in de nabijheid in het gras vonden rusten, verdachten zjj dit misdrijf gepleegd te hebben. Zij bonden vier van hen aan boomen vast, sloegen hen onbarmhartig, en beraadslaagden toen wat te doen met een vgfde, dien zjj het schuldigst achtten. Er werd besloten hem dood te schieten. Een hunner, door het lot daartoe aangewezen, schoot op hem, doch mistedaarop zette hij den armen man, ondanks diens jammer kreten, de revolver op de borst, drukte los, en deed hem levenloos neerstorten. De persoon die in koelen bloede dezen moord beging, is reeds in handen der politie, en men hoopt dat zijn makkers, wier namen allen bekend zijn, ook weldra gevat zullen worden om hun welverdiende straf te ondergaan. Getrouwd J. VAN BERK en J. H. MARGADANT, die, ook namens wederzijdsche be trekkingen, hun harteljjken dank be tuigen voor de belangstelling, bjj hun huwelijk ondervonden. Woerden, 21 October 1880. Voorspoedig bevallen van een Zoon, A. SELDERBEEK, geliefde Echtge noote van J. KAPTEIN. Ymuiden, 20 Oct. 1880. Bevallen van een welgeschapen Zoon S. C. SCHOL-de Haan. Helder, 21 October 1880. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon J. W. den BAKKER, geliefde Echtgenoot van A. SPANJERDT. Amsterdam, 20 October 1880. Op 14 Oct. 11. trof ons ouder hart op nieuw een smarteljjk ver lies, daar het God behaagde van onze zijde weg te nemen onze geliefde Zoon CORNELIS, in leven vischhandelaar, in den nog jeugdigen leeftijd van 26 jaar. Allen, die hem gekend hebben gedurende zijn leven, en die een ouderhart bezitten, kunnen besef fen en gevoelen, welk een braven Zoon wjj in hem verliezen, doch wij berusten in Gods wil, die alles doet ten goede. Nieuwediep, 22 Oct. 1880. J. J. MENS. K. MENS, geb. Sluiter. S. MENS. A. MENS. te nemen. C;T 9p Jr. mochten wij onr Heden werd ons onderhart diep I getroffen, daar het den Heer be- I haagde ons geliefd Dochtertje GRIETJE, na een lijden van 4 dagen van zijde weg jaren slechts in haar bezit verheugen, doel wjj hopen in Gods wijzen wi te berusten, wiens doen liefd is en ons doet zeggen: »ni4 onze, maar Uw wil geschiede.". Helder, 19 Oct. 1880. K. MAARLEVELD. E. MAARLEVELD, geb. ButerI Mede uit naam van hare groef moeder en verdere familie.1 Volstrekt eenige kennisgevini

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2