'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL I\io. 803. Dinsdag 26 October 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreuniSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Oct. 1880. Vrijdagavond is aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis een Matroos 2. kl., Reering, bij het vastmaken der marszeilen van de marse-ra op het dek gevallen. De ongelukkige werd deerljjk gewond naar het marinehospitaal vervoerd, waar hij een paar uur later onder de hevigste pjjnen overleed. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van de poplijn, die niet voldoende sterk bleek te zijn. De aauvaring van de twee nachtbooten in den dienst op Amster dam en Kampen, waarvan wij indertijd melding hebben gemaakt, is thans in handen van den officier van justitie te Amsterdam, nadat de raad van tucht, voor wien de heer Kievit de zaak had gebracht, zich iu deze zaak onbevoegd had verklaard. Weer zijn er een paar gevallen bekend geworden, waarbij van siga- renbons in den vorm van bankbil jetten misbruik is gemaakt. Een jongentje liep op den Dam te Amster dam; daar sprak hem een juffrouw aan, die hem verzocht om voor haar een bankbiljet van f 40 te wisselen bij den kruidenier in de Molsteeg; f 2 zou hg voor belooning ontvangen. De jongen, braaf in zgn schik over zoo'n buitenkansje, gaat naar den aangewezen kruidenier; daar wordt hem het. geld natuurlijk geweigerd, en ondervraagd, vertelt hij, dat een onbekende juffrouw die hem met die taak belast had, op den Dam wachtte. Der politie wordt er kennis van gegeven, en de jongen bleek waarheid gesproken te hebben. Een juffrouw p*ond te wachten. Zg werd gearresteerd. Zij bekende dat zij uit geldgebrek zoo gehandeld had, omdat zij als naaister te weinig verdiende om in haar onderhoud te kunnen voorzien. Een andere vrouw kocht in een tapperij een sigarenbon van f 60 voor 10 cent, en vermeende dat een groentevrouw dom genoeg zou wezen, haar daarvoor f 60 uit te keereu. Zij bedroog zichook zij geraakte in de handen der politie. De heer Boermans, R. K. pastoor te Lutte, gemeente Losser, is Woens dagochtend dood in den vischvijver bij zijn huis gevonden. Men vermoedt, dat hg, gewoon eiken morgen zijn goudvisschen te voederen, door een duizeling overvallen en te water is geraakt. De overledene was algemeen geacht en bemind. Dinsdagochtend jl. werd te Kaatsheuvel zekere Judocus Bur- manje door zijn vrouw verdronken gevonden in een waterput achter h«nne woning. De man leed aan zenuwaandoeningen. Uit Vlissingen wordt gemeld: Door het stoomschip „Amsterdam" zgn alhier aan wal gebracht de op varenden van de Engelsche ijzeren bark „Killeena," bestaande uit den gezagvoerder, diens vrouw en 17 schepelingen. Gemeld schip is den 26sten Augustus van New-York naar Liverpool vertrokken en den lOden October door een hevigen storm in den Atlantischen Oceaan zoodanig ontredderd, dat de bemanning het moest verlaten. Zij werden toen opge nomen door de Engelsche bark „Freoman Dennis," van New-York naar Hamburg bestemd, die hen echter wegens gebrek aan proviand op 8° W. Lengte aan de „Amsterdam" ter verdere overbrenging heeft aan boord gegeven. Een schrikkelijke gebeurtenis heeft Zaterdag jl. bg het vertrek der mailboot „Prinses Amalia," vanlJmui- den plaats gehad en men schrijft daaromtrent aan het Handelsblad van 25 Oct, jl. Ongeveer 50 studenten deden aan boord van het stoomschip Groningen, met muziek uitgeleide aan eenige naar Indië vertrek kende vrienden; zij brachten hun voor de sluizen, (waar de Amalia binnen lag) een „aubade"; heerlijk klonken de stemmen der jonge mannen bij dit afscheid. Daarna stap ten ze over op de Hercules, die met het gezelschap en eenige andere belangstellenden de Amalia achteraanvoer. Door een of andere nog onopgehelderde noodlottige gebeurtenis kwamnabij de pieren, de sleepboot in aanraking met de mailboot, zóó, dat de Hercules sterk belde en op de brug een ophooping van menschen ontstond. Wat toen gebeurde, weet niemand met juistheid te zeggen, het duurde één seconde, en in dit oogenblik waren sommi gen op de Amalia overgesprongen, anderen tusschen de beide booten gevallen en een jonkman op de Hercules zelfs dood. Hoe dit alles is toegegaan, werd slechts ten halve gezien of niet gezien. De jongelui, die in het water lagen en door de raderen van de boot of in den val gewond waren, werden door de vletterlieden, in dienst bij de Amalia, gered. God geve dat ze allen gered zijnMen verhaalt, dat twee der jongelui beenbreuken hebben be komen en dat nog 12 der studenten worden vermist. Er zijn volgens ooggetuigen velen overgesprongen op de Amalia, zoodat bij aankomst van de mailboot te 8outhampton bet stellig zal blijken, dat verscheidene hunner gered zijn. Her lijk van den ge- doode, den heer T. C., uit Sneek, is te IJmuiden aan wal gebracht. De Hercules is later nogmaals naar buiten ter opsporing gezonden. Geen der beide loodskotters, voor het zeegat kruisende, had den van de mailboot iemand overgenomen, zoodat de geredden zich op de Amalia moeten bevinden. Een der passagiers, die aan boord der Hercules waren, schrijft het volgende Gisterennamiddag 3.15 uur vertrok het stoomschip Prinses Amalia van Ymuiden, gevolgd door de sleepboot Hercules, op welke zich ongeveer 60 personen, familie leden en vrienden van naar Indië ver- trekkenden, bevonden. Ongeveer ter hoogte van de buitenste pieren kwam de sleepboot de Suezboot aan stunrboord op zijde en bleef op voldoenden afstand eenige minuten met laatstgenoemde gelijk. Allengs echter verminderde die afstand zoodanig, dat men van de Hercules de op dek staande passa giers aan boord der Prinses Amalia ver staanbaar kon toespreken, en viel eenige oogenblikken later de Hercules, ten gevolge der zuiging van de Suezboot, met volle kracht tegen deze aan. De schok was hevig, de verwarring zeer groot, de vóórop en op de raderkast der Hercules staande personen trachtten zich door opklimming tegen de Prinses Amalia, te redden. Yerscheidenen is dit gelukt, hoeveel kan niet bepaald worden, daar de Prinses Amalia doorstoomde, ook nadat de zwaar beschadigde stoomboot Hercules, na verscheidene stooten tegen de Suezboet, van deze bevrijd was. Verschei dene personen, die door overklimming zich zochten te redden, vielen weder op de Hercules terug; twee studenten, tusschen de beide booten te water gevallen (de hh. R. en v. H.) werden, na beiden door wiel - slagen der Hercules aan 't hoofd te zijn gewond, door twee in de nabijheid zijnde sloepen gered. Hierbij mag niet onvermeld blijven de door den loods Cornelis Mets, die juist eren na 't ongeluk de stoomboot Pr. A. verliet, zoo snel en kloek aange brachte hulp, waardoor hij met zijne sloep het leven van den heer v. H. redde. Ook de bemanning der andere sloep, die den heer R. redde, verdient lof voor hare snelle doelmatige wijze van handelen. Overigens i had de ramp nog verscheidene treurige ge volgen, immers toen het gevaar geweken was werd de heer T. C., jnr. student te Leiden, gevonden achterover op het dek liggend en zieltogend, waarschijnlijk ten gevolge van kneuzingen, tusschen de beide stoomschepen bekomen; hij overleed reeds ongeveer 15 minuten later in de armen zijner vrienden. Verder nog de heer W. en nog een (mij onbekend) persoon met ge broken been, de heer v. d. H. met ver brijzelden wijsvinger der rechterhand en verscheidene anderen min of meer verwond. Opmerkelijk is het, dat diegenen der pas sagiers van de Hercules, die geen pogingen deden om zich te redden, maar stil bleven, waaronder vier dames, ongedeerd bleven. De kapitein der Hercules wilde na het on geluk de aan boord der Amalia overge sprongen personen weder van die boot af halen, doch zag hiervan af door den drang van de zijde der passagiers om direct naar Ymuiden terug te keeren. Aldaar aange komen werd terstond geneeskundige hulp verstrekt aan de gewonden, en dezen, alsook 't lijk van den gedoode naar 't hotel Wil lem Barends getransporteerd, alwaar spoedig alles voor eene goede verpleging werd ingericht. De goede bediening en hulpvaar digheid van het personeel van dit hotel staken zeer gunstig af bij het gedrag van een veldwachter, die het eenigen der heeren zeer lastig maakte. Twaalf personen uit het gezelschap der studenten werden bij arriveraeut te Ymuiden vermist en men vermoedt dat deze op de Prinses Amalia zijn overgeklommen. De telegraaf bracht reeds de tijding van het ontzettende ongeluk tusschen Dortmund en Courl op de Köln-Mindener Eisenbahn. Nader verneemt men daaromtrent het vol gende De trein die om 5 uur 23 min. '8 namiddags van Dortmund naar Minden moet vertrekken ging den 21sten dezer met een vertraging van een half uur op weg. Dicht bg Courl bemerkten de pas sagiers een korten schok, daarna nog een korten schok, daarna een vrg sterk sleepeu, een krachtig heen en weer schudden en toen werd de trein tot staan gebracht. De locomotief was van de rails ge worpen en had de overige wagens medegesleept. Verscheidene wagens, waaronder een der 3de klasse, werden geheel verbrijzeld en onder het puin kreunden en kermden de gewonden. Van Dortmund kwam ongeveer anderhalf uur later een hulptrein met zes geneesheeren. Naar men opgeeft, bleven er vier personen op de plaats dood, waaronder de machinist Carl Dickman uit Dortmund. Het aantal gewonden bedroeg volgens op gaaf 26, die 's avonds laat met draag baren naar Dortmund overgebracht werden. De proeven te Berlijn met het stoomrijtuig worden voortgezet, en leveren zeer gunstige uitkomsten op. Met gewone passagiers beweegt het zich zeer gemakkelijk door de straten. Men zal nu ook weldra proeven nemen met het goederen vervoer der zwaarste wagens met een snelheid van 10 kilometer in het uur, dat geen bezwaar zal opleveren. Eduard Haarburger, die een bauk te Hamburg voor 175,000 mark bestal en die dezer dagen ook in het Nederlandsche Politieblad werd gesignaleerd, bevond zich den 9den dezer te Weenen, waar hg met den sneltrein van den Noordwestelgken Spoorweg, in gezelschap van zgn minnares, arriveerde. Om de na sporingen der politie te ontkomen, wisselde hg in de stad van rijtuig en nam eindelijk zgn intrek in het Hotel Metropole. Den volgenden dag vertrokken de gelieven over Cor- mons naar Italië. Eerst drie dagen later bekwam de Weener politie kennis van de misdaad, door Haar burger gepleegd. Jl. Vrgdag kwa men de directeur der Hamburger Vereinsbank en een politie-beambte- uit die stad te Weenen aan en reisden Zaterdag in de richting van Italië verder. Londen 21 Oct. Aan boord van het keizerlgk Russische jacht „Liva- dia," 20 Oct. van Brest met den Grootvorst Constantin aan boord naar Rusland vertrokken, werd een der stokers gedood door in aanraking te komen met een der electrische toe stellen ter verlichting van de machine kamer. Gedurende het laatste dienstjaar werden in Engeland ongeveer 22000 brieven, waarvan 110.0 een waarde van f 48000 bevatten, zonder adres in de bussen gevonden. Meer dan 72000 postzegels werden los gevonden en 27000 artikelen van verschillenden aard waren los geraakt uit de om slagen. Yoor het gerechtshof te Odessa zal spoedig een even pikante als teedere quaestie behandeld worden. Prins Nakaschidje beschuldigt namelijk zekere mevrouw Proskaja, dat zij een wissel vau 6 millioen franken van hem weggenomen heeft, dien zg niét terug wil geven. De dame beweert echter dat zg dien wissel ten geschenke heeft gekregen. Mevrouw Proskaja is pas 21 jaren oud en van een ongewone schoonheid. Een bekend Russisch millionnair, Warschawcky, te Odessa, moet op bevel der Russische regeering in hechtenis genomen en naar Petersburg vervoerd zgu. Zgn inhechtenisneming geschied de in verband met mededeelingen der commissie, die belast was met bet nazien der rekeningen van door hem en anderen aan het Russische leger geleverde goederen. Bij een wisselaar te Parijs bood Donderdag een persoon eeu bankbil jet van 5 pond sterling ter wisseling aan. Toen de bediende het geld had neergeteld en de ander de goudstukken opnam, stiet deze met zgn mouw 2 geldstukken af, die op den grond vielen en onder de schrijftafel van een der bedienden rolden. De kassier bukte zich om de geldstukken op te rapen, toen de onbekende zijnen arm door guichet stak, een tasch bankbiljetten greep en de vlucht nam. Men achter haalde hem niet en de behendige schelm is nog in het bezit van 30,000 fr. bankpapier, dat hg gestolen heeft. Yan den Sneeuwstorm in de Argentgnschen republiek lezen wg nader, dat de sneeuw door bgna 't geheele land de velden een voet hoog bedekte, ook daar waar niemand zich herinnerde ooit sneeuw gezien te hebben. De storm was zoo koud, dat duizenden stuks vee, vooral schapen, onmiddellijk doodvroren. Ook eenige menschenlevens Vallen te betrèuren. De „Standard" heeft drie kolommen vol berichten van de verwoestingen, door het noodweer aangericht. Door een brand in een fabriek te Cincinnati zijn 5 vrouwen omge komen. Te Jones Station (Ohio) werden 15 personen gewond door het barsten van een stoomketel. Op het kantoor van een te Parijs gevestigde maatschappij ge raakte een jong ambtenaar in woordenwisseling met zgn chef, die hem een verzoek om een oogenblik uit te gaan weigerde. De bedreiging van den chef, dat hij zich bg den directeur over hem zou beklagen, ontstak den jonkman zoozeer in woede, dat hij hem een schaar, die hij toevallig in de hand hield, in de linkerborst stak. De gewonde on dervond in den beginne slechts een lichte pijn. Hij stond bedaard op en begaf zich naar 't vertrek van den directeur, om dien er op te wijzen, wat de jongeling hem had gedaan. In 't bijzijn van den di recteur trok hg de schaar uit de wond: terstond sprong er een fijne bloedstraal uit de wonden de ge kwetste zonk met een doffen kreet op den grond. Alle hulp was vruchteloosna een kwartier was de man een Igk. De wond was anderhalf duim diep en vier streep breed, maar het hart was getroffen, en daardoor kon geen hulp baten. In een kosthuis, in de Brou wersstraat te Antwerpen, gebruikte een werkman zgn middagmaal en schijnt daarbij wat haastig te werk te zgn gegaan; eensklaps stond hg doodsbleek en met uitpuilende oogen van tafel op en viel toen, terwijl j de hand aan zgn keel sloeg, als een blok op den vloer. Men snelde te hulp en zag toen dat een groot stuk vleesch den ongelukkige in de keel was big ven steken. Alle pogingen om het te verwijderen waren vergeefsch en eer de ijlings ontboden geneesheer kwam, had de dood, door jverstikking, reeds plaats De Gereformeerde gemeente (Reformirte Gemeinde) van Friedrich- stadt, in Sleeswijk-Holstein, heeft vaste fondsen, die niet alleen genoeg interesten afwerpen om den leeraar te bezoldigen en alle ander kerkelijk werk te doen, maar nog jaarlijks een overschot, dat onder de leden der kerk verdeeld wordt, en voor elk lid omtrent f 40 bedraagt, 't Is ver wonderlijk hoe veelvuldig de aan vragen zgn om lid van die gemeente te worden. De Pruisische Minister van Landbouw heeft de districts besturen van Aurich, Osnabrück, Munster, Aken en Düsseldorf aangeschreven om, met ingang van 1 November, den in- en doorvoer van rundvee uit Nederland weder toe te laten, op voorwaarde dat elk stuk vee gedekt zg door een bewgs van herkomst, afgegeven door een gemeentebestuur en inhoudende de volgende verklaringen: 1°. opgaaf van de plaats van her komst, den leeftijd, het geslacht en de kleur van het rund 2°. de verklaring, dat het bedoelde stuk rundvee in de laatste 6 maanden zich niet op een plaats bevonden heeft, waarin, of binnen een omtrek van 20 kilometer waarvan, de besmet-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1