Markt-Berichten. Advertentiën, Maatschappij Tot Nnt v. 't Alpneen. FORTUNA. L. en K. F. telgke longziekte heerscht of in gemeld tijdsverloop geheerscht heeft. De voortvluchtige Haarburger, die de Vereinsbank te Hamburg voor 165,000 mark heeft bedrogen, is, volgens een bericht uit Hamburg, te Alexandrië in verzekerde bewaring genomen. Een der directeuren vau genoemde bank is den bedrieger na gereisd. Men zegt dat slechts 11.000 mark daarbij zijn terecht gekomen. De werking van den Vesuvius neemt allengs toe. In een mijn bij Bochum heeft een gasontploffing plaats gehad, waar bg 4 bergwerkers gedood en 3 verwond werden. De oorzaak van het ongeval wordt aan onvoorzichtigheid toege schreven. Omtrent het in de lucht springen van het Chiliaansche pant serschip Covadonga, worden de vol gende bijzonderheden meegedeeld. De Covadonga beschoot sedert eenige dagen van tijd tot tijd de stad Chaucay, waar haar bommen reeds aanmerkelijke verwoestingen hadden aangericht: Om hun lastigen vjjand te ver delgen, wendden de Peruanen een krijgslist aan, die zij reeds meer malen in practjjk hadden gebracht. Zjj laadden een boot met allerlei verlokkende waren, maar verborgen onderin een aanzienlijke hoeveelheid dynamiet, met een toestel dat zoo dra de boot uit het water gelicht werd, moest doen ontploffen. Zodra men van de Covandonga de schuit in het oog kreeg, werd er een boot uitgezonden om haar te onderzoeken en buit te maken. Zij werd bij het schip gebracht; op bevel van den kommandant begon men haar op te hijschen, en.het dynamiet ontplofte met een vreese- lijken slag. Binnen drie minuten was de Co vadonga gezonken. Van haar be manning, 330 koppen, kwam de helft om het leven. Twintig mannen ontsnapten in de boot die het ver raderlijke vaartuig gehaald had, en, zonderling genoeg, volstrekt niet beschadigd was. Vgf en veertig anderen werden gevangen genomen door een ijlings afgezonden Peru- aansche sloep. De vreugd der Peruanen is echter kort van duur geweest. Thans bom bardeert een ander oorlogsschip van Chili de stad Chorillos, terwijl er een gerucht loopt, dat de havens Ancon en Chorillos verwoest zullen worden, als wraakneming over het verlies van de Covadonga. Vrijdag heeft te Londen een ernstige brand gewoed, waarbg eenige koren- en wolpakhuizen in de asch werden gelegd. De schade aan goede ren bedraagt f 600,000. Men berekent dat dit jaar niet minder dan 74000 Duitschers met de schepen van den „Noordduitschen Llogd'' naar Amerika zijn vertrokken. Het meerendeel dier landverhuizers heeft zich in het Westen van Amerika gevestigd. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam naar Batavia, is 24 Oct. te Sout- hampton aangekomen. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, is 23 Oct. van Batavia vertrokken. At.kwaar 22 Oct. Kleine kaas f42, Commissie f 42, Middelbare f 42, laagste prijs f 20, aangevoerd 468 st., wegende 102456 kg. Ter graanmarkt aangevoerd 4265 heet., Tarwe a f9,50 10,75, Rogge f9.25 a 9,75, Gerst f5,75 a 6,25, id. Chevalier f7,10 a 7,60, Haver f3,50 a 5, Paardenboonen f7,50 a 8, bruinefdito f 12 a 14,50, Kanariezaad f10 a 10,75, rood Mosterdzaad f 15,50 a 17,50, Karweizaad f 14 a 14,50, Erwten: groene f 10,25 a 17 grauwe f 15 a 17, vale f12 a 16,50. 23 Oct. Aangevoerd 23 Koeien f 90 a 210, 12 nncht. Kalveren f10 a 18, 232 schapen f10 a 28, 54 magere varkens f 16 a 18, 272 Biggen f8 a 12, 10 Bok ken en Geiten f4 a 10, Boter 0,97} a 1,05 per kop. Hoorn 21 Oct. Kaas: Ter waag gewo gen 265 stapels, wegende 69030 kilo. Hoogste prijskleine Gras f 42,50 Com- >*sie id. f42,50. Hoorn 23 Öct. Rogge f7,50, Gerst f 5,50 a 6,25, Haver f4 a 4,50, Erwten: witte f 12,75, groene f14 a 16, grauwe f 15,50 a 16,75, vale f 13 a 15, bruine Bonen f 12 a 13,50, 30 Paarden f 60 a 300, 200 Schapen f 22 a 33, 125 Lam meren f 17 a 27, 15 Kalveren f12, a 22, 100 Varkens f 14 a 27, 6 Zeugen f 35 a 65, 300 Biggen f5 a 10, 250 kippen f 0,50 a 2,50, 2800 Kipeieren f5 a 6 per 100 1371 kop Boter 80 a 90 ct. per kop. Visscherij-Berichten. 25 Oct. De geheele vloot binnen, weinig vangst. Schelvisch p. 100 f 32.60 tot f 43.00; enkele rog, van 50 tot 77 ct.; enkele ton gen en tarbot. Hedenmorgen door veel wind geen schui ten naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 22 26 Oet. 1880. ONDERTROUWDR. Hulkenberg, stoker, en J. H. Megros. W, Bakker, stuurman, en C. de Jong. G. v. Rooden, bootsmansmaat, en M. W. v. d. Poll. C. Arpeau, zeeman, en C. 8pil. GETROUWDGeene. BEVALLEN: A. M. Meijer, geb. Wib- bels Z. S. K. Schol, geb. de Haan Z, A. Visser, geb. Liphuijsen D. M. Keijzer, geb. Westhoff D. OVERLEDEN: L. Twigt 66 j. D. Eooij, geb, v. Gervea 85 j. J. Holstein 4 w. W» J. Uittedewillige 21 m. Vervolg der Berichten. Nogmaals maken we onze lezers attent op de tooneelvoorstelling op morgenavond in Tivoli, te geven door Mme D'Askoff en bghebbend gezel schap. Eenige heeren officieren van 't garnizoen alhier boden dezer dagen den gepensionneerden officier van gezondheid le klasse H. G. F. Peltzer, een sierlijk cadeau aan. Dit blijk van de achting en genegenheid, die de heer P. bij zijne mede-officieren on dervond, zal zeker nog lang ten hoogste worden gewaardeerd, 't Ca deau bestaat in een fraai pièce de milieu, op prachtigen zilveren voet. 't Geheel is keurig uitgevoerd. Zeker zal dit blijk van erkentelijk heid en achting, thans door den heer P. ten hoogste gewaardeerdnog lang een aandenken zijn aan de vriendschappelijke en dankbare ge voelens, jegens hem bij 't verlaten zijner militaire loopbaan betoond. Met genoegen kunnen we tooneellief hebbers berichten, dat het gezelschap van den Stads-Schouwburg te Amsterdam, onder directie van Ollefen, Moor en Veltman, op Dins dag 9 November weder een voor stelling zal geven in het lokaal Tivoli." Beroepen naar Worms P. J. Hopman, predikant te Wouterswoude. Volgens bericht uit Southamp- ton zjjn de twaalf personen, die uit het gezelschap te IJmuiden werden vermist, allen aan boord van de „Amalia" gekomen. Bovendien twee scheepsjongens en nog een ander persoon uit Amsterdam. Het onheil is een gevolg geweest van de te groote bereidwilligheid van kapitein Bakker, van de sleepboot Hercules, om de vrienden van hen, die op de Amalia de reis naar Indië aanvaardden, in de gele genheid te stellen, hun van nabij nog een laatst vaarwel toe te roepen. Op verzoek van eenige heeren voornamelijk stu denten stoomde de Hercules tot op een boetslengte afstand langs zijde de Prinses Amalia. Op dat oogenblik drongen allen aan boord der sleepboot naar de voorzijde die het dichtst bij de mailboot was. Hier door kreeg de Hercules slagzijde, d. i. hij kelde over en gelijk in zulk geval pleegt te geschieden, luisterde hij hierdoor niet scherp meer naar het roer. Een reusachtige boot als de Prinses Amalia wekt een ont zaglijke zuiging in het water en de Her cules, niet aan het roer gehoorzamende, werd langs zijde tegen de Prinses Amalia aangetrokken, gelijk een stuk staal tegen een magneet. Hierdoor kreeg hij natuurlijk nog meer slagzijde, te meer daar de passagiers niet wetende hoe muurvast een sleepboot als de Hercules op het water ligt nog meer naar de eene zijde begonnen te dringen, en poogden over te springen op de Amalia, vreezende dat de sleepboot zou omkenteren. De Hercules geraakte eerst met de rader- kast en daarna met den voorsteven onder den achtersteven van de Prinses Amalia en bekwam eenige schade. De studenten die bijeen stonden zouden ongedeerd zijn gebleven, indien ze rustig op hun plaats gebleven waren. Doch ver trouwende op hun jonge kracht en vlug heid, poogden ze zich te redden aan boord van de mailboot. Staande op de verschan sing der boot, werkten ze zich op en gre pen het netwerk dat ouder de banken der mailboot is aangebracht om kinderen op het dek te beschermen. Twee der studenten vielen, toen ze dit poogden te doen, in zee. De heer ten Kate was schrijlings gaan zitten op een der davids, waaraan de sloepen hangen, meenende daar in veiligheid te zijn, doch de davids draaiden bij den schok en pletterden hem tegen de mailboot. Aan de gevolgen dier kneuzing overleed de jon ge man, wiens treurig lot algemeene deel neming wekt. Aan boord van de Amalia heeft men waarschijnlijk niet geweten dat eenig on geluk had plaats gehad bij het overspringen der studenten aan boord. De kommandant van het mailschip, mag dit niet zoo dicht bij het ondiepe water van de kust laten bijleggen en zal niet in de gelegenheid zijn geweest om uit zee het bericht dat 15 per sonen bij hem aan boord waren gesprongen, naar land te zenden. In dat geval ware de ongerustheid van de verwanten en vrienden der vermisten zeker spoediger geëindigd geworden, doch op een kommandant van een mailschip rust zoo groote verantwoordelijkheid, dat hij onder de kust niet stopt dan in de hoogste noodzakelijkheid. De bevoegde autoriteit heeft onmiddellijk onderzoek ingesteld omtrent hetgeen ge schied is. De directie der sleepbooten heeft besloten voortaan nooit meer vrienden van passagiers der mailbooten in zee mede te nemen. De booten zijn niet voor passagiers- dienst ingericht, en bij een aanraking en botsing, gelijk sleepbooten uit den aard der zaak vaak ondergaan, denken passagiers die hoven op de raderkasten en brug staan, vrij natuurlijk dat er onmiddellijk gevaar is en pogen ze zich te redden, in plaats van kalm en bezadigd op de boot te ver trouwen, die bij stormweer en bij het op sleeptouw nemen van vaartuigen in holle zee heel wat anders en meer kan doorstaan. Kapitein Bakker, wien dit onheil is over komen, is een der kalmste, bedaardste ge zagvoerders van den sleepbootdienst. Als het zwaar weer is op de kust en een schip in nood verkeert, brengt hij met de Her cules de reddingboot aan zij van de be narde schepen, en we achten het billijk jegens dezen gezagvoerder dit in herinne ring te brengen nu hem, terecht dunkt ons, verweten wordt dat hij, overgehaald door de studenten, de Prinses Amalia te veel naderde. Het is een geluk bij een ongeluk, dat zoovelen het gevaar ontkomen zijn en be houden naar Engeland zijn overgebracht. Door den minister van oorlog is aan de korpskommandanten mach tiging verleend om aan de miliciens der lichting 1880, wier tegenwoor digheid in hunne haardsteden wordt vereischt, een verlof van 2 a 3 maanden te verleenen, mits met overlegging van een bewijs van het gemeentebestuur, waarvan zg herkom stig zgn. Zaterdagochtend heeft op de Maas een aanvaring plaats gevonden tusschen het van Kroonstad naar Rotterdam bestemde stoomschip Du- stanborough en de vertrekkende Fransche stoomboot Le Creuzot, waar bg laatstgemelde aan stunrboordzgde tot op 2 voet van de kiel werd doorsneden. Ook de Dustanborongh leed belangrjjke schade aan den voor steven en boeg en beiden zgn om zinken te voorkomen op den Zuidwal gezet. De Dustanborongh is Zaterdag ochtend, na een gedeelte der lading gelost te kebben, met adsistentie van twee sleepbooten naar Rotterdam vertrokken. De Nederlandsche schepen Alida, kapt. de Vries, van Liban naar Schiedam en het stoomschip Christian IX, van Londen naar Kopenhagen, zgn in het Kattegat in aanvaring geraakt. Het eerste is gezonken en het laatste zwaar beschadigd te Kopenhagen bin- nengeloopen. De equipage van de Alida is gered. Het zoontje van een arbeider in den Eierlandschen polder is dezer dagen tusschen een dorschmachine geraakt en deerlgk verminkt in be- wusteloozen toestand weggedragen. Er moet weinig kans bestaan om den kleine in het leven te behouden. Reval, 22 Oct. Het Nederl. schip Warfhuizen, kapt. de Weerd, van Reval naar St. Petersburg met een restant lading wijn aan boord, is bg Carlos gestrand en zwaar lek. Volgens vermoeden van den kapt. zou de kiel gebroken zgn. Er is een overeenkomst aangegaan metdesleepbootmaatschap- pg Neptun. Heldersche Moppen. WAT EEN DAME NOOIT WIL BEKENNEN. Dat zij zich stijf rijgt. Dat hare schoenen te nauw zijn. Dat zij zich blanket. Dat zij zoo oud is als zij er uit ziet. Dat zij langer dan vijf minuten aan haar toilet besteed heeft. Dat ze een kleur kreeg, toen de naam van zeker heer genoemd werd. Dat ze geen geheim kan bewaren. Dat ze geen nieuwen hoed wenscht te hebben. Dat ze een of ander stuk van hare ba gage wel zou kunnen missen als ze voor nemens is op reis te gaan. Dat zij ooit coquetteerd. Dat ze ongeluk heeft. Een goedig reiziger valt in een spoor wagen in slaap en word pas wakker als hij een paar stations te ver is. „Dat is me een grapje!,, zegt hij tot een medepassagier. „Jawel!,, anwoordo deze, „maar wat ver gezocht In een restauratie te Berlijn kwam on langs, op het drukste uur van den dag, een welgekleed heer met twee fatsoenlijke knaapjes van 8 a 10 jaren bij zich. Zij namen aan een tafeltje plaats en de vader maakte, na de spijskaart geraadpleegd te hebben, een aardig menu op, dat hij voor zich en de knapen bestelde. Toen zij een en en ander met veel smaak gebruikt hadden, liet hij voor de kinderen een kop koffie komen, terwijl hij zich zelf met een glas bier verkwikte. Nog vóór de koffiie gebracht werd vroeg den gast aan den knecht, die druk bezig heen en weer liep, of hij ook misschien koekjes kon krijgen voor de kinderen bij de koffie, want een van de knaapjes was jarig en dan moest er tcch iets extra's wezen. Toen de vraag blijkbaar tot zijn spijt, ontkennend beantwoord werd, zette de lief hebbende vader zijn hoed op en ging zelf naar een banketbakker in de buurt om koekjes te halen. Maar hij bleef zoo lang weg, dat de knaapjes ongeduldig op hun stoel heen en weer begonnen te schuiven. Eindelijk vond de knecht, die er zich over verwonderde, een oogenblik tijd om den kinderen te vragen waar hnn vader toch bleef, en nu kreeg hij van den oud sten knaap ten antwoord: „Wel dat is onze vader niet! Die man heeft onB ge vraagd, of wij van daag niet eens lekker wilden eten, en daar wij thuis van middag koolrapen zouden krijgen, zijn we natuur lijk meegegaan," Er volgde een tableau, hetwelk daarmee eindigde, dat de beide „koolrapen-vijanden" door den knecht, wiens gezicht bijzonder lang geworden was, zonder complimenten de deur uitgeschopt werden. Op den 21n OCTOBER vierden onze geliefde Ouders, Groot- en Overgrootouders A. OVERTOOM en A. C. QUAX hun 60-Jarlge Echtvereeniging, die, namens wederzjjdsche Familie, zoowel binnen als buiten deze ge meente, voor de vele bewijzen van belangstelling, hun hartelgken dank betuigen. Den Helder, 26 October 1880. 25-Jurlge Echtvereniging van PIETER SMIT en TRIJNTJE DE ZEEUW. Midsland, (Terschelling.) 24 October 1880. Ondertrouwd W. L. BAKKER en C. DE JONG. Nieuwediep, 23 October 1880. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd G. VAN ROODEN en M. W. VAN DER POLL. Nieuwediep, 23 October 1880. Ondertrouwd CORNELIS ARPEAU en CORNELIA SPIL. Helder, den 23 October 1880. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen vau een ^Dóchter H. GO VERS, geb. Gude. Amsterdam, 24 October 1880. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Meisje, J- A. H. LAND—NIEUWENHU1S. Nieuwediep 25 October 1880. Heden overleed plotseling, tot mgne droefheid, mijn geliefde Echtgenoot L. TWIGT, in den ouderdom van circa 66 jaar. Helder, 23 October 1880. A. TWIGT geb. Boll, en kinderen. Den 23en overleed te Amster dam, na een korte ongesteldheid en voorzien van de H. H. Sacra menten der stervenden, onze Zoon W. M. LEEUWENS, in den ouderdom van ruim 48 jaar. Nieuwediep, 25 Oct. 1880. A. LEEUWENS en Echtgenoote. Mede uit naam der Echtgenoote van den overledene, van zijnen eenigen Broeder diens Vrouw en Kinderen. Heden overleed na een lang" durig lijden van 4 jaar, onze geliefde moeder DIRKJE FOOIJ, geb. van Gerven, in den ouder dom van 85 jaar. Nieuwediep, 24 Oct. 1880. J. FOOIJ, en Echtgenoote. Mede uit naam van Broeders, Zustere en verdere familie. Heden den 23 Oct. overleed in den ouderdom van 21 maanden, onze lieveling WILHELMINA JOHANNA, na een smartelgkljj- den van 21 dagen. Wg hopen Gode te zwggen, wiens doen Majesteit is. 8. UITTEDEWILLIGEN. M. A. ÜITTEDEWILLIGEN, geb. Mönnichmann. MWÊÊÊf^» Allen, die wonen in de Kerkelgke Gemeen- w te van HUISDUI NEN, maar uit vroeger verblgfplaats het bewijs van lidmaatschap der Ned. Hervormde Kerk nóg niet hebben ingediend, worden vriendelijk verzocht dit bg den ondergeteekende in te leveren vóór den éérsten December dezes jaars Namens den Kerkeraad A. J ANSSONIUS, Pr. Huisduinen, 23 October 1880. Departement HELDER. Leesbibliotheek in het bekende gebouw op de Visch- markt. Opening Maandag' 1 Nov. a.s., des avonds ten 7 uuren voorts wekelgks op denzelfden dag en tgd. De lezing geschiedt kosteloos. Morgen WOENSDAG, verplichte vergadering, opening 9 uur precies. HET BESTUUR. De persoon, die gisteren om 12 uur het beursje van dat meisje heeft aangenomen, terwgl hg wist dat het niet van hem was, wordt in zgn be lang aangemaand, dit terug te bezor gen bg J. DE GOEIJ, in de Vla mingstraat 166, daar ik andere zgn naam zal bekend maken. EEN OOGGETUIGE. Maak uw naam bekend door tus- schenkomst van het Vliegend Blad, dan zal ik u ontmoeten. X.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2