'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 804. Vrijdag 29 October 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. SPOTVOGEL. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bnreanï: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. 1 OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. m. Ondergang 4 u. 30 m. ohdag 31 NOVEMBER, Slachtmaand, (30 dagen.) 1 Allerheiligendag. 2 Allerzielendag. Nieuwe Maan. Voensdag 3 londeedag 4 reij3)ag 5 aterdag 6 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Oct. 1880. De uitslag der stemming tot èrkiezing van negen gomagtigden in het Kiescollegie der Herv. gemeente als volgtUitgebracht 284 stem- lenvolstrekte meerderheid 143. [iervan bekwamen de lieeren J. lortgyzen 270 stemmen. J. Breebaart 74, W. Bruin 274, C. Boon 274, Klein 271, P. van Twisk 275, Abbenes 276, R. H. Raadsveld 74, D. de Vries 274. Woensdagmorgen had alhier boord van Z. M. fregat Evert- m een weinig voorkomende en in- pukwekkende strafoefening plaats. De korporaal der fnarïniers H, J. d. B., ridder der Militaire Willems- rde 4de kl., had zich door slecht edrag die decoratie onwaardig be- iond, en nu was bij koninklijk besluit 5t gegeven hem die onderscheiding i ontnemen. Dit was opgedragen in den kommandant van dien bodem, m kapitein-luitenant- ter zee Jhr. C. Six, en had plaats in tegen- bordigbeid van detachementen der inwezige oorlogschepen en alle rid- ts der Militaire Willemsorde be- jden den rang van officier in deze aritïme directie. Na de ontriddering werd de in- Bschen tot marinier 3de klasse ge gradeerde korporaal ter beschikking fteld van den kommandant van t 2de bataillon mariniers alhier. De hieronder vermelde personen >rden opgeroepen zich schriftelijk a te melden bij het Departement koloniën te 's Gravenhage ter koming van voor hen bestemde ;denJ. G. Bleyswijk, gewezen loenmaker by de Kon. Ned. marine I. I. Van Stellingwerf, gewezen .troos late kl., idemK. Rozendaal, vezen matroos 2de klasse, idem Koorn, gewezen matroos 3de kl., idem W. K. Pet, gewezen vuurstoker 2de kl., idemG. H. Tinbergen; gewezen marinier 1ste kl., idem D. Hendriks, laatstelijk marinier 2de kl., idem; C. Koster, laatstelijk hof meester, idemW. K. Bruine gewezen matroos 1ste kl., idemW. Schaap, gewezen matroos 1ste kl., idem; J. J. Ouwerkerk, laatstelyk matïoos 3de kl., idem; J. P. Fersmitte, gewezen matroos 2de kl., idem; D. A. Van Beek, gewezen matroos 2de klasse, idem; J. J. De Vet, gewezen matroos 3de kl., idem. Harlingen, 26 Oct. Het Ned- barkschip „Henriette,'* kapt.de Jonge, van Delfzijl naar Sundsval, in ballast, is, volgens telegram van Abo, Maandag op de Kotta-Rotsen verongelukt. De equipage is gered. Op de internationale tentoonstelling van vee en zuivel te Londen, Dinsdag jl. geopend, zijn bekroond: Stieren beneden drie jaar. Klasse 24, zuiver ras. Eerste prijs (f180) aan E. J. Kruit, Gasseltemijeveenschemond (Drenthe). Tweede prijs (f60) aan H. P. Smidts, Tietjerk (Friesland). Koeien. Klasse 8, 9 en 10, Nederland- sche en Holsteinsche zuivere, gekruiste en gemengde rassen. Tweede prijs (bronzen medaille) aan J. Palenstein, Schellinkhout (Noordholland). Kaas. Klasse 34, Derby en Leicester. Tweede prijs (f 60) J. L. Blanksma, Pingju» (Friesland). Vaarzen. Klasse 17. Zuiver ras. Eerste prijs (f120) aan A. S. Volkema, Wirdum (Friesland). Klasse 18. Gekruist of gemengd ras. Eerste prijs (f120) J. M. de Sonneville, Alkmaar. Het Hollandsche vee heeft, zoo wordt verder als algemeene kenschetsing geseind een buitengewoon succes behaald. In de twaalf klassen, waarin 't mededong, be kwam 't eerste of tweede prijzen. Klasse 47. Edammer Kaas. Tweede prijs (bronzen medaille), J. Heijnes te Purmer. Keg en Hartog te Zaandam kregen een bijzondere aanbeveling. Eerste prijs (zilveren medaille) en derde prijs (di ploma) Jubal Webb, te Londen. Klasse 48a. Goudsche Kaas. Derde prijs (diploma,), J. Laming en Zn., te Rotterdam. Klasse 48b. Friesche kaas. Eerste prijs (zilveren medaille) A. L. de Groot, te Leersum (Friesland). Klasse 67a. Friesche Boter. Eerste prijs, M. B. de Vries, te Beneden- knijpetweede prijs, van der Hem en Beet- stra te Rauwert en Delft. Rijnlandsche Boter. Eerste prijs, W. Moerman, te Vlaardin- gerambacht; tweede prijs B. Veth Co., te Delft; derde prijs, J. de Keyscr en Zn., te Delft. Klasse 67c idem. Eerste prijs (zilveren medaille) F. van Heemskerk van Beest, te Dalfsentweede prijs (bronzen medaille) T. D. van Hasselt te Kampen; derde prijs (diploma) H. J. Wijsman en Zoon, te Amsterdam. In de klasse Kamper boter en Rijnland sche boter wordt de eerste prijs toegewezen aan C. van der Burg, te Berkel. Klasse 73. Hollandsche inlegboter. Eerste prijs (zilveren medaille) Jubal Webb, te Londen; tweede prijs (bronzen medaille) F. Wuste, te Amsterdamderde prijs (di ploma) H. J. Wijsman cr Zn., te Amsterdam. Klasse 73. Delftsche en Rijnlandsche boter. Eerste en tweede prijs Wed. J. van der Cbijs Zoon, te Rotterdam; derde prijs P. Straathof, te .Hazerswonde. Zondagavond werden te Amster dam eenige meisjes achtervolgd door opgeschoten knapen, die gekheid" wilden maken. Een der juffers nam 't ernstiger op en stakeen 13jarigen knaap, die echter uitdrukkelijk ver klaart dat hij niet mee had gedaan, met een mesje in den rug. Hoewel de wonde niet gevaarlijk is, heeft de geneesheer, die de eerste hulp verleende, de opneming van den knaap in het gasthuis noodig geacht, waar de gekwetste dan ook in verpleging is gebleven. De politie heeft op de pikante" jonge dochter nog niet de hand gelegd, maar zal haar zeker wel weten uit te vinden. Zaterdagavond reden een paar bezoekers van de tooneelvoorstelling in het „Grand Théatre" uit de Am- stelstraat te Amsterdam per vigilante huiswaarts. Nadat het rijtuig de Keizersgracht was opgereden en de brug vau de Reguliersgracht zou overgaan, schoot eensklaps een van de teugels van het paard los. Het dier, dat by het op gaan der brug op beide teugels steunde, verloor dientengevolge de leiding van het eene leidsel en zwenkte vlak langs den waterkant in volle vaart de Reguliersgracht cp, waar hét den koetsier gelukte het beest tegen de huizen tot staan te brengen. Toen bleek, dat zoowel de leidsels van het paard als de strengen, waarmee het aan de vigelante verbonden was, opzettelijk uit de gespen gehaald en los in de riemen vastgestoken waren. Het scheen dus, dat men hier met een afschuwelijke poging te doen had om opzettelijk een ongeluk te ver oorzaken. Dat dit niet was geschied, mocht enkel aan een gelukkig toeval worden geweten, wamt was het leidsel een seconde later bij het afrijden der brug losgeraakt, dan was het paard met de vigelante zeker aan de andere zijde de Reguliersgracht ingeloopen. Bij onderzoek bleek verder dat paard en rijtuig goed aangespannen den stal hadden verlaten en naar de „file" op den Binnen-Amstel waren gereden, om op het uitgaan van den schouw burg te wachten. Op voermanswijze was de koetsier toen zijn slaapje gaan doen. Toen moet een onverlaat de gelegenheid hebben waargenomen om de leidsels, den kinketing en de strengen van het paard los te maken. Uit pure wraakzucht of broodnijd wordt ver moed, dat op deze afschuwelijke wijze het leven van drie personen in gevaar is gebracht. De stalhouder heeft bij advertentie honderd gulden uitgeloofd voor den geen, die den dader weet aan te wijzen. Omtrent de begrafenis van den te IJmniden omgekomen Leidsehe student, meldt men aan het N. v. d. D. van Woensdag. Onder grooten toevloed van vrienden en belangstellenden is heden, op de begraafplaats Groenesteeg, te Leiden, liet lijk van den Zaterdag noodlot tig omgekomen student Ten Cate in de groeve nedergelaten. Het lijk kleed was met onderscheidene bloe menkransen getooid. Later, toen de kist op de baar lag, werd er nog een van het geheele studentencorps aan toegevoegd. Onderscheidene toespraken werden gehouden. De Heer E. Baak, jur. docts., een zijner intiemste vrienden, herdacht iu warme woorden zijn goede in borst, gezelligen omgang en oprechte vriendschap. De Heer J. A. de Vicq, praeses van het korps, sprak woorden van troost tot de familie bij de huldeblijken, hier den beminden overledene gebracht. De onver biddelijke dood had in den laatsten tijd vele offers van 'het studentenkorps gevraagd. Weinig had men kunnen denken dat nadat de pijnlijke on zekerheid omtrent het lot van zoo- velen was weggenomen, de droeve mare zekerheid geworden was, dat een der korpsleden zoo ongelukkig zijn einde zou vinden. Zijne assche ruste in vrede. Door een der familieleden van den Heer Ten Cate, den Heer Fen- nema, werden de aanwezigen bedankt. Naar aanleiding van de minder juiste berichten, door sommige dag bladen omtrent de bij het maken van een riool in den gedempten Zylsin- gel te Haarlem gevonden doodsbeen deren, meldt de H. Ct., dat de ge vonden beenderen waarschijnlijk af komstig waren van iemand, die zich daarvan bediend had bij de beoefening der anatomie, en dat de gevonden beenderen gezamenlijk geen mensche- lijk geraamte kunnen uitmakener waren ook beenderen van dieren bij. De beenderen zijn ook niet in een zak gevonden, en dat er ook de schedel van een kind by was, is on juist. Bij de spoorbrug te Gonda werd Maandag een schippersknecht door den schipper op een boots mansstoeltje naar den top van den mast geheschen. Toen hij boven was, brak een der touwen van het stoeltje, waardoor de knecht op het dek viel en zich zoodanig aan zijn hoofd verwondde, dat hy onmiddellijk dood was. Zaterdagavond te 6 uur vervoegde zich ten huize van den burgemeester van Maastricht een persoon, die een brief overgaf, waarop hij over eenige uren een antwoord zou komen halen. De brief bevatte een aanvraag met bedreiging om 400 frank. Te 8 uur kwam dezelfde persoon terug, en vond toen in plaats van de gevraagde som eenige agenten van politie, die hem achter slot en grendel brachten. Hij verklaarde den brief te hebben geschreven, en heeft dit vermoedelijk alleen gedaan met het doel om gedu rende den winter vrij kost en logies te hebben. Het 8jarig dochtertje van den watermolen aar B. Van V. te Aar- land er veen kwam te dicht bij de wieken, toen de molen in gang was, met het ongelukkig gevolg, dat zij aan de slaap werd getroffen en on middellijk dood was. Elseneur, 24 Oct. Het schip Saga, kapt. Jeusen, vanUmea met een lading hout naar het Nieuwediep, is alhier op de reede gekomen, met verlies van bezaansmast. Pillau, 25 Oct. Het schip Anna Gustav, van Riga naar Engeland met hout, is gekenterd. De geheele equipage kwam daarbij om; slechts de gezagvoerder, kapt. Laatsch, werd gered en alhier aangebracht, FEUILLETON. fereel uit liet Beiersclie Volksleven. HERMAN VON SCHMID naverteld. e pianist zag er uiterlijk wat minder geha- il uit, ïuaar scheen innerlijk meer ver en. Hij was klein en gezet; zijn ge- 1 droeg dan ook de onmiskenkare spo- dat hij het bitter hard te verantwoor- had gehad; den Rus daarentegen, met slanke gestalte, hadden de lichamelijke noeienissen niet zoozeer gehinderd. Toch ïn ze beiden doodaf op de bank neêr, vaar Qnirinus, wiens zaak zij juist in beslissende oogenblik afbraken, hen nu zulke heel vriendelijke blikken aankeek, ijl de medelijdende herderin naar binnen ïe om eenige verkwikkingen te halen de twee „stumpers" zooals ze zich uit te, De klavierspeler was dan ook weldra goed in den melkschotel verdiept, en 'berde het zwarte brood, als ware het ste gebak. Ook 3e Rus, wien deze kost nu niet al te heerlijk smaakte, troostte zich in zijn lot, vooral toen Klara met de brande- wijnsflesch voor den dag kwam en hem een stevig glas voorzette. Het verhaal hunner lotgevallen en gevaren werd lachende, hoe wel met deelneming, aangehoord, en hoe ruw ook Corona in de koningstent de toe nadering van den jeugdigen baron had af gewezen, kon ze toch nu niet nalaten har telijk te lachen, als hij in zijn koctcrwaalsch vertelde, dat hij om harentwil den berg bestegen had, om zich bij haar te veront schuldigen wegens zijne onbescheidenheid, en om haar niet in het geloof te laten als wist een Rus niet, wat de goede zeden vorderden tegenover een schoon meisje. Of hem geen andere drijfveeren bewogen, of hij zich niet vleide, den eersten indruk uit te wisschen en de voor getuigen onder- vondene nederlaag door een overwinning in de eenzame bergstreek weder goed tc maken, liet hij niet gissen. Corona ten minste dacht hier in geen geval aan, maar de meer ver standige Klara ontgingen de vurige blikken niet, die hij, na zich eenigszins verkwikt te hebben, van ter zijde op het meisje val len liet. Ook Quirinus zag dat maar al te goed op ziju gezicht begonnen zich donkere wol ken te vertoonen, en liet litteeken op zijn voorhoofd zwol immer meer op, even als een adder die zich opblaastdaarbij zag hij den gemeenzamen Rus hoe langer hoe strak ker aan; 't was, of hij hem eerder gezien had. Scherp luisterde hij naar de enkele Russische woorden, die zich onder het ge radbraakte Duitsch mengden jaren was het toch geleden, dat bij die barbaarsche geluiden had gehoord. Hij had des te meer gelegenheid voor zijne beschouwingen, daar zich niemand om hem scheen te bekom meren. Op eens echter brak de Rus het gesprek af, terwijl hij opsprong eu de zak ken van zijn gehavenden rok doorzocht. Hij vermiste zijn zakboekje, dat aanzienlijke geldswaarden bevatte. Spoedig herinnerde hij zich, dat het nog in zijn bezit was, toen ze het laatst gerust hadden onder een grooten denneboom aan den weg en hij het dns verloren moest hebben na het verlaten van die paats. Daar hij zelf te vermoeid was, zou er wel een ander voor hem aau het zoeken moeten. „Ha, daar zie ik al iemand," zei hij, terwijl zijn blik op Quirinus viel. „Die zou het mooi kunnen doen. Hei daar, boer!" riep hij hem toe, „ga jij eens even heen en zoek mijne brieventaseh. Je krijgt tien roebels van me, als je hem weervindt." Quirinus mat hem, terwijl hij zich in zijn volle lengte ophief, van 't hoofd tot de voeten, nam zijn bergstok in de hand en morde: „Ik wil niet!" Den Rus vloog bij die onverwachte wei gering het bloed naar het aangezicht; hij liet een geduchten vloek hooren en knarste op zijne tandeu. „Verwensehte boer!" schreeuwde hij, „wanneer je niet wilt hebben roebels, zal je krijgen met den knoet." Het antwoord van Quirinus bestond daar in, dat hij zijn stok z66 omvatte, als wilde hij zich verweren tegen de slagen, die de Rus vau plan was hem met zijn rotting toe te dienen. „Chathse shsluchat tui ssawaha." schreeuw de deze. „Ik slajcde hersenen in als jij je verroert Deze weinige woorden brachten den in gehouden toorn van Quriuus tot uitbarsting „Chatshcsh slachat tui ssawaha "riep hij met bevende lippen. „Zeg jij me dat? Thaus weet ik op eens, waar ik dat trot- sche gezicht gezien, en die uitdrukking eer der gehoord hebO, ik heb dat gezegde maar al te best onthouden. Jij bent het dus geweest, die reeds al8 knaap een half uitgehongerden, half bevroren gevangene de melkkruik van den mond hebt weggeslagen jij bent het dus geweest, die verlnngdet, dat ik voor je neerknielen en met opgehe ven handen tot je bidden zou, als was je onze lieve Heer. Je hebt me nu weer voor een hond uitgescholden, denk thans om je leven, ellendige kozakWeet, dat ik ge zworen heb, je als een hond te zullen neer slaan, wanneer je nog eens in mijne handen mocht komen te vallen Bleek als een lijk, niet in staat een lid te verroeren, stond daar de Rus; de vrede lievende pianist was op het punt van zich zelf te vallen, nog voor de doodelijke slag, dien hij reeds in zijne verbeelding zag, werke lijk viel. Ook Klara had voor een oogenblik alle bezinning verloren, want het was vree- selijk den woedenden steenklopper aan te zien op zijn voorhoofd gloeide als vuur, en zijn oogcu rolden als die van een krank zinnige. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1