'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 806. Vrijdag 5 November 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Afeonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post..75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnrexniSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Crootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGBNS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, (30 dagen.) Opkomst der Zon 7 u. 16 m. Ondergang 4 n. 12 m. Zondag 7 H. Wiliebrordus. Maandag 8 Dinsdag 9 Eerste kwartier. Woensdag 10 DondekdaoII Vrijdag 12 Zaterdag 13 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Not. 1880. Langs de kust van Texel op stroom en in het Marsdiep drijft veel hout, meerendeels geschaafde planken van kleine afmeting. Aan het strand drjjft wrakhout aan. Ook zijn er eenige battingsdeelen, sparren, enz. Uit Terschelling meldt men, dat de zeeloods P. Ree, tjjdens hij aan boord van een Deenschen schoener in functie was, overboord is geslagen en verdronken. De toestand van H. M. de Koningin van Zweden, die nn bijna 6 weken onder behandeling van dr. Mezger in het Amstel- Hotel te Am sterdam verblijf houdt, is veel beter en hoogst bevredigend. H. M. heeft gisteren voor het eerst hare appartementen in het Hotel kunnen verlaten en op de balcons van het Hotel gewandeldeen ver blijdend teeken, in aanmerking ne mende den zorgwekkenden toestand waarin zich de Koningin bevond hij hare aankomst aldaar. Bij de aankomst van de mail boot Prinses Marie, te Vlissingen, vermiste men Zondagochtend een passagier le klasse, die tot heden nog niet gevonden is. Men gist dat hg des nachts overboord geraakt is. Hij was des avonds met een vriend aan boord gekomen, doch had, toen deze zich te slapen legde, aan den administrateur gezegd, dat hij geen slaapplaats noodig had en niet naar beneden zou gaan. Al de kaas en boter en de meerderheid van het vee van onze inzendiüg op de tentoonstelling van vee en zuivel te Londen is reeds voor hooge prijzen verkocht. Vijf' stieren zijn o. a. overgegaan aan een paar lieeren uit de Kaap. Onder Ferward is een wrak aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van het Zweedsche schoenerschip »Carl," kapitein N. Olsten. Volgens vrachtbrief, gedateerd 23 September 1880 van Haparanda, was het geladen met 800 heele en 600 halve vaten teer, waarvan 96 halve op het dek, bestemd naar Harlingen aan order. Zondagavond had te Breda het volgende ongeval plaats. Een jong gehuwd man uit Geertruidenberg, aldaar overgekomen tot bijwoning van een verlovingsfeest, zou na af loop daarvan zijne zusters, in het Ginneken woonachtig, naar huis bren gen. Vermoedelijk door de duisternis misleid, zjju beiden verdwaald ge raakt, in het water geloopen en ver dronken. Het lijk van het meisje is reeds opgevisclit, dat van den man nog niet. J. M. de S., te Middelburg, iemand die vrij dikwijls misbruik maakt van sterken drank, werd in den nacht van Donderdag op Vrij dag door de politie aldaar wegens rustverstoring gevat en in het arrest lokaal op het stadhuis opgesloten. Eenige uren later kwam hij weder op vrije voeten, doch moest spoedig daarna opnieuw wegens het verwek ken van wanordelijkheden gearres teerd worden. Zaterdag voormiddag kort nadat hij door een politie^agent was bezocht, bevond men, opnieuw in het lokaal komende, dat hij, door zich met zijn zakdoek aan een der tralievensters van het arrest-lokaal t9 verhangen, een einde aan zijn leven had gemaakt. Ofschoon hij onmiddellijk afgesneden en spoedig geneeskundige hulp aangewend werd, mocht het niet gelukken de levens geesten op te wekken. De ongeluk kige is 35 jaar oud en laat een vrouw en kinderen na. Zaterdagnacht tusschen elf en twaalf ure geraakten te Dordrecht een man en vrouw in de moddersloot aan den tweeden Singel. Op het angstgeschrei werd de aldaar wo nende heer T. Volker nit den slaap gewekt en mocht het dezen met behulp van C. Rook, diens huisvrouw en dochter, na langdurige inspanning gelukken beide op het droge te brengen. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak te zijn geweest, dat zij in de sloot waren geraakt. Een bewoner der Zwarte Paar denstraat te Rotterdam, kwam Dins dagavond te elf uren met zijn gezin te huis en bespeurde een vrij sterke brandlucht. Na in den schoorsteen en verder vruchteloos te hebben rond gezien, bemerkte men dat er een walm uit de kelderverdieping opsteeg. Daar gekomen, zag men een begin van brand. Eenige balen, die op een vat petroleum lagen, waren reeds weggesmeuld, terwijl het vat reeds zoover door het vuur was aangetast, dat er alle voorzichtigheid werd ver- öischt om bij het blusschen te zorgen dat er geen vuur in de petroleum kwam. Gelukkig kon 't met hulp vau een der huren spoedig worden gedoofd. Bij onderzoek bleek nu, dat er was ingebroken. Aan den achter gevel, uitkomende in een hofje, had een hoop hout zoo hoog tegen den buitenmuur gelegen, dat 't raam grootendeels er door bedekt was. Dit hout was nu weg; uit 't raam was een gedeelte ruit weggesneden; een zwaar luik, dat van binnen tegen 't raam had gestaan was verplaatst. Kortom, men vond duidelijke sporen eener inbraak en inklimming, waar toe de daders een betrekkelijk langen tijd hadden moeten besteden, niet tegenstaande zij ieder oogenblik ge vaar liepen van te worden gehoord of gezien door de bewoners van 't hofje, wier deuren in de onmiddel lijke nabijheid van dien achtermuur uitkomen. In de kelderverdieping schijnen zij buiten 't veroorzaken van brand niets anders te hebben gedaan. Gelukkig dat 't zoo is af- geloopenwant 't vat stond zoo danig geplaatst, dat, wanneer de brand was voortgegaan, voor de be woners der bovenverdiepingen de uitweg langs den trap zou zijn af gesneden eer zg het onheil konden bemerken. Een rit met hindernissen had dezer dagen een heer te Londen, die van een fiakér gebruik wilde maken. Bij het instijgen wilde hij den koet sier het vrachtgeld overhandigen, toen een vlugge gauwdief haastig toeschoot, den koetsier het geld uit de hand nam en ijlings wegliep. On middellijk de koetsier hem na en de passagier, die inmiddels ingestegen was, wachtte nu geduldig de terug komst van den koetsier af. Niet lang daarna springt een vreem de man op den bok legt de zweep over het paard en voort ging het, zoo woest, dat de wagen weinige oogenblikken later tegen een ander rgtuig reed en met paard, reiziger en koetsier omsloeg. Deze laatste was zoo beschonken dat hij ternauwernood staan kon en wilde zgn passagier nu het geval wijten, wat bgna op een kloppartij had uitgeloopen, als niet de rechte koetsier tusschen- beiden gekomen ware. Toen de heer nu eens zien wilde hoelang dit ongeval hem opgehouden had, ontdekte hij tot zijn schrik dat men hem in de opschudding zijn horloge nog even ontstolen had. Mrs. Brown te Glasgow, die na den dood van haar man aan den drank was geraakt, smeet haar 5jarig dochtertje en haar 2jarig zoontje uit een raam van een vijfde verdieping en poogde daarna zichzelf het leven te benemen. Hierin werd zij echter door de politie verhinderd het meisje is overleden en het jongetje ligt op het uiterste. Sir Thomas Boueh, de bouw meester van de ingestorte Taybrug. is dezer dagen overleden. Naar men zegt stierf hij van verdriet over den ondergang van zijn werk. Zaterdagmiddag is een extra spoortrein uit Wittenberg naar Bres- lau, geladen met buskruit, bij het station Horka in botsing gekomen met een passagiers- en goederentrein, met het gevolg dat de locomotief van eerstgenoemden en vier wagens van den anderen trein vernield wer den. De passagiers zgn er zonder let sel afgekomen van het treinpersoneel is één man gewond. Een paar dagen geleden steeg te Bougival, bij Parijs, een gymnast, JSavarre, genaamd, op, onder aan een luchtballon, zonder schuitje, maar alleen met een trapezium, waar aan hij zich vasthield en kunsten maakte. Op een hoogte van 100 meter gekomen hield Navarre stil, om te wachten tot de ballon weer neer zon dalen, maar toen deze tot 500 meter steeg en door den- wind over de Seine gedreven werd liet de on gelukkige man, die nog nooit met een ballon was opgestegen los, en stortte naar beneden, in een tuin te Neuilly, waar zijn verpletterd lichaam, door de kracht van den val, een kuil in den grond maakte. Te Tiirin zijn de trein-con- dueteurs met revolvers gewapend, waarvan zij soms ook gebruik ma ken. Dat was nog onlangs het ge val, toen éen paar wagens en een locomotief, op weg van San Muaro naar Turijn, aangehouden werden door een aantal jongelieden, die zieh op den conducteur over een vermeende beleediging wilden wreken. Zij klommen in de wagens, vielen den. conducteur aan, en weldra was er zulk een ernstig gevecht ontstaan dat de controleur en een paar con ducteurs hun revolvers afschoten, zonder echter iemand te raken. Na tuurlijk bracht het geval onder de passagiers groote ontsteltenis te weeg, totdat eindelijk de politie tusschen- beiden kwam en drie der aanvallers in hechtenis nam, waarna de trein zijn weg kon vervolgeu. Bij Passau zijn 15 personen vergiftigd door het eten van gersten- brei. Zij hadden in plaats van suiker rattenkruid op het. voedsel gestrooid. Zes personen zijn reeds gestorven, de overigen verkeeren in levensgevaar. Een onlangs te San Francisco aangekomen* schip verhaalt het vol gende van een aaval der inboorlin gen vau de Solomonseilanden op den schoener »Esperanza." De »E'speranza" was te Collolang- iiangra binnengevallen, waar de ka pitein een verschil kreeg met het opperhoofd. De inboorlingen, die verlof hadden aan boord te komen 091 te handelen, kwamen in groote troepen opdagen. Een hunner viel onverhoeds op den kapitein aan en doodde hem met zijn tomahawk. De stuurman onderging hetzelfde lot; de overige bemanning werd door de bewoners der verschillende eilanden meegenomen en ter dood gebracht. Alles wat van hun gading was, naman de inboorlingen mede en daarna staken zij den schooner in brand. In het laatst van September werd de schooner »Dauntiess," op de hooge van Api, door inboorlingen van dat eiland aangevallen, die twee der officieren doodden. Zeerampen De equipage van het Dinsdag alhier binnengebrachte mastelooze schip „Nordstjer- ne" is gered en te Yarmouth aan land gebracht. Woensdag is alhier binnengesleept door de sleepboot „Ymuiden" de Hollandsche schoener „Franpois," kapt. Rijke, van Riga met hout naar Middelburg. Het schip dreef achter Eierland op de lading in ontredderde staat; de bezaansmast was overhoord. De equipage is door Engelsche visschers te Grimsby aangebracht. Ymuiden, 2 Nov. Door de sleepboot „Simson" en met assistentie van visseher- lieden is alhier binnengebracht het door het volk verlatcu Zweedsche schip „Amanda van Strömstadt." Ymuiden, 2 November. De Engel, driemastschooner „Antipodes," van Harwich, is door de equipage verlaten en vol water hier binnengebracht. Nov. Hier is aangespoeld .en volgenden Ameland, een flesch met een brief van don inhoud „Aapril 15. Atalanta just going down have been dismasted in a geele and several lecks sprung oft the Azores. J. A. Smith." 30 Óet. In den avond van 29 dezer is van den in aanbouw zijnden vuurtoren, dicht voor den Gronden gezien een in nood ver- "keereude bark, die vermoedelijk 's nachts totaal is verbrijzeld. Er drijft veel tee'r langs het strand. Uit Scheveningen wordt aan het Dag blad bericht, dat door de in de vorige week plaats gehad hebbende stormen niet alleen' aan de Scheveningsche visschersvloot rijke schade hebben toegehracht, maar ook dat op andere plaatsen, als Katwijk en Noordwijk, de geleden schade groot is. Het ergste evenwel is het verlies vau twee mensehenlevens, die te Scheveningen betreurd worden. Zoo ont moette een schuit van den reeder P, Krul Pz. een bark, die in haar vaarwater liep. Tot behoud van opvarenden, schip en lading besloot men een gedeelte vaa de ankertou wen binnen boord te halen, toen eensklaps zekere Arie de Bies, door het „afspringen" van een tros, over boord geslingerd werd en verdronk, daar pogingen tot redding niet mochten baten. Een ander matroos, Pieter Wijker, van Egraond, die aan het spil stond, kreeg een gedeelte van de spaak tegen hot hoofd en bleef op de plaats dood; zijn lijk is door het vaartuig te Scheveningen aan gebracht. Er zijn schuiten, die al haar touwen en netten verloren hebben, terwijl anderen een groot gedeelte kwijt zijn. Sommige schuiten liepen te IJ muiden, anderen te Vlaardingen enz. binneneenige met gebroken zwaarden, andere met gebroken roer en verlies van netten. De schade kan nog niet juist berekend worden, doch wordt op minstens f 50,000 begroot. Te Katwijk moeten ook Zondag een 12tal schuiten zijn aangekomen, die belangrijke averij hebben. Een Noord wijker schuit werd van haar ankertuig geworpen. Een lOOtal vaartuigen, die op het strand te Scheveningen staan, zouden, bij goed weder, voor een grootgedeelte weder zee kiezen. De baringschuit St. Anthonins, toebe- hoorende aan den reeder M. M. Teeuwisse schipper G. v. d. Zwan, heeft zes schip breukelingen gered, die in een boot op de Noordzee rondzwalkten. Zij hadden hun schip op een der banken verloren. Door schipper v. d. Klooster,, van Burgsluis, is te Zierikzee aangebracht de epuipage van het verongelukte schip „Nim rod," kapt. Crocker, van Dieppe met steenen naar Dordrecht. Het schip is vermoedelijk totaal verloren. De equipage had hare toe vlucht in het want moeten nemen. Lemvig 31 Oct. De gestrande Ned. kof „Zwaantje," kapt. Heijenga, van Helsing- fors naar Schiedam met rogge, is totaal verloren en slaat aan stukkende lading drijft weg. De equipage werd gered. Petersburg, 27 Oct. Op de Wolga zijn tusschen Rybinsk en Nishni Nowgorod 23 beladen stoomschepen ingevroren. 28 Oct. De winter is hier vroeg ingevallen. De sneeuw ligt reeds 12 duim dik. Gepas- seerden Dinsdag had men 30 graden vorst Eahr. Gestadig komt er dik ijs op de Newa uit het Ladoga Meer. Heden is de rivier doo r het ijs verstopt. Drie Eng. zeilschepen en verscheidene andeire schépen kunnen niet meer weg komen. Men vreest dat te Kroon stad vele schepen door het ijs niet zullen kunnen vertrekken indien er niet spoedig dooiweder invalt, dat echter niet is te voorzien. Port Said, 2 Nov. Aan boord van hét stoomschip „Claii Ranald" is brand ont staan; om het vuur te blusschen heeft men het schip op eene plaats waar het 24 voet diep is vol water laten loopen. De hoegroot heid der schade is nog onbekend. Cuxhaven, 2 Nov. Het Noorsehe schip „Alpha," kapt. Hansen, in ballast van Nieuwediep naar Noorwegen, is alhier met verstopte pompen en met verlies van zeilen binnengeloopeu. Het schip ,jMartha," kapt. Brataas, van Sundsvall naar Nieuwediep; is alhier binnen gebracht met verlies van eèn gedeelte dek last, gebroken roer eri reelings, benevens schade aan de verschansing. Thisted, 31 Oct. Het alhier gestrande Ned. .hip „Alida," kapt. Kuipers, van Delfzijl in ballast, is verbrijzeld. Hamburg 1 Nov. Kapitein Robinson, voerende het Engelsclie stoomschip „Genova," gisteren hier van: Midlesbro aangekomen, had aan boord den matroos Chr. F.- Chris- tiansen, te huis behoorende te Skeen, in Noorwegen, die 29 Oct. op 54 gr. 45' N. Br.,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1