Markt-Berichten. NEEM ME OP. Advertentiën. De kapitein van de Fransche bark »Formose" verbaalt het vol gende omtrent de schipbreuk door hem en de zjjnen geleden. Zg hadden, na hun vertrek van Bathurst in Senegambia, aan de Westkust van Afrika, een voorspoe dige reis, totdat plotseling een hevige storm opstak, die hand over hand toenam, en het schip zoo zwaar beschadigde, dat de kapitein zich genoodzaakt zag het met de beman ning te verlaten. Zg gingen met hun elven in de boot, voorzien van weinige scheeps beschuiten en wat wjjn, het eenige van de proviand dat niet door het zeewater onbruikbaar gemaakt was, en gaven zich over aan de genade van wind en golven. Den volgenden dag was de storm bedaard, maar geen schip in 't ge zicht. Zoo zwierven zij vgf dagen rond in den brandenden zonneschijn. Hun voorraad wijn en scheepsbe schuit was toen, hoe zuinig zij ook geweest waren, reeds lang uitgeput, en de mannen dronken zeewater. De meesten waren ziek van ont bering en afmatting; een werd er zelfs krankzinnigmen kon hem niet dan met groote moeite beletten op den kapitein aan te vallen, wien hg van al het gebeurde de schuld gaf. Eindelgk ontdekte men een schip in de verte. Met nieuwe kracht roeiden de mannen er op aan. Het vaartuig, een Britsche bark, kreeg ook de schipbreukelingen in het oog, en weldra vonden zg aan boord liefderijke verpleging na al hun lijden. Het schip zette hen te Mobille aan land, van waar zg kort daarop naar Frankrijk vertrokken. In een ouderwetsch badhuis in de Armaillé-straat te Parijs ont stond dezer dagen des avonds te elf uren brand, tengevolge van het sprin gen van een ketel. De badkamertjes werden er van buiten gesloten en daarin bevonden zich nog twee man nen en drie vrouwen. De eerste sprongen uit het venster en werden voor dood weggedragen, De drie vrouwen zijn waarschijnlijk verbrand. Het vuur breidde zich met zulk een snelheid uit, dat de bediende in hun angst vluchtten en de onge- lukkigen aan hun lot overlieten. St. Petersburg. Uit acte van beschuldiging in het groote staatkun dige proces blijkt, dat de ontploffing in het Winterpaleis veroorzaakt werd door den boer Stephan Chalturen, uit het gouvernement Wiatka, die onder den valschen naam Batyschkoff in het Winterpaleis als schrijnwerker werkzaam was. De »Dundee Advertiser" be schrijft een merkwaardige proefne ming, die onlangs in de buitenhaven te Peterhaed met den besten uitslag bekroond werd. Men liet aan den in gang der haven, waar een holle zee stond, eenige flesschen olie op den bodem neder. Vervolgens deed men de olie ontsnappen en zoodra zg tot de oppervlakte gerezen was, aan schouwde men een werking die naar tooverij zweemde. De zee werd effen en glasachtig, en de golven, in stede van steil en koppen op te steken, rolden slechts met zachte schomme lingen, Deze invloed van olie, zegt de Arnh. Ct., is geenszins onbekend, maar misschien nog nooit op zulk een schaal proefondervindelijk aan getoond. Olie op de baren is dus geen olie in 't vuur!" Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Voorwaarts, van Bata via via Marseille naar Amsterdam, arri veerde 5 Nov. te Port-Said. Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, is 7 Nov. te Southampton aangekomen. Het stoomschip Celebes arriveerde te Batavia den 7den November. Het stoomsehip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, is 6 November te Napels aangekomen en zal den 7dende reis voortzetten Het ondervond op den Oceaan vliegend stormweer, waardoor eenige schade aan de sloepen werd veroorzaakt. Het stoomschip Madnra, van Batavia naar Amsterdam, kwam hedenmorgen te IJmniden binnen. Het stoomschip Conrad is 6 Nov. van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Hoorn. 4 Nov. Kaas. Aan de stads waag gewogen 244 stapels, wegende 64,636 kg. Hoogste prijs kleine gras- f 42., comm. f 46. per 60 kg. Hoorn, 6 November. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren als volgt3 heet. Tarwe f 10. 24 heet. gerst f6,25, 41 heet haver f4,50; heet. mosterdzaad f 20, karwijzaad f 14, 37 heet. boonen bruine f 14,25, witte f16, paarden- f7,50, 27 heet. erwten: vale f 14,50, groe ne f 16. grauwe 16,25, witte 13,50300 heet. aardappelen f2.50 a 4., alles per heet.; 400 manden appelen fl,60 a 2., 200 m. peren fl,50 a 1,75 per heet. of mand; 969 kilo kopboter f 1,60 a 1,90 300 kippen f0,50 a 2,25, 100 eenden 70 a 80., 700 kipeieren f 5,50 a 6. De aanvoer van vee en de daarvoor, betaalde prijzen waren als volgt 40 paarden van f 60 tot 350, 12 kalveren van 14 tot 22, 150 schapen van f23 tot 30, 120 lam meren van f 17 tot 22, 70 varkens van f 15 tot 23, 7 zeugen van f25 tot 50, 300 biggen van 4 tot 9. Alkmaar 5 Nov. Granen. Aanvoer heet. Tarwe f 10,50; Rogge f9,25; Gerst f 6,50; dito Chevalier f 7,62^Haver 5,25 Brui- neboonen f 13, Paardeboonen f 7,75Groene Erwten f17., grauwe f 17,50, vale f 15 Karweizaad ,f 14,25. 6 November. De aanvoeren en prijzen van het vee waren heden als volgt2 koeien f200 12 nuchtere kalveren f8 a 17, 89 schapen f 10 a 22, 24 magere varkens f 15 a 18, 92 biggen f7 a 10, 10 bokken en geiten f 4 a 10. V isscherij -Berichten 8 Nov. De geheele vloot naar zee, maar door harden wind het grootste gedeelte terug. Eenige hebben een schot gedaan; vangst van 60 tot 200 schelvisschen. Per 100 f36.a f53.Kabeljauw per stuk fl.80 a f2*—. Rog per stuk 87 Cent. Hedenmorgen gingen alle schniten naar zee, doch zijn nog niet binnen. Burgerlijke Stand Helder. Van 5—9 Nov. 1880. ONDERTROUWD; G. J. G. H. C. J. M. Triblinig, zeilmaker, en A. D. Groen. J. v. Zuijlen, administrateur, en G. de Liefde. H. F. Leewens, smid, en M. v. d. Poel. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: V. Goudsmit, geb. Gla- zer Z. K. Heijkoopj geb. v. Brederode Z. G. Brokken, geb. Boerdijk D. A. W. J. Buhse. geb. Scheepens Z. OVERLEDEN: K. Kuindert 44 j. G. Brusus. geb. Selderbeek 41 j. A. Tiel- rooij 7 j. J. Bijl 10 m. J. Hollsteijn 68 j. C. Bronsma, geb. Jansen 75 j. K. D. Nieuwland 2 j. „Neem me op," sprak de dauwdrop, Zoo vriendlijk en zacht, Tot 't bloempje der heide; Neem me op voor deez' nacht! Het bloemeken opende daadlijk den knop, En nam daar welwillend den dauwdrop (in op. „Neem me op," sprak des morgens De zonnestraal weer Tot 't bloempje der heide, „Ik min U Zoo teer!" Weer opende 't bloempje welwillend den ('knop En nam met een glimlach den Zonne straal op. „Wat rein is," Zei 't bloempje, „Neem ik graag in mij op; Ik open voor 't goede Heel gaarne den knop." Och, openen wij, zooals't bloempje dat doet, Voor alles wat goed is en rein ons gemoed. W. M. Tz. TER HERINNERING. Hier en daar be staat nog altijd de lee lijke gewoonte om veel over anderen te praten en anderen te belasteren en het schijnt wel dat die gewoonte tegenwoordig eer toe- dan afneemt. Wij zijn daarom zoo vrij hier eens een woord te herinneren, dat eenmaal de dichter Nierstrasz sprak en voor sommigen misschien niet verkeerd is nog eens te lezen en te herlezen. Dit woord luidt aldus: Weest in 't oordeel niet lichtvaardig, Gij, die struikelt waar gij gaat! Vraagt, eer ge andren liefdloos smaadt, Welk een vonnis ben ik waardig? Richt geen schijnbaar euveldaan, Met de weegschaal opgeheven Schrijft vooral niet zwarter aan, Dan het God heeft aangeschreven! Houdt, te roekloos, geen gericht, Zelfs soms boozer en ontaarder! Eigen schnld weegt dikwijls zwaarder, Eigen deugd weegt steeds te licht. Heldersche Moppen. VROTJW, ECHTGENOOT, GEMALIN. Indien men uit liefde trouwt, dan wordt men „man en vrouw," trouwt men om geld, dan wordt men „mijnheer en echtgenoot," en wanneer men trouwt om aanzienlijke familiebetrekkingen, dan wordt men „gemaal en gemalin." Door zijne vrouw wordt men bemind, door zijne eohtgenoot met verschoo ning behandeld, door zijne gemalin geduld. Eene vrouw heeft men voor zich alleen, eene echtgenoot voor zijne vrienden, eene gemalin voor de wereld. Eene vrouw be zorgt het huishouden, eene echtgenoote houdt den stand op, eene gemalin geeft den toon. Wanneer men ziek is, dan wordt men op gepast door eene vrouw, bezocht door eene echtgenoote|, naar den staat der gezond heid informeert eene gemalin. Met zijne vrouw gaat men uit wandelen, met zijne echtgenoote uit rijden, met zijne gemalin geeft of bezoekt men diners. Ons leed wordt gedeeld door eene vrouw, ons geld door eene echtgenooteonze schulden door eene gemalin. Na onzen dood worden wij beweend door onze vrouw, beklaagd door onze echtgenoote, terwijl onze gemalin den rouw aanneemt. o VRIENDINNEN. „Ik ga naar Clara toe. Heb je haar ook iets te zeggen „Alweer naar dat vervelende schepsel P Zeg haar veel liefs van me!" Burgemeester. „Gij behoort niet ten laste van onze gemeente, daarom zijt gij verplicht, de kosten uwer jongste ziekte zelf te dragen." Landlooper. „Maar waarvan? mijnheer, ik heb volstrekt niets." Burgemeester. „Dan zal ik genoodzaakt zijn, op uwe eerstvolgende diefstal beslag te leggen." o Toen de grijze held Blücher, de maar schalk voorwaarts, zooals de Franschen hem noemden, inSilezië op zijn sterfbed lag, bezocht zijn Koning hem en sprak ver troostende woorden van hoop en genezing enz. Blucher antwoordde zeer bedaard: „Uwe Majesteit weet wel dat mijn weg voorwaarts ligt; ik gevoel dat ik weldra aan het doel genaderd hen en omkeeren zou geen zaak voor mij zijn!" De vrouw van een rijken landbouwer wilde zich een kostbaar horloge koopen. De koopman toonde haar eenigen en prees vooral een met diamanten bezet, hetwelk daarenboven 36 uren liep. „Op eenen dagP" vroeg de dame op naïeven toon. o Vervolg der Berichten. Naar wg vernemen is gisteren bij de directie der Marine alhier aanschrijving ontvangen, om Zr. Ms. stoomschip le kl. Koningin Emma," met den meest mogelgken spoed in gereedheid te brengen voor een reis naar Oost-Indië. Als gerucht wordt 7an hier aan het Handelsblad geschreven, dat prins Alexander het voornemen heeft de reis met het oorlogsstoomschip Ko ningin Emma der Nederlanden" naar Oost-Indië mede te maken. Het schip blijft niet in Indië, maar zal met een nieuw eskader huiswaarts* keeren. De gunstige uitkomsten, bij de oefeningsdivisie verkregen met stilte- seinramen met ingenaaide figuren, heeft tot hunne invoering bij de marine doen besluiten. De geschilderde seinramen voor scheeps- en sloepsge- bruik zullen worden afgeschaft. De commissie, tot regeling eener tentoonstelling van voorwerpen door ingezetenen dezer gemeente vervaar digd hield gisterenavond in de gemeenteschool n°. 7 hare eerste zitting tot inschrijving van de deel nemers aan die expositie. Een aantal personen kwamen zich nu reeds aanmelden, terwijl het te wachten is, dat dit aantal nog belangrijk zal toenemen, als de commissie op Maan dag 15 dezer hare tweede zitting zal houden. De dirigeerende officier van gezondheid lste klasse J. D. Sachse, die gedurende B jaren bij het depar tement der marine in Nederlandsch- Indië gedetacheerd is geweest, heeft heeft zich den 6 dezer ingescheept aan boord van het stoomschip Con rad, met bestemming naar Holland. Met 1 Januari a. s. zal genoemde officier optreden als chef van 's Rijks marine hospitaal alhier. Texel, 8 November: In den afgeloopen nacht is het gestrande kofschip »Alida," kapt. Roose, bg hoog water over de gron den heengeslagen en zit nu voor de roggesloot tegen de steenplaat. De kapitein heeft met eenige visschers van de Cocksdorp een ac- coord getroffen, waarbij zg zich verbonden, om voor f 1000 de lading aan den wal te brengen. Onze rederijkerskamer Uitspan ning door Inspanning, die reeds herhaalde malen velen genot ver schafte, geeft Woensdag a. s. weder een uitvoering, 't Stuk dat opge voerd wordt, »de Stokebrand," zal zeker bijdragen om menigeen tot 't bijwonen der voorstelling te be wegen. Weder is te Amsterdam inge broken thans in de Sarphatiestraat, nevens het Weesperplein. In den nacht van Zaterdag is de inbraak geschied in perceel 47 van die straat, waar de dief zich toegang verschaft heeft door de schutting van den tuin over te klimmen, welke aan het plein grensde. Daarna heeft hij zich toegang ver schaft door een ruit van de achter deur van het huis uit te snijden, waarna hg zich naar de bel-ètage heeft begeven. Daar heeft hg in de kamer aan de Sarphatiestraat een waskaars, die hij bij zich moet hebben gehadaangestoken en alles nage snuffeld, dit bewijzen de vele was- vlekken welke op de meubels en het kleed zgn gevonden. Uit een porseleinkast in deze kamer heeft hg 12 zilveren theelepel tjes, bij een servies behoorende, weg genomen en uit een dames-lessenaar, mede in die kamer aanwezig, heeft hg een vrij groote som gelds gesto len. Eenig bankpapier, dat in dezen lessenaar moet gelegen hebben, liet hg onaangeroerd. Hg heeft het lesenaartje geopend door het slot uit te boren, hetgeen is geschied, door daar omheen een aantal boorgaten aan te brengen, waardoor dit gemakkelgk kon ver wijderd worden. De Noorder-Lekdijk schijnt door verzakking weer te verliezen wat hij dezen zomer door ophooging en ver zwaring gewonnen heeft. Het is zeker van dringend belang dat bevoegde personen zich deze zaak aantrekken. Zaterdag 30 October jl., des avonds tegen 10 uur, werd bg den heer H. D. Drukker, lid van den gemeenteraad en president-weesvoogd, te Dockum, een brief onder de buiten deur naarbinnen geschoven van den volgenden inhoud: „Ik eisch van U geen geld, zooals velen, maar pas op uw leven! groote deugniet die gij zijt WraakWraak! Wraakzal u volgendus pas op uw levenwant gewroken zult gij worden. N. N." Deze brief was niet gesloten, en slechts op een half velletje postpapier geschreven, terwijl het adres luidde: „Aan den grooten deugniet H. Druk ker," alles blgkbaar meteen verdraaide hand geschreven. Te Hinsbek bij Venloo is de schrijnwerker Wolters door een sluip moord om het leven gebracht. Uit een gezelschap terugkeerende, werd hij opgewacht en met messteken afgemaakt, zonder dat men daar eenige reden voor kent. De vermoedelijke dader, die zich in handen der justitie bevindt, was nog maar korten tjjd in vrijheid, nadat hg, ook wegens moord, tuchthuisstraf ondergaan had. Een ongeluk door kolendamp is Vrijdag jl. voorgekomen te St.- Jacobi Parochie. In de Oudebildfcdijk- ster vaart hadden twee schippers de luiken van hun schip geheel gesloten, voordat zjj gingen slapen. Des nachts zgn zij door kolendamp gestikt. Fredrikshaven, 5 Nov. Het Ned. schip »Goudvisch," kapt. v. d. Werf, van Memel met deelen naar Leith, is bg Laesoe gestrand en vol water geloopen. Falkenberg, 30 Oct. Het barkschip Arga," van Riga naar Nieuwediep, is 28 dezer bjj Skorren gestrand doch den volgenden dag met adsistentie afge bracht en naar Elseneur gezeild. Het is dicht gebleven en zal door de duikers onderzocht worden. Hulploon 3000 kronen. Sydney, 7 October. De „Susanne Godefroij," die hier kolen ingenomen had voor Jagan, is lek uit zee terug keerende, door een storm overvallen en, nabij deze plaats op strand gezet, waar het spoedig wrak geworden en uit elkander geslagen is. De kapitein en vgf man zgn verdronken. Melbourne, 7 October. Volgens ontvangen bericht van de Solomon Eilanden is de stoomboot Ripple door de inboorlingen aangevallen en de kapitein en drie man der equipage vermoord, terwijl de overigen ernstig gewond werden. Met moeite zgn de aanvallers afgeslagen, nadat er een 50tal daarbij omkwamen. Het stoomschip Maiu, van de Noordduitsche Lloyd, te huis behoo rende te Bremen, heeft op 10 October jl. die haven des middags verlaten, passeerde te Needies op 12 October te uur des namiddags en be reikte Sandy Hook bij New-York op 21 October des namiddags 2 uren. Van Southampton gerekend werd de reis afgelegd in 9 dagen 2% uren. De afstand bedraagt 3.056 mjjlen. 't Is de kortste reis, welke ooit door een Duitsche stoomboot over den oceaan is gemaakt. Jacksons ville, 16 Oct. Het dek van een bij Kaap Carnaval gezonken schip heeft men doen springen en bevonden dat de lading uit tarwe bestond en dat de masten van teakhout waren. Men vermoedt dat het de „Al- phons &Marie" was, die met de beman ning totaal verongelukt is, en waarvan een matroos, met de reddingboei om het lijf, waarop „Alphonse Marie," is aangedreven. Ondertrouwd G. J. G. H. Cl J. M. TRIEBLINIG en A. D. GROEN. Nieuwediep, 5 Nov. 1880. Ondertrouwd J. van ZUIJLEN en G. de LIEFDE. Nieuwediep, 5 November 1880. Geen Receptie. Algemeene plaatselijke kennisgeving. Getrouwd W. L. BAKKER en C. DE JONG, die tevens hunnen dank betuigen aan allen, die van hunne belang stelling hebben doen blijken. Nieuwediep, 3 November 1880. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon: A. W. I. BUHSE—Scheepens. Nieuwediep, 8 Nov. 1880. Kanaalweg I 42.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2